Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC6888a_3final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiective IOR


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 29 Ian 2014 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiective IOR
Raspunde cu citat (quote)

Intr-un manual de astronomie pentru clasa a XIIa de liceu(anul 2000),editie adaptata dupa manualul alcatuit in anii '70,se mentioneaza:"observatii cu luneta sau telescopul scolar,cu obiectiv de 10 cm","cu o luneta cu obiectiv de tip scolar de 10 cm".Intrebarea mea e daca IOR-ul a produs si obiective de luneta,sau e o confuzie.Despre calitatea catastrofala a oglinzii de la telescopul de tip scolar,s-a mai discutat pe acest forum,oare acea luneta cu obiectiv de 10 cm(daca o fi existat),o fi fost la fel de proasta?
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 29 Ian 2014 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IOR , IOT nu stiu daca chiar in ani 70... aveau tehnologie super . Confectionarea lentilelor sau a oglinzilor este asemanatoare aveau CTC si daca faceau export erau vericate..... . Eu nu cred ca eventualele defecte ale telescopului scolar , daca a fost facut de ei are defecte din prelucrare pe utilaje . Cu exceptia ca acest fapt sa fi fost dictat era plin de securisti nu aveau voie elevi si....sa deschida ochii . Deci obiective sigur faceau problema e cit de mari si daca erau pentru astro .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Ian 2014 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY

Congratulatins for your efforts to learn Romanian language.
Still,you have a long way to go.

Best regards,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Ian 2014 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@2sky
Am mai facut odata observatia ca gramatica ta este la fel de buna ca si a finului meu de 3 ani, dar acum vad ca si ideile sunt pline substanta. Doar ca trebuie sa vedem din ce substanta sunt facute.
Incearca te rog doua lucruri:
(1) sa nu mai dai sfaturi - esti un incepator si nu ai ce sfaturi sa dai, mai bine invata si taci cand iti vine a scrie prea mult, e mult mai intelept asa.
(2) sa incepi sa inveti sa te exprimi (cat de cat) corect. Nu avem pretentii acum de scriitori pe forum cu acte la Uniunea Scriitorilor. Dar macar sa intelegem si noi ce vrei sa spui tu acolo 'sa, ca ne creste presiunea la creier incercand sa descifram mesajul. Ca sa nu mai vorbim de gramatica - cratima (daca sti ce-i aia) e o chestie total in plus la tine.
Nu ti-o zic cu rautate, fa doar un efort, nu doare, zau.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2014 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu! Nicio supărare însă aici nu suntem nici pe messenger nici pe FB ci pe un forum de știință (a astronomiei) și încercăm să contribuim cu informații corecte și inteligibile din care cu toții putem învăța ceva, așa că limbajul contează!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 31 Ian 2014 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce nu spuneti ca este prea multa activitate pe forum ca pe altele te roaga sa scri aproape (oricum) nu trebuie sa te mai autocenzurezi . Nu imi face nici o placere sa scriu veti vedea . Mersi
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Feb 2014 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai mai lasati dracului obsesia cu gramatica ca nu e stiinta exacta poate maine se hatareste ca altfel e corect . ati avut toti 10 la romana ... era vorba aici de obiectiva IOR sau e de preferat un forum de limba romana si gramatica iar cei ce nu stiu suficient sa plece de aici sau sa invete la batranete gramatica .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2014 02:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi, cine are o intervenție inteligibilă și la subiect îi sunt iertate greșelile. Niciodată nu este târziu să înveți, indiferent ce.

Când citești scrieri agramate dă impresia că te uiți printr-un fund de borcan în loc de acromat. Nu are nimeni pretenția de APO. Very Happy

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 01 Feb 2014 02:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

[Off-Topic]:
{
Pe mine, unul, ma bufneste rasul si recunosc - primul impuls e sa scriu un raspuns cu forma corecta ori de cate ori vad limba romana batjocorita si folosita pe post de nuca, adica aruncata in perete, cum o fi (ca sa nu zic sub forma de muci, in fasole.. na ca tot am zis-o pana la urma), chiar si de catre persoane de la care s-ar zice ca ar trebui sa am oarecare pretentii. Ei, as...
Argumentul "pai da, ce vrei dom'le, aici suntem pe un forum tehnic, nu de absolventi de litere" nu consider ca sta in picioare, atata timp cat vorbim de chestiuni elementare, de gimnaziu - "nuti" (cine-o fi Nuti?) trebuie "vre-o" facultate speciala ca sa te exprimi in scris, pe bune acum. Dar e cam trist ca a ajuns sa ne doara-n cot de modul in care folosim limba romana, atata timp cat "ce-i" care o folosesc in felul lor propriu "stie" "cea" vrut "s-a" zica..
Putina atentie poate n-ar strica, si ar scuti si niste replyuri aiurea (printre care "soto" unii il vor include si pe cel de fata), care polueaza topicurile, ironic, dar tocmai din cauza modului defectuos in care a fost asimilata (sau nu) la timpul ei disciplina asta de catre anumiti utilizatori (ce urat suna: 'utilizatori de limba..'). Ce "sai" faci - pe unii ii doare mai tare la basca decat pe altii. "Decat" atat "a" invatat ei. Cum era? "Invata-ti, invata-ti, invata-ti", nu? "Sa-u" fara cratita? pardon, cratima Razz
Din partea mea, trai-v-ar DEX-u', "scrie-ti' si cu picioarele.... N-aveti decat, chiar n-am nici o strabatere in ceea ce va priveste.. Doar n-o sa ma apuc sa va scolesc acu', pe fiecare in parte, la batranete. Cred "ca calea" cea mai la-ndemana de a incerca o oarecare indreptare e sa nu raspundem mesajelor care folosesc lb.rom.v.2.0 (Exceptand erorile de tastare - a.k.a. "typo"). Ca poate stie si destilii noastre d-astea ashea, cu litere; dar parca nu e tocmai in romana, stii ce ziiiic? Si-n plus, nu rimeaza cu ce facem noi aici. Parerea mea umila...
}
[Off-Topic];


Anyway, revenind la oile noastre: am vrut sa-mi fac si eu la IOR un obiectiv din asta, de 10cm, acu' vreo 7-8 ani in urma, dar mi s-a raspuns ca nu fac ei asa ceva; drept pentru care, in cele din urma doar la ProOptica am reusit sa gasesc intelegere. Si ce pot sa spun e ca oamenii s-au prezentat profi, cu buletin de testare, montaj in celula dupa schita, au respectat cerintele - am fost foarte multumit de instrumentul facut cu dubletul de la ei (f/10). Rivaliza pe departe cu orice instrument de pe raft. Chiar daca am avut de asteptat ceva Smile (Aveau si ei comenzi pe banda, de la diversele proiecte aflate in derulare)

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Feb 2014 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Eu am mai afisat ceva documentatie despre acel telescop scolar, la urmatorul link:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=6218&start=15
Pare sa fi avut multe neajunsuri la partea mecanica, dar oglinda principala are mari sanse sa fi fost apta domeniului de utilizare (forma sferica fiind suficienta la D100mm f/10).

2. Despre luneta cu aceeasi deschidere si distanta focala nu cunosc nimic concret, desi intilnisem o referire catre o asemenea luneta intr-un manual de astronomie publicat in anii '90. Tot atunci, auzisem intimplator la un profesor de foto de la "casa pionierilor", ca el ar fi privit pe vremuri (in comunism) printr-o luneta astronomica didactica... eu intelegind ca respectivul refractor ar fi avut diametrul obiectivului in jur de 100mm.
Deci cred ca or fi existat inclusiv "lunete scolare" fabricate la noi... n-am idee cite exemplare si pe unde or fi ascunse in prezent. Chiar ma bucurasem pe atunci si ma framintam... gindindu-ma cit de mult voiam sa procur o luneta acromatica maricica.

PS: Manualul e editie 1996, dar a fost elaborat in 1965!!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Feb 2014 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jweihvbdw3gvbdswqb dskjb xjk

khwqvbd wqb dswq dwq bdxwbjwbdc

QXDVsdmvd/fbkNCFkjwevbhnwbgvklejwfbf c/wqvbdwbv dw w dcwdwqjc

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 02 Feb 2014 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F.,mersi pentru raspuns.Banuiam si eu ca ar fi fost putine exemplare din acea luneta,daca nu am prea gasit mentiuni despre ea.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2014 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Obiective IOR
Raspunde cu citat (quote)

tavi 84 a scris:
Intr-un manual de astronomie pentru clasa a XIIa de liceu(anul 2000),editie adaptata dupa manualul alcatuit in anii '70,se mentioneaza:"observatii cu luneta sau telescopul scolar,cu obiectiv de 10 cm","cu o luneta cu obiectiv de tip scolar de 10 cm".Intrebarea mea e daca IOR-ul a produs si obiective de luneta,sau e o confuzie.Despre calitatea catastrofala a oglinzii de la telescopul de tip scolar,s-a mai discutat pe acest forum,oare acea luneta cu obiectiv de 10 cm(daca o fi existat),o fi fost la fel de proasta?
Va faceti probleme despre calitatea produselor IOR ?.Este adevarat,cele de uz didactic nu sunt produse la calitatea celor industriale,dar ,totusi,nu sunt produse de amatori in domeniu.Nu cunosc sa se fi produs la IOR obiectiv pentru lunete astronomice,dar pentru cele terestre sigur s-a produs.In materie de obiective,in general,la IOR s-au produs obiective foto de mare calitate(partea optica de la "Pentakon"era produsa de IOR ),obiective foto "Domiplan", Öreston ",au fost produse la IOR.Cat despre posibilitatea de a comanda obiective la IOR sau la Prooptica,dotarile tehnice sunt, aproximativ, identice.In materie de peise optice IOR este mai dotata,cu o experinta mai mare in proiectare si executie,cu multe S.D.V.-uri in dotare.De fapt,Prooptica este fosta sectie de microscoape a IOR.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 16 Feb 2014 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Calitatea necesara la un obiectiv de telescop astronomic,care ar trebui sa furnizeze imagini pana la nivelul limitat de difractie,e un pic alta decat cea ceruta pentru un obiectiv de luneta de vanatoare,sau fotografic,unde fie se observa la mariri mici(unde limita e data de posibilitatea de percepere a detaliilor fine)fie intervin limitarile peliculei fotografice.Asta,pe langa aberatia cromatica intrinseca unui raport F/D mic,care oricum ar mai masca din aberatiile optice suplimentare datorate prelucrarii calitativ insuficiente.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2014 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tavi 84 a scris:
Calitatea necesara la un obiectiv de telescop astronomic,care ar trebui sa furnizeze imagini pana la nivelul limitat de difractie,e un pic alta decat cea ceruta pentru un obiectiv de luneta de vanatoare,sau fotografic,unde fie se observa la mariri mici(unde limita e data de posibilitatea de percepere a detaliilor fine)fie intervin limitarile peliculei fotografice.Asta,pe langa aberatia cromatica intrinseca unui raport F/D mic,care oricum ar mai masca din aberatiile optice suplimentare datorate prelucrarii calitativ insuficiente.
Corect ce spuneti.Orice sistem optic se proiecteaza pentru necesitati stricte.O luneta terestra poate avea calitati ale imaginii foarte bune,dar la observatii astronomice,cu aceeasi luneta,aberatiile nu sunt corectate pentru aceste distante.Personal am simulat calculul unor aberatii,cu raze de curbura alese "didactic", pentru invariantul dioptric,o lentila biconvexa,menisc convergent si dublet convergent.Rezultatul?Aberatiile sunt invers proportionale cu marimea razelor de curbura,abcisa obiect si marimea obiectului..Am observat,in general, ca la majoritatea sistemelor optice ale obiectivelor,razele de curbura scad , valoarea ,in modul,de la primul dioptru la ultimul.Cele mai corectate sunt cele "in oglinda".P.S. Si toate acestea din cauza unui inamic,numit indice de refractie,functie de lungimea de unda.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact