Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
cfl_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Proiectul unui observator privat romanesc in Canare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 25 Feb 2015 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Proiectul unui observator privat romanesc in Canare
Raspunde cu citat (quote)

Dragi Colegi Astronomi Amatori,

Te-ai saturat de nori, zapada si ploaie desi poate ti-ai construit cu truda un observator privat in care-ai mai si bagat o gramada de bani?! Ti-ai dori un telescop pe care sa poti observa la distanta din Romania aproape oricand doresti, in conditii de cer majoritar senin, cu seeing bun si lipsit de poluare luminoasa? Ti-ar place ca uneori sa petreci o vacanta de cateva saptamani impreuna cu familia combinata cu observatii intr-o insula sub-tropicala de vis?! Daca da, atunci continua sa citesti mai departe.

Acesta este un proiect de perspectiva, posibil sa se realizeze sau nu in viitorul mai apropiat sau mai indepartat, si care se adreseaza in principal astronomilor amatori din Romania. Daca doriti, l-am putea numi "Observatorul astronomic privat Romanesc din Canare". Afara de timpul necesar (pe care nu-l prea am acum...) acest proiect mai necesita resurse/finante destul de mari (minimum 100.000 EUR, in functie de dotari)... Din aceasta cauza mi-a venit ideea sa va consult cati dintre voi ati fi interesati sa achizitionam o proprietate mai izolata (teren plus o cabana de vacanta) pe care sa ne construim un observator privat si remotely controlled, intr-o locatie foarte buna in La Palma, Insulele Canare, Spania.

Desi foarte flexibile, conditiile majore ale proiectului imaginat de mine ar putea suna cam asa:

1. O lista deschisa de persoane private (inregistrata daca doriti in cele doua tzari, Spania si Romania, asociatie non-profit sau chiar firma) care se unesc in scopul constructiei si administrarii unui mic observator astronomic privat pe insula La Palma. Aceasta lista ramane deschisa si poate primi noi membri in timp;

2. In functie de cota parte (share = finante, echipamente, alte contributii in munca, etc) fiecare persoana asociata primeste o cota-parte din timpul anual de observatie, dreptul de sedere in vizita (cu familia) la cabana-observator (ex o luna/an) si/sau o cota-parte din beneficiul realizat prin activitatile de astro-turism derulate la observator (ex. vanzare de timp de telescop remote sau local, inchirierea cabanei, gazduire de telescoape de amator sau profesioniste, vizite turistice/educationale la observator, etc);

3. Cautand de curand o proprietate aici, am gasit de exemplu urmatoarele trei terenuri mai izolate (plus o casuta mica pe ele) aflate in zone foarte bune dpdv astro-climatic pe insula (toate situate in nord vestul insulei, departe de orase si la altitudinea de 1100-1300m maxima posibila privata aici), de vanzare cu preturi intre 60-90 mii EUR (care insa cu siguranta mai pot scadea serios dupa negociere) pe care voi putea in curand sa le si vizitez. Alte proprietati similare pot fi identificate in timp, de preferinta in nord-vestul sau sudul insulei unde conditiile astro-climatice sunt cele mai bune.

http://www.angel-immobilien-sl.com/C-2067EN.php
http://www.angel-immobilien-sl.com/C-2200EN.php
http://www.angel-immobilien-sl.com/C-2391EN.php

4. In cazul in care o anumita persoana doreste sa se retraga ulterior din asociatie, ii poate fi reimbursata suma restanta daca/atunci cand vor exista disponibilitatile necesare. Prin "suma restanta" se intelege investitia initiala a persoanei respective (finante, echipament, munca depusa, etc) minus suma consumata de persoana in timpul asocierii (timp de telescop, vizite la observator, beneficiu din afacere, etc - la un pret stabilit foarte clar in comun dinainte), asa incat asocierea sa ramana foarte flexibila.

In caz ca exista persoane sau chiar institutii interesate in aceasta asociere (si ca idee as recomanda o suma de cca 10 mii EUR/pers), va rog sa ma contacteze in privat, specificand cu ce este dispusa sa contribuie (suma de bani, instrument/echipament, munca, experienta, etc). De asemenea putem discuta in public principiile generale si daca considerati fezabil si durabil acest proiect in timp. Cu o tinta totala de cca 100.000 EUR stransi de la cca 10 persoane, ne vom putea gandi la un observator frumusel dotat cu un telescop de min. 50-60cm cu camera CCD si o cabana cu 2-3 camere situata intr-un loc de vis, nu foarte departe de Romania.

Deocamdata sunt curios daca si cati amatori ar exista pentru acest proiect, si ce contributii pot aduce fiecare.

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Feb 2015 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O initiativa foarte tare, Ovidiu! Eu sunt pentru ea, fara discutie, numai ca am cateva amendamente la propunerea ta.
Este vorba de partea financiara in principal. Fiind plecat de multa vreme din tara, probabil ca ai uitat un pic realitatile romanesti. Eu ma indoiesc nu sincer - ci la modul categoric si absolut - ca tu ai sa gasesti printre amatorii de pe forum macar unul care sa aiba si sa vrea sa dea 10.000 de euro pentru un astfel de proiect. Si 1.000 de euro e o suma - cine o are pe aici si ar vrea sa o bage in domeniul asta, precis prefera o montura sau un telescop cu care sa iasa afara seara pe racoare.
Proiectul trebuie regandit plecand de la acest aspect - magnitudine, implicare financiara individuala, termeni de plata, etc. Eu, de exemplu, care am bagat ceva bani in astronomie, nu ma vad capabil (cel putin pe termen scurt si mediu) sa ma angrenez intr-o astfel de cheltuiala, nici macar la nivel de 1000 de euro.
Pe de alta parte nu pot sa nu apreciez ideea, care este grozava!
Dupa ce voi termina (complet) observatorul meu si pe cel al lui CUBIX, cred ca ai putea sa folosesti experienta mea in a gestiona proiectul acesta (daca se concretizeaza, desigur) la nivel tehnic mediu si la nivel administrativ. Mai exact, am ceva experienta de constructor (nu datorita observatorului meu, te asigur), ma pricep oarecum sa organizez lucruri si evenimente si pot administra cu succes si corectitudine o intreprindere (am in grija mea 2 in permanenta si o a treia din cand in cand).
Sunt convins ca se vor mai gasi si alti oameni, poate mai priceputi decat mine in tot ce am spus eu mai devreme si care sa vrea sa se implice in acest proiect. E un proiect de cursa lunga si lucrurile vor fi in permanenta schimbare, sunt sigur.
Sper sa fie in sensul cel bun.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Feb 2015 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O idee buna, dar care are nevoie sa fie dezvoltata inainte de a se poata merge la realizarea ei.

Asa ca, pe langa amendamentul de mai sus al lui Cristi, pe care il sustin total, as adauga si eu cate ceva.

1. Cred ca ar putea fi facut daca 40-50 de persoane ar pune deoparte luna de luna 100-200 de euro timp de 2-3 ani pentru acest proiect, astfel incat sa se adune peste 200 de mii de euro. De ce atat? Pentru ca din ce stiu eu, un telescop + montura aferenta de 60cm sare de 100 de mii, plus camera si alte acareturi. Adaugand costul terenului, al observatorului si altele cred ca pe acolo ar fi o prima estimare.

2. Problema destinatiei instrumentului. Un astronom amator evolueaza, si centrele sale de interes se schimba in timp. Asa ca unul va dori sa faca acum fotografii DSO de camp ingust, altul va dori camp cat mai larg si un instrument cat mai rapid. altul un instrument solar, sau un planetar performant. Pentru a atrage un numar suficient de amatori-investitori, e nevoie de cel putin 3 instrumente, si 3 monturi, dupa opinia mea. Si chiar daca ar fi mai mici, in jur de 40 cm, tot cred ca ar fi foarte bune avand in vedere locatia.

Din ce stiu, toate observatoarele deschise, unde se pot inchiria instrumente cu ora, au in general telescoape mai mici de 50cm, si chiar de 30cm. Si cred ca trei telescoape+monturi, mai mititele ar costa cam cat unul de 60cm. Asta ar fi si in sprijinul unei eficientizari a observatorului, prin vinderea de timp de observatie catre mai multe persoane deodata.

3. Pentru ca am vorbit de eficientizare, e bine sa ne aducem aminte ca un observator costa. De la curent si legaturi net, pana la costul inspectiilor periodice, si al eventualelor interventii necesare, si chiar paza.

4. Atragerea unor institutii din Romania. avand in vedere atmosfera din tara, cred ca pica din start, cel putin pe termen de cativa ani.

O posibilitate alternativa ar fi atragerea unui sponsor, fabricant de telescoape. Un astfel de fabricant ar putea, pe langa contributia la dotare, sa atraga dupa el turisti din tara de bastina, sau din alte tari. Asa cum fac cei de la Astro Systeme Austria, care au un observator in Spania. Asta avand in vedere ca desi destinatia turistica merita, pentru un roman drumul e complicat si scump, si nu cred ca se poate pune problema unei bune eficientizari doar cu turisti romani. Ar apare insa problema controlului actiunilor, si deciziilor.

5. Si cea mai importanta problema.

Problema motivatiei.

Din pacate, in tara, asa cum vad si pe lista SARM, dar si aici, pasiunea pentru astronomie a cam scazut. A fost o vreme cand erau in medie 20 de mesaje pe lista SARM, zilnic. A fost o vreme cand aici s-a organizat un concurs foto, si a fost o mica, dar sensibila emulatie. Era participare la discutii, se simtea chiar inflacarare, se simtea pasiunea, dorinta de a participa, de a concura. Fara asa ceva, dar nu ca eveniment izolat, fara motivatie, nu cred ca se vor aduna nici 10, nici 50 de oameni la un astfel de proiect.

Si pentru asta, cred ca trebuie, pe langa implicare, si un sponsor serios.

_________________
Dragos N
Sus
radug
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2012
Mesaje: 116

Motto: "We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars"- Oscar Wilde

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2015 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand salut initiativa lui Ovidiu care mi se pare excelenta. Sunt si eu printre fericitii posesori ai unui observator privat construit 100% de mine (inclusiv statia meteo si mare parte din "accesoriile" de control), deci consider ca as putea contribui la implementare. Sunt de acord ca in Romania suntem "muritori de foame" din punct de vedere al veniturilor - chiar si cei care castiga mai mult decat salariul mediu pe economie, dar cu toate acestea se pot gasi oportunitati de finantare. In niciun caz nu depasim 30000 de euro pentru scule. Un telescop bun RC de 51 cm costa 13000 USD. https://www.astronomics.com/20-f8-truss-tu...20151.aspx
Si zic bun pentru ca sunt de calitate foarte buna, atat optic cat si mecanic, mai ales pentru pretul respectiv.
Monturi si camere CCD ultra performante pentru un asemenea telescop se regasesc second hand in stare excelenta in oferta la preturi foarte bune chiar acum pe forumuri dedicate in tarile in care nu se moare de foame, si in care se practica astronomia la un nivel serios.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Feb 2015 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niste intrebari as avea: presupunand ca se demareaza proiectul, se aduna banii necesari, se construieste/pune la punct observatorul, cu 1-2-3 telescoape/monturi , etc, nu imi e clar:

cine va asigura mentenanta observatorului, intretinerea echipamentelor, nu mai vorbesc de intretinerea cladirii si a terenului.
care vor fi costurile de intretinere (curent, internet, telefonie?, curatenie, mici/mari reparatii inerente la cladire/drum/observator, ...)


intr-un cuvant cine va administra in mod real la fata locului acest observator si la ce costuri?

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 26 Feb 2015 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:

cine va asigura mentenanta observatorului, intretinerea echipamentelor, nu mai vorbesc de intretinerea cladirii si a terenului. care vor fi costurile de intretinere (curent, internet, telefonie?, curatenie, mici/mari reparatii inerente la cladire/drum/observator, ...) intr-un cuvant cine va administra in mod real la fata locului acest observator si la ce costuri?


Atata vreme cat eu traiesc in La Palma, eu le pot administra. In caz ca am nevoie de ajutor (ex o montura defecta, un nou instrument de testat, etc) voi cere ajutor si veti putea veni cei care aveti experienta sa ma ajutati, si in plus petrece o vacanta de cateva saptamani aici (cu cazarea gratuita chiar la observator). Principala necunoscuta este daca eu voi ramane "pe viata" aici, iar asta depinde din pacate de alti factori (locul de munca din care imi castig existenta mea si-a familiei mele). Daca vom avea suficiente finante (si continue in timp), putem incadra chiar pe cineva dintre voi (actionarii) la observator! Repet, ma gandesc si la inchirierea lui in scopuri astronomice desigur amatorilor din Europa si nu numai, cat si la inchirierea de timp de observatii remote, la astro-turism (adus grupuri acolo in vizita, etc). Din astro e extrem de greu sa fim profitabili, insa in 20-30 de actionari si un bun manageriat al "afacerii" poate ca vom putea deveni sustenabili in timp!

O sa va rog pe cei care sunteti interesati sa-mi dati un mesaj in privat cu adresa email; vom mai astepta un ~doua saptamani sa mai apara poate si altii si apoi va voi scrie tuturor situatia pe email, si apoi mai putem discuta acolo si vedem ce facem, daca incercam ceva in curand, sau daca mai asteptam pana se formeaza "masa critica".. OK?

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Feb 2015 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intre timp eu am sa ma interesez daca se pot accesa fonduri europene pentru un astfel de proiect trans-national. Eu am trecut (cu bine - din fericire) printr-o astfel de experienta si stiu in mare cu ce trebuie sa ma confrunt. De asemenea imi plac provocarile, cand cineva imi zice ca un obiectiv e greu sau imposibil de atins, ma enervez si vreau sa demonstrez contrariul.
Asta daca e posibila, mi se pare cea mai fezabila varianta de finantare. Restul variantelor - cu actionari romani sau cu sponsori (in ordinea asta) mi se par de la imposibil la greu posibil de realizat.
Dar e parerea mea doar.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2015 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut inițiativa și consider că o astfel de lucrare merită pusă la punct cândva în viitor. Din punctul meu de vedere aș zice că primul lucru cel mai important este factorul uman. Se poate face, se pot aduna bani chiar mai mulți dacă se pot aduna oamenii (suficienți) care să se implice și să-l exploateze în comun, fără a se certa înainte de a-l face. Eu nu sunt interesat, cel puțin nu în următorii ani, astrofotografia și nici astrometria nu e de mine iar bani de concedii în țări exotice încă nu am... Dar pot ajuta la partea tehnică în caz că trebuie construit ceva, vreo piesă sau subansamblu de mecanică, m-am oferit și în caz că se dorește construirea unui telescop/observator de club sau național aici în țară.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Feb 2015 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa-mi continui ideea din postul anterior si sa nu uit ce am aflat - am vorbit cu consultantul care m-a ajutat sa implementez proiectul meu si l-am rugat sa-mi dea cateva informatii despre proiectul acesta.

1. fondurile europene de care am auzit cu totii fac referire la proiecte localizate pe teritoriul Romaniei. Pentru ceva similar care sa fie facut in Canare, trebuie vazut ce posibilitati sunt in Spania. Trebuie vorbit la Ministerul de Externe de la noi sa afle pentru noi care e autoritatea din Spania care se ocupa de astfel de finantari si daca exista fonduri disponibile si pe ce directii (teoretic ar trebui sa fie niste fonduri post-aderare inca valabile, dar trebuie verificat). La noi, fondurile pot fi accesate de oricine - persoana fizica sau juridica romana sau straina, chiar 100% straina, doar trebuie ca proiectul sa fie facut in Romania. Probabil ca aceleasi reguli sunt valabile acolo, deci nu ar fi o problema nationalitatea noastra.

2. mult mai interesante insa si cu probabilitate muult mai mare de a le accesa sunt insa niste fonduri NORVEGIENE (de care am auzit si eu de ceva vreme la radio, mergand cu masina prin tara). Norvegia are pentru Romania dedicate niste fonduri de 40.000.000 euro pentru anul in curs, pentru tot felul de proiecte, nu neaparat care tin de investitii in infrastructura sau dotari ci mult mai "intangibile", cum ar fi de exemplu integrarea rromilor aka tiganii sau pentru CERCETARE. Nu stiu mare lucru despre ele, o sa ma interesez cu siguranta, trebuie sa vedem conditiile de eligibilitate in primul rand, ca sa vedem ce trebuie facut prima data - sa cream un "plan de afaceri" ca sa-i zic asa.

Cine are mai multe cunostiinte sau informatii in acest sens, e binevenit sa intervina.

http://www.fonduri-proiecte.ro/fonduri-norvegia.html

L.E. - spicuind pe link-ul de mai sus, astea par doua din directiile unde cred ca sunt sanse. Ambele sunt in curs de implementare si pregatire.

Romania - Funds for Non‐governmental Organisations
Country: Romania
Case number: RO09
Programme size: € 30,000,000
Partner (DPP):
Status: In implementation

Romania - Research within priority sectors
Country: Romania
Case number: RO14
Programme size: € 20,000,000
Partner (DPP): The Research Council of Norway (NFR), The Icelandic Centre for Research (RANNIS),
Status: Under preparation

Nu stiu ce inseamna la ei "sectoare prioritare de cercetare", dar cred ca ne putem incadra. Sunt optimist.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Feb 2015 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi aici: http://eeagrants.org/What-we-do/Programme-...ooperation

Funding is available for entities registered in the seven beneficiary countries. These can include higher education public institutions, public research institutions and other research entities, small and medium-sized enterprises (provided they cooperate with a research organisation) and researchers and scientists.

Romania: http://eeagrants.org/programme/view/RO14/PA18

Priority sector: Research and Scholarship
Programme operator: Ministry of National Education

The programme will fund collaborative research projects in the following areas:
Social sciences and the humanities
Health and food safety
Environmental protection and management
Renewable energy


Programme website: http://www.research.ro/ (ANCSI)


Celalalt program (RO09) e descris aici http://eeagrants.org/programme/view/RO09/PA10
Lista de proiecte: http://eeagrants.org/programme/projectoverview/RO09/PA10
Homepage: http://fondong.fdsc.ro

Good luck !
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 27 Feb 2015 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi Colegi,

Multumesc celor care au raspuns pozitiv pana acum (9 oameni impreuna cu mine), si sper sa mai apara si altii, asa incat sa putem atinge "masa critica".

Am uitat sa adaug ceva foarte important, desi nu este legat de astronomie, ci de... agronomie! Astfel de terenuri mai izolate (si de suprafata mai mare - cateva mii de m^2) sunt destinate in La Palma mai mult pentru agricultura, in special in nord-vestul insulei unde pamantul este mai bogat. Astfel, se cultiva indeosebi aici: pomi fructiferi (almendras - migdale, portocali, mango, avocado, banane, papaya, mere, etc etc) dar si legume (morcovi, cartofi, rosii, varza, salata, vinete, etc etc - majoritatea crescand extrem de usor si tot timpul anului) dar si vitza de vie (pentru vin)... Majoritatea acestor produse pot fi distribuite in general destul de simplu pe insula, dar si la export (ex bananele, avocado, etc) prin cooperativele existente aici.

Cateva imagini, ca sa va lase gura apa... (Google "canarias arboles cultivos" si click pe Images) sau direct aici, sper sa mearga:
http://www.google.es/search?q=canarias+arb...d=0CDEQsAQ

Deci in afara de veniturile posibil de realizat din astronomie (cum spuneam, vanzare de timp pe telescoape remote, vizite astro-turistice la observator, inchirierea cabanei, gazduire de telescoape profesioniste sau de amatori) mai putem face si ceva agricultura, cei mai pasionati, impreuna chiar cu familia - cum spuneam, sunteti bine-veniti in calitate de actionari la cabana, observatorul dar si gradina noastra!

Va voi scrie in privat in curand celor interesati si ramane sa discutam pe email, apoi sa evaluam resursele disponibile si necesare, si sa planuim mai departe daca facem ceva, cand anume, si exact in ce conditii pe care le vom agrea impreuna.

Va rog pe jimao22, dragos.n, radug si Erwin (si eventual daca mai apar si altii) sa-mi trimiteti in privat numele si adresele voastre de email, multumesc.

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 28 Feb 2015 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Până aici toate bune și frumoase. Inițiativă deosebită, intenția desprijin declarată. să zicem. Dar după obținerea ''masei critice'' sunt necesari niște pași de parcurs.În Romania aceștia sunt destul de mulți, dar și în La Palma -fiind în comunitatea europeană- trebuie să fie asemănători. Deci:
Contractul de vînzare-cumpărare autentic (notarial):necesită planul cadastral al terenului (cel mai probanil că acesta există, dacă nu, trebuie făcut) și prezența cumpărătorilor (cel mai probabil a împuternicitului) la încheierea contractului.
Dacă se cumpără un teren agricol probabil că este extravilan. Trebuie văzut în ce condiții se admite o nouă construcție. Dacă răspunsul este afirmativ, atunci trebuie un proiect cu avize și aprobări.
Apoi construcția. Se poate face în regie proprie sau nu? Cîte instrumente vor fi? Toate vor fi adăpostite sub cupole sau nu?
Poate că pe teren există deja o construcție. Atunci ea poate fi doar extinsă cu modificări minime. dar și atunci vor trebui avize.
Se poate lua în considerare și amplasarea unor construcții demontabile (tip observator cu cupolă care există spre comercialitare, dar sunt scumpe.
După opinia mea ar fi bine ca terenul să nu fie mare (dar situat între grădini) iar eventuala construcție să poată fi amenajată și extinsă deocamdată pentru un singur spațiu pentru observator.
Faptul că se poate face si agricultură este atractiv, dar să nu uităm că acele producții nu cresc de la sine și sunt obținute de ferme specializate. Dacă e vorba de producție problemele se pun altfel și poate mai puțin idilic.
Dacă terenul este intravilan, evident că se pot face construcții, dar în condițiile arătate.
Și apoi problemele de mentenanță la care Ovidiu a răspuns.
La întrebările privind construcția se pot obține răspunsuri de la primăria localității.

_________________
mihai
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Feb 2015 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum este cu accesul la reteaua electrica si la Internet pe acolo ?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 28 Feb 2015 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt 100% sigur dar cred ca am gasit pe G-Earth coordonatele primei locatii.

28* 46' 12,77" N si 17* 55' 53,93" W

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 01 Mar 2015 01:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc din nou (mesajelor aici plus in privat).

Deocamdata intentionez sa merg in curand (pana vin in RO in 14 martie) sa vad cele 3 locatii, sper sa poata agentul, apoi o sa ne interesam (cred la doua primarii) daca se poate construi ceva (aproape sigur terenurile astea sunt in extra-vilan) si in ce conditii. Desi guvernul insular (Cabildo) are in prigram de cativa ani sa dezvolte astro-turismul (cu care am colaborat pt IMC2012), e posibil ca legile de constructie sa fie rigide si sa nu ajute (personal nu am o parere prea buna despre Spania), ramane de vazut. Apoi mai discutam toti cei interesati (vreo 12 deocamdata).

Netul merge cam greu pe insula, iar Telefonica (firma spaniola nationala) desi a fost fortata de UE, inca mentine o parte din monopol (ex: cablurile prin care orice alta companie ex Vodafone, Orange, aduce ADSL) iar fibra nu exista inca aici. Viteza medie este intre 1-3 Mbs la download. O alternativa insa poate fi netul prin satelit (cu o intarziere de cca 1-2s din cate am auzit).

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact