Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter9_pipp.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala astronomy.ro 2014


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
CUBIX
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2013
Mesaje: 326



Localitate: Pe tronul lui Zeus

MesajTrimis: 08 Dec 2013 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

'Anul acesta' nu se mai organizeaza Star Party National?

Cer senin,
Vinturis G.
Sus
Procyon
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Ian 2013
Mesaje: 285



Localitate: Galati

MesajTrimis: 08 Dec 2013 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CUBIX a scris:
'Anul acesta' nu se mai organizeaza Star Party National?

Cer senin,
Vinturis G.

Sper sa se organizeze pentru ca anul acesta as vrea sa vin si eu..

_________________
Stoian Andrei-Marian
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2013 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anul acesta e aproape gata. La primăvară, la anul, poate. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Procyon
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Ian 2013
Mesaje: 285



Localitate: Galati

MesajTrimis: 08 Dec 2013 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pardon..la anul
_________________
Stoian Andrei-Marian
Sus
CUBIX
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2013
Mesaje: 326



Localitate: Pe tronul lui Zeus

MesajTrimis: 08 Dec 2013 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Anul acesta e aproape gata. La primăvară, la anul, poate. Smile


Razz
Ar trebui sa incepem pregatirile...
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Ian 2014 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La multi ani la toti colegii!

suntem la inceput de an, dar timpul zboara repede....

in 2014 mai facem o intalnire ? (la Lisa sau altundeva)... ar trebui sa incepem sa organizam treaba...cine e interesat sa vina (sa stim cam cate locuri de cazare avem nevoie)... cam in ce perioada sa o facem (mai trebuiesc planificate concedii, bani, etc...) .... ce program o sa avem (prezentari si observatii, doar observatii si discutii libere, etc...) .... si, nu in ultimul rand daca exista un voluntar ptr organizare, sau mai multi...

eu propun:
- luna mai2014 (weekendul cu 8-10mai) fiind sanse mai mari sa avem din nou o vreme buna.
- locatia Lisa (daca vor fi destule locuri) sau de ce nu, alta locatie, desi personal am fost incantat de Lisa.
- durata: un weekend (de vineri pana duminica) sau chiar un weekend extins (vineri pana luni sau joi pana duminica) ca sa avem 2 zile pline ptr discutii si socializare
- ptr taxa ar trebui ceva similar (o suma pe zi similara cu cea de anul trecut). De asemenea ptr a evita situatii in care se rezerva "n" locuri dar se prezinta "n-x" participanti, iar cei care au venit trebuie sa plateasca si locurile celor X care nu au mai venit, propun ca rezervarea sa fie considerata valida doar dupa plata ANTICIPATA a locului de cazare de catre fiecare doritor...dar asta e un subiect care sa fie discutat / dezbatut mai tarziu.
- daca tot va fi o intalnire nationala a amatorilor...amatorii in general au nevoie de niste instrumente/echipamente...exista destui comercianti in tara de echipamente astro sau conexe, s-ar putea organiza si un mic "targ" sau "expo" astro, unde comerciantii sa poata sa vina sa prezinte niste echipamente, sa vanda, sa preia comenzi, eventual cu discount-uri pe perioada expozitiei/intalnirii. Exista cel putin 5-6-7 magazine online/comercianti in Romania... poate putina popularizare/publicitate nu le strica....de asemenea ar avea ocazia sa se intalneasca cu clienti existenti, cu potentiali clienti si sa afle care sunt nevoile acestora...de ce nu poate vor identifica noi oportunitati de afaceri, nise de produse la care nici nu s-au gandit.
- daca am scris mai sus despre latura "comerciala" a acestui sport, putem invita si profesionisti printre noi. Nu cred ca printre noi nu exista oameni cu legaturi in lumea "profi" a astronomiei pe care ii pot invita la acest eveniment, pe intreaga durata, sau doar sa vina la "un pahar de vorba" si schimb de idei/impresii, sau de ce nu sa vina sa prezinte diverse teme/proiecte. In felul asta s-ar realiza si o oarecare punte/legatura intre zona de amatori si zona de profesionisti a acestei stiinte.
- din nou, popularizarea evenimentului prin massmedia poate deveni un factor pozitiv in dezvoltarea comunitatii, si poate nu ar strica sa acordam o mai mare importanta acestui lucru.


Salutari din TM. Sper sa ne auzim cat de curand pe aceasta tema, si sper sa ne reintalnim si anul asta Smile


LE: - acum am recitit topic-ul de la inceput si am vazut ca ideile de mai sus au fost vehiculate si anul trecut cand s-a lansat initiativa acestei reuniuni.


Ultima modificare efectuata StarChild la 11 Ian 2014 17:11, modificat de 2 ori in total
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Ian 2014 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am uitat....

propun ca topic-urile legate de reuniunea din 2013 sa fie mutate intr-un subdirector/subforum denumit "Reuniunea nationala astronomy.ro 2013"... iar ptr reuniunea din 2014 sa fie creeat un subdirector/subforum "Reuniunea nationala astronomy.ro 2014" unde sa purtam toate aceste discutii.
Multumesc.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Ian 2014 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Star Child
Scuze,dar nu pot lasa acest aspect neclarificat.
Nu am venit dar mai am si acum chitanta de la BRD,in locul meu nu a platit nimeni.
In rest ideile sunt bune.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Ian 2014 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, departe de mine orice intentie de a arata cu degetul pe cineva. Am expus doar o situatie de care va trebui sa tinem cont la organizarea editiei a2a a acestei reuniuni. Din punctul meu de vedere intalnirea de anul trecut a fost perfect organizata, sau cel putin eu ca participant asa am resimtit-o.

Ideea e ce s-ar putea imbunatati ptr a fi mai usor si ptr organizatori, in fond, acesta/acestia fac munca voluntara.

Oricum momentan se pare ca suntem 3 care ne dorim o noua reuniune..... "me, myself and I" Neutral

Mircea, imi pare sincer rau ca nu ai venit, cum de altfel multi oameni "cu greutate" in sportul asta nu au venit anul trecut... dar cel mai tare imi pare rau ca motivul ptr care nu au venit nu a fost financiar sau similar, ci X nu vine daca vine Y si Z nu poate sta 2 zile sub acelasi acoperis cu Q... Sad asta e o chestie total neproductiva ptr comunitatea noastra... in fine, poate vom avea ocazia sa cadem la pace cand o sa stam la un pahar de vorba toti impreuna ... din experienta proprie de pe alt forum pot spune ca oamenii de pe forum sunt in general mai buni decat par cand ii intalnesti fata in fata. Pe forum nu poti surprinde intonatia sau alt "cuvinte" din limbajul non-verbal, si astfel mesajele pot parea mult mai dure mult prea directe, de aici apare o oarecare agresivitate intre membri, plus ca in spatele unui nick fiecare poate sa se laude cu "cat o are de mare" Smile. Chiar la Lisa anul trecut, un membru era tare deranjat ca a venit un altul.... la inceput.... ca duminica inaintea plecarii sa-l aud pe colegul spunand ca celalalt e chiar un tip Ok desi impresia initiala era alta .... nu dau nume, dar sunt "importanti" amandoi in comunitatea noastra...
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 12 Ian 2014 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum, ca ne cunoastem mai bine, contati si pe prezenta mea!
La multi ani!

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
CUBIX
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2013
Mesaje: 326



Localitate: Pe tronul lui Zeus

MesajTrimis: 12 Ian 2014 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu doresc sa vin. Acum nu sunt sigur ca pot...
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 12 Ian 2014 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că majoritatea celor care au fost la Lisa anul trecut ar dori să vină și anul acesta. Locul e superb și nu e (foarte) departe, iar condițiile de cazare sunt bune. În plus ne-am simțit excelent.
Nevoind să vorbesc în numele altora, pot spune că mi-ar place să ne întâlnim și anul acesta

_________________
mihai
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2014 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu StarChild, orgoliile nu-și au locul între noi dacă vrem să strângem rândurile, să legăm prietenii și să obținem rezultate mai bune împreună, acesta fiind chiar scopul reuniunilor, fie ele de club sau naționale. Am aflat lucruri foarte interesante la sesiunea din toamnă și am cunoscut oameni faini. Îmi pare rău că anul trecut am avut un eveniment în familie și nu am putut veni în mai, dar anul acesta aș veni. Propun ca munca organizatorică să fie distribuită unui comitet, pentru o persoană singură este greu. Cineva să se ocupe de cazare, altcineva de materialele gen stickere, broșuri, cd-uri și ce s-a mai distribuit, altcineva de programul activităților și ce mai trebuie.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Ian 2014 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna sa va fie inima,
Ideea de comitet e proasta, daca vrei sa ingropi o intiativa, creaza un comitet si pune-l sa o rezolve. Sau o comisie!...
Sincer, mi-a facut o mare placere sa ma ocup anul trecut de organizare si am facut-o cu toata inima, stiind ca una din calitatile noastre principale ca popor o constituie marea dezbinare. Am vrut sa dovedesc contrariul si sa creez conditiile coagularii unei miscari de masa la nivel de amatori in ale astronomiei (nu ca nu ar exista deja una, care e foarte buna, desi contestata - SARM) cu cei ce sunt activi pe forum.
Si am facut-o cu drag pana la momentul celei de-a doua zile de la Lisa cand unul din membrii (marcanti as spune) participanti acolo a tinut sa dea cu mucii in fasole. Nu am vrut nicicum sa mi se ridice vreo statuie pentru efortul facut si implicarea materiala (nu numai ca am facut materiale publicitare pe banii mei si am facut un drum pana acolo sa vad conditiile, dar mi-am platit participarea ca oricare altul desi in general organizatorii nu fac asta), numai ca a fost destul de dureros sa mi se spuna ca daca au aparut cheltuieli suplimentare neprevazute, sa mi le asum fiinda e vina mea ca organizator. Lucru pe care evident l-am facut (partial, pentru a acoperi sumele pentru cei care nu au vrut sa mai dea nici un ban in plus).
Asa incat inca nu m-am hotarat daca m-as mai baga odata sa ma ocup de asta.
Pe de alta parte, marea majoritate a participantilor au fost foarte multumiti si asta este partea cealalta a balantei.
Asta e motivul pentru care m-am eschivat sa ma bag in discutii pana acum.
Pe de alta parte, timpul trece si daca nu se face ceva, se rateaza oportunitatea.
Am sa creez (ca moderator al acestei sectiuni) un alt topic unde sa splitez si topicul curent si care sa faca referire la intalnirea (intalnirile) de anul asta.
Numai bine.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Ian 2014 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce a fost nu mai conteaza.... cu bune cu rele a trecut.... impresia generala ramasa e una buna, deci per ansamblu a fost ok... e normal sa existe mici discutii, suntem oameni si avem pareri proprii.... important e ca nu s-a blocat evenimentul si nu ne-am luat de cap pe acolo .... am tras toti niste invataminte. Vom sti cum sa ne organizam mai bine la editia a2a Very Happy
Pana mea, daca astia care am venit cu neveste/prietene/amante dupa noi nu am ajuns divortati/despartiti/certati acasa inseamna ca fost chiar bine Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 16
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact