Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060613.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Probleme de aliniere la Celestron 102 SLT NexStar


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2016 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Probleme de aliniere la Celestron 102 SLT NexStar
Raspunde cu citat (quote)

As avea nevoie de parerile celor care au experienta cu sistemele GoTo si in mod deosebit cu sistemul NexStar. Am achizitionat Sh un sistem Celestron 102 SLT NexStar.
Foarte greu reusesc sa o aliniez. Abia dupa 3...4 incercari. I-am dat coordonatele (Orasul in care locuiesc nu este in baza de date), zona 1 (nu locuiesc in Ro si diferenta fata de GMT este de +1h). Data i-am dat-o ca in tara (zz/ll/aa). Am incercat sa ii dau sa caute M103 (langa Cassiopeia) si a pozitionat spre S - W (Cass era in partea opusa...)!!! Am pus-o si la nivel. Adevarul este ca are si ceva joc (cativa mm) in axe. M-am gandit sa o desfac sa incerc sa iau din jocuri...sa o mai ung...Ce as putea face altceva sa o pot folosi ? Ca pana acum, n-am putut-o folosi pentru ca se duce aiurea. Am un alimentator de 12v la 3A (ca pentru calculator) pe care l-am masurat (~12,7V are si + la interior). (Am si user manual).
Poate coordonatele nu sunt bune ? Le-am luat din Stellarium...Sau poate alte setari ? Sau poate jocurile din axe sa fie cauza ?

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Sep 2016 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gasesti manualul aici: http://www.celestron.com/media/795695/NexStar_SLT_manual.pdf

Data trebuie introdusa in format american: ll/zz/aa
Date - Enter the month, day and year of your observing session. The display will read: mm/dd/yy.

Daca ai coordonate in format zecimal trebuie sa faci o conversie, nu doar sa copiezi cifrele.
http://andrew.hedges.name/experiments/convert_lat_long/
Ai grija sa nu inversezi longitudinea cu latitudinea, cred ca iti cere prima data longitudinea.

Daca esti in Europa centrala (CET - mai tot la vest de Romania, fara UK, Irlanda si Portugalia) pui fusul orar UTC+1 si activezi "Daylight Savings time" daca ai ora de vara. La ora e bine sa folosesti "military time (i.e. 20:00)" pentru a evita confuzia cu AM/PM.

Verifica bula de nivel cu care vine, de multe ori este pusa stramb si trebuie sa remarchezi centrul corect. Acest lucru nu este critic, dar ajuta cand faci o aliniere sumara sau neortodoxa.

Alimentatorul este arhisuficient. Montura consuma mult mai putin iar motoarele nu pierd pasi (au encodere), in cel mai rau caz se blocheaza complet sau ti se reseteaza.

Spre deosebire de manual unde zice sa folosesti "red dot" pentru aliniere, iti recomand sa folosesti o luneta cautatoare cu reticul, sau un ocular cu reticul pe telescop, sau un ocular ce-ti da marire mica si centrarea "la simt". Alinierea este mai precisa, vezi mai bine stelele din jur si automat te verifici daca esti unde vrei.

Jocurile se mai pot regla, dar e mai complicat si nu-ti afecteaza directia, doar precizia. Lasa asta pe mai tarziu. Oricum, te duce pe aproape.


Ultima modificare efectuata de catre nobody la 14 Sep 2016 13:20, modificat de 1 data in total
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2016 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un Nexstar 8SE si in general imi iese alinierea din prima.

Pentru asta trebuie sa te asiguri ca trepiedul este orizontal - eu tin o nivela in geanta monturii
Locatia trebuie introdusa corect in formatul grade / minute si nu in cel zecimal pe care-l ofera de regula gps-urile
Pentru data si ora ar trebui sa ai pe ecran formatul de introducere - daca nu ma insel, formatul la mine este cel standard US mm/dd/yy (luna / zi /an). Ora, fusul orar si selectia pentru ora de vara trebuie facute corect de asemenea

Pentru alinierea propriu-zisa folosesc in general Auto Align in care alinierea se face pe orice 3 obiecte stralucitoare de pe cer (luna, planete, stele) distantate, fara a fi prea jos la orizont sau la zenit.

Pentru precizia GoTo:
Centrarea stelelor in ocular trebuie facuta cat mai precis (ocular cu reticul si marire medie 40x-80x) iar finalizarea centrarii stelei in ocular trebuie facuta pe aceleasi directii pe care montura finalizeaza miscarea goto (la mine sagetile Sus si Dreapta)

De exemplu la C8 fara reducator (2000mm focala sau peste) folosesc un kelner de 25mm cu reticul home-made iar la refractor cu focala de 560mm folosesc un ocular cu reticul de 12.5 - acelasi pe care-l mai folosesc si cu C8+ focal reducer (1200mm focala aproximativa)

Respectand toti acesti pasi, la o vanatoare de duble, montura Nexstar 8SE impreuna cu refractorul de 80/560mm (cam 3-3.5Kg) imi punea dublele in zona centrala a campului de 50° oferit de ocularul de 6mm (nagler zoom 3-6mm)


Edit:
http://www.celestron.com/media/795748/1128..._proof.pdf

Edit2:
Pentru locatie folosesc o aplicatie Android care se numeste: GPS Coordinates Altitude Speed de Igor Makarov

Atat pe C8 cat si pe refractor am red dot finders si sunt foarte multumit de ele pentru utilizarea cu montura GoTo

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2016 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Celeston 102 SLT NexStar
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult. Am sa incerc sa vad poate merge asa cum ati spus. Peste tot se precizeaza (si in videoul de prezentare de pe youtube) ca atunci cand nu este alimentata, montura se poate misca cu mana. A mea nu se poate actiona manual. Se poate sa fie o problema mecanica? Nu vreau sa fortez sa rup ceva in ea dar asa specifica si in manual.
Oare ar putea sa tina si Mak 150 ? (5,6kg) sau s-ar putea sa supra-solicite angrenajele si sa am probleme cu montura. Vad ca poate sa tina Nw 130 si Mak 127...
Inca o data va multumesc mult pentru informatii.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Sep 2016 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Manu72: Daca montura cere coordonatele in format grade/minute/secunde atunci sunt bune cele din Stellarium, cu conditia sa nu inversezi latitudinea cu longitudinea. Am reformulat primul mesaj si am pus si un convertor in caz ca este nevoie.

Eu am o montura "sora" de la Skywatcher (aka SynScan AZ GoTo
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...o-5kg.html
care a venit asa:
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...500mm.html),
care este aproape identica, mai putin controllerul.

@FlorinC: Montura are patine de teflon, o poti muta manual tragand mai tare, dar este doar pentru a o aduce la zero daca e orientata aiurea, nu pentru utilizare curenta. Cat de tare aluneca se poate regla din interior din niste piulite, dar lasa asta pe mai tarziu. Incearca sa obtii o aliniere mai grosiera dar corecta ca si directie, dupa aia treci la fineturi.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2016 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Celeston 102 SLT NexStar
Raspunde cu citat (quote)

Am sa fac exact pas cu pas tot ce mi-ati spus. Buna ideea cu nivela, am una mica acasa am sa o pun la treaba. Multumesc pentru sfaturi. Va tin la curent daca reusesc.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2016 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La a mea (Nexstar 8SE) se poate misca cu mana doar Sus/Jos. Stanga/Dreapta NU si nici nu trebuie fortata - decat daca vrei neaparat sa faci pe dentistul cu dintii angrenajului de pe axa azimut.
Este foarte posibil sa fie la fel si la SLT

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2016 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Celeston 102 SLT NexStar
Raspunde cu citat (quote)

Nu am de gand sa fortez montura. Am nevoie de ea sa ma ajute sa gasesc cat de cat ceva in poluarea luminoasa in care fac observatiile. Multumesc mult pentru sfaturi.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2016 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Celeston 102 SLT NexStar
Raspunde cu citat (quote)

Acum 2 zile am achitat integral montura NexStar... Astazi mi s-a ars un motor (de la baza...). Am schimbat alimentarea motoarelor intre ele...ca sa verific daca nu este din partea electronica...Nu, Unul dintre motoare a murit...Am tot cautat pe net si nu gasesc. Pe ebay...la Celestron...pe la firmele din tara care vand Celestron si componente. Nimic. Pe carcasa scrie SLT - F001 061016. O fi de la sursa ?...Vad ca pastilele de teflon sunt cam uzate (are 3 sau 4 pe suprafata care se roteste in plan orizontal) si atunci frecarea a crescut, motorul s-a supra solicitat....
Daca stie cineva de unde as putea cumpara motorul respectiv...Atasez si poze.
Multumesc anticipat.



IMG_3399__1474145499_48630.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  48.84 kb
 Vizualizat:  de 9141 ori

IMG_3399__1474145499_48630.jpg



IMG_3400__1474145622_62412.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  51.74 kb
 Vizualizat:  de 9141 ori

IMG_3400__1474145622_62412.jpg



IMG_3401__1474145721_50778.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  73.75 kb
 Vizualizat:  de 9141 ori

IMG_3401__1474145721_50778.jpg



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2016 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Motorul tau seamana cu cel din linkul de mai jos. Chiar si codul pare sa se potriveasca (ITEM # SLT-F00-1A)
Este posibil ca SLT-ul sa foloseasca aceleasi motoare cu Nexstar 4SE.

http://www.celestron.com/browse-shop/spare...eries-only


Dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu Horatius de la Skywatcher.ro - te va ajuta cu siguranta.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Sep 2016 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E in garantie ?
Motoarele seamana mai mult (daca nu chiar identice) cu cele de la Skywatcher.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2016 08:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Celeston 102 SLT NexStar
Raspunde cu citat (quote)

Am sa vorbesc cu cei de la skywatcher.ro. Nu este in garantie. L-am cumparat Secondhand...Link-ul care l-ati trimis seamana foarte mult cu motorul meu. As incerca sa il alimentez direct dar nu stiu cu ce tensiune (am un alimentator care scoate mai multe tensiuni...). Doar ca o ultima incercare. Sau sa masor rezistenta de la iesire sa vad daca mai este vreo speranta...
Multumesc pentru sugestii.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 18 Sep 2016 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A iesit fum din cel original ? de unde sti ca e ars ? astea au protectie la suprasarcina si greu se ard daca nu imposibil . Poate are o siguranta incorporata ca si transformatoarele si alte aparate . Ca idee , pentru a vedea daca functioneaza , dai doua cautari succesive cu aducere din acelasi punct si vezi daca se opreste tot acolo .
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2016 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Celeston 102 SLT NexStar
Raspunde cu citat (quote)

Am pus conectorul motorului care nu functioneaza in mufa celuilalt motor (care functioneaza)...nimic. Am incercat si invers, am conectat celalalt motor (care functioneaza) in mufa celui care nu functioneaza si ...merge. Am incercat sa il alimentez de la o sursa exterioara...nimic. Am masurat rezistenta la firele de la alimentare (sa vad daca este intrerupta infasurarea)...nimic (1). Am comandat deja motorul. Daca o fi sa nu fie ars asta (dar m-as mira), o sa am unul de schimb...
Sincer sa fiu, am pus pe montura tubul 150/1400 (catadioptric...de fapt are 700mm lungime) sa vad daca merge. Si...am aflat... Diferenta de greutate: 1Kg. 102/660 are 2,4kg iar 150/1400 are 3,5 kg. "Ghinion de ...nesansa". Asta e. Mersi pentru sfaturi.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Sep 2016 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca direct la bornele motorului aflate sub plasticul ala alb topit si invarte cu mana motorul. Sunt 5 infasurari acolo. Ai grija cu clema de prindere sa nu aghete discul de la encoder. La mine unul dintre fire era prost lipit si statea numai in acel plastic, iar dupa o vreme s-a intrerupt circuitul complet.

Mak-ul meu cu accesorii depaseste 3.5 Kg, putin probabil sa se fi ars doar de la greutate.
Uite-te la pastilele alea de teflon care zici ca sunt uzate. Asta poate fi de la o strangere excesiva a axului si/sau lipsa de lubrifiant. Eventual pune niste poze cu pastilele si cu roata aia mare dintata pe care o antreneaza reductorul motorului.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact