Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m8-siril-photoshop2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoview Lacerta


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 20 Mai 2015 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoview Lacerta
Raspunde cu citat (quote)

As avea posibilitatea sa iau un de binoview nou.As vrea sa stiu daca e o diferenta notabila intre varianta mono si "stereo",in afara de faptul ca privitul cu ambii ochii iti ofera alta impresie.Se pot vedea detalii in plus la planete de exemplu,vis a vis de varianta clasica cu un ocular,presupunand ca ocularele ar fi identice in cele 2 cazuri?
M-ar interesa daca s-ar potrivi oculare orto,ieftine,la luna si planete si cum s-ar comporta la dso avand oculare adecvate.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Mai 2015 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Modelul de binoview la care faci referire in titlul postarii nu-mi este cunoscut, insa de curend am re-descoperit farmecul observatiilor binoculare telescopice.
Iti pot confirma ca trecerea de la mono la stereo face toti banii, dar acum depinde si despre cati bani vorbim.. Very Happy
In cazul meu a fost mai simplu, din punctual a$ta de vedere: am convertit niste capete de microscop (casate - nu m-am apucat sa vandalizez laboratoarele..) la 1.25", le-am adaptat niste oculare de la binocluri clasice dezafectate, si cel putin la Luna, Soare si planete - deja e alta viata.

Stii, cand te uiti doar cu un ochi, de obicei pe celalalt "canal" inchis ai informatie lipsa, ceea ce, prin compensare, se traduce in negru + "zgomot", fapt ce atenueaza din intregul potential al imaginii primite de la instrument. Pe cand, in cazul utilizarii simultane a ambelor canale (ochi), recompunerea informatiei vizuale se produce intr-o maniera similara celei de la foto - imbunatatirea SNR prin stivuire de cadre light (@ ~30 fps, in cazul nostru). Dintr-o data campul vizual capata alta profunzime, alta dimensiune, e mai luminos si mai clar. Nu am masurat care este castigul cantitativ de magnitudine aparenta sau de rezolutie unghiulara, dar pot spune ca am redevenit fan Luna de cand cu noile (vechi) binoviewere Smile Parca ma uit la un glob mare ce pluteste in fata mea.

Ce conteaza, intr-adevar, in cazul acestor jucarii, este diametrul ferestrei prismelor si calitatea sticlei + prelucrarea fetelor prismelor (inclinare relativa si planeitate + acoperiri anti-reflex); desigur, un beam-splitter bine executat este critic. Colimarea este relativ usoara, deci nu trebuie sa-ti bati foarte tare capul cu acest capitol.

La urma urmei, cine si-ar putea refuza acest mic "guilty pleasure" de a vedea un Jupiter, un Saturn sau alte planete, ca prin binoclu, doar ca la 250-300x marire...? Very Happy

Deci, e un fel de Holy Grail al observatiilor binoculare, s-ar putea spune. Doar ca vine la pachet cu cateva mici dezavantaje: ca urmare a drumului optic destul de mare prin prisme (la jucariile mele e cam de 135mm), trebuie cumva preluat constructiv din lungimea tubului telescopului, daca nu ai suficient in-focus (deci nu in afara, ca la back-focus, ci spre interiorul OTA-ului). Asta inseamna ca fara o cursa generoasa si/sau un tub mai scurt, telescopul nu-ti va putea aduce in focar imaginile DSO pe care le astepti. Dar nu este neaparat o regula. Catadioptricele nu au asemenea probleme, nici unele refractoare cu tubul construit deja din fabrica mai scurt (bine, combinatia diagonala + binoviewer e exclusa din start, fara macar o celula de Barlow interpusa in nasul binoviewerului - iesi de tot din focar). Newtonienele, nativ, de regula nu se-nteleg prea bine cu bino-urile - eventual cu mici ajustari constructive.

Cam asta din ce am experimentat eu pana acum; am mai avut unul, in urma cu cativa ani, un model SkyWatcher, si pot spune ca diferenta nu este foarte mare fata de ce vad acum prin jucariile de care ziceam. Dar daca esti in cautarea unei lucraturi mai rasarite, poate vrei sa arunci o privire prin cele facute de WO, Denk, Siebert, sau, de ce nu, Lacerta, ca tot sunt pe val Smile

L.E.: Ma gandesc ca ar fi utila o mica completare, referitoare la ocularele ce dau cele mai bune rezultate. Multi se gandesc, in special cei care doresc sa utilizeze binoview-urile la DSO, sa puna o pereche sanatoasa de 32mm cu 82 grade. Pare o idee minunata, nu? Ei bine, nu intotdeauna "mai mare" inseamna si "mai bun". In cazul binoviewurilor, ocularele cu focala mai lunga (de, sa zicem, 20mm) si camp mai generos (sa zicem, peste 60-70 grade), dispuse la o distanta medie de 25-30mm de prima suprafata e prismei/ferestrei optice ce urmeaza in trenul optic inspre obiectivul instrumentului, pot da niste imagini, ce-i drept, mai luminoase (un pic) dar in care vedem si ce nu ar trebui - marginile fizice ale prismelor. La jucariile mele am avut un pic de noroc, putand sa ma duc cu celulele ocularelor f.f. aproape de prisme, ceea ce mi-a permis utilizarea unor campuri de 66 si 68 grade (la niste oculare de 13.6, respective 15mm). Deci, putina atentie si niste calcule inainte poate n-ar strica.


Spor si cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 21 Mai 2015 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta binoview e similar cu Wiliam Optics si are pret ceva mai mic.La RFT-ul de 100 s-ar potrivi ca e scurt,dar la newton as avea nevoie de o lentila corectoare,dupa cum mi s-a recomandat de comerciant.
Deci ar exista un mic "plus" ,chiar daca nu-i binoclu,adica obiectivul e mono?..
Ma gandesc daca nu cumva influenteaza mult intrarea de 1,25 sau 2"..am observat acolo o diferenta de pret care zic eu ar trebui luata in seama..
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Mai 2015 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce a recomandat comerciantul e tocmai celula de barlow (un pic mai slab ca factor de putere - 1.5-1.6x - ca sa rezulte cam 2-2.2x din drumul optic pana la oculare).
Beamsplitter-ul creaza o falsa paralaxa, interpretata destul de bine - e usor de pacalit creierul, stim asta. Iar usurinta reglajului interpupilar face si mai atragator acest accesoriu.

Inclusiv in armata este utilizat capul stereoscopic, pentru dispozitivele de vedere pe timp de noapte - uita-te la producatorii de optica specializata de pe la noi, spre exemplu (ProOptica, IOR); deci utilizarea unui singur obiectiv pentru vedere binoculara este o practica oarecum comuna (in anumite domenii), doar ca nu este la fel de promovata, probabil, necesitand o investitie pe care nu multi sunt dispusi sa o faca.

O fi RFT-ul tau scurt, dar trebuie ca tubul sa fie usor sub-dimensionat (in lungime) ca sa acomodeze un binoview Smile cum ziceam, daca vrei sa folosesti si mai comod jucaria, adica, prin diagonala (a.k.a. prisma, sau oglinda zenitala), ti-ar fi intr-adevar utila celula de Barlow recomandata si de distribuitor, pentru a putea intra in focar. Doar sa ai grija sa fie ok dpdv optic, sa nu induca aberatii. Nu presupun nimic, nu incerc sa denigrez/discreditez vreun producator sau distribuitor, doar spun ce am intampinat.

Binoview de 2" nu am avut onoarea sa testez Smile dar sunt convins ca o diferenta se observa; singurul atu ar fi un instrument care sa fie si capabil de acel extra WOW factor. Doar n-o sa pui un bino de 2" pe un WO ZenithStar66 Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
ncn
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2014
Mesaje: 124



Localitate: Tg. Mures

MesajTrimis: 21 Mai 2015 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vrea sa stiu daca e o diferenta notabila? Notabila? Este ca si mersul in doua picioare. Este un element accesoriu fara de care nu as mai face observatii. Am incercat la un moment dat de lene sa nu il mai pun, dar mi-am dat seama ca fara acest bino ochiul parca imi juca feste, plus ca era destul de obositor. Detaliile obiectelor privite sunt mult mai pronuntate, iar faza cu drumul optic si prismele care intuneca imaginea, in cazul meu, nu s-au adeverit.
Recomand celor care nu au privit niciodata printr-un astfel de instrument sa incerce. Eu folosesc un binoviewer de la Celestron, cumparat de nou din state.

Cer senin.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Mai 2015 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subiectul ăsta s-a mai discutat pe forum. Ca posesor și utilizator de vizor binocular (am două unul de la Baader și un bino de Lomo de microscop) aș avea de adăugat cîte ceva.
Vizorul binocular NU este un vizor stereoscopic, el doar divide fascicolul opic în două, pentru a putea fi accesat cu ambii ochi.
Datorită elementelor optice suplimentare există o scădere a luminozității imaginii, fapt pentru care instrumentele cu apertură mai mare sunt, după opinia mea, mai avantajate. Aici calitatea sticlei și acoperirilor din vizor joacă un mare rol, iarăși opinia mea.
Există o lentilă barlow care este furnizată împreună cu vizorul, respectiv un ansamblu cu factor de mărire diferit pentru ca instrumentul să poată intra în focus ( un barlow pentru refractoare și catadiotrice cu un factor de mărire 1,25X altul pentru newtoniene 1,7X cred)
Însă cine a privit printr-un instrument armat cu un vizor binocular nu va uita repede imaginile.
Chiar dacă nu se relevă detalii în plus, cele care există se accesează mult mai comod , iar efortul la ocular nu că este minim ci se transformă într-o plăcere greu de descris.
Pentru Lună senzația de zbor deasupra craterelor este impresionantă și aproape că te ia cu amețeala (senzația pe care am trăit-o adesea - chiar dacă instrumentul folosit de mine este puțin mai mare. Pentru planete Jupiter și mai ales Saturn vei avea iarăși imagini memorabile.
Plăcerea de a privi cu ambii ochi și comoditatea observațiilor au făcut ca să-mi doresc acest accesoriu cel mai mult după achiziționarea intreumentului.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Mai 2015 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lentilele barlow au un dublu rol: să ajute ca imaginea să poată fi focalizată în diferitele tipuri de instrumente (refractoare, catadioptrice, newtoniene) și în plus sunt optimizate să reducă și să corecteze aberațiile produse de prismele divizoare.
_________________
mihai
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 21 Mai 2015 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saiph, am deja prelungitor la rft, n-ar mai trebui lentila barlow.
Am vazut orto 16,8mm (sa fiu aproape de varianta ta)

Mihai, care ar fi apertura minima a telescopului pt binoview?

ncn, la comparatia cu/fara bino, detaliile erau doar mai pronuntate sau exista chiar ceva in plus?..raspunsul la intrebarea asta cantareste mai bine de 90% in luarea deciziei corecte si as vrea sa fii cat mai obiectiv. Pot astepta daca trebuie, m-ar interesa deepsky si planetar, castigul in magnitudine, respectiv rezolutie, daca acesta exista Smile
Multumesc!
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Mai 2015 07:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen. Nu există o limită inferioară pentru folosirea vizorului binocular. La celelalte întrebări s-a răspuns în intervențiile care s-au făcut. Citește-le cu atenție.
_________________
mihai
Sus
ncn
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2014
Mesaje: 124



Localitate: Tg. Mures

MesajTrimis: 22 Mai 2015 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt eu mare expert in domeniu, dar din ce stiu strălucirea (magnitudinea) unui corp ceresc este data in primul rand de marimea telescopului (capacitatea de colectare a luminii) si ocularul folosit. Bino este doar un accesoriu care preia imaginea si o spliteaza cu unele mici pierderi, recastigate inzecit de capacitatea creierului de a aduna informatia si a o capacita intr-una singura.

Iti pot garanta ca folosirea binocularului creaza o imagine mult mai clara asupra obiectelor observate. Exemplu: Jupiter. Prin folosirea unui ocular de 10mm se disting cele doua centuri noroase, iar prin bino (tot cu 10mm) deja se disting usor norii planetari. Nu te gandi la fabulatii, nu este un barlow si nici un ocular de exceptie. Este un accesoriu care iti garantez ca nu va lipsi din trusa ta.
Raspunsul meu raspicat este da. Detaliile la planetare sunt mai pronuntate fara discutie. Nu am avut ocazia in cele 6 luni de cand il am sa fac observatii la dso in afara orasului, dar nebuloasa Orion vizibila si pe un cer poluat, iti taie rasuflarea la propriu. De Luna nu mai vorbesc….

Cer senin.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 22 Mai 2015 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam si eu la un ocular de 10mm Smile .E vorba de plòssl?..ce telescop ai folosit?
Sus
ncn
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2014
Mesaje: 124



Localitate: Tg. Mures

MesajTrimis: 23 Mai 2015 03:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era doar un exemplu. In trusa, la capitolul oculare nu am decat sw Plossl de 10, 25 si 7,5 mm. Folosesc un Celestron C8, care din al meu punct de vedere este telescopul ideal, dar asta este alta discutie. Cele mai uzitate oculare sunt 25mm fara barlow. La focala telescopului de 2m imi intra perfect in campul vizual Jupiter cu cei 4 sateliti. Imaginea este incredibila. In general sunt o persoana care se plictiseste repede de cate un obiect (instrument), dar la combinatia C8 + bino nu as renunta (prietenii stiu de ce). Very Happy
Sus
ncn
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2014
Mesaje: 124



Localitate: Tg. Mures

MesajTrimis: 23 Mai 2015 03:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pretiosul meu....


20150523_043153.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.37 MB
 Vizualizat:  de 9748 ori

20150523_043153.jpg


Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 23 Mai 2015 07:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns Smile .Normal ca la C8 nu te plictisesti repede,mai ales cu bino Very Happy
Pentru mult ravnitul detaliu in plus e nevoie de apertura.Oare gresesc?..
La 4-6'este prea la limita pt asa ceva,nu inseamna ca nu se poate incerca,iar bino nu tre sa fie neaparat Lacerta.Mai sunt si altele.
Sa inteleg ca apertura e hotaratoare,si nu ma refer la spectacolul oferit de binocular ci la putina astronomie in plus-detaliu.

Acuma as mai avea o nedumerire.Care raport focal e mai potrivit la binoview?cele mici,sau cele mari?..deorece se recomanda mai mult planetar datorita pierderilor inerente de lumina(nu neaparat de informatie,depinde de apertura) banuiesc cu cat mai mare,cu atat mai bine,exemplul lui ncn fiind graitor.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2015 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pff, voi chiar vreti sa ma faceti sa scot denk-ul de la vanzare si sa-i gasesc un loc langa C8. Smile

i... must... resist...


Ca sa-ti raspund totusi la intrebare: intrebarea ta nu are sens Smile
Raportul focal are relevanta doar in fotografie, la vizual nu conteaza ca privesti printr-un telescop F4 sau prin unul F15.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact