Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Comunicatii_Extragalactice.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie oculare


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2015 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie oculare
Raspunde cu citat (quote)

Legat de oculare, vreau sa cumpar urmatoarele: doua oculare si nu stiu in ce directie s-o iau. Mai precis, mi-as dori un ocular pentru observatii planetare, iar celalalt pentru observatii deepsky. Le voi folosi pentru un telescop Dobson cu apertura de 322 mm si focala de 1500 mm.
Din ce am citit ofertele online, cred ca produsele TV Nagler sunt cele mai indicate, insa, mi se par un lux greu accesibil pe criza asta. In prezent am un Hyperion de 13 mm cu cele doua inele de 14 si 28, dar nu sunt multumit pe deplin.
Pentru planete as vrea claritate, contrast si putere cat mai mare, iar la deepsky un afov mare fara coma. Dupa mine, pentru planete, am o inclinatie spre ortoclasic de la Baader, iar pt. deepsky spre maxvision 82', 24 mm. Rog pe cunoscatori sa-mi spuna daca e buna aceasta varianta sau astept alte sugestii.

Cer senin!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2015 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E dificil de ales un ocular când oferta e atât de mare, probabil un set mai larg va fi mai potrivit pentru că poți alege din set ocularul optim pentru un anumit obiect și condițiile atmosferice date. Hyperion lucrează mai bine la focale mai lungi de F/6-F/8 iar inelele se folosesc numai la planete pentru că zona de imagine bună din câmp se îngustează semnificativ.

La planete orthoscopicele sunt cele mai bune, acum depinde și ce produs poți achiziționa, un ortho adevărat e scump. Pentru focala ta poți merge chiar la 4mm dacă condițiile cerului o permit și dacă nu ai probleme de vedere care necesită ochelari, eye-relief-ul este foarte mic, practic n-ai cum să nu-l atingi cu genele sau să nu vezi toți "scafandrierii" care circulă prin umoarea apoasă... Un set 4-6-8mm e indicat.

Pentru DSO ideal ar fi un Delos dar e mai scump decât Nagler. Un Panoptic e ceva între, cel de 24 performează bine și fiind pe 1.25 nu este chiar așa de scump.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2015 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului: achizitie oculare
Raspunde cu citat (quote)

Te salut Erwin si-ti multumesc pentru sfatul tau.
Am vazut niste ortoscopice Castell la acelasi pret cu cele de la Baader clasic ce parere ai despre ele?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2015 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ortoscopicele se impaca bine cu newtonul f/5?
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 23 Iun 2015 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru DSO, daca vrei afov mare si sa scapi de coma ai nevoie de un corector. Paracorr de la Tele Vue care este foarte scump sau poti incerca Baader MPCC Mark III, trebuie doar sa nimeresti distanta cat mai bine (sa o calculezi si sa pui distantiere). ( http://www.alpineastro.com/optical_accesso...visual.htm ) . Fiind telescop f5 chiar daca ai scapat de coma prin corector, daca nu e un ocular mai bun (scump) tot vei avea astigmatism si stele ciudate in partea exterioara. Un Explore Scientifc ES 24mm 68 AR purged (nu maxvision), 20mm 68 (sau chiar 24mm 82) sunt destul de accesibile, se gasesc si sh pe ebay.de ebay.co.uk. Chiar si fara corector de coma ES 24mm 68 (NU maxvision) este destul de bun.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2015 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orthoscopicele sunt bune pentru claritatea și contrastul oferit, nu pentru câmp care evident este mai mic decât a ocularelor complexe și scumpe. La planete sau duble obiectul de interes este mic și dacă ai urmărire (montură EQ sau AZ motorizată) nu e nicio problemă că nu deranjează coma. Nu am avut pe mână nici Baader nici Castel, întreabă-l pe adrian.b care e "lentilozaur".
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2015 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului: achizitie oculare
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor si multumesc lui m3k pentru parere.
Pana acum am dedus ca cele mai bune oculare pentru planete sunt ocularele ORTO dar vreau sa stiu daca fac coma la telescoapele f5.Pentru DSO EXPLORE SCIENTIFIC 24mm cu 68 dar exista si cel de 28 mm 68 pe2'' putin mai scump.Daca concluziile stau asa ,il rog pe Adrian.b ce parere
are despre cele discutate.

Cer senin la observatii.
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 24 Iun 2015 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiind f5 trebuie sa ai in vedere marimea pupilei de iesire la ocular, sa nu fie prea mare pentru ca alfel cerul o sa fie gri iar contrastul slab si o sa vezi umbra secundarei in ocular. Imparti focala ocularului la focala telescopului si obtii pupila de iesire pentru acel ocular pe telescopul tau. Cu cat e mai mare cu atat risti sa vezi obstructia in ocular si contrastul obiectelor DSO este diminuat.

24 /5 = 4.8mm pupila de iesire, care este deja destul de maricica - 4.8*4.8*2 = 46% luminozitate aparenta

28/5 = 5.6mm pupila de iesire, cam prea mare pentru un telescop cu obstructie


http://www.rocketmime.com/astronomy/Telesc...tness.html

Un ocular 20-25mm ar fi ideal pentru wide field DSO pentru telescopul tau f5. De aceea nu ti-am recomandat 28mm 68.


Cat despre ORTHO ca fiind cele mai bune, poate doar la claritatea imaginii in ocular. Ce nu ti-a spun nimeni pana acum e ca ocularele ORTHO de focala mica ( sub 10mm) sun foarte FOARTE incomode. Au un eye relief de doar cativa mm si trebuie sa impingi tare ochiul spre ocular. La o magnificare mare pe un dobson fara tracking o sa vezi planeta cateva secunde in ocular, dupa care iar trebuie sa o cauti. pe gaura cheii, datorita campului vizual foarte mic.

Eu de exemplu pentru planete folosesc un ocular zoom de calitate cu un barlow. Chiar daca poate imaginea in ocular este un pic inferioara ocularelor ortho confortul este la alt nivel.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2015 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

m3k a scris:
... ocularele ORTHO de focala mica ( sub 10mm) sun foarte FOARTE incomode.


Sa-mi fie cu iertare dar afirmatia de mai sus mi se pare exagerata!
Designul Abbe orto are un eye relief semnificativ mai mare decat cel Plossl de exemplu, motiv pentru care s-au fabricat (si inca se mai fabrica) astfel de oculare cu focala nativa mica. Eu as reformula afirmatia de mai sus in felul urmator: ocularele orto de focala mica sunt oculare care cer obisnuinta la folosire!
Este foarte adevarat ca la inceput pot sa para putin neprietenoase insa daca perseveram in folosirea lor pot deveni in timp cei mai buni prieteni!
Personal ma inteleg foarte bine cu aceste oculare, ortoscopicul de 4mm parandu-mi mult mai comod decat plossl-ul tv de 8mm, de exemplu.

Apropo, mai batranii forumului au tot recomandat celor care fac la randul lor recomandari sa vorbeasca din experienta personala si nu din cele auzite sau citite prin alte locuri. A fost o recomandare buna de care vad insa ca nu se tine cont. Pacat!

Indiferent ce oculare va folosi Vicu in final, ii reamintesc ca la fel de important este sa coreleze cat mai bine puterea maxima de marire cu seeingul locului de observatie, altfel risca sa nu folosesca unele oculare (de focala mica) niciodata.

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
m3k
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Feb 2013
Mesaje: 232



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 24 Iun 2015 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate e putin exagerata, dar nici decum falsa. Ca te obisnuiesti cu greul, cu incomodul, e altceva. Nu au cum sa fie comode cu un eye relief de aprox 5-6mm. De aceea ele sunt folosite in general de cei mai priceputi care pot specula avantajul pe care il au fata de ocularele cu multa sticla.

Stiu ca la observatii planetare parerile difera in functie de preferinta si in special de echipament. Daca ai o montura goto si un apo scurt e alta viata cu un ORTHO la 150x fata de un dobson fara tracking de 30kg la 250x cand iti tremura imaginea la cea mai mica vibratie. Asa ca nu am facut o recomandare, doar am adus aminte ca ocularele ORTHO datorita eye reliefului mic si al campului vizual aparent mic sunt incomode, nu sunt nici pe departe Baader Hyperion la confort.

Peste tot am vazut ca atunci cand cineva intreaba de un ocular pentru planete bun cei mai "experimentati" recomanda repede un ORTHO de 5-6mm, da, intr-adevar detaliile si contrastul sunt excelente dar pe langa asta explicai omului ca o sa i se usuce ochiul presat pe ocular ca nici nu poate clipi prea bine. Iar acel plus pe care ocularele ORTHO il ofera nu il poate observa toata lumea, doar cei cu ceva experienta pot discerne acele umbre si linii fine pe suprafata planetei, pe care poate un ocular "normal" nu le arata. Un Tele Vue Plossl de 15mm cu un Barlow mai bunicel pentru aprox 6-7mm garantez ca nu va observa diferenta intre oricare ORTHO cu dobsonul de 12" si va privi mult mai confortabil. Altul cu experienta sigur va avea multe de spus la aceasta comparatie.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2015 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului: achizitie oculare
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.Am citit cu atentie parerile lui m3k si zoth si tin sa le multumesc pe aceasta cale.
Tare mi-ar place sa ne intalnim la un starparty insa nu stiu cand se va tine .Telescopul meu il folosesc doar la observatii vizuale.Deocamdata vreau sa obtin niste informati despre oculare pentru achizitia pe care o s-o fac in viitorul apropiat .Locuiesc in Bucuresti la curte, insa am gasit un loc pe un deal in jud.teleorman cu cer negru ca zmoala unde pot sa ma duc cu telescopul. ZOTH , vad ca locuiesti in Bucuresti poate ai niste timp sa ne intilnim undeva.

Cer senin tuturor!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2015 05:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unde în Teleorman e dealul cu pricina? Grupuri din București merg la Comana spre sud, sau la Fundulea spre Est, am fost odată și la Frumușani, tot spre Est, 30-40Km cu mașina, unde se vede Calea Lactee cu ochiul liber.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2015 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului: achizitie oculare
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara! Dealul cu pricina se afla in comuna Plopii Slavitesti la 30 km de Turnu Magurele spre
Draganesti Olt.Pe deal se afla culturi agricole nu este nici o lumina ,iar noaptea este o bezna de nu vezi pe unde calci Linia orizontului este de jur inprejur iar constelatiile nu le mai recunosti de puzderia de stele ce se vad cu ochiul liber!

Nopti senine Erwin!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2015 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suna ca in povesti Smile!
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2015 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie oculare
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si bine v-am gasit. Cautand oculare in continuare, am gasit la astroshop.ro o categorie de oculare planetare care au o prezentare foarte convingatoare ,mai exact au un camp de 60, eyerelief16mm cu o redare a imaginii de orto. Rog cunoscatorii sa-si exprime parerea.

http://www.astroshop.ro/ts-optics-ocular-p...25-/p,6165

Cer senin!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact