Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
010.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

TELESCOP NEWTON TNP254_1150EQ sau...


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
COMO
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mai 2007
Mesaje: 39

Motto: a cunoaste

Localitate: Vrancea

MesajTrimis: 01 Mai 2007 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului: TELESCOP NEWTON TNP254_1150EQ sau...
Raspunde cu citat (quote)

Va salut.
As dori sa imi cumpar un telescop sau o luneta dar nu stiu sa sa imi cumpar
As dori in primul rand calitate si ma gandeam la modelul TELESCOP NEWTON TNP254_1150EQ http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=TNP254_1150EQ5ST

sau alte variante pentru acest model.
Banii disponibili sunt 1000 Euro
Va multumesc.

_________________
Alin T.


Ultima modificare efectuata de catre COMO la 01 Mai 2007 12:23, modificat de 1 data in total
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2007 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, vad ca esti din Arad, de ce nu iei legatura cu Mircea Albu care este tot din Arad. El are un arsenal puternic de intrumente si ar putea sa iti arate cateva din ele. Asa poti sa iti faci o idee despre ce vei cumpara si ce ti se potriveste.
Vei face fotografie? Daca NU atunci de ce nu iti iei un dobson de 10" care este aproape la jumatate din pret si care se utilizeaza mult mai usor si este si mai usor de intretinut.
Spune-ne la ce il vei folosi si asa iti vom putea recomanda ceva anume.
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2007 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze de faza cu Aradul, acum am vazut ca esti din Vrancea Smile Uita de ce ti-am zis despre Arad si spune-ne la ce vei folosi telescopul.
Numai bine!
Sus
COMO
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mai 2007
Mesaje: 39

Motto: a cunoaste

Localitate: Vrancea

MesajTrimis: 01 Mai 2007 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Nu ma intereseaza sa fac poze ci doar observarea obiectelor cereºti in special Saturn Jupiter Marte... dar si Deep sky clar fara aberatii.
Multumesc.

_________________
Alin T.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 01 Mai 2007 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

COMO a scris:
Salut.
Nu ma intereseaza sa fac poze ci doar observarea obiectelor cereºti in special Saturn Jupiter Marte... dar si Deep sky clar fara aberatii.
Multumesc.


Pentru observare m-as ganid la un Dobson. Este un instrument mare, si calitativ bun, si costa mai putin ca un instrument pus pe o montura.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
COMO
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mai 2007
Mesaje: 39

Motto: a cunoaste

Localitate: Vrancea

MesajTrimis: 01 Mai 2007 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok multumesc.
Ar mai fi o intrebare,
care e diferentza dintre Synta 10" Dobson si MEADE LXD75 8" Schmidt Newton
Am observat in primul rand pretul care se dubleaza la ultimul.
http://www.hoo-germany.de/

_________________
Alin T.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2007 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este montura si designul optic (montura Dobson nu costa mare lucru + SN-urile au in plus doua suprafete optice de slefuit fata de un Newton simplu). Daca este primul tau telescop atunci un dobson de 150-200mm ar trebui sa fie suficient. Mai incolo daca vrei foto poti sa-ti cumperi restul (eu am facut la fel dar am trecut in plus printr-un 114 pe eq3).
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2007 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

COMO a scris:
ok multumesc.
Ar mai fi o intrebare,
care e diferentza dintre Synta 10" Dobson si MEADE LXD75 8" Schmidt Newton
Am observat in primul rand pretul care se dubleaza la ultimul.
http://www.hoo-germany.de/


In primul rand dobsonul are doar doua oglinzi. Schmidt-Newton are tot doua oglinzi si in plus mai are o placa corectoare inaintea oglinzilor. Acea placa corectoare se monteaza la un newton pentru al corecta de aberatiile de sfericitate. Iar aberatiile de sfericitate apar la rapoarte focale mici.
Deci daca iti ei un newton cu raportul focal de F/8 nu o sa ai nevoie de placa corectoare fiindca aberatiile sunt insesizabile. Dar daca iti iei un newton cu raportul focal F/5 atunci aberatiile sunt mari si e mai bun un schmidt-newton.
Tot ce ti-am zis eu pana acum este valabil pentru telescoapele medii si joase ca si calitate. Fiindca exista firme care fac telescoape newton cu rapoarte focale de F/4 si nu au nici cea mai mica aberatie. Dar acele telescoape coste mult prea mult decat ne putem permite noi.
Eu zic sa te rezumi la un telescop newton cu oglinda minim de 200mm si un raport focal MINIM F/6 sau mai mare F/8 etc. Dupa un timp, o sa sti exact de ce ai nevoie si poti sa iti cumperi altceva. Si o sa ai bani sa dai pe altceva fiindca telescopul newton nu o sa coste mult si asa o sa economisesti bani Smile
Numai bine!
Sus
COMO
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mai 2007
Mesaje: 39

Motto: a cunoaste

Localitate: Vrancea

MesajTrimis: 01 Mai 2007 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok.

Synta Newton 200 / 1000 mm - HEQ5

vad ca are (nu prea stiu e germana ) Öffnungsverh. f/ 5
Citat:
Deci daca iti ei un newton cu raportul focal de F/8 nu o sa ai nevoie de placa corectoare fiindca aberatiile sunt insesizabile. Dar daca iti iei un newton cu raportul focal F/5 atunci aberatiile sunt mari si e mai bun un schmidt-newton.


Modelul mai sus mentionat pot schimba raportul focal de F/8 ca probabil e de f/ 5 ?

_________________
Alin T.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2007 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere este OK telescopul. Are un raport focal F/5 dar totusi cred ca este ok mai ales pentru tine care nu cred ca sti foarte bine cum se manifeste aberatiile (nu o lua in nume de rau dar la inceput toti eram asa). Asta nu inseamana ca are aberatii, zic doar ca aberatiile sunt asa de mici (daca sunt) incat nu o sa iti dai seama ca are. Probabil nici eu nu o sa le vad daca nu sunt foarte mari. Asa ca stai linistit din punctul asta de vedere. Si inca o chestie pe care nu am zis-o, aberatiile sunt foarte importante in foto in vizual nu sunt chiar asa de suparatoare fiindca ochiul uman este mai tolerabil decat un aparat foto.
Acum sa revenim la telescop. Este mult mai bine ca iei un telescop de 200mm pe o montura EQ5 fiindca asa e mai solid telescopul. Daca luai un telescop de 250mm pe o montura EQ5 cred ca ai fi avut probleme cu vibratiile.
Raportul focal de care zicem reprezinta raportul dintre distanta focala a telescopului si diametrul oglinzii principale. Adica in cazul de fata avem un telescop cu o distanta focala de 1000mm si o oglinda de 200mm => 1000/200=5, mai pe scurt se scrie F/D=F/5 (nu stiu de ce se scrie asa). Aceste raport nu se poate schimba, este ceva din constructie. Dar cu o lentila barlow care se baga in focuser si dupa ocularul in ea poti "mari" distanta focala a telescopului de 1.5X, 2X sau 3X. Adica cu un telescop cu distanta focala de 1000mm si o lentila barlow de 2X poti sa zici ca ai un telescop cu distanta focala de 2000mm.
Dar tine cont ca in orice sistem optic daca adaugi inca o suprafata optica in plus (o lentila) calitatea imaginii va avea de suferit daca lentila nu este de constructie foarte buna.
Asa ca teoretic poti sa zici ca poti sa schimbi si raportul focal.
In rest nu stiu ce sa iti mai zic despre telescopul asta. Eu am vrut sa imi iau unul identic acum cateva luni dar am renuntat din motive familiare Sad
Daca ai intrebari/nelamuriri spune-ne aici ca sa te putem lamuri.
Ce este misto daca iti un astfel de telescop este ca montura este foarte buna pentru astrofoto daca ii pui niste motoare. Eu am montura in schimb identica si pot sa zic ca se miste super pentru astrofoto si tine destula greutate incat sa faci tot ce vrei cu ea.
Oricum cu un astfel de telescop o sa poti vedea cam tot ce vrei tu pe cer.
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2007 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aaa acum am vazut ca tu vorbesti de HEQ5 cea care este mai buna ca EQ5. Asta inseamna ca ai motorele deja pe montura. Si normal e mai bine facuta ca EQ5. Deci poti sa te apuci oricand si de poze.
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2007 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo, firma Synta produce telescoape sub marca SkyWatcher in Europa si Orion in America. Ca si calitate a telescoapelor se afla undeva la mijloc cu cateva exemplare, din cand in cand, prin care depasesc media calitatii spre fantastic.
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 01 Mai 2007 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

COMO a scris:
ok.

Synta Newton 200 / 1000 mm - HEQ5

vad ca are (nu prea stiu e germana ) Öffnungsverh. f/ 5
Citat:
Deci daca iti ei un newton cu raportul focal de F/8 nu o sa ai nevoie de placa corectoare fiindca aberatiile sunt insesizabile. Dar daca iti iei un newton cu raportul focal F/5 atunci aberatiile sunt mari si e mai bun un schmidt-newton.


Modelul mai sus mentionat pot schimba raportul focal de F/8 ca probabil e de f/ 5 ?


Telescopul asta are raportul de f/5. Montat pe montura HEQ5 este mai bine sustinut si motoarele sant deja puse la montura.
Cu montura EQ5, telescopul nu este sustinut prea bine ca vibreaza mai mult montura. La EQ5 motoarele nu sant puse.

Fotografie cu focala de 1000mm nu este usor de facut. Inca handbox-ul de la HEQ5 nu este prevazut pentru facut poze trase cu timp lung. Lucrand cu o Web-Cam poti sa faci avis unde le prelucrezi cu diferite softuri si poti primi asa poze astronomice planetare. DeepSky nu este posibil sa le faci cu electronica asta. Dar daca pui un obiectiv piggy-back pe montura si guidezi cu telescopul, atunci poti sa faci si poze deepsky.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
COMO
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mai 2007
Mesaje: 39

Motto: a cunoaste

Localitate: Vrancea

MesajTrimis: 01 Mai 2007 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ne naspa e ca nu stiu cum sa fac...
deci am disponibili 5000 RON dar nu stiu ce sa fac... sa cumpar un Synta 10" Dobson

sau altele precum Synta Newton 250 / 1200 mm - EQ6

Vixen Cassegrain VC 200L

Multumesc la toti pentru informatii.

_________________
Alin T.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2007 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Auzi totul pleaca de la necesitati. Spune-ne ce vrei sa faci tu cu un telescop si ca asteptari ai de la el. Asa e cel mai bine, fiindca limita superioara in ati alege un telescop nu exista. Dar ce rost are sa dai pe un telescop X lei si pe altul de 10 ori mai putin si sa faci cu amandoua aceleasi lucruri?
Nu uita o regula de AUR cel mai bun telescop este cel pe care il utilizezi ce cele mai multe ori.
Numai bine!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact