Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33_3awa_2kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Existenta. Semantism si Sintaxa. - carte proprie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Iul 2014 06:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Carcotasilor: nu mai numarati pixelii ca ideea e clara Smile
Forever_Man: Incearca sa-l citesti pe Chomsky. E minunat ca ai ajuns in preajma acelorasi concluzii ca si el. Smile
Sus
kepler j
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Iul 2014
Mesaje: 8

Motto: Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iul 2014 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

avertisment: Cele de mai jos constitue un pamflet si trebuiesc luate ca atare. Filosofia este admirabila insa trebuie sa fim atenti pentru a nu o lua pe aratura, cum veti citi mai jos.

versiunea finala. how it should have ended. R pentru ca nu am reusit sa parcurg cartea.

Cuprins

Partea I
1. Ce este constiinta ? ................................................. 4
R: Modalitatea universului de a se contempla pe sine.

2. Proprietătile constiintei .......................................... 9
R: Este inconstanta si depinde foarte mult de stimuli (interni si externi) dar si de capacitatea sistemului (creierului) de a percepe, descoperii noi conexiuni.

3. Chinese Room si computationalismul ................... 13
R: Orice input aleator, poate da nastere unui output perfect inteligibil.

De exemplu, variatiile de temperatura (de pe Terra, Marte si asteroidul bz2014) considerate dupa un anumit altgoritm pseudo-aleator f(x)=x^2+1-beta, cu x si beta, independente, combinate cu orice eveniment periodic ales de catre anumiti indivizi selectati dupa o anumita functie (ordinea cronologica in care fiecare stranuta, urmarind o banda de 3km latime, pe un intinerar terestru dupa o functie legata de numarul de pete solare;)

Produsului celor doi factori de mai sus, se mai adauga o functie g(x)=k(x)/n(y), la care se extrage un radical de ordinul m(z). Rezultatul se adauga intr-un sir, transformat in literele alfabetului, ultimele doua cifre insemnand numarul de ordine al literei. Ce este incredibil, este ca rezulatul poate fi un text perfect inteligibil, o capodopera a literaturii universale, ce ar avea sa contina "secretele" functionarii, devenirii si constructiei acestui Univers.

4. Semantism si Sintaxă ............................................ 19
R: Cuvinte ce sunt intelese citind orice manual de Logica, Psihologie, de liceu.

5. Cauzalitate si ontologie subiectivă ....................... 41
R: Nu orice cauza produce un efect ce la randul sau nu mai produce (fiinteaza) o alta cauza, ce cu greu ar putea genera un alt efect, ce s-ar precede pe sine.

Partea II
6. Constiinta si mecanica cuantică ............................ 56
R: Gandurile sunt fluctuatii aleatorii.

7. Complexitatea în creier ......................................... 63
Creierul este un mecanism complex.

8. Rationalitate ......................................................... 71
Ratiunea este atunci cand toata lumea este de acord ca un anumit lucru este rational. Mai putin numerele irationale, ce sunt excluse aici, din motive evidente, daca luam in consideratie ca exista si numere complexe sau imaginare.

Concluzie: Daca folosim multe cuvinte, riscam sa generam o pitzza de cuvinte, frumos ticluite, insa carora le scapa sensul. Singura analogie ce imi vine acum imi minte este cea legata de legi. Cu cat avem mai multe legi, acestea devin pentru infractori ca plasa pentru acrobați. în cazul de mai sus, multe cuvinte ce se invârtesc în jurul altor cuvinte, având ca rezulat multe felurite diverse cuvinte.

Poate sunt prea crtitic, însă aș vrea să se explice mai simplu, cu cuvintele autorului. Ce anume vrea el să zică ? N-ar fi rău să fie bine, sau ce ?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Iul 2014 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e pamflet, presupun ca nu astepti niciun raspuns, nu ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Iul 2014 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Carcotasilor: nu mai numarati pixelii ca ideea e clara Smile
Forever_Man: Incearca sa-l citesti pe Chomsky. E minunat ca ai ajuns in preajma acelorasi concluzii ca si el. Smile


Din cate am citit asa in fuga pe wikipedia, Chomsky s-a ocupat cu lingvistica. Dar conceptele de semantism si sintaxa pe care le folosesc eu, sunt mult mai generale. Bine, e posibil sa fi vorbit si despre altele Chomsky, dar vad ca in principal e cunoscut pentru teoria cu gramatica universala.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iul 2014 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Conceptele de semantism si sintaxa pe care le folosesti tu sunt cunoscute si folosite demult in teoria matematica a limbajelor formale: https://www.google.com/search?client=opera...p;safe=off
Daca te preocupa intr-adevar subiectul ia si citeste, aprofundeaza si poate incerci si un doctorat ca din cate mai tin eu minte esti inca tanar Smile si e pacat sa ramai doar la nivelul asta
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 24 Iul 2014 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu poate exista notiunea de semantism in cadrul limbajelor formale din moment ce semantismul exista doar pentru constiinte si e un fenomen natural, care prin urmare nu poate fi simulat in niciun sistem formal.

http://www.youtube.com/watch?v=KFiQX1qKjgQ

Lucrul asta o sa fie foarte bine pus in evidenta cand vor simula aia creierul in proiectele acelea de miliarde de dolari din America si Elvetia. Vor obtine o minunatie de sistem formal, dar vor vedea ca acel sistem formal va avea anumite carente grave cand va veni vorba de intelegere. La inceput s-ar putea sa simuleze intr-un anumit grad intelegerea. Dar se vor observa anumite locuri in care va iesi la suprafata inabilitatea acelui creier de a avea intelegere. Indiferent cat de in detaliu il vor simula, atata timp cat nu va fi format din elementele esentiale de realitate care ne fac pe noi fiinte constiente/cu intelegere, acea simulare pur si simplu nu va avea intelegere si asta i se va observa in comportament.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Aug 2014 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Expunerea pe care o fac in carte duce la concluzia ca orice extraterestru nativ isi vede steaua galbena si cerul albastru.


Predictia mea a fost dovedita. Very Happy

Am aflat de curand de peria lui Haidinger, fenomen care prezinta culorile galben-albastru:

http://en.wikipedia.org/wiki/Haidinger%27s_brush

Practic este un extra-simt pe care il avem, prin care putem sa vedem lumina polarizata. Nu stiu daca se intalneste la toti, dar l-am remarcat la mine. Mai intai mi-am facut griji ca am ceva la creier cand am inceput sa vad modelul respectiv. Dar din cate se pare, e un fenomen cunoscut. De ce imi dovedeste acest fenomen predictia ? Trebuie mai intai sa ne uitam mai bine la ce este exact predictia pe care o fac. Cum explic in carte, motivul pentru care vedem soarele galben, este deoarece galbenul are intelesul de "sursa de lumina" (sau ceva de genul). Iar motivul pentru care vedem cerul albastru e deoarece acesta trebuie sa contrasteze cel mai bine cu galbenul Soarelui. Cum n-avea cum sa imi treaca mie prin minte ca noi oamenii am mai putea avea un simt vizual, singurul alt sistem vizual la care se putea referi predictia mea, era cel al unui extraterestru. Si cum singura sursa de lumina era soarele acelui extrarestru si cerul pe care se afla, predictia mea se referea inevitabil la soare si cer. Dar ce ne ofera totusi peria lui Haidinger ? Aceasta este practic acel alt sistem vizual pe care initial il situam la ani-lumina distanta. Acest simt al perceperii luminii polarizate este un simt total independent de simtul perceperii luminii normale. Prin urmare, culorile care se observa in cazul lui sunt independente de culorile pe care le vedem in mod normal. Si cu toate astea, nu sunt cine stie ce culori stranii, nemaintalnite. Sunt tot familiarele galben si albastru. De ce ? Teoria mea prezice urmatorul lucru: Orice sistem vizual care prezinta qualii de culoare, atribuie in primul rand culoarea galbena care inseamna "sursa de lumina". Iar mai apoi culoarea albastru pentru a contrasta cel mai mult cu galben. Ce este peria lui Haidinger ? Este un sistem vizual care contine doar 2 qualii, deoarece singurele informatii pe care ni le comunica sunt cele 2 axe perpendiculare ale luminii polarizate. Prin urmare, are doar 2 culori. In cazul asta, teoria mea prezice culorile galben si albastru. Adica fix culorile pe care le are peria lui Haidinger ! Very Happy Una din axe e galbena deoarece e axa principala, si fiind axa principala nu poate insemna altceva decat "sursa de lumina" (sau ceva de genul). Iar a doua axa trebuie sa se diferentieze cat mai mult de prima axa. De aceea este albastra.

Explicatia pe care eu o propun, nu a mai fost propusa de nimeni pana acum. Dimpotriva. Fizicalistii, care nu inteleg cum se atribuie culorile (defapt cred ca nimeni nu stie. Eu sunt primul care vine cu aceste explicatii), au presupun ca galbenul si albastrul sunt produse tot de aceleasi conuri si bastonase care sunt "responsabile" de galbenul si albastrul normal. Si au cautat in ochi aceste structuri. Pe care nu le-au gasit. Au gasit sistemul responsabil de perceperea luminii polarizate. (deoarece pentru a percepe polarizarea luminii, ai nevoie in primul rand de un sistem fizic care sa faca diferentierea intre cele 2 axe ale polarizarii). Dar mai departe nu au gasit nicio structura fizica pentru a explica culorile. Nimeni nu stie de ce sunt cele 2 culori si nu altele. Explicatia mea e singura valida.

Trebuie sa public intr-un jurnal oficial teoria. E pe drumul cel bun. Very Happy

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 29 Aug 2014 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Predictia din 2014 a fost "dovedita"/descoperita in 1844.
Genial ! Welcome to the future !

Desigur, fizicalistii de genul https://www.sciencedirect.com/science/arti...03433?np=y folosesc notiuni optice si practici insuficient de mistice.

Apropo, daca citesti mai atent, fenomenul apare doar la componenta albastra.
Culoarea galbena este rezultatul atenuarii componentei albastre din lumina alba.
Paradoxal, intelegi foarte bine ce nu inteleg fizicalistii, dar nu (vrei sa) intelegi nimic din ce inteleg fizicalistii. Laughing
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Aug 2014 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Predictia din 2014 a fost "dovedita"/descoperita in 1844.
Genial ! Welcome to the future !

Desigur, fizicalistii de genul https://www.sciencedirect.com/science/arti...03433?np=y folosesc notiuni optice si practici insuficient de mistice.

Apropo, daca citesti mai atent, fenomenul apare doar la componenta albastra.
Culoarea galbena este rezultatul atenuarii componentei albastre din lumina alba.
Paradoxal, intelegi foarte bine ce nu inteleg fizicalistii, dar nu (vrei sa) intelegi nimic din ce inteleg fizicalistii. Laughing


"Different models have been proposed to try to understand this phenomenon, but the precise mechanism remains unknown and the polarization unexploited. We suggest that when Fresnel’s laws are applied to the unguided oblique rays, that the cylindrical geometry of the blue cones in the fovea along with their distribution induces an extrinsic dichroism and could explain why the human eye is sensitive to polarization."

Adica ei sugereaza o explicatie bazata pe propria lor credinta, fara sa aiba o intelegere a modului in care qualiile de culoare functioneaza. Asa poti sa intrebi orice fizician si om comun de ce cerul e albastru si iti va spune de minune o poveste despre cum se lovesc razele de soare de moleculele din aer. Si poti sa ii intrebi si de ce soarele e galben si iti va spune de minune o poveste despre ce reactii nucleare au loc in soare. Dar ei nu inteleg ca intrebarile sunt defapt: "De ce avem perceptia subiectiva a unui cer albastru si al unui soare galben ?", intrebare la care defapt nu au niciun raspuns.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2014 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Culoarea este o indicație a naturii energiei care predomină într-o unitate de...sunet.

Ce zici de asta ? Smile

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Aug 2014 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Matrixul a scris:
Culoarea este o indicație a naturii energiei care predomină într-o unitate de...sunet.

Ce zici de asta ? Smile


Culoarea este amprenta pe care o lasa energia , atunci cand perturba eterul prin care acea energie trece la un moment dat.

Probabil ca si sunetul poate manifesta forme coloristice pentru fiintele dotate cu senzorii si abilitatile cerebrale potrivite.

Poate la lilieci...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 30 Aug 2014 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Forever_Man: Felicitari pentru citirea/citarea a doua fraze din primul aliniat !

Dar hai sa vedem ce spune intregul paragraf:
Citat:
Abstract

Unlike humans, numerous animals are differentially sensitive to the vector orientation of linearly polarized light. However as early as 1844 Haidinger noted that weak blue–yellow brushes appear, centered on the fovea, when the sky is observed through a slowly rotating polarizer. Different models have been proposed to try to understand this phenomenon, but the precise mechanism remains unknown and the polarization unexploited. We suggest that when Fresnel’s laws are applied to the unguided oblique rays, that the cylindrical geometry of the blue cones in the fovea along with their distribution induces an extrinsic dichroism and could explain why the human eye is sensitive to polarization. We have constructed an artificial eye model system using the same laws and were able to photograph the appearance of entoptic-like blue-dark brushes, confirming the observations and our mathematical simulations. Moreover, our in vivo and in vitro tests show that in addition to the usual 3 s fading time measured using a stationary stimulus, there exists for this entoptic image a short extra creating and erasing time of about 0.1 s, using a dynamical stimulus. We have also found that, surprisingly, the rotating pattern is more regular and symmetrical with one of our two eyes around a more circular blue cone-free area, the dominant eye. Our results suggest that the polarization sense can provide important information in many areas that remain to be explored.


Daca tot ne jucam de-a intrebatul: de ce vedem broasca ca fiind albastra ?
Este rupta din cer ? Este plina cu apa ? Este extraterestra ?
Avem un al saptelea simt pentru "broasca-albastra-ce-nu-i-verde" ? Oracaie mai inspre albastru ? Frunzele sunt galbene ?

Apropo, este veninoasa/otravitoare.
S-au fi fript stramosii nostrii cu ele si de atunci ni se par mai albastre ?
Nu cred ca ar avea legatura cu proprietatiile luminii care vine de la broasca ... doar stim clar ca albastrul vine de la cer, verdele de la broasca, iar girafa nu exista. Aaa, era sa uit, mai stim ca "everyone is wrong but me".



776px-Dendrobates_azureus_(Dendrobates_tinctorius)_Edit.jpg
 Descriere:
http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_poison_dart_frog
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Dendrobates_azureus_%28Dendrobates_tinctorius%29_Edit.jpg
 Marime fisier:  204.34 kb
 Vizualizat:  de 8874 ori

776px-Dendrobates_azureus_(Dendrobates_tinctorius)_Edit.jpg


Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Aug 2014 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
@Forever_Man: Felicitari pentru citirea/citarea a doua fraze din primul aliniat !

Nu ma pot atinge de articol din moment ce nu am cunostinte de biologie. Tu chiar intelegi ce zice acolo ? In ce masura poti judeca valoarea lui daca nu ai o intelegere despre cum functioneaza toate acele mecanisme din ochi ? Pentru demersul meu in schimb, tot ce e nevoie e sa vad scris undeva ca mecanismul respectiv nu e inteles, ci doar anumite incercari au fost facute de-a lungul timpului. Te mira oare ca articolul pe care mi l-ai dat tu e din 2010, desi fenomenul e cunoscut din 1844 ? Daca te uiti mai bine pe google, vezi gasi multe articole de la 1960, 1970, etc., toate propunand cate un mecanism. Daca mecanismele propuse la acele dati ar fi fost recunoscute ca adevaratele mecanisme responsabile de peria lui Haidinger, articolul din 2010 nu ar mai fi existat. Dar problema ramane inca deschisa.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200


Ultima modificare efectuata de catre Forever_Man la 30 Aug 2014 21:13, modificat de 1 data in total
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 30 Aug 2014 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:

Daca tot ne jucam de-a intrebatul: de ce vedem broasca ca fiind albastra ?

Mai intai trebuie sa intelegi structura constiintei pe care o prezint in carte. Nu exista niciun motiv pentru a crede ca unele din fenomenele constiintei (i.e. unele dintre qualii) difera in mod fundamental de alte qualii. Diferentele sunt de detalii (i.e. continut), dar fundamentele trebuie sa fie aceleasi. Iar daca qualia de "Ana are mere." este un sens, atunci orice alta qualie trebuie sa fie un sens. Daca "Ana are mere." inseama ceva, atunci si rosul trebuie sa insemne ceva. Asa ca a intreba "Ce inseamna rosul ?" e o actiune valida.

Apoi pe langa structura trebuie sa intelegi si provenienta continutului. In timp ce structura este un element fudamental al Existentei, continutul a fost selectat pe cale evolutiva. Iar cand vorbesti de evolutie, trebuie sa vezi care continut e important. E mai important soarele sau broasca ? Qualiile de culoare au fost evoluate in raport cu cele mai importante elemente de mediu. Apoi dupa ce sistemul a fost pus la punct, acesta s-a diversificat si s-a indepartat de scopurile initiale. Broasca o percepem albastra pentru simplul motiv ca pielea ei emite radiatie electromagnetica de 400nm, iar ochiul nostru s-a intamplat sa fie de dinainte sensibil la 400nm si sa atribuie albastru pentru lungimea asta de unda, deoarece asta era lungimea de unda care venea de la cer, si cerul a fost stabilit sa fie albastru din timpuri de dinainte aparitiei broastei.

Bine, explicatia s-ar putea sa fie mult mai complexa de atat. S-ar putea galbenul si albastrul sa nu mai fie acele culori pure care au fost la inceput. Adica sa nu mai arate cum aratau la inceput. Poate in timp, in continutul lor alte elemente au aparut, astfel incat s-a ajuns astazi sa vedem totusi alte culori decat ar fi vazut animalele acum 500 de milioane de ani. Poate ele cand se uitau la soare chiar vedeau o culoare care insemna doar "sursa de lumina". Si poate cerul chiar avea o culoare care sa insemne complementarul lui galben. Dar poate din timpurile alea, alte elemente s-au strecurat, cum ar fi ideea de "otravitoare". Si culoarea pe care o percepeam initial pentru cer, sa se fi modificat oleaca si sa arate mai mult ca albastrul pe care il vedem in zilele noastre. S-ar putea culorile sa fie pline de relicve ale trecutului, intocmai precum si structura noastra fizica e plina de relicve ale trecutului. Cel mai familiar exemplu e apendicele.

Hai ca discutia e interesanta. Mersi de intrebare. Uite o chestie. Exista 2 sisteme in care se definesc culorile complementare. Intr-unul din ele, movul e complementarul la galben, nu albastrul. Intr-o stiinta a viitorului in care am putea defini clar ce este aceea o culoare complementara, si am putea vedea clar cum arata culoarea care are sensul de "sursa de lumina", am putea afla compozitia atmosferei Pamantului la inceputul vietii! Sa zicem de exemplu ca acea culoare care are ca si continut "sursa de lumina" e intr-adevar galbenul nostru. Apoi sa zicem ca s-ar determina clar ca acea culoare complementara galbenului e movul nostru. Daca explicatia pentru culoarea cerului pe care o dau eu e cea corecta, atunci ar rezulta ca la inceputul vietii pe Pamant, cand au fost evoluate pentru prima data culorile (fiintele cu ochi si vedere in culori), cerul era mov. Apoi se poate investiga ce molecule ar da un cer pe care noi sa il vedem mov. Si de aici s-ar deduce compozitia atmosferei acum 500 de milioane de ani. Wink



colourwheel01.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  36 kb
 Vizualizat:  de 8828 ori

colourwheel01.gif



complementaries1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  46.47 kb
 Vizualizat:  de 8828 ori

complementaries1.jpg



_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 02 Sep 2014 06:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Referitor la articolul depre perceptia polarizarii de catre om, nu mi se pare chiar asa greu de digerat. Efectul este mai mult optic decat biologic, dat de forma retinei si unghiul de incidenta in acea zona. Ideea este ca la refractia luminii, o mica parte este reflectata. Cantitatea de lumina reflectata depinde, printre altele, de unghiul de incidenta si polarizare (http://en.wikipedia.org/wiki/Fresnel_equations). Din asta rezulta o diferenta de 6% la receptorii de albastru in acea zona in forma de 8, pe o directie data de polarizare.

Pe de alta parte, acest "simt" este mai mult un defect optic decat ceva util. Sunt alte animale care chiar folosesc polarizarea si fac diferenta si intre polarizarile circulare.
Efectul la om este foarte slab, indirect si este perceptibil numai in anumite conditii ca polarizare uniforma pe o arie mai mare, lumina uniforma ce sa contina spectru albastru consistent, ca apoi efectul sa dispara rapid. Nu poti, de exemplu, sa vezi polarizarea unui punct luminos, mai multe polarizari in imagine, etc.
Structura moleculara a fost descoperita mai tarziu, prin 1967, urmata de alte descoperiri indirecte, necesare constructiei modelului exact. Pe parcurs s-au emis ipoteze care chiar daca s-au infirmat rapid, au contribuit fiecare cu cate ceva, cata vreme au fost pe aproape. Din punctul acesta nu mi se pare nimic suspect, este o evolutie normala, mai ales ca nu vorbim de o descoperire cruciala si nici de o revolutie stiintifica. Daca mai ramane ceva de descoperit, foarte bine, aflam lucruri noi, poate mai folositoare. Chiar autorul pomenea de ceva chiar foarte interesant "even to detect directly quantum entanglement as recently discussed ".

Referitor la "broasca albastra" Laughing ai ajuns tot la o explicatie fizicalista.
O explicate existentialista ar fi ca broasca aia albastra trebuie sa iasa in evidenta.
Degeaba e otravitoare daca a fost deja mancata de careva care nu stia acest lucru.

Primul model de culori prezentat este RYB https://en.wikipedia.org/wiki/RYB_color_model si se refera la culori amestecate substractiv. Interesant este ca sunt considerate culori phisologice.
Un model mai potrivit perceptiei umane ar fi : https://en.wikipedia.org/wiki/HSL_and_HSV. In mod similar, acestea ar fi culori fiziologice.



800px-Fresnel_reflection.svg.png
 Descriere:
 Marime fisier:  59.47 kb
 Vizualizat:  de 8762 ori

800px-Fresnel_reflection.svg.png


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact