Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224676
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie oculare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9020

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Noi 2019 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand

Inca odata felicitari pentru achizitie,spor la observatii !



starbuck

Nu am nici cea mai mica intentie sa iti schimb parerea deoarece aceasta ti s-a format prin teste si observatii cu tot felul de oculare fitzoase,deci ai dreptate.
In fata experientei concrete argumentele nu au putere.

Si eu am opt ortoscopice si sunt intrutotul de acord ca la stele duble,''tzumbaispil'', sunt excelente.
Nu insa si la Deep Sky ,acolo marimea campului vizual conteaza enorm.
Am renuntat la a folosi ortoscopicele la Deep Sky ,prefer zoomul care habar n-am ce reteta optica are inafara de numarul de lentile,Radian si chiar si Plossl.
Dar si aici apar exceptii.Foarte multe planetare au diametre foarte mici si este nevoie de mariri mari ca sa le vezi.Pentru asta ortoscopicele revin pe scena cu putere.
Fara a preciza apertura,tipul instrumentului,F/D ,obiectul etc discutia devine superfluu.

Am intervenit pentru amatorii care au numai Plossl : sunt oculare bune ...daca sunt folosite.
Au si ''puncte'' slabe , asta e , desi imi vine greu sa cred, nici chiar eu nu sunt perfect !Surprised
Desigur,in telescoapele cu F/D mai mic de 5 ,putine oculare functioneaza bine.
Iar la F/D peste 10 chiar si fundul unei sticle de sifon da imagini ortoscopice... Razz

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Noi 2019 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vali,

Ai ridicat stacheta prea mult cu BGO. Trebuie sa schimbi doar o litera Smile. Un simplu BCO e la jumatate de pret fata de TV Ploessl la cel putin aceeasi calitate privind observatiile la duble inclusiv acelasi camp vizual (soc si stupoare generala urmate de admiratie si respect pentru modestul BCO Smile) !

Dl. Pteancu,

Perfect de acord cu dumneavoastra. Singura mea completare este ca nu ma pot limita doar la FR "imbuteliat" Smile din motive evidente atunci cand doua tipuri de oculare cu pretentii de calitate isi disputa suprematia pe banii clientului si mai ales cand clientul este umila mea persoana Smile.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2019 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Achiziție oculare
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!
Tudor daca tot le-ai avut pe mână pe amândouă spune-mi si mie
te rog ,ce are in plus ortoscopicul HD fata de plossl 5.5mm.
Dacă sunt diferențe de contrast si claritate cât de mari sunt?
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 527



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 09 Noi 2019 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi sa fac o comparatie, as zice ca un ortho e ca un Audi de lux, iar Plossl-ul e ca un Logan. Ambele isi fac treaba si poate in padure pe drum plin de gropi loganul se descurca mai bine.
Ocularele Plossl sunt foarte bune. Eu am folosit timp de 3 ani Plosslul de 6mm. Acuma am luat un Audi (ortho BGO). Da. e mai fain,mai bun la planete, Luna si duble, dar sute de duble si alte obiecte am vazut înainte cu plosslul. Si le-am vazut bine.
Recomandarea mea e sa folositi cu incredere plossl, iar cand se aduna de un ortho , merita cumparat!

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10649



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2019 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand Popa a scris:
Daca ar fi sa fac o comparatie, as zice ca un ortho e ca un Audi de lux, i..
Sa nu exageram, ortho e ca un Isetta de lux, Audi de lux e mai curand un Ethos Smile

Citat:
Recomandarea mea e sa folositi cu incredere plossl, iar cand se aduna de un ortho , merita cumparat!
Deci folositi plossl dar cu prima ocazie schimbati-le pe un ortho Laughing
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 527



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 09 Noi 2019 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@valy: ei audi=ortho eu zic ca merge. Ar mai fi Rolls, Maybach si restul ocularelor de care zici tu Smile
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10649



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2019 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu merge ca in audi ai loc, ori orto iti intra in ochi parca te strange de retina, e claustrofobic. Poate comparat cu un diamant: frumos, pretios dar mic.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Noi 2019 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca mai discutati despre Ploessl ? Smile
Pai pana si Kellner-ul il bate de-i merg fulgii. Macar ocularele Kellner nu se lauda cu campuri vizuale "nagleriene" umflate de marketing si pline de pescarusi pe o margine destul de mare. In plus transmisia optica prin 3 elemente la Kellner e mai eficienta decat prin cele minim 4 elemente de la Plossl. Am folosit 3 astfel de oculare Kellner din diferite clase de performanta inclusiv cu Barlow si desi nu m-as ingramadi cu ele la FR 5 pot sa pariez oricand pe ele contra Ploessl la FR peste 8. Gata, atat am avut de zis despre Ploessl.Smile
Ploessl ? Ce-i aia Ploessl ? Cred ca am visat urat... Smile ....


Ultima modificare efectuata de catre starbuck la 09 Noi 2019 23:41, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9020

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Noi 2019 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noa, asta e , e vremea ca toate seturile Plossl sa devina boschetare !!!

Inima mea generoasa insa ma face sa anunt aici ca ofer camin ,pe termen nelimitat, seturilor Plossl Tele Vue si Clave !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Noi 2019 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as primi numai Clave Paris Smile...si asta de dragul exceptiei care intareste regula Smile...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Noi 2019 02:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca nu trebuie generalizat doar sistemul constructiv in sine si trebuie sa numim exact despre ce model de plossl sau orthoscopic vorbim, pentru ca sunt diferente intre plossl si plossl sau intre un orthoscopic si alt orthoscopic.

vicu60 a scris:
Buna seara!
Tudor daca tot le-ai avut pe mână pe amândouă spune-mi si mie
te rog ,ce are in plus ortoscopicul HD fata de plossl 5.5mm.
Dacă sunt diferențe de contrast si claritate cât de mari sunt?


Prin Meade Plossl 5.5mm este mult mai comod de privit decat prin orthoscopic Kokusai Kokhi Fujiyama 6mm. Aceasta comoditate e data de campul vizual mai mare si de eyerelief-ul mai mare, avantaj foarte important si de multe ori prea subestimat in sesiunile de observatii. Mai mult decat atat, complexitatea formulei optice (nr mai mare de elemente optice) din Plossl Meade 5.5 mm ajuta la corectarea pana chiar foarte aproape de margini a unui camp vizual mai mare (60gr), dar plateste un pret: transmisia luminii. Pe cealalta baricada orthoscopicul Kokusai Kokhi Fujiyama 6mm are un camp vizual corectat si el pana la margini, dar mult mai mic (42gr) si tocmai de asta mai usor de corectat, insa cu o transmisie mai buna si poate(?) un mic plus la contrast, datorate simplitatii formulei optice. Prin acest ocular am vazut cel mai frumos si contrastant Jupiter.

Dar totusi diferentele nu mi s-au parut deloc izbitoare, ramanand la latitudinea fiecaruia ce alege: comoditate, usurinta si rapiditatea in utilizare vs un mic plus de transmisie si contrast. Meade Plossl 5.5mm este un ocular mai "prietenos" si mai versatil avand o plaja mai larga de aplicatii. In schimb ortho Kokusai Kokhi Fujiayma 6mm este un ocular de nisa, specializat, "spartan" cum l-am caracterizat in review-ul de acum ceva ani!
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 10 Noi 2019 06:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar in principiu nu trebuie generalizata o concluzie asupra sistemului constructiv dar la ora actuala in cazul particular Ploessl cam 99% din ocularele atat noi cat si second hand de pe piata au optica de calitate redusa pe cand la ortoscopice 99% din piata sunt produse ale unor case optice de renume cum sunt Zeiss (de sine statator cu seriile ZAO sau cu externalizare de servicii, de exemplu catre Baader), Baader cu seriile BGO si BCO, Kokusai Kohki cu seria HD, Tani care a produs mult renumitul pachet optic ortoscopic impachetat de Celestron, Vixen, Orion, University Optics si Meade, urmeaza Pentax cu seria XO, Takahashi cu seriile foarte bine cotate Abbe si LE si desigur, mai sunt si altii. Exemplele acestea depasesc semnificativ ca numar companiile consacrate care au produs oculare Ploessl, dintre cele mai renumite Clave cu designul lui Jean Texereau sau TV cu implementare specifica Al Nagler. Cu tot respectul, la capitolul oculare astro Meade, Orion si multi altii nu sunt producatori de optica proprie ci doar impacheteaza optica produsa de terti specializati, gen Synta.

Motivul de baza pentru aceasta preferinta a renumitelor case optice ? Designul optic ortoscopic a permis o calitate foarte inalta a prelucrarii materialului optic in vederea atingerii obiectivului primar si vital in orice ansamblu optic astronomic: gradul de transmisie ridicata a luminii in conditiile unei maximizari bune a corectiei campului vizual. Acest fapt le-a oferit un avantaj in fata competitorilor care erau obligati sa respecte un alt obiectiv principal in vederea mentinerii pe piata: pretul scazut ! Din pacate acest fapt a venit la pachet in mod inevitabil cu o calitate mai slaba a implementarii parametrilor mentionati comparativ cu casele de optica mentionate iar din acest punct de vedere designul Ploessl oferea competitorilor o performanta acceptabila raportata la costuri de productie mai mici.

Desigur, acum exista si oculare Ploessl de calitate optica inalta si corectie buna gen TV Ploessl sau Meade HD. Dar diferenta de calitate pana la nivelul ridicat de designul ortoscopic e inca semnificativa. Campul vizual marit poate fi un avantaj dar in astronomie conteaza in primul rand sa poti vedea cat mai bine obiectul ceresc din punct de vedere al transmisiei luminii, a controlului reflexiilor si a corectiei campului vizual si abia apoi conteaza marimea campului vizual. Mentionez din acest punct de vedere alta legenda chiar daca nu e orto, mai exact TMB Mono cu camp de numai 32 de grade. Socati ? Asa ar fi normal sa fim cu totii. Oricum la grosismente mari e destul de greu fara tracking unde de exemplu la 300x pentru mine 5 secunde la camp de 42 de grade sunt la fel de insuficiente ca si 9 secunde la 82 de grade. In plus exista acum BCO cu camp de 52 de grade la fel ca majoritatea Ploessl.

In final aplic si eu o comparatie cu masini la ortoscopice pe care prefer sa le ridic la nivel de Ferrari in care nu stai confortabil dar la o masina noua exista cozi de achizitie care se intind pe ani de zile si sa detii banii necesari nu este singurul criteriu de vanzare. Mai putin varianta second hand care normal, e o chestiune de conjunctura. Asta spune totul despre senzatiile oferite de Ferrari la volan similare daca vreti cu cele oferite de ortoscopice la observatii Smile. Gata, stimati domni, gata Smile ....


Ultima modificare efectuata de catre starbuck la 10 Noi 2019 16:14, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2019 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si ocularele PLossl sunt bune, poate cu o subcorectie usor mai mare decat altele dar nu cred ca li se poate reprosa nimic daca sunt bine facute. Dupa mine diferenta de clasa (calitate) este data in principal de producator.
Daca o sa comparam seriile clasice chinezesti de Plossl cu seria de la Televue produsa de japonezi vom observa imediat saltul calitativ al celor din urma.
La fel se intampla si la ortoscopice unde tripletul din formula optica pune probleme serioase la precizia de prelucrare a suprafetelor optice si la centrarea lentilelor. Nu prea poate oricine sa fabrice astfel de oculare la o calitate foarte inalta. Chinezii mai au de invatat la capitolul asta.

Si inca un argument ca un ocular Plossl poate fi foarte bun: tot mai multe voci in ultimii ani dau ca planetare desavarsite ocularele XO de la Pentax, oculare ce au la baza designul Plossl ajutat de o lentila (doua) corectoare.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 10 Noi 2019 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O corectie cu scuzele de rigoare din partea mea ar fi intentia de referire la ocularele Pentax Orto SMC pe format 0.965" ( https://astromart.com/classifieds/astromar...e-set-sold ) in loc de ocularele Pentax XO pe care le-am mentionat anterior si care intr-adevar au la baza design-ul Ploessl. Da, aceste oculare au reputatie buna ca de altfel multe designuri modificate. Eu ma refeream insa strict la design-urile optice de baza orto sau Ploessl, adica cele nemodificate. Oricum multumesc mult pentru precizari si completari.

Ultima modificare efectuata de catre starbuck la 11 Noi 2019 14:15, modificat de 1 data in total
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Noi 2019 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreau să precizez de la început că sunt fan ortoscopice.
Am avut cateva oculere Plossl care nu rupeau gura târgului, mai puțin cel de 17 mm si 32 mm de la SW.
Apoi am avut ocazia ca în final să iau niste ortoscopice BGO si BCO, si UO și mi-a venit inima la loc.
Totuși pentru trebuințele imediate folosesc Plossl de la TV (,8,11,15 mm) oculare de care sunt mulțumit.
Desigur le folososc pe focalale lungi aferente instumentelor pe care le am.
Vreau să atrag anenția că mai presus de formula optică se află calitatea sticlelor, calitatea prelucrării, a tratamentelor și acuratețea mecanică a asamblării componentelor.
Și deși am și oculare de câmp larg de 82* ele zac în cutiile lor pentru că optic ocularele pomenite mai sus mi se par mai bune sau cel puțin egale cu ele (BCO de exemplu)

Poate facem um studiu comparativ între niște ortoscopice și oculare Plossl. Și vă propun domeniul de 9mm-11 mm focală (se comportă mai bine pe un cer mediu decît cele de 5-6 mm) Și ca ținte cateva duble , Luna și planetele (astea s-au cam dus acum, dar vor reapare. Desigur că le putem testa pe refractoare ED (sau APO) catadioptrice și newtoniene . Vom descrie desenul imaginii, contrastul, lipsa sau prezența aberațiilor, reflexiile, confortul privirii. Despre ecuația personală aș zice ca observatorul să specifice experiența sa la ocular. La sfarșit vom trage cateva concuzii. Putem continua aici sau putem deschide un topic separat. Poate aveți alte păreri (?)

_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact