Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v3_0_epc.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum sa aleg un Newtonian?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Apr 2007 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am folosit o perioada un newton 150 cu f1200 pe un EQ3-2 si tremuratul nu era asa o problema. Doar cand focalizezi mai tremura cate un pic, insa nu era o problema pentru mine, nu imi iesea obiectul din campul vizual, dispareau trepidatiile rapid, 2-3 sec. La urmarire din rotitele de miscari fine, dupa ce l-am echilibrat nu tremura. Cu un motor pe axa RA nu exista tremurat la urmarire. Intr-adevar unul cu focala de 750 e mai stabil pe EQ3-2, nu exista deloc tremurat la focalizare si se poate incerca si astrofoto cu expuneri scurte de 15-20 secunde, insa la observatii vizuale si astrofoto cu webcam merge si cel cu focala de 1200 pe EQ3-2.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2007 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK.
Ca sa concluzionam un pic, as desprinde urmatoarele idei:
- forate important este sa am o montura cat mai stabila (iar pentru foto, motorizata);
- un diametru de 150 ar fi, in principiu, suficient de luminos.
- scopul meu este sa-mi iau un telescop:
= bun la planete
= bun si la DSO (stiu, trebuie un compromis intre astea doua)
= cat mai stabil
= posibil a fi folosit ulterior si la astro foto (nu vreau sa cumpar altul pentru asta)
= cat mai ieftin cu putinta, dar nu o jucarie (asta e, traim intr-o economie de piata).


Vad la ei pe site urmatorul Newtonian:

Diametru = 200 mm
Tipul oglinzii = Parabolică
Distanța focală = 1000 mm
F ratio = f/5
Mărire teoretică maximă = 400 X
Magnitudine stelară maximă = 14,2
Rezoluție (arc sec.) = 0,6
Căutător = 9 X 50
Diametrul focuserului (inch) = 2” cu adaptator pentru 1,25”
Controlul mișcării = RA și DEC
Piggyback = Da
Trepied = Oțel
Motor urmărire = Una sau două axe (optional)
Dimensiunea tubului (diametru X lungime) = 24 X 90 cm
Înălțimea trepiedului = 97 – 121 cm
Montură = Ecuatorială EQ5
Oculare = Super 25mm, Super 10mm
Greutate totală = 29 kg
Greutate ambalat/buc. = 23,2 + 14 kg
Dimensiunile ambalajului/buc. = 88X44X25 cm și 115X35X46 cm

Avand in vedere greutatea, montura si posibilitatea adaugarii de motoare pe RA & DEC, ce parere aveti despre acesta?
Distanta focala vad ca e de 1000, deci presupun ca performeaza si la planete iar din 200 cu f/5, banuiesc ca e bun si la deep-sky.

Asta costa 2.310 RON, deci jumatate din cel cu 254 apertura.
Nu este motorizat, dar cu 500 RON ii pot lua un kit pe ambele axe.
Ce ziceti:
- nemotorizat, pentru vizual, este OK (vibratii, montura, sa nu uitam portabilitatea - cel de 254 motorizat are 70 KG)?
- motorizat ulterior, pentru astrofoto cu DSLR, este adecvat (la fel, vibratii, montura, performanta motoare - urmarire)?

Va multumesc pentru timpul acordat!

_________________
Bogdan.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 25 Apr 2007 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BogdanMBM a scris:
OK.
Ca sa concluzionam un pic, as desprinde urmatoarele idei:
- forate important este sa am o montura cat mai stabila (iar pentru foto, motorizata);
- un diametru de 150 ar fi, in principiu, suficient de luminos.
- scopul meu este sa-mi iau un telescop:
= bun la planete
= bun si la DSO (stiu, trebuie un compromis intre astea doua)
= cat mai stabil
= posibil a fi folosit ulterior si la astro foto (nu vreau sa cumpar altul pentru asta)
= cat mai ieftin cu putinta, dar nu o jucarie (asta e, traim intr-o economie de piata).


Vad la ei pe site urmatorul Newtonian:

Diametru = 200 mm
Tipul oglinzii = Parabolică
Distanța focală = 1000 mm
F ratio = f/5
Mărire teoretică maximă = 400 X
Magnitudine stelară maximă = 14,2
Rezoluție (arc sec.) = 0,6
Căutător = 9 X 50
Diametrul focuserului (inch) = 2” cu adaptator pentru 1,25”
Controlul mișcării = RA și DEC
Piggyback = Da
Trepied = Oțel
Motor urmărire = Una sau două axe (optional)
Dimensiunea tubului (diametru X lungime) = 24 X 90 cm
Înălțimea trepiedului = 97 – 121 cm
Montură = Ecuatorială EQ5
Oculare = Super 25mm, Super 10mm
Greutate totală = 29 kg
Greutate ambalat/buc. = 23,2 + 14 kg
Dimensiunile ambalajului/buc. = 88X44X25 cm și 115X35X46 cm

Avand in vedere greutatea, montura si posibilitatea adaugarii de motoare pe RA & DEC, ce parere aveti despre acesta?
Distanta focala vad ca e de 1000, deci presupun ca performeaza si la planete iar din 200 cu f/5, banuiesc ca e bun si la deep-sky.

Asta costa 2.310 RON, deci jumatate din cel cu 254 apertura.
Nu este motorizat, dar cu 500 RON ii pot lua un kit pe ambele axe.
Ce ziceti:
- nemotorizat, pentru vizual, este OK (vibratii, montura, sa nu uitam portabilitatea - cel de 254 motorizat are 70 KG)?
- motorizat ulterior, pentru astrofoto cu DSLR, este adecvat (la fel, vibratii, montura, performanta motoare - urmarire)?

Va multumesc pentru timpul acordat!


Optiunea asta este de preferat unde este un instrument destul de mare (8") cu o focala suficienta. O sa fie o problema mica la alegerea altelor oculare, pentru ca un sistem f/5 cere niste oculari ceva corectati, dar nu este o problema mare. La fotografie este neaparat nevoit un Corector. Pe montura EQ5 este cam marginal sustinut.
Prevazand fotografia ramane de zis ca motorizarea care se poate obtine nu este fina destul pentru a putea manui pozele deepsky destul de fin cum ar trebui. Altfel la planete sub folosirea unei web-cam este posibil a face poze de planete/luna/soare. In acel sens vreau sa nu uit sa scriu ca observarea soarelui cu un telescop, este foarte periculos. Asta se face NUMAI sub folosirea unui filtru solar ca Baader Solar-folie sau filtru solar de geam, care se pune IN FATA opticei. NU se foloseste nici un fel de filtre care se insurubez la ocular !!!

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2007 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. crescand diametrul telescopului se mareste si rezolutia lui (puterea de separare) dar contrastul detaliilor este dat de obstructia centrala si aceasta depinde de raportul focal care in cazul de fata este tot 5.
nu conteaza ca ai focala mai mare, obstructia va avea acelasi procent la doua instrumente cu acelari raport focal si in final acelasi contrast vizual.
pentru planete obstructia trebuie sa fie mai mica de 30%.
2. trebuie sa fii atent si la portabilitate.
daca ai conditii sa-l tii la curte e ok, dar daca trebuie sa-l plimbi dupa tine devine incomod.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2007 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany:
Tu zici ca EQ5 nu sustine ferm tubul de 8''?
In ce consta acel "Corector"?
Zici ca motorizarea nu e destul de fina. Asta din cauza monturii sau a motoarelor?
DSLR-ul meu, fara lentile, are 400 si ceva de grame. Chiar nu-l pot folosi cu telescopul de 200?

Eu nu vreau poze de o calitate extraordinara. As vrea totusi sa-mi pot folosi DSLR-ul, pentru rezolutie (8mega pixeli). Nu vreau webcam (640X480). Vreau doar sa pot face poze pe care sa le pot trimite cunoscutilor si care sa nu arate doar ca o pata vaga alburie pe fond negru, plin de zgomot Sad In felul asta as putea sa arat si altora ce vad eu cu telescopul.

Cu asta de 200 pot vedea DSO in conditii bune? Dar planete? Aici ma ingrijoreaza un pic ce-mi zice Zircon referitor la contrast.

Ar fi oare mai bine sa iau pe cel cu 150 apertura si 1200 mm focala, dar montat pe un EQ5 si sa-i iau ulterior si motoare, decat pe cel de 200 / 1000 / EQ5 ?
Adica daca as avea montura mai stabila cu 150-ul cu 1200, as putea sa pozez planete cu DSLR-ul meu si poate timpii de expunere mai lungi necesari pentru DSO-uri n-ar mai fi nici ei o problema?

_________________
Bogdan.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2007 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bogdan, nu este parerea mea ceea ce am spus ci este teoria opticii pe care nici o parere din lumea asta nu o poate contrazice (din pacate).
Am pus mai demult o parere avizata in ce priveste obstructia, dar vad ca trebuie sa o pun din nou.

"In practica vom retine faptul ca o obstructie de 10% nu produce o alterare semnificativa a imaginii.
O obstructie de 20% va duce la o intensificare vizibila dar tolerabila a primelor doua inele de difractie.
Obstructia de 30% nu este recomandabila mai ales pentru un instrument folosit pentru suprafetele planetare sau pentru observarea companionului unei stele duble.
De la obstructii de 40% in sus, putem vorbi ca ar fi admisibile doar pentru telescoapele fotografice cu camp mare."

Jean Texereau
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2007 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon, n-am zis ca nu te cred. Tocmai, ca te cred, ma ingrijoreaza chestia cu 30%. Oricum, e foarte bine sa aflu acum de la voi, decat singur DUPA ce am cumparat un anume telescop.

Am vazut pe net nenumarate poze, multe facute cu 150 mm cu focala de 900, spre exemplu. Insa erau facute cu tot felul de "chestii" (Hydrogen Alpha, Red, Green, Blue Exposures), cate 50 de minute pe fiecare.

Eu n-o sa ma apuc niciodata sa fac asa ceva, n-am nici timpul si mai ales nici banii necesari, sa-mi cumpar filtre, sa intru cu surubelnita in DSLR sa-i scot filtrul si alte treburi din astea sugubete Smile

Eu vreau doar un telescop cu care sa vad planetele bine, sa pot vedea si DSO (ca doar cu Jupiter, Marte si Saturn n-o sa stau toata viata) si cu care sa pot incerca si ceva poze cu DSLR si un Registax acolo, fara PhotoShop-uri si alte complicatenii.

Avand in vedere cerintele astea, trebuie sa ma decid (aici va rog sa ma ajutati voi) daca voi deveni fericitul posesor al unui 150 / f8 / 1200 cu EQ3-2 sau sa strang bani multa vreme ca sa ma lipesc de 254 / f5 / 1200 EQ6 motorizat sau sa-mi iau acel "custom" 150 / f8 / 1200 dar cu EQ5.

Daca fara a investi bani buni in alte filtre, softuri, camere mai bune ca DSLR-ul meu, nu voi obtine cine stie ce nici din 254-ul acela, n-are rost, si ma multumesc cu 150 / 1200, mult mai portabil, cu conditia sa nu-mi transform orele de vizionari in nesfarsite sesiuni de focusare - asteptare sa dispara vibratiile - reglaj fin - asteptare sa dispara vibratiile - inca un reglaj fin - alta asteptare sa dispara vibratiile (a se vedea EQ3-2)....

_________________
Bogdan.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 25 Apr 2007 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Bogdan

Citat:
Tu zici ca EQ5 nu sustine ferm tubul de 8''?


Da, Montura EQ5 nu este suficienta a putea-o folosi fotografic cu focala de 1000mm. Aici nu se pune problema ca montura este prea slaba si cade din picoare daca punem telescopul pe ea, unde cu sigur nu sa-r intimpla, dar tu dai puncte unde zici ca doresti fotografia astronomica si aici este punctul de vedere Smile .

Citat:
Zici ca motorizarea nu e destul de fina. Asta din cauza monturii sau a motoarelor?


aici vorbesc de electronica. Ca sa poti conduce o focala de 1000mm fotografic unde trebue sa corectezi directia si viteza, electronica nu functioneaza fin destul pentru asta. Cea mai mica viteza de corectare este aici 2x. Asta inseamna ca tu tragi poza cu viteza 1x, dar daca trebue sa corectezi positia, dai cu 2x unde la asa o focala lunga se strica fiecare poza.

Citat:
In ce consta acel "Corector"?

acest Corector este un element optical care corecteaza "greselile" opticei, ca o oglinda parabolica "repede" cum este asta de f/5 arata la margine stelele nu punctuale, dar ca o virgula (coma). Acest corector corcteaza asta si pune stelele marginale sa iasa punctuale.

Citat:
DSLR-ul meu, fara lentile, are 400 si ceva de grame. Chiar nu-l pot folosi cu telescopul de 200?

ba da, dar asta nu e intrebarea. Noi vorbim de montura unde zici ca o vrei sa o folosesti si fotografic. Aici este punctul de "durere".
O monutra care termura la fiecare vanticel si cand faci poze vibreaza si de la miscatul oglinzei de la DRSL, nu-ti ajuta. Cel mai important punct de vedere la poze astronomice este in primul rand montura, dupa asta optica Smile

Pentru poze cu calitate extraordinara cum doresti , trebue sa investezi mai multi bani in montura. Acolo poti sa faci sa iei montura mai mica, dar si optica care o folosesti pentru poze, sa fie mai micuta, cu compozitia asta ai putea aranja ceva mai bine.
Sa-ti dau un exemplu.
Sa zicem tu iei montura EQ5 cu acest Newton de 8". Sa folosesti optica fotgrafic ar trebui sa pui si un guiding-scope pe montura, care si el cantareste ceva. Sa zicem ca Newton cantareste la cam 6 kg, Camera ta DRSL zici ca vine cu 400 grame, optica cu care tragi poza cantareste si ea vreo 2 kg. Iesi repede la vreo 10 kg unde montura NU le sustine fotografic. Fotografic inseamna ca greutatea "lucreaza" si vibreaza foarte mult, totusi ca zici ca vrei poze extraordinare deepsky. La asa o poza tragi la 800ASA vreo 3 min si daca montura este optimal inordata pusa, tragi vreo 6 - 8 poze x 3 min, vreo 6 - 8 poze x 5 min si asa mai departe, si pozele le aduni. Cu o montura EQ5 cu motoarele "normale" si cu handbox normal, NU merge (de ce, am expicat sus).
Asa ca in cazul tau unde alegerea opticiana nu este problema, ramane problema monturei Smile

Pe langa montura mai trebue si un treipied tare, si cu astea poti numai sa castigi Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Apr 2007 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce am inteles eu pana acum ca vrea Bodgan este un telescop suficient de mare, insa cu care sa poata face astrofoto cu un DSLR, dar la un pret mai mic decat cel al unui newton de 254 cu EQ6. Singura solutie care iti ramane este una custom, precum o montura HEQ5 cu un tub optic de 150mm f=1200. Sau ai putea lua varianta de newton 150 cu f=1200 cu montura EQ3-2 si separat o montura HEQ5, si asa ai doua monturi, una portabila pentru observatii vizuale si una pentru astrofoto. Oricum in momentul in care vei trece la astrofoto la deepsky iti va trebui inca o mica luneta pentru ghidaj, asa ca isi va regasi si aceasta locul pe un EQ3-2 in acele momente cand vrei sa faci niste observatii rapide si nu ai chef si timp sa instalezi un HEQ5.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2007 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK.
Skywatcher, ai dreptate.

Pai atunci am restrans aria de cautare. S-au calificat in finala:

- montura EQ5 cu un tub optic de 150mm f=1200, f8 - pret = ? RON
- montura EQ5 cu un tub optic de 200mm f=1000, f5 - pret = 2.310 RON

Care ramane?

_________________
Bogdan.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Apr 2007 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident a doua. Ai ajuns la mai putin de jumatate de pret fata de 254 si ai un instrument onorabil. Go for it Smile
Dar am impresia ca nu ne-ai spus de unde-l iei ca sa incercam sa spunem ceva si despre calitate si seriozitate.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2007 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu stiu daca nu se va considera reclama daca zic unde l-am gasit (la o firma din Cluj).
Daca ziceti ca e OK cu politicile forumului, va zic.
Chiar asa, puteti sa-mi dati o lista de vanzatori din Romania (eu stiu doar doi: 1 in Bucuresti, unde rezid si eu, si 1 in Cluj).

_________________
Bogdan.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Apr 2007 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tu din Bucuresti ai ajuns sa cumperi de la Cluj inseamna ca ai facut ceva cercetare de piata Smile Asa ca inca o data: go for it.
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2007 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O ultima intrebare:

In telescoapele astea doua, ma refer la vizual, nu poza, voi vedea culori, sau alb-negru?

Daca intrebarea e prea ciudata, am circumstante atenuante: n-am privit niciodata la cer prin altceva decat 70-ul meu, si ati vazut mai sus ce "performante" are Smile

Multumesc.

_________________
Bogdan.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 25 Apr 2007 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BogdanMBM a scris:
O ultima intrebare:

In telescoapele astea doua, ma refer la vizual, nu poza, voi vedea culori, sau alb-negru?

Daca intrebarea e prea ciudata, am circumstante atenuante: n-am privit niciodata la cer prin altceva decat 70-ul meu, si ati vazut mai sus ce "performante" are Smile

Multumesc.


Culori o sa poti sa vezi, dar nu asa cum le cunosti dupa poze, sau din televizor. O sa vezi bandele lu Jupiter sau cumva bandele la Saturn, dar mai mult nu poti sa astepti. Totusi iti arata asa un instrument de 200 mm sau 150 mm mai mult ca unul de 70mm Wink

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact