Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_145402_269.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dobson SkyWatcher 254/1200


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Valentin Datcu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Iul 2015
Mesaje: 10



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Iul 2015 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Dobson SkyWatcher 254/1200
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua

Doresc sa incep primele mele observatii astronomice (luna, soarele, planetele si obicte deepsky) si in acest sens voi achizitiona un Dobson SkyWatcher 254/1200. Ce obiective si filtre imi recomandati pentru obiectele deepsky si cat de detaliat le voi putea vedea? Question
Sus
tsa
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2011
Mesaje: 118



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 01 Iul 2015 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun venit!

Pina iti dau sfat cei mai in masura, eu iti recomand sa incepi cu un filtru UHC. Daca bugetul iti permite, poti sa mai cumperi si un OIII, dar as zice, cu UHC deja te poti distra de minune (de la firme: Astronomic, Lumicon, Baader).

Probabil o sa ai in pachet cateva oculare, dar daca nu, ti-as recomanda sa ai in vedere unul de 32mm (pe post de cautator dar si pentru nebuloase mai extinse), poate unul de 18 mm, dar neaparat sa ai si un ocular bun de 10 mm. Pe asta din urma o sa poti folosi la multe. Daca vrei o marire si mai mare, poti achizitiona un ocular wide angle de 7 mm.
Nu stiu daca o sa ai motorizare la montura sau nu, oricum, cu cat campul vizual la oculare e mai mare, cu atat mai bine.

Bafta.
tsa

_________________
reflector: Dobson 254 mm, Sky-Watcher
Filtre: Astronomik UHC, Lumicon OIII, Lumicon H-Beta.
Sus
Valentin Datcu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Iul 2015
Mesaje: 10



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Iul 2015 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns.
Cât de detaliat voi putea observa obiectele deepsky?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 01 Iul 2015 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti vedea aici cat de detaliat se pot observa obiectele deepsky, cu ce aperturi si la ce puteri.
Sunt desene facute la ocular de catre astronomii amatori :
http://www.deepskywatch.com/messier-dso-sketches.html

Oricum in realitate obiectele pe care le vezi la ocular vor fi destul de palide ( mai ales galaxiile) , ca un "fum diafan" mai mult sau mai putin luminos conturand diverse forme . Roiurile de stele se vor rezolva in stelute mici (in functie de departarea si intinderea roiului) dar si de performantele telescopului (apertura). De asemenea nebuloasele nu se vad color ci preponderent alb-negru sau gri. Poate doar la M 42 din Orion sa distingi si alte culori foarte sterse dar si asta este destul de dificil.


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 01 Iul 2015 18:57, modificat de 1 data in total
Sus
Valentin Datcu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Iul 2015
Mesaje: 10



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Iul 2015 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru răspuns.
Sus
Valentin Datcu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Iul 2015
Mesaje: 10



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Iul 2015 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce părere aveți de ocularele <4mm pentru observarea ODS?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 01 Iul 2015 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general la observarea obiectelor DSO nu se folosesc puteri mai mari de 100-120 X. De regula se utilizeaza puteri mici ( 20 X- 40 X, 60 X, 100 X).
Puteri ceva mai mari (ex. 150 X) se folosesc la unele nebuloase inelare (planetare) sau la roiuri globulare cu dimensiuni (unghiulare) aparente mici, ori la unele galaxii dar asta merge la telescoape cu apertura mare.
Cu cat cresti puterea de marire (grosismentul), cu atat imaginea se intuneca si nu mai poti vedea obiectele ce prezinta o lumina redusa . Imaginile obiectelor DSO sunt difuze si slab luminoase. Pentru a putea castiga lumina la mariri puternice ( la observatii vizuale) ar trebui sa avem un telescop cu apertura foarte mare, ori in regim de amator suntem limitati de buget si de alte considerente practice.
La observarea vizuala a obiectelor DSO, rar se utilizeaza oculare cu focala sub 10 mm.
De regula, cele sub aceasta focala sunt utilizate la observarea planetelor si a Lunii.
Marirea sau grosismentul il calculam impartind focala telescopului la focala ocularului.
Daca vorbim despre astro-fotografie cu timpi lungi de expunere si sensibilitati ISO ridicate, atunci este altceva, dar asta nu intra in discutia actuala a observatiilor vizuale la ocular.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 04 Iul 2015 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum spunea si Teo, la unele obiecte deep space nu necesita o marire exagerata, find slabe. De obiecei 120 - 150 x la nebuloase planetare, si clustere globulare, unele dintre ele is relativ mici.
Telescopul tau vine cu 2 oculare kelner de 25mm si 10mm pentru inceput, nu is pretentioase.
Dar in tip poti exclusiv sa iti iei oculare mai bune, net superioare fata de cele venite cu telescopul.
Is o gama foarte mare de oculare iar in unele cazuri se creaza confuzie, din acest fapt nu mai sti ce sa iei.
uite aici oculare pe standard 1,25 inch: http://magazin.telescop-expert.ro/oculare-...index.html
sau pe 2 inch: http://magazin.telescop-expert.ro/oculare-508mm-28221/index.html

Aici is multe tipuri: spre ex: ocularele wide field is excelente pentru deep sky adica au un camp larg, ocularele orthoscopice is foarte bune pentru planete dar au camp mic.
Pentru inceput ar fi ok niste oculare de tip plossl zic eu: de 25mm, 10mm, 9mm si 6mm, si de 5mm e ok nu prea are rost sa iei de focala foarte mica pentru ca le vei folosi rar, adica de 4mm.
La planete nu prea poti sa maresti la 400x sau 300x cum vrei si cand vrei, numa cand conditiile iti permit, si asta cam rar la o apertura de 254mm. Adica il foloseti rar de tot. De obiecei in majoritatea cazurilor 120x 150x, ( la planete) iar daca seeingul e bun poti merge spre 250x - fiind o putere de marire excelenta pentru observatii planetare.
Ocularele pe 2 inch is scumpe, avantajul lor e ca au un camp foarte mare, dezvantaj e pretul
Sus
Valentin Datcu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Iul 2015
Mesaje: 10



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Iul 2015 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 04 Iul 2015 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu rar am prins cu un dobson de 6 inch detalii super tari la planete, in acest caz vorbesc despre planeta Jupiter ca exemplu, tin minte ca de 2 ori pe an am prins conditii excelente unde am bagat 400x si era clar de tot, se vedea fara nici o problema marea pata rosie, si detalii in benzile de nori.
In rest nu am bagat de fiecare data 400x pentru ca calitatea imagini nu a permis acest lucru. Adica pe scurt vei folosi mai rar un ocular de 4mm.
La Luna se poate merge si pana la 300x dar cand conditiile is potrivite, si acolo turbulenta afecteaza calitatea imagini si a detaliilor, din cate am vazut nu asa de semnificativ precum la planete.
Daca vrei poti sa iei si unul de 4mm rezervat pentru cazuri speciale Very Happy
Deci poti sa faci asa, daca iti doresti achizitionezi dobsonul de 250mm aici http://magazin.telescop-expert.ro/dobson-skywatcher-2541200.html

Ignora chestia aia unde zice 508 x putere de marire in realitate foarte rar ajungi pana acolo doar in conditii excelente, nu conteaza puterea de marire, ci apertura aia e important.
El vine cu un cautator 9x50 si 2 oculare de 25 si 10 kellner.

Pentru inceput sa iti iei niste oculare bune:
http://magazin.telescop-expert.ro/oculare-plossl-317mm.html
http://magazin.telescop-expert.ro/oculare-...l-fmc.html
http://magazin.telescop-expert.ro/oculare-gso-super-plossl.html

Ar fi o varinta cam asa: un Super Plossl fmc de - 25mm 10mm, 7,5 si 6mm, pentru inceput. Apoi cu timpu poti achizitiona si filtre DSO si oculare mai sofisticate.


Ultima modificare efectuata de catre C.Ovidiu la 04 Iul 2015 11:50, modificat de 1 data in total
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Iul 2015 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam ce camp vizual aparent acceptabil ai cu un Newton f/4.7, lipsit de coma oglinzii parabolice si lipsit de astigmatismul ocularelor "wide field" recomandate ?
C.Ovidiu a scris:
... ocularele wide field is excelente pentru deep sky adica au un camp larg ...
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 04 Iul 2015 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am dat un exemplu general nu m-am referit strict la configuratia telescopul de 254 f4,7 si rezlutatele oferite prin acel telescop cu un ocular de wide angle.
I-am recomandat pentru inceput niste super plossl.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 04 Iul 2015 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

După câte îmi aduc aminte formula este simplă: câmpul ocularului supra grosismentul instrumentului fornizat cu acel ocular. Par egzamplu - ca să cităm din clasici- un ocular Axiom cu focala de 15 mm, are un câmp de 82 grade și va furniza un grosisment de 1200 mm (F - telescop): 15 mm=80 X.
Cîmpul furnizat va fi 82 grade : 80 = 1,02 grade , deci aproximativ 1 grad pentru că riguros nici unul din termenii operației aritmetice nu are strict valoarea comunicată de producător.

_________________
mihai
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Iul 2015 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Altceva am intrebat ...
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 04 Iul 2015 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu un nagler de 27mm adaptat la configuratia telescopului, un nagler spre exemplu e de 68.
Iar campul cam 1,5 grade la 44x

ceva de genu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact