Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20_aug_2305.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Iris Nebula cu ASI 533 color


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Oct 2020 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Iris Nebula cu ASI 533 color
Raspunde cu citat (quote)

Nu incetez sa ma minunez cat de frumos lucreaza camera asta. Un exemplu este aici - Iris nebula, o nebuloasa de reflexie aflata in zona circumpolara de la latitudinea noastra, in Cefeu si care se afla destul de sus in perioada asta a anului. Nebuloasa are o dimensiune de aproape 6 ani lumina si se afla la circa 1300 a.l. de noi.
Rezultatul este suma a 41 de expuneri a cate 5 minute fiecare, facute prin telescopul din observator, MN190 folosind camera din titlu. Calibrari cu dark, bias si flat. Achizitie, calibrare, debayering si stack - MaximDL, background neutralization, Photometric Color Calibration, ABE, SCNR, MMT, Histogram Transformation - in Pixinsight, Contrast, reducerea stelelor mari cu 2 pixeli si inca un pic de denoise - in StarTools.



NGC7023_41x300s_clone_ABE_ST.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  444.43 kb
 Vizualizat:  de 2004 ori

NGC7023_41x300s_clone_ABE_ST.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Oct 2020 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ti-a iesit frumos Cristi!
_________________
mihai
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Oct 2020 08:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos, Mihai.
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 23 Oct 2020 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super poza! Buna treaba, Cristi! Daca ai reusi sa strangi vreo 10h ar fi grozav.
Iti place mai mult 553-ul decat camerele monocrom? Desigur, simplifica achizitia, dar timpul necesar pentru a strange semnalul pentru o poza buna ( SNR mai bun) este mai mare sau mai mic pentru OSC? Cu 294 imi ajunge o ora la tinte luminoase ( M42), dar pentru cele mai palide peste 8h (cu cadre de 10m), la unele tinte am renuntat ca nu vedeam nici urma de nebuloasa in cadre (de vina si poluarea luminoasa). Mi-ar fi placut o camera 294mono, dar pretul cam mare si faptul ca rezolutia si ADC-ul nu sunt native, m-au facut sa achizitionez un 1600mm. Sper sa aiba rezultate mai bune acolo unde 294C s-a chinuit.

_________________
Marius
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Oct 2020 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca "imi place mai mult" e chiar cea mai buna definitie... Dar imi place foarte mult. Si am sa spun si de ce. Multa vreme m-am ferit sa fac poze in RGB fiindca nu stiam cum sa fac balanta culorilor astfel incat albul sa fie alb. Asta se face normal calibrand culorile dupa stelele G2V (G doi cinci) care sunt din aceeasi clasa spectrala cu Soarele. Problema era de a gasi acele stele pe care sa fac balansul de culoare - deci cat sa fie R fata de G fata de B - in procente, pentru ca amestecandu-le sa ne dea alb. Am gasit la un moment dat un applet care facea asta in TheSky6 - gasea stele G2V. Doar ca intre timp am avut febra de a fotografia nebuloase, in narrowband, unde culorile sunt doar orientative, asa ca asta am facut multa vreme. Intre timp insa a aparut PixInsight, care are o rutina care calibreaza culorile fotometric in mod automat si este o banalitate sa faci asta acum.
Asta cu balansul culorilor a fost o motivatie. Apoi noile generatii de CMOS-uri sunt TOTAL diferite de cele vechi. Senzorul de pe camera mea (533) este back-iluminated (sensibilitate mult mai mare), este pe 14 biti (rezolutie de contrast mult mai buna decat marea majoritate a CMOS-urilor care erau pe 8...12 biti) si in plus nu are deloc amp-glow(!). Deci era ceva ce vroiam sa incerc neaparat. Si pot spune cu mana pe inima ca nu imi pare rau ca am facut aceasta achizitie. Pe de alta parte sigur nu voi vinde CCD-ul pe care il am, fiindca deja a devenit problematic sa mai gasesti asa ceva, iar CCD-urile sunt deocamdata (inca) camerele preferate pentru stiinta, avand acea acuratete a citirii semnalului, pe care CMOS-urile abia acum incep sa o aiba.
Ar mai fi de povestit, dar poate ne vedem la mine odata, asa cum am zis mai prin primavara, inainte de plan-demia asta.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Oct 2020 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai facut ceva ajustari la procesarea imaginii de mai sus, fara sa mai adaug date suplimentare - in speta am intensificat colorile pe toate canalele si apoi in histograma am egalizat cele 3 culori - R,G si B. Imi pare mult mai naturala acum si este un pic mai pregnanta culoarea.


NGC7023_41x300s_clone_ABE_16bit_ST_corectat.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  95.02 kb
 Vizualizat:  de 1836 ori

NGC7023_41x300s_clone_ABE_16bit_ST_corectat.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact