Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M35.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie oculare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Noi 2019 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Coane Mihai

Excelenta idee ,de acord cu domeniul 9-11mm ,poate largit la 8-12 mm.
Unchiu' Al nu produce oculare Plossl mai scurte de 8mm din motive intemeiate.
Ocularele Plossl scurte ,mai scurte de 8mm nu prea au sanse.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 10 Noi 2019 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un studiu comparativ avem deja gen Kokusai Kohki HD 6mm si Meade HD Plossl 5.5mm. Intr-adevar, intr-un topic dedicat Ploessl vs. Orto cred ca ar mai fi utila o comparatie BCO 10mm vs. TV Ploessl de 11mm de la cineva care le-a testat pe ambele, cred ca ar fi foarte relevanta aceasta comparatie avand in vedere inalta calitate a opticii si acelasi camp vizual. Din pacate nu cunosc alt Ploessl in afara de TV Ploessl si Meade HD care sa poata intra in comparatie cu un orto pentru un camp mai mare numai cu 10-15 grade si de o calitate indoielnica dar poate cunoasteti voi. A, eventual un Clave daca are cineva si nu trebuie apelat la vreun muzeu pentru asta Smile ...
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Noi 2019 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe forum mai există opinii asupra unor oculare. Privind ortoscopicele am dat și peste aceste topice http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php.?p=119304#119304 sau http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic,php?p=116313#116313, mai sunt și altele
_________________
mihai
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2019 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!

In primul rand ii multumesc lui Tudor pentru raspus si pareri legate de cele 2 oculare.
Interesante parerile si explicatiile celor care au participat la discutiile pe aceasta teama
despre ocularele plossl si ortoscopice.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 11 Noi 2019 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi s-a semnalat că cele două linckuri postate nu merg. Am verificat și într-adevăr așa este. Poate că sunt foarte vechi și de aceea nu mai pot fi accesate, dar eu am mers la rubrica instrumente secțiunea oculare/filtre și le-am găsit. Sunt lucruri interesante care merită recitite pentru că se pot accede pe această cale.
_________________
mihai
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 24 Noi 2019 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca fapt divers pe langa faptul ca nu-mi schimb parerea mai mentionez ca ocularele Ploessl isi pot merita achizitia deoarece pe langa rolul de dop sau capac de portocular mentionat anterior mai pot fi folosite ca solnite, munitie la armele cu incarcare pe la gura tevii (flinte sau pistoale vechi), tinte la tragerile de agrement cu pusca sau cu arcul si nu in ultimul rand ca stampe de tuica. In final pot fi folosite si pe telescop dar e bine sa se verifice golirea tuicii in prealabil. Smile Asta e doar ca sa vad o bruma de bine in rau si sa le gasesc totusi un rost.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Noi 2019 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck,
Tot se va gasit cineva in lumea asta larga sa le "deschida mintea" in acest sens celor care inca mai au curajul sa scoata pe piata astfel de "capace de ocular" numite plossl Laughing . Dar daca vom judeca asa, atunci toate astea se aplica cu brio tuturor ocularelor mici, dar mai ales orthoscopicelor care seamana cel mai mult cu un toi de tuica, sau seamana izbitor cu capacelele cu gaurica mica de colimare Wink

Dar sa revenim serios la diferentele evidente dintre aceste formule optice de oculare si sa privim niste aspecte interesante, clare si indubitabile:
Ca tot vine frigul si va trebui sa ne lipim ochiisorii nostrii calzi de un ortoscopic mic si rece Smile...rezultatul este: CONDENS, CEATA, DEZASTRU, NIMIC IN OCULAR. Si deabea atunci putem sa inchinam un "paharel orthoscopic" de tuica adevarata ca sa ne mai veselim nitel!!!!Eu pe frig doar asa folosesc "paharelul ortoscopic" Smile pentru ca nu as vedea nimic cu el prin telescop, aceasta fiind simpla dar amara realitate Crying or Very sad
Dar cu un "amarat de dop" plossl ochisorii nostrii calzi vor fi mai departati de partea metalica rece (eye relief mai mare)...rezultatul este: JUPITER cu multe, multe detalii chiar si pe gerul Bobotezei!!! si mai inchinam un "paharel ortoscopic" Wink si tot asa dai cu "paharele orthoscopice" pana ne vom duce la culcare Laughing

PS Chiar daca tinem ocularele la cald in buzunare, in momentul cand le punem pe telescopul rece metalul se raceste imediat, parctic ai doar cateva zeci de secunde la dispozitie sa vezi planeta.

Dupa cum am mai zis, si eu am un ortoscopic Kokusai Kokhi Fujiyama care imi place enorm, dar sa nu fortam lucrurile ca isi au si ortoscopicele limitele lor! Sa nu incercam sa facem dintr-o masina de curse o limuzina sau invers ca nu vom reusi. In concluzie fiecare sistem optic isi are limitele lui, avantajele si dezavantajele lui.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2019 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blasfemie!!! ... da pana la urma fiecare traieste cu ideile lui Rolling Eyes

PS. Tudor, raportat la focala, ocularele ortoscopice au un ER mai mare decat cele Plossl sau simetrice.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Noi 2019 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci de ce plossl Meade focala 5.5mm seria "5 elemente" are ER (10mm) mai comod decat orthoscopicul Kokusai Kokhi Fujiyama focala 6mm care are ER doar 4.9mm !?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 24 Noi 2019 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai ala nu mai e plossl sau simetric.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Noi 2019 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scrie plossl pe el, dar atunci inseamna ca e plossl modificat!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2019 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Plossl Meade 5 elemente este in fapt un Erfle in formula 2-1-2 fara nici o legatura cu designul Plossl cel adevarat. In aceeasi formula optica au fost si seriile LV de la Vixen, LE de la Tak, Super Plossl de la Antares & altele ...

Marketingul este responsabil pentru denaturarea in cauza. Seria Plossl de la Clave a avut un impact atat de favorabil pe piata astronomilor amatori incat a devenit echivalent cu calitatea in forma ei pura. Nu e greu de ghicit continuarea ...

Dar ca sa te convingi cu ochii tai compara ER-ul ortoscopicului de 6mm cu cel al Plossl-lui TV de 8mm si dupa aia vorbim Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Dec 2019 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saptamana trecuta am avut parte de o experienta ... de gradul III.

Am primit ,impreuna cu ocularul Mark III ,o lentila Barlow Hyperion.
Am insurubat-o direct in ocularul Plossl ''Revelation'' de 9mm,folosind doar inelul A.
Nu stiu cat a fost amplificarea ,presupun ca apropiata de cea nominala de 2.25x.
Deci ansamblul a functionat cam ca un ocular de 4mm ,grosismentul trebuie sa fi fost de 300x pe dobsonianul de 200x1232mm.
De ce spun ca a fost o experienta de gradul III ?
Deoarece steaua 7 Tauri cu separatie de 0.76'' a fost rezolvata si separata , in intreg campul ocularului,de la o margine la cealalta.

Faptul ca aceeasi lentila Barlow ,impreuna cu ocularul ortoscopic UO de 12.5mm ,dadea acelasi rezultat la 222x, m-a bucurat dar nu m-a mirat.
Dar separarea clara ,''ortoscopica'', oferita de Plossl 9mm ,m-a uimit peste masura.

Ieri am primit de la Starmax adaptorul T2- 1.25'' cu microfocusare ,asa ca voi putea sa testez si ocularele fara filet de filtru sau cu filet pe standard diferit.Nitel cer senin ar mai trebui...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact