Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
TRK1_Mk1_a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura alt/az sau ecuatoriala?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Noi 2015 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fapt divers:
Montura piston mică (din piston de Dacia) ține și luneta de 110mm care are peste 3Kg neechipată cu diagonala de 2" și oculare grele ca "shaworma" lui Vlad, UWAN-ul de 28mm. Am găsit un piston ceva mai mic decât cel de tractor dar tot de motor diesel. Vreau să fac una medie. Very Happy

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 01 Noi 2015 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Starbuck - pfiuu...pai daca spui asa atunci pe loc repaos...era cat pe aici sa cumpar un eq2...Multumesc pentru sfaturi.


@ Erwin - nu sunt un minitehnicus innascut si nici nu am timp de asa ceva...
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 01 Noi 2015 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai daca este vorba de asa, atunci cred ca revin la un alt-az. Din cate am gasit pe net, un eq3-2 depaseste 10kg in varianta cu tripod de aluminiu...Deja este prea grea si cred ca mai mult m-as complica raportat la conditiile mele de observatie.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Noi 2015 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In situatia ta, as merge pe o montura Alt-Az de tip Vixen Porta, eventual pusa pe un trepied de lemn (sau pe un suport rigid). Cred ca este varianta cea mai compacta.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 01 Noi 2015 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, fara nici un compliment, e doar o pura constatare faptul ca montura ta piston impreuna cu trepiedul de lemn pe care le-am vazut la treaba in 2012 cu ocazia Orei Pamantului in Piata Operei din Timisoara are calitatea constructiva si rigiditatea cu mult peste EQ2-le din comert.

Cat despre cerinta de greutate redusa este adevarat ca montura EQ3 (mai ales cu trepied cu otel) este cam grea dar si satisfactia este pe masura. In acest caz as sustine varianta unei monturi alt-az Vixen Porta (sau asemanatoare) cu toate ca trepiedul de otel (sau trepied solid de lemn) il consider in continuare foarte necesar chiar si la observatii vizuale. Poate ca o mini montura Dobson nu ar fi de neglijat in conditiile unui spatiu redus din care faci observatiile, un reper posibil doar ca exemplificare ar fi http://www.astroshop.ro/azimutala-fara-got..._0_select. O montura de genul asta o poti pune pe o masa sau chiar pe un suport fixat de marginea balconului si e un compromis bun ca raport rigiditate/portabilitate.

Concluzia: ca solutie de moment pentru situatia ta iti recomand montura Dobson iar ca solutie de perspectiva montura EQ3-2 (cu trepied de otel sau trepied solid din lemn) cu satisfactii mult mai mari.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Noi 2015 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trepiedul din lemn difera de trepiedele metalice prin faptul ca atenueaza rapid vibratiile, nu neaparat ca este mai solid.
Problema cea mai mare cu trepiedele comerciale ce vin cu monturile mai mici (inclusiv cele de la Vixen) este ca au imbinarile de la capetele segmentelor, facute din plastic ordinar. Adica cel mai prost material pus in cele mai critice puncte. Daca ai un astfel de trepied, se poate imbunatati, dar in general nu se merita.

Montura lui Erwin este ideala daca pui doua instrumente complementare, in paralel.
De exemplu un Mak si un refractor RFT.
Ce ar mai lipsi, ar fi capacitatea creierului nostru sa faca un efect "picture in picture", fara prea mari eforturi. Smile
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 01 Noi 2015 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, va multumesc pentru raspunsuri si variante oferite. Minidobsonul este de luat in considerare mai ales ca are un cost neglijabil. Acum mai ramane sa mai rumeg si sa iau decizii.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Noi 2015 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La "minidobson", daca folosesti un instrument cu iesirea optica in spate (refractor, catadioptric obisnuit) trebuie sa ai grija sa nu dai cu diagonala de baza monturii si/sau sa nu ajugi cu capul sub masa, la propriu.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Noi 2015 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și eu aș merge pe Vixen Porta. Are sau a avut una StarChild dar e plecat cred că din țară și nu poate povesti. A folosit-o cu luneta SW 120/600 și a mers foarte bine, nu se compară cu AZ3-ul cu care a venit luneta. Nu ocupă mult loc, eventual o pui pe un suport fixat pe balustrada balconului.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2015 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acu am vazut ca discutati de Porta-ul care-l am Very Happy
Ca idee, mi se pare cea mai "grab&go" montura pe care o poti avea, reglaj fin pe ambele axe, poti s-o misti "grosier" foarte usor, e foarte intuitiva, solida, tine bine un 120/600 cu focuser greu si oculare grele (vreo 6.5-7.5kg in total).
Eu o folosesc pe un trepied de otel de EQ5 (cu o piesa intermediara de adaptare).
Dupa cum zicea @nobody, trepiedul de aluminiu original e foarte slab (are piesele de imbinare din plastic ordinar...am reusit sa rup unul...), dar pe trepied de eq5 e "ce trebuie".
Ma batea gandul s-o vand, dar am renuntat, este mult prea buna montura asta asta ca s-o dau, daca chiar vreau sa vad ceva rapid si nu am chef de alinieri si alte fantezii, doar pui trepiedul cu montura, prinzi OTA-ul si asta e, ai un instrument azimutal foarte bun. Daca ai ocazia sa achizitionezi asa ceva, o recomand.

Trepiedul AZ3 de la SKywatcher e o petarda fasaita, nu merita nici sa te uiti la el, poate doar cu lunetute gen 80/400 sau mai mici (usoare si scurte)

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Dec 2015 02:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de recomandare. Deocamdat sunt pe montura Dobson...ieftina ca braga si de incredere;)
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact