Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33_copy~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2016 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm si eu prin observatiile facute aseara festonarile benzilor ecuatoriale ale lui Jupiter precum si splitarea NEB (asa am perceput-o eu, ca o splitare). Observatiile le-am facut cu ED110 la 202x.
Si spectacolul lunii a fost extraordinar aseara sau cum zice Mihai theogon, memorabil!
Ma asteptam la o transparenta mai buna dupa ploile de zilele trecute dar se pare ca nu am avut parte, atmosfera orasului tot murdara a ramas. Am avut parte in schimb de o turbulenta ceva mai mare decat la sedinta de observatii de duminica trecuta.

Cer senin!

PS. Il rog pe Mircea sa deschida si in aceasta sectiune un topic intitulat: 'observatii astronomice prin instrumente foarte mici' ca sa nu mai incurc lumea prin zona. Nu de alta dar instrumentele foarte mici imi plac tare mult si nu o sa renunt la ele niciodata Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Apr 2016 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La sugestia colegului nostru ''zoth'' am creat cu mare placere topicul ''Observatii astronomice prin instrumente mici ''.
Toti amatorii care fac observatii astronomice cu instrumente pe care le considera mici ,sunt invitati sa participe la acest topic.
Subsemnatul am avut , am la ora actuala si voi avea numai telescoape mici , ma consider a fi un vesnic incepator in arta observatiei astronomice vizuale , asadar ma consider invitat din oficiu.

In una din serile acestei saptamani ,cred ca Miercuri , am facut observatii cu luneta 60 x700 mm.
Am ales aceasta luneta deoarece are un focuser Tasco metalic de 0.96 '' iar scopul observatiei a fost unul tehnologic.
Am testat o serie de oculare in format 0.96'' si diagonala aferenta pe format 0.96''.
Ocularele testate au fost :
Kellner Vixen 20mm la G= 35x
Kellner Cercle V 18mm la G=39x
Huygens 20 mm la G= 35x
Huygens 9mm la G= 78x
Huygens M 6mm la G= 117x

Obiectele observate au fost de rutina : Luna ,Jupiter cu cinci ''sateliti'' (la Est se vedeau patru sateliti iar la Vest unul - la Est era si o stea slaba vazuta printre sateliti ) , Castor rezolvat de la 78x ,companionul lui Izar se vedea ca o condensare globulara pe primul inel de difractie iar Porrima prezenta la 117x o forma de ''opt''.
Ocularele Kellner au prezentat un camp vizual mai mare ca ocularele Huygens 20mm si Huygens 9mm.
Ocularul Huygens M 6mm /adica ''M(odificat)'' /prezinta un camp vizual aparent comparabil cu ocularele Kellner.
Insa ocularele Huygens au prezentat o imagine aproape perfect ortoscopica pe 80-90% din campul intradevar mai restrans dar cu un fundal al cerului sensibil mai negru.
Nota : am verificat ortoscopicitatea pe stele duble nu pe linii drepte.
Am considerat ''omologate'' ocularele si diagonala : imagini bune , discuri Airy de vis ,inele de difractie ''tari, optica cu acoperire antireflex , parte mecanica metalica 100%.

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2016 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am iesit si eu de cateva ori in ultimile doua saptamani la Jupiter. Ultima data ieri. Folosesc un 70/500 iar pentru observatii planetare/lunare ocularul meu preferat e un GSO 4mm. Se sta cu ochiul lipit dar nu ma deranjeaza. In Bucuresti era un fel de pacla pe langa luna iar detaliile acesteia erau sterse ... dar inca erau. Se vedeau detalii in terasele craterelor deci am fost multumit in conditiile date. Jupiter fiind aproape de luna, fiind si faza destul de luminoasa plus seeingul slab nu m am asteptat prea mult de la Jupiter. Am avut o surpriza ... placuta din fericire. Jupiter se vedea foarte bine detaliat in conditiile date. Nu am observat turbulenta deloc fata de data dinainte acestei observatii cand a fiert si se observau doar NEB si SEB. Ieri in schimb am observat NEB si SEB foarte sharp si tenta de maro ( din pacate fara detalii - telescop mic si grosisment o idee cam mic ), NPR si SPR ( SPR fiind mai evidenta mie, ca un D intors, pe cand NPR era mai mult o pata). Am facut trei schite ale pozitiile satelitilor lui Galilei la orele 21:52, 23:04 si 23:24. Din prima mi am dat seama ca un satelit (Europa) lipsea la numaratoare fiind evident in spatele discului planetar. In prima schita am reusit cu surprindere sa observ usor shadow transitul lui Io ( am notat numele lunilor pe schite acum ... dimineata) pe discul planetei in zona NEB. Am stat indeajuns de mult timp incat sa observ si la ocular dar si pe schite miscarea lui Io trecand de Ganymede. Pe viitor vreau sa observ si GRS. Am auzit ca s ar putea chiar si in 70mm daca conditiile permit. Sper sa tina cat mai mult cerul senin ... Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2016 08:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte faine observații.

E important mai ales pentru începători să știe că pot învăța pe instrumente mici și accesibile înainte de a trece la cele mari și grele și în afara bugetului uneori.

Care ar fi limita? 60-100mm? Eu fac curent observații prin mak-ul de 100mm F/10 echivalent (oarecum) cu luneta de 80mm F/11.25

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2016 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult! Asa e ... multi ar ramane surprinsi ce poti face cu un 60-70mm la planete si luna/soare. La fel de multi incepatori nu s ar uita la asa instrumente cand ar face achizitia. Si nu e corect deloc.

La ce te referi cand vorbesti de limita ? La GRS ? Daca da, eu am auzit ca se poate si in instrumente mici gen 60-70 cu conditia ca atmosfera sa permita si grosismentul sa fiu unul mai maricel in cazul in care utilizatorul are un telescop cu apertura mai mica. Evident ... sa nu se ajunga pana la intunecarea foarte mult a imaginii. Sa fie in balanta cele doua. De ex: eu am pus barlow 3x cu un GSO de 9mm ( deci 166x ) si se vedea decent jupiterul ... focusam ok ... dar cam intunecat totusi. La luna am mers pana la 250x cu ocular de 6 si barlow. Urmeaza sa incerc si combinatia barlow si 4mm deci 375x dar fara mari sperante. La 250x am fost multumit de calitate ... acum nu mai tin minte cum era seeingul. A fost mai demult.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Apr 2016 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mars Boy

Foarte interesante observatiile tale, ar fi la fel de interesant sa pui si schitele.
Nu trebuie sa fie opere de arta,e suficient sa ne straduim sa inregistram pe ele cat mai corect cele vazute.
O luneta de 70mm ,manuit cu indemanare - ceea ce vad ca nu iti lipseste -ofera multe imagini astronomice frumoase si interesante .

Erwin
Eu am inteles ca intrebarea se referea la limita pana la care un instrument este considerat mic si deci observatia cu el se incadreaza in topic.
Te rog , simte-te ca acasa si posteaza observatiile facute fie cu Makul de 100mm fie cu luneta de 80 mm ,foarte potrivite ca instrumente mici.


Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2016 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua domnule Pteancu.
Cu bucurie constat ca sunteti foarte interesat de observatiile mele astronomice ... in special de schite. Asa ca m am gandit sa le postez cu mare drag pentru dumneavoastra dar si pentru ceilalti colegi. Ati avut dreptate cand ati spus ca nu trebuie sa fie opere de arta. Nu sunt clar recunosc ... din moment ce nu am o vocatie in arta/desen si prefer sa imi conserv cat mai mult timp pentru a sta lipit (literalmente) de ocularul refractorului. Astea fiind spuse va urez cer senin si sa auzim numai de bine!

PS: Sunt genul de om caruia nu ii place sa isi fure caciula! Este vorba de o simpla pasiune. Nu castig nimic decat o mare placere si o la fel de mare pofta de somn.



2016-04-18 16.17.01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.46 MB
 Vizualizat:  de 13213 ori

2016-04-18 16.17.01.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Apr 2016 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marsboy

Multumesc pentru schite , completeaza bine descrierea din text.
(Suntem din acelasi club , nici eu nu am talent la desen dar ma straduiesc sa-l folosesc ca mijloc de inregistrare a observatiilor.)
Lucrand la schita ,te gandesti si cauti detalii (dimensiuni , pozitii reciproce, intensitate luminoasa ) care altminteri ti-ar scapa atentiei.
Interesanta observarea umbrei satelitului galilean , e buna lunetica ta, astept cu interes urmatoarele observatii.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2016 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult! Pai si eu la fel ... folosesc schitele pentru referinta/arhivare a observatiilor facute. Bine asta doar la planete ca pentru DSO nu am telescop si nici meticulozitatea/indemanarea sa fac schita. Ca si in cazul tranzitului umbrei lui Io ... ma uit bine la acel detaliu planetar si il schitez atunci cand sunt sigur de prezenta lui. Daca aveam ocular cu reticul ma ajuta foarte mult in cazuri similare lui Callisto din schita mea ... atunci cand se afla departe de discul planetar. Precizia era mult mai mare. Umbra a fost cireasa de pe tort a sesiunii asa este. Asta imi da sperante la GRS cand il voi prinde in tranzit dar sper eu si la un tranzit lunar. Si mie imi place refractorul meu. Se comporta foarte bine la planete si luna/soare. Nu mai zic de portabilitate ...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Apr 2016 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper sa nu fie cu suparare daca am sa pun aici cele doua schite pe care le-am facut cu ocazia observatiilor cu ochiul liber a grupului de pete solare AR 12529.
Pentru filtrarea luminii solare am folosit ochelari de eclipsa.
Am efectuat mult mai multe observatii VOL ale acestui grup de pete solare dar schite am facut doar doua.

Mircea



AR12529.12.04.16.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  684.08 kb
 Vizualizat:  de 13032 ori

AR12529.12.04.16.PNG



AR 12529.16.04.16.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  262.11 kb
 Vizualizat:  de 13032 ori

AR 12529.16.04.16.PNG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Starseeker
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Feb 2016
Mesaje: 29

Motto: If we are alone it will be an awful waste of space. The only thing that makes the emptiness bearable, is each other. Carl Sagan, Contact.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 31 Mai 2016 07:09 Download mesaj
Titlul subiectului: cum se vede prin instrumentele mici
Raspunde cu citat (quote)

cine are fotografii raw asa cum se vad obiectele ceresti prin ocular cu ochiul liber fara procesare computerizata???
_________________
Clear skies at night.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2016 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sâmbătă seara am fost la 5Km de satul Otvești jud. Timiș și am făcut observații cu spotting-scope-ul reconstruit având la bază piese care au fost în Bazar nu demult.

Ocularul este un Kelner de la un binoclu japonez, prezintă distorsii geometrice dar dă stele punctiforme pe un câmp suficient de larg să fie confortabil. Nici pe timp de zi distorsiile nu sunt foarte deranjante pentru mine. Pentru a putea face observații pe timp de noapte i-am construit un suport adaptor pentru trepiedul foto.

Am putut vedea atât stele duble ca Delta din Scorpion, Epsilon Lyra ca dublă, Algieba, Cor Caroli cât și obiecte Messier și planetele Marte (biluță portocalie), Jupiter cu 4 sateliți, Saturn ca o elipsă și Titan. Duminică seara domnul Mircea Pteancu a văzut prin el cele două benzi la Jupiter ceea ce mi se pare remarcabil la această apertură și mărire.

Pe un cer destul de bun, Bortle mai bun de 21 (n-am reținut exact cifrele după virgulă) am putut vedea M4, M27, Swan, Wild Duck și alte roiuri din Calea Lactee, M81+82, M106 (la care mi-am sucit gâtul pentru că era aproape de zenit) și altele pe care nu mi le amintesc. Este un instrument capabil, stelele sunt punctiforme și faptul că rezolvă duble și detalii planetare denotă că este mai bun decât un binoclu obișnuit. Păcat că nu am putut recupera 2 identice pentru a construi un binoclu din cele două lunete.



IMAG0277.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  892.99 kb
 Vizualizat:  de 12881 ori

IMAG0277.jpg



IMAG0278.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  854.57 kb
 Vizualizat:  de 12881 ori

IMAG0278.jpg



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 31 Mai 2016 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faine observatii cu sppoting scope-ul, am avut si eu un asemenea instrument, defapt a fost s primul care m-a introdus in astronomie.
Arata bine constructia lunetei sa va tina Wink
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 31 Mai 2016 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte fain instrumentul si observatiile, Erwin.
Ar fi fain sa ii dai si o vopsea neagra pe afara pentru "improspatare".Very Happy
E bun pentru travel si probabil si ca RFT.
Ce apertura si ce focala are ?
La ce grosisment ati observat benzile de pe Jupiter ?
Personal le vad cu greu incepand de la 32 X. De la 40 X in sus le percep binisor iar pe la 50 X le vad bine definite. Sigur asta tine si de seeing-ul atmosferei terestre.
Inelele lui Saturn le vad foarte mici dar bine definite incepand de la 32 X in sus si frumos de la 50 X in sus.
Asta, ma refer prin lunetele Carton 60/800, 80/900 mm.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iun 2016 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Felicitari pentru construirea acestei lunete terestre ( sau spottingscope).
Este o luneta compacta ,cu o calitate a imaginii in general buna ,iar in zona centrala excelenta .
Calitatea mecanica ,inclusiv adaptarea facuta de Erwin, este foarte buna.
Cand incepi sa o manipulezi ,simti ca este grea ,aceasta luneta iti da imediat senzatia ca este un instrument optic adevarat ,ceea ce si este.Nu-i o jucarie.
Calitatea obiectivului ,achizitionat de pe forum , pare a fi excelenta.
Banuiesc ca aberatiile care se vad la marginea campului vizual , nu foarte deranjante , se datoreaza ocularului ,nu obiectivului.
Confirm prezenta in imagine a celor doua benzi ecuatoriale ale lui Jupiter.
Din cauza norilor care ne-au chinuit la inceputul observatiei noastre , am reusit sa mai privesc prin ''spottingscope'' doar steaua dubla Zeta din Lyra.
Luneta nu este ergonomica la observarea obiectelor ceresti deoarece este o luneta dreapta.
Dar sa nu fim nedrepti , aceasta luneta este o luneta terestra iar aceasta functie o indeplineste cu mult succes.
Erwin are o basculanta de telescoape astronomice ,aceasta luneta (plus monocularul pe care l-a construit din jumatate de binoclu ) il echipeaza foarte bine si pentru observatii terestre sau mixte.

Inca odata felicitari si cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact