Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ar50f75_eq_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum sa aleg un Newtonian?


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2007 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Cum sa aleg un Newtonian?
Raspunde cu citat (quote)

Am de ales intre doua Newtoniene:
- 150 mm, f/8, 1200 mm, EQ3-2 (fara motoare), pret = 1.470 RON
- 254 mm, f/4.7, 1200 mm, EQ6 (motoare incluse), pret = 5.075 RON

Diferenta de pret este f. mare.
As vrea sa stiu daca 254 aduce atat de multe in plus, ca sa merite diferenta de pret.
Daca ar putea cineva sa-mi spuna din propria experienta, ce pot vedea cu cel de 150mm (pe site-ul vanzatorului e popularizat ca un telescop special pentru planete -> as vrea sa stiu ce performante are si la DSO).

EQ3-2 este suficient de stabila pentru 150?

Va multumesc.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Apr 2007 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum se vede, distanta focala e aceeasi deci la oculare egale vei avea puteri de marire egale. 254 are diametrul mai mare si ca atare este mai luminos si teoretic ar trebui sa aiba rezolutie mai buna. Montura EQ6 este mai "teapana" decat EQ3-2 si in plus e si motorizata. Din cate-mi dau eu seama diferenta de pret e justificata. Ce mai ramane de discutat sunt posibilitatile tale financiare. Ar mai fi de discutat experienta ta in astronomie. Daca nu experienta si nu stai chiar "roz" cu banii, ia 150. Daca ai experienta si stai bine cu banii, ia 254. Cu 254 se vad mai bine DSO, daca asta te intereseaza.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2007 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Dragon.
Nu am experienta si sincer n-as da 5000, daca pot sa-mi ocup timpul intr-un mod decent si cu 150-ul, cu doar o treime din pret.
In prezent am un refractor de 70 mm cu dist. focala de 400 mm, pe o montura azimutala proasta (prin asta inteleg faptul ca la orice atingere, tremura rau; practic e o adevarata aventura insasi focusarea, din moment ce-mi bataie luna in obiectiv de colo-colo).
Ca planete, cu 70-ul meu am vazut Saturn + inele si Jupiter + 4 luni, dar foarte mici, ceva mai mari decat un punct, si albe, singura satisfactie fiind ca le-am vazut "live". Nici vorba de detalii planetare, cum vazusem pe ceva forumuri.
Oricum, conjunctura a facut ca 70-ul sa fie aproape gratis, asa ca n-am suferit prea mult.
Acum ma gandesc sa achizitionez ceva mai serios, in care sa vad o planeta ca pe o planeta, nu ca pe un ponct usor defocalizat, in care sa pot vedea decent (nu ca de la Hubble) DSO (cu al meu am reusit sa "intuiesc" Orion).
Avand in spate "experienta" cu jucaria mea, n-as vrea sa ma arunc cu capul inainte la urmatoarea achizitie.
Initial ma hotarasem la 254 (ma gandisem ca aduna multa lumina, e motorizat => astrofotografie). Apoi am cautat pe net si am vazut intr-adevar poze la DSO facute cu 254, dar oamenii lucrau cu niste camere de 4.000 EUR ca sa obtina asa ceva, si mi-a cam trecut elanul. Eu am un DSLR Olympus Evolt-500 si n-as vrea sa ma apuc acum sa investesc si in camere specializate.
Asa ca, daca astrofoto cade, ma gandesc sa fac economie si sa iau doar 150-ul, cu doua conditii:
- sa nu-mi tremure montura cand focalizez sau urmaresc pe cer;
- sa pot vedea planete bine si DSO decent (ma gandesc ca la 150 ar trebui sa-mi arate mai mult decat 70-ul meu)

Aici as vrea sa ma ajutati voi cu o confirmare/infirmare/sfaturi, ca sa nu-mi mai iau inca o jucarie cu care sa nu vad aproape nimic.

Multumesc.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Apr 2007 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate 150/1200 F/8 + EQ3-2 e inca o jucarie Sad Mai mare, mai frumoasa dar montura inca va tremura (poate nu asa tare ca cea veche), la Jupiter vei vedea cel putin o banda, la Saturn vei vedea "palaria" iar ca DSO, M31 si M42 le vei vedea destul de frumos, restul ... Dar practic vei dubla diametrul telescopului ceea ce e un pas innainte. Avand in vedere ca nu vrei (poti) inca sa te bagi la foto poate ti-ar fi de ajuns o montura azimutala. In principiu toate monturile tremura (mai mult sau mai putin) in afara de cele enorm de scumpe.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2007 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmmm...

Ar mai fi varianta de 150mm, f/5, 750 mm, tot parabolica, pe aceeasi EQ2, fara motoare, la 1.500 RON

Mai vad la magazinul asta si un 200 mm, f/5, 1000 mm, pe un EQ5 (tot fara motoare), la 2.310 RON.
Asta e inca jumatate de pret fata de 254 motorizat.

Tot la "jucarii" se incadreaza?

150 cu f/5 e mult mai luminos fata de 150 fu f/8? Vad ca e mai usor (poate montura va tremura mai putin?)
Cu doar 750 mm fata de 1200 insa ma gandesc ca pierd destul de mult din puterea de marire si ma apropii de planetele acelea punctiforme din 70-ul meu...

Multumesc.

_________________
Bogdan.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Apr 2007 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vrei planete => F=1200. Vrei DSO => F=750. Vrei amandoua => incearca F=1000.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Apr 2007 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

EQ3-2 nu tremura cu un tub cu focala de 1200 pe el, in sensul ca echilibrat cum trebuie vibratiile dispar cam in 3-4 secunde de la lovirea usoara a tubului. Iar la astrofoto, chiar si la observatii vizuale merita, iti vor trebui un set de motoare pe ambele axe, care vor elimina orice problema a vibratiilor. Desigur precizia in urmarire data de setul de motoare care se monteaza la EQ3-2 nu e asa mare ca si in cazul monturii EQ6, pentru ca precizia nu tine numai de motoare, ci si de constructia mecanica a monturii (ceea ce se reflecta in pret). Insa pentru observatii vizuale si astrofoto cu un webcam sau pentru expuneri scurte cu un DSLR sunt cat se poate de bune, si montura si motoarele.

Un reflector de 150mm cu f=1200 e renumit pentru imaginile planetare date. Cu 150mm vezi nu doar 1 banda, ci ambele benzi ecuatoriale la Jupiter, pata roz (nu mai e rosie), si ceva detalii ale atmosferei. La Saturn pe langa inele, vezi diviziunea Cassini, si ceva detalii ale atmosferei. La DSO, 150mm e o apertura buna pentru a te tine ocupat 3-4 ani daca mergi sistematic la observatii, si, zic eu, e apertura minima pentru observatii DSO serioase.

Diferenta dintre focala de 750mm si 1200 nu e de luminozitate, ambele telescoape au oglinzi la fel de luminoase de 150mm. Luminozitatea aceea de care spui tu e doar fotografica, in sensul ca o focala mai scurta necesita timpi de expunere mai scurti. Vizual diferenta dintre 750mm si 1200mm se manifesta la puterea de marire data cu un acelasi ocular, si un contrast mai scazut in cazul celui cu focala scurta deoarece oglinda secundara este mai mare la telescopul cu focala scurta.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2007 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha. Treaba cu dimensiunea oglinzii secundare e o noutate pentru mine; pe site-ul lor nu scria nimic despre contrast. E bine de stiut, multumesc.

skywatcher, spuneai ca EQ3-2 se stabilizeaza dupa 3-4 secunde la o lovire usoara. Ce se intampla cand focusez sau umblu la controlul fin?
Operatiile astea induc vibratii in montura, tot 3-4 secunde? Ma gandesc ca la puteri mai mari de marire, as umbla destul de des la controlul fin si ar fi deranjant timpul de asteptare dupa.

Multumesc.

_________________
Bogdan.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Apr 2007 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cate ori pui mana pe telescop vibreaza cateva secunde. Stiu ca e deranjant. Vrei sa reglezi focalizarea fin si exact si toata imaginea tremura Sad Asta e! Poti eventual sa faci focalizarea motorizata Smile Ca sa nu vibreze de loc trebuie "uns" cu bani multi sau sa-ti faci tu o montura teapana Smile
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Apr 2007 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ce se intampla cand focusez sau umblu la controlul fin?


La controlul fin nu apar vibratii (bineinteles daca ai echilibrat corect telescopul pe montura). La focalizare pot aparea mici vibratii sau pot sa nu apara, depinde cat de fin umbli cu focalizatorul, insa nu sunt o problema micile vibratii care le poti induce, nu iti iese din camp obiectul, chiar la puteri mari de marire. Orice montura ai utiliza, la un tub lung tot vor aparea mici vibratii daca lovesti/atingi telescopul.

Pentru urmarire insa iti recomand minim un motor pe axa RA, e mult mai usor de manipulat din telecomanda un telescop cu tub relativ lung montat pe o montura ecuatoriala si cu o focala destul de lunga, in sensul ca nu trebuie sa tot invarti de rotite pentru a mentine in campul vizual obiectul, (care la puteri mari de marire iese din camp in cateva secunde), motoarele mentin foarte bine ore in sir obiectul in centrul campului chiar si dupa o aliniere polara mai grosiera, fara luneta de aliniere polara.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Apr 2007 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru vizual cu un instrument de 150 mm f5 montat pe un eq3-2 cu siguranta ca nu o sa ai probleme cu vibratiile, la foto in schimb apar probleme la ghidare, iar tot pentru vizual la aceeasi apertura dar cu focala de 1200 mm garantat ca o sa ai vibratii, oricat ai echilibra tu montura cu contragreutati, de foto nici nu se mai poate vorbi decat doar in cazul folosirii unui webcam, care teoretic ai putea sa-l folosesti pe orice fel de telescop.
In privinta detaliilor pe care le poate oferi un 150 mm iti spun doar ca vei avea activitate buna cativa ani. Sunt foarte multe obiecte deep-sky in care se pot observa detalii clare cu acest instrument.
Varianta cu focala lunga este indradevar mai agreata pentru observatii planetare. Dataliile pe Jupiter sunt foarte evidente iar apertura iti permite si folosirea unor filtre acrilice care iti vor evidentia anumite detalii si atmosfera. La Marte (nu este cazul acuma) deasemeni se observa multe detalii, iar m42(Great ORION Nebula) ai sa o observi ca in poze Smile
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2007 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru informatiile date.

dragon: Asa este. Banuiesc insa ca orice montura e mai buna decat ce am eu acum. A mea nu are reglaj fin, are un soi de surubelnita care, insurubata mai mult sau mai potin (e filetata la varf), blocheaza grosier axa verticala. Orizontala are un soi de surub pentru acelasi scop.

skywatcher: Vad pe site-ul vanzatorului ca montura suporta motoare pe ambele axe. Cred ca il voi lua initial fara si ulterior ii pun si motoare.

sky: De ce n-as putea face foto cu cel de 1200 (vorbim de DSLR aici)? Ar debalansa telescopul? Banuiesc ca diferenta (in ce priveste foto) intre cel cu f/5 si cel cu f/8 este de timp de expunere. Gresesc, mai este si altceva?

Multumesc.

_________________
Bogdan.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 24 Apr 2007 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Bogdan

eu sant de parere, ca o montura EQ3-2 nu este suficienta la un telescop 150/1200. Nu numai greutatea, dar si bratul parghiei face, ca fiecare miscare sub o magnificare mare, o sa vibreze instrumentul unde nu o sa ai placere sa umbli cu el. Cu un telescop de 750mm focala, mai merge, dar si acolo as prefera o montura EQ5.
La poze nici sa te gandesti ca ies cumva, pentru ca electronica nu este fina destul a putea corecta miscarile monturei asa de fin cum trebue, la o focala de 1200mm (sau 750mm).
Cu telescopul de 1200mm ai putea face cu o web-cam niste avis si aste le poti prelucra cu diferite softuri. Acolo mai cam ies niste poze astronomice bune.
Altfel daca zici sa faci poze cu un aparat de foto, prin ocular (proiectie) atunci eset egal ce montura iei, dar nu astepta poze de calitate.
Daca doresti sa ai o combinatie buna si zici ca te intereseaza mai mult planetele, atunci as loa 150/1200 mm, daca zici ca te intereseaza deepsky, atunci ia 150/750mm.
Amandouo telescoape au un focuser de 1,25" unde la deepsky este cam mic. Pentru planete este suficient.
Instrumentul este calitativ bun si prelucrat bine. Daca ti-l transmite vanzatorul si bine colimat, atunci o sa ai un instrument bun unde ai destul potential la telescop.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Apr 2007 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte corecte afirmatiile lui Robert. Tubul telescopului actioneaza ca o parghie, deci cu cat e mai mare cu atat o sa ai vibratii mai accentuate.
Pentru vizual e f. buna configuratia 150/f5+eq3-2.
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2007 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca pentru vizual cel mai bun ramane dobsonul. Este foarte robust si nu are vibratii aproape deloc, daca e facut cum trebuie. Apoi, cu cheltuieli minime, i se poate face si o platforma ecuatoriala.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact