Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_545884.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop Maksutov-Cassegrain Sky-Watcher Mak102EQ2


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alexei86
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Feb 2014
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2014 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Telescop Maksutov-Cassegrain Sky-Watcher Mak102EQ2
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Acum ceva timp am deschis un topic despre telescopul http://magazin.telescop-expert.ro/travel-max-901250-eq1.html

De atunci tot ma gandesc sa il iau pe acesta sau sa mai strang putin cureaua si sa achizitionez telescopul http://magazin.telescop-expert.ro/travel-max-1021300-eq2.html?
Ma puteti ajuta va rog daca se merita sa l cumpar pe cel din urma? De asemenea care sunt diferentele dintre cele doua? Imi doresc un telescop ushor de transportat cu care pot observa in detaliu planetele luna si obiectele deep sky.

Va multumesc
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2014 01:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu cat apertura este mai mare cu atat vei vedea mai "in detaliu planetele luna si obiectele deep sky". Problema este cat te poti intinde tu cu pretul, dimensiunile telescopului si ale monturii.

Intre cele doua, cel mai mare este mai bun.
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 05 Mar 2014 02:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

makul acela de 102 e un fel de hybrid , cat de cat usor de transportat insa performante asa si asa, la un pret destul de maricel...,daca poti transporta o montura eq2 atat de mare si grea atunci de ce nu mergi pe un newton de 130mm? daca chiar vrei sa vezi dso cat mai bine, ai iesi de 2x ori mai bine la pret/ performanta , sau ceva foarte usor doar ca lung e un refractor 90/900 cu montura az3 , chiar daca e mai ieftin ca si makul de 102 la performante il poate depasi, cel putin la contrast sigur
Sus
alexei86
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Feb 2014
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2014 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Telescop Skywatcher Maksutov-Cassegrain 102/1300 EQ2
Raspunde cu citat (quote)

needweed a scris:
makul acela de 102 e un fel de hybrid , cat de cat usor de transportat insa performante asa si asa, la un pret destul de maricel...,daca poti transporta o montura eq2 atat de mare si grea atunci de ce nu mergi pe un newton de 130mm? daca chiar vrei sa vezi dso cat mai bine, ai iesi de 2x ori mai bine la pret/ performanta , sau ceva foarte usor doar ca lung e un refractor 90/900 cu montura az3 , chiar daca e mai ieftin ca si makul de 102 la performante il poate depasi, cel putin la contrast sigur


Eu sunt nou in astronomie si tot ma gandesc ce telescop sa-mi cumpar. Deci as avea un buget de maxim 1400. Eu plec primavara si vara in camping cu cortul si as vrea un telescop ushor de transportat, bun pentru astrofoto si bun pentru luna planete si obiecte deep sky. Cele care mi le-ai spus tu par destul de mari. Tu ce imi recomanzi? Pana acum cea mai buna oferta pare Telescopul Skywatcher Maksutov-Cassegrain 102/1300 EQ2. Daca ai si alte sugestii ti-as fi recunoascator.

Multumesc
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Mar 2014 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Telescop Skywatcher Maksutov-Cassegrain 102/1300 EQ2
Raspunde cu citat (quote)

alexei86 a scris:

Eu sunt nou in astronomie si tot ma gandesc ce telescop sa-mi cumpar. Deci as avea un buget de maxim 1400. Eu plec primavara si vara in camping cu cortul si as vrea un telescop ushor de transportat, bun pentru astrofoto si bun pentru luna planete si obiecte deep sky. Cele care mi le-ai spus tu par destul de mari. Tu ce imi recomanzi? Pana acum cea mai buna oferta pare Telescopul Skywatcher Maksutov-Cassegrain 102/1300 EQ2. Daca ai si alte sugestii ti-as fi recunoascator.

Multumesc



Salut.

Am un Mak de 102, aproape identic cu cel pe care vrei sa ti-l iei.
Este, intr-adevar, foarte portabil, usor - merge pus fara probleme pe o monturica eq2, sau similara - se vad foarte bine planetele prin el (odata ce l-ai colimat bine).
Insa daca vrei astrofoto, nu ti-l recomand, din mai multe motive:

- campul oferit este destul de limitat - mai mult decat diametrul Lunii sau al Soarelui (cu FILTRU!) nu are cum sa intre pe senzorul aparatului foto; desi poti incerca cu un reducator de focala (am tras printr-un 0.5x si ... m-am lamurit);
- la foto/video planete e bunicel, desi apertura nu este tocmai una foarte generoasa pentru acest scop;
- claritatea imaginii foto nu este una stralucita - ma refer la definitia detaliilor mult in afara axei optice (extra-axial); nu e optimizat pt asa ceva...
- vignetarea produsa de diametrul subdimensionat al interiorului baffle-ului central (teava care trece prin gaura centrala a oglinzii primare) - 18mm - este destul de severa si nu permite obinerea unei imagini satisfacatoare pe tot campul (as aprecia undeva la <75-80% dimensiune utilizabila a imaginii).

Mai degarba as merge pe o solutie un pic mai flexibila - urmatorul Mak, cel de 127mm, chiar daca este sensibil mai mare in gabarit - cu diametrul la iesirea din baffle ceva mai mare (28mm) si apertura mai generoasa pt detalii la planete. Vizual e peste modelul 102, din mai multe puncte de vedere, cel putin la planete o sa-ti dai seama de diferenta de la prima vedere. Deep-sky merge mult mai bine decat in 102, garantat - testat la observatii pe camp (cer de magnitudine limita @ +6 -- +6.5), desi nici el nu e un telescop pentru deep-sky, propriu-zis.
Totusi, pt foto DSO iti trebuie o montura capabila de guiding - ai raport focal mult prea mare ca sa vezi obiectele suficient de stralucitoare la un timp de expunere pe cadru de sub 30s; focala este una lunga la modelul 127 (~1500mm), iar miscarile aleatorii ale monturii produse de neregularitatile de pe suprafetele angrenajelor care permit urmarirea miscarii aparente a cerului se vad imediat pe senzor sub forma unor dare de stele - o sa vezi "pescarusi" peste tot, la fiecare poza mai lunga de cateva secunde, daca-l pui pe o montura "basic".

Sper sa iei decizia potrivita.
Spor si cer senin!
Wink

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 05 Mar 2014 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un telescop usor transportabil ar fi luneta 80/900.Un acromat bun la apertura asta cu care ai putea sa vezi planete si dso pe un cer bun.
La foto iti trebuie calitate mai buna a opticii si monturii,eventual apertura mai mare.
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 05 Mar 2014 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
Un telescop usor transportabil ar fi luneta 80/900.Un acromat bun la apertura asta cu care ai putea sa vezi planete si dso pe un cer bun.
La foto iti trebuie calitate mai buna a opticii si monturii,eventual apertura mai mare.


exact,la asa focala se reduc si aberatiile,cu o montura az3 ar fi si usor, intr-o husa nu ocupa mai mult loc decat doua bete de pescuit Laughing
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 05 Mar 2014 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai,nu?.. Wink
Sus
alexei86
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Feb 2014
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2014 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si totusi inclin spre 102/1300. Oricum cand plec in camping plec cu mashina.Very Happy deci nu ar fi greu de transportat presupun. Nu m am hotarat inca si tot ma gandesc...

De asemenea am vazut si telescoape computerizate. Imi puteti spune mai multe despre acestea va rog?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Mar 2014 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

alexei86 a scris:
Si totusi inclin spre 102/1300. Oricum cand plec in camping plec cu mashina.Very Happy deci nu ar fi greu de transportat presupun. Nu m am hotarat inca si tot ma gandesc...

De asemenea am vazut si telescoape computerizate. Imi puteti spune mai multe despre acestea va rog?


Un telescop computerizat poate fi tot ceea ce ti-ai dorit, daca stii ce sa faci cu el.
Altfel, iti transforma instrumentul mult visat intr-un soi de televizor alb-negru portabil, prin care vei putea vedea orice obiect in Galaxie si din afara ei, mai mult sau mai putin clar - luand in calcul si o infuzie de fonduri pe masura asteptarilor Very Happy
Oricum, nu computerul din ele face toata treaba, desi ti-o usureaza mult pe-a ta, ca si observator - asa cum ziceam, cu conditia sa stii ce ai de facut cu el (si care-i sunt limitele). Rezultatele sunt foarte dependente de aptitudinile utilizatorului.
Ca regula de baza: daca vrei sa faci si poze prin el, ar fi de preferat sa fie pe montura ecuatoriala (sunt mai multe avantaje ce se leaga de acest aspect), iar daca in descriere zice ca are zeci de mii de obiecte catre care se poate orienta, asigura-te ca are si o apertura care sa-i permita sa ti le arate Smile
Altfel, asa, pentru placerea proprie, si aproape exclusiv pentru observatii vizuale, un instrument de 4-5" in diametru, pe o montura alt-az computerizata, poate fi mai mult decat suficient, luand in calcul si conditiile mentionate de tine anterior.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
alexei86
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Feb 2014
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2014 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi puteti spune mai multe despre acest telescop? http://magazin.telescop-expert.ro/telescop...-goto.html

Este usor de transportat? Este mai bun decat 102/1300 Mak? E bun pentru astrofoto? Orice alte detalii sunt bine venite.

Ma iertati ca tot insist cu intrebarile si va multumesc foarte mult pentru raspunsuri dar nu vreau sa fac o alegere gresita ca apoi sa fiu dezamagit.

Va multumesc.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Mar 2014 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexei86 a scris:
Imi puteti spune mai multe despre acest telescop? http://magazin.telescop-expert.ro/telescop...-goto.html

Este usor de transportat? Este mai bun decat 102/1300 Mak? E bun pentru astrofoto? Orice alte detalii sunt bine venite.

Ma iertati ca tot insist cu intrebarile si va multumesc foarte mult pentru raspunsuri dar nu vreau sa fac o alegere gresita ca apoi sa fiu dezamagit.

Va multumesc.



E in regula Smile E foarte important ca primul telescop sa nu te dezamageasca, dar si sa stii sa regasesti in el un anumit fel de satisfactie - cel putin la nivel estetic, dar si vizual (imaginile oferite de el).

@Needweed, parca tu ziceai ca ai avut un 114/500 Very Happy
Ne poti spune cate ceva despre el?

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 05 Mar 2014 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da am avut tub din acela si e dureros rau,avand focala atat de scurta f4.4 apare coma iar fara corector de coma nici gand sal folosesti fiindca stelele au forme de comete, un corector costa mai mult decat tubul Exclamation
Sus
alexei86
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Feb 2014
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2014 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

needweed a scris:
da am avut tub din acela si e dureros rau,avand focala atat de scurta f4.4 apare coma iar fara corector de coma nici gand sal folosesti fiindca stelele au forme de comete, un corector costa mai mult decat tubul Exclamation


Deci pica. Dar acesta? http://magazin.telescop-expert.ro/telescop...-goto.html
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 05 Mar 2014 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu nu ti-l recomand e aproape aceasi focala, de ce au makurile focale asa lungi ?
http://starizona.com/acb/basics/equip_optics101_coma.aspx
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact