Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
9.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble Lista FARO-300+


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2017 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Foca mea e Eta Cas...prima mea dubla pe care am separat-o cu lunetica SW 70/500... Aseara am observat-o (fara sa o separ insa...) cu binoclul Sakura 10x50. Acum e cocotata sus...sus...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2018 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

(16.03.2018)
In sfarsit o seara cu cer acceptabil 7/10. Prima data cand reusesc sa fac observatii cu C8-ul achizitionat in noiembrie. Asa cum stiu cei cu state vechi la ocular, cand iti achizitionezi un nou telescop...asta atrage automat...vremea rea. Pe langa C8, mai am achizitionat si doua oculare: 10mm Vixen Plossl si 8mm Vixen Plossl de care pot sa spun ca sunt foarte multumit. Am mai folosit de asemeni, ocularele 25mm TV Plossl (pe post de cautator) si 7,4mm TV Plossl.
Tintele de aseara, bineinteles stelele duble din Lista FARO-300+

Prima dubla:
208 C - 39 Bootis; m. 6.31, 6.67, sep. 2.6". Localizata cu 25mm TV Plossl...si parca ...parca si separata (dar nu sunt sigur...), separare reusita insa la 203x (10mm Vixen Plossl) - se vede excelent cu acest ocular (a primit botezul stelelor cu ocazia asta), la 274x foarte bine cu 7.4mm TV Plossl (ocular Tele Vue produs in Japonia - tip vechi dar mai bun decat actualul 8mm...dupa parerile unora cu mai multa experienta de pe CN...). Am incercat cu ocazia asta si ocularul de 8mm Vixen Plossl si pot sa spun ca este comparabil cu ceea ce am vazut in 7.4mm TV Plossl cel putin in mijlocul campului, contrast foarte bun...Cu ocazia asta ii multumesc si lui Tudor (de la care l-am achizitionat) si care a avut dreptate sa il laude.

Am incercat apoi fara succes Izar...Nu a vrut..."Fierbea" toata...si nu s-a lasat...Ultima data cand am splitat Epsilon Bootis - Izar (36 Boo) am reusit cu luneta Celestron 102/660 si tandemul 25mm TV Plossl+TV 2xBarlow...Ceea ce dovedeste inca o data, ce important este seeingul atunci cand dorim sa separam duble stranse. Culmea este ca la 39 Boo separatia intre A-B este de 2.6" iar la Izar este de 2.9"...

25 A - 83 Leonis; m.6.55, 7.50, sep.21.2". Separare reusita inca de la 81x (25mm TV Plossl), excelent s-a vazut la 203x (10mm Vixen Plossl) si chiar mai bine la 274x (7.4mm TV plossl) si aproape la fel de bine cu 8mm Vixen Plossl.

26 A - 88 Leonis (STF 1547); m. 6.33, 9.14, sep. 15.4". Am reusit sa le splitez cu toate ocularele de mai sus, chiar si la 81x cu 25mm TV Plossl. La aceasta dubla dificultatea consta in diferenta de magnitudine intre cele doua componente. B-ul se vedea intr-adevar foarte sters la 81x..."Clipea abia din cand in cand,
Cu stingerea'n bataie,
Lumini cu umbre amestecand...
Prin colturi de odaie..."
Uppps...Scuze...asta e a lui Cosbuc (...dar e tare frumoasa)...

STF 1627 (Vir); m. 6.55, 6.9, sep. 19.9". Superba dubla. Separatie reusita si la 81x dar si la 203x. Parca mai bine la 81x...

Pentru mine exista trei feluri de senzatii la "vanatoarea de duble".
1. La duble mai indepartate...peste 60"...caut si ma folosesc si de PA ca sa imi dau seama unde este...Aha...aia este...SUPER !!!
2. Duble foarte stranse...sub 3"...Senzatia este asemanatoare celei de la pescuit...incerci cu ocularul ala...mai pui si un Barlow...schimbi ocularul...parca se vede un omulet...si apoi o ultima incercare...si...YESSSS... Tiii ce frumoase sunteti...
3. Duble care iti sar in ochi imediat ce te uiti prin ocular si iti "Sare inima de placere si incantare"...(cel putin asta simt eu)...gen Cor Caroli...Trapezul din M 42...Superbe duble.

190 B - STF 1904 (Vir); m. 7.19, 7.37, sep. 10". Superba dubla pe care am reusit sa o vad din prima incercare la 81x cu ocularul meu cel mai folosit 25mm TV Plossl.

Scor FARO 300+ ==>72/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Mar 2018 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca cineva are trairi asa de frumoase la stele duble. Tu chiar ca ai beneficia de skysafari 5 plus, Florin. Eu la fiecare target pe care il caut si nu e stea dubla, gasesc vreo trei duble in jurul fov-ului. Atatea cataloage sunt puse intr-una acolo ca iti poti face plinul in jumatate de ora oriunde te-ai uita pe cer.
_________________
Engage! Wink
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2018 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru aprecieri Milan. Sunt sigur ca toti cei care "patimim" la ocular, simtim ceva asemanator cu ce spun eu acolo... Din pacate in ultima vreme n-am prea avut parte de asemenea trairi...(la ocular vreau sa spun...). Vremea a fost anapoda rau.
Am cumparat Sky Safari 5 Pro si ...celularul meu...nu poate sa il descarce pentru ca ii depaseste memoria...Hahaha...Ghinion...cum zicea domnu' Presedinte... Astept sa strang bani sa imi iau ceva cu memorie mai mare care sa ma ajute in "munca"...
Ceva extraordinar a fost (imi aduc aminte) cand am vazut primul obiect Messier M 103...mititel (in luneta mea 70/500...)dar cum era inversat...am cautat cateva seri pana am realizat ca era sub ochii mei...atunci s-a verificat vorba romaneasca ...ca "razi ca prostul de unul singur"...cam asa a fost. Ca de altfel si cand am splitat prima dubla...Eta Cas...(era miezul noptii...si vecinii de jos care aveau copii...au batut in teava...)...
Sa speram ca macar in celelalte luni ale anului timpul va tine cu noi si...ne vom scoate parleala...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Mar 2018 07:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oo... imi pare rau. Eu m-am invatat din fericire din alte esecuri si am intrebat inainte ce mobil imi trebuie ca sa imi mearga ss5p. Ca de aia mi-am luat telefon nou. Smile si mi-au zis ca minim 16giga etc. Asa am investit 800 lei in astronomie si mi-am luat Samsung J5. Nici acum nu il folosesc pt. nimic altceva. Smile si a meritat toti banii.
_________________
Engage! Wink
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2018 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Reactualizand tabelul meu cu duble (din baza de date Stelle Doppie)

http://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=107679

observ ca multe din stelele duble optice au fost "ridicate in grad" la Uncertain double si altele care eu le aveam ca Physical double...au fost decazute la acelasi "grad" de Uncertain double. Nu stiu ce se intampla ca nu gasesc mijlocul de a intreba direct administratorul acestei baze de date... Imi este greu sa lucrez cu WDS...dar cred ca va trebui sa ma obisnuiesc cu ideea. Oricum asa spun administratorii acestei baze de date italiene, ca actualizarile lor se fac in conformitate cu WDS...
Ca se schimba separatia si PA-ul conform cu ultimele observatii e normal...dar incadrarea la 35...40% dintre dublele din baza de date (aproximez eu) e ciudat.
Are cineva idee ce ar putea fi ???

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 27 Mar 2018 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase observatii FlorinC.
Referitor la Izar, epsilor Bootis, Stuve a denumit-o Pulcherima (cea mai frumoasa). Poate ca epitetul acesta s-ar potrivi si altor perechi celebre. Poate gamma Andromaede, sau beta Cyg, sau sigma Orionis +STF 762 aflat in acelasi camp. Insa Izar este o dubla dificila din cauza diferentei de magnitudine dintre componente 2,4 m si 4,6 m. Principala fiind relativ stralucitoare ineaca in lumina componenta in cazul unui seeing mediocru sau prost. 39 Bootis avand componente aproape egale si o stralucire mult mai slaba, a putut fi splitata in aceleasi conditii

_________________
mihai
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Mar 2018 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Poti da un exemplu concret ?
FlorinC a scris:
... altele care eu le aveam ca Physical double...au fost decazute la acelasi "grad" de Uncertain double.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2018 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Theogon,
Va multumesc pentru aprecieri.

Ne chinuie vremea asta...din pacate. Insa eu gasesc ca, in orice rau exista si o farama de bine...
Exersam astfel, Rabdarea (ceea ce este extrem de dificil...cel putin pentru mine) si incercam toate "subtilitatile" ca sa putem ajunge la un rezultat pozitiv...==> Experienta la ocular...ceea ce eu consider ca este per total, un mare castig.

Nobody,
Nu mi-am notat, dar cum lucrez zilnic la tabel, de maine imi notez si dau si exemple.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Mar 2018 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Link-ul ce l-ai dat anterior, refritor la dubla WDS 20462+1554 STF2725AB (OR Del) a fost un exemplu de o asemenea modificare ?

Intreb pentru ca nu vad nicio schimbare din 2013 cand aparea ca dubla care are obita partiala de gradul 4, adica la limita de jos a certitudinii.

4 = Preliminary. Individual elements entitled to little weight,and may be subject to substantial revisions. The quantity 3 log(a) - 2 log(P) should not be grossly erroneous. This class contains: orbits with less than half the ellipse defined; orbits with weak or inconsistent data; orbits showing deteriorating representations of recent data...



wds20462+1554b.png
 Descriere:
 Marime fisier:  6.28 kb
 Vizualizat:  de 5564 ori

wds20462+1554b.png


Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2018 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Am verificat acelasi tabel salvat sub un alt nume acum vreo 4 luni (pe care nu l-am reactualizat...) si luand total la intamplare, am gasit urmatoarele modificari (asta doar in intervalul a 50...60 de duble):

Ups CrB - fosta dubla optica --- acum Uncertain double,
4 And - fosta dubla optica --- acum Uncertain double,
56 And - fosta dubla optica --- acum Uncertain double,
Eta And - fosta dubla optica --- acum Uncertain double,
26 Aql - fosta dubla optica --- acum Uncertain double,
51 Aql - fosta dubla optica --- acum Uncertain double,

STF 2664 (Del) fosta dubla fizica --- acum Uncertain double,
STF 2718 (Del) fosta dubla fizica --- acum Uncertain double,
17 Dra fosta dubla fizica --- acum Uncertain double,

si lista e lunga (am in tabelul meu 1160 de stele duble...).

Nu imi place nesiguranta (cui ii place ???). Mai ales cand fac ceva din pasiune...Ma dezarmeaza sa lucrez dupa principiul..."...Uite popa...nu e popa...". Putem accepta faptul ca s-a refacut calculul la o dubla si s-a observat ca este optica si nu fizica... Nu-i nimic. Asta e. Dar cand schimbi 20...30% din datele unei baze de date...Poate ca ar fi mai bine sa te ocupi de altceva.
Voi verifica si eu in WDS sa vad daca mai continui sau nu sa actualizez date dintr-un "Talmes-balmes" sau poate ca exista o explicatie logica...

Nu, la OR Del nu am remarcat nici o modificare. Am copiat link-ul acolo unde eram cu cautarea, fara sa ii dau Home...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 28 Mar 2018 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca este in domeniu inca putin cercetat si aici ma refer la calculul orbitelor si nu la cataloagele ce contin coordonate, magnitudini , unghiuri de pozitie, separari si clase spectrale.
Rafinarea orbitelor ne va aduce in continuare modificari si poate surprize.
Mie imi place aceasta dinamica si aceasta necunoscuta si ma face sa cred ca este putin loc si pentru noi ca amatori in studiul stelelor duble. Vezi si Patrick Moore's Practical Astronomy Series- Observing and Measuring Visual Duble Stars-Bob Argyle in speta exista in carte in capitol privind calculul orbitelor (Chapter 8-Orbit computation)
Recomand cu caldura aceasta carte tuturor celor vrajiti de frumusetea frusta a stelelor duble

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Mar 2018 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Toata acea baza de date de stele duble-multiple ( mai ) este (inca ) intretinuta de o singura persoana - daca imi amintesc bine- in orice caz de o echipa liliputana.
Am undeva - ar trebui adica sa am - un email in care am cerut ceva clarificari si unde a fost pomenita aceasta situatie.
Asta in conditiile in care se cheltuiesc sute de milioane de dolari pe kkturi de doctorate si ''laboratoare'' de exobiologie.
Doctoratele in exobiologie se iau cam ca doctoratele in drept in Romania.
Schimbi marimea/fontul unei virgule in ecuatia lui Drake = doctor honoris causa , stii toate despre lucruri pe care nu le-a vazut vreodata nimeni.

Asta in conditiile in care , doar de la inceputul acestui an au fost anuntate inchideri de observatoare celebre.
Va fi inchis de pilda Observatorul Yerkes.
Pentru cercetarea fundamentala nu sunt bani .
Banii trebuie sa mearga la SETI si la - asa numitele - cercetari de exobiologie.

Sa vedem cum va fi....ce va mai fi peste vreo zece ani.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Mar 2018 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Le-am luat pe fiecare si le-am comparat cu datele WDS de anul trecut din vara (mai mult de 4 luni):

- niciuna nu are starea schimbata in acest interval

- una are o nota ("Z") ce indica a fi dubla fizica: 17 Dra doar componenta AC:
https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=66860
Z: Statistically the same parallax within the errors would indicate the components are physical.

- restul nu au avut si nici nu au note care sa confirme sau sa infirme starea de dubla fizica, fapt care se traduce corect ca "Nature of this double is uncertain."

Na, acu' ca sa ma laud si eu Laughing , lista mea are peste 141000 de duble. Si majoritatea sunt in starea de "uncertain". Gandeste-te doar la faptul ca dubla la care i-am pus mai sus desenul cu orbita partiala, are o perioada de aprox. 3000 de ani. Daca vrei sa fii sigur, tre'sa astepti sa faca o tura completa. Si nici atunci nu-i sigur-sigur.

P.S. WDS e de la astia:
The Astronomical Applications Department (AA) is one of five scientific departments within the U.S. Naval Observatory (USNO). The USNO is a U.S. Navy Echelon 4 command located organizationally under Commander Naval Meteorology and Oceanography Command (CNMOC), U.S. Fleet Forces Command (USFF), and the Chief of Naval Operations (CNO).
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2018 01:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Nobody,
Sunt de acord ca nu putem sti cu exactitate care este adevarul...dubla fizica...optica...Dar e frustrant sa lucrezi la o baza de date (de aproape un an si jumate lucrez la tabelul asta...) si dintr-o data, cineva sa schimbe clasificarea...Asta nu mai e ...cerb...e magar...
140.000 de duble...uaaaau. Super !

Theogon,
Am cartea respectiva (pdf) si am si citit o parte. La capitolul cu calculul traiectoriei...sincer am zis pas...Nu ca nu as fi interesat, dar deocamdata, recunosc, mai am de vazut mult la ocular...de invatat altele. Vreau sa pot face observatii la cateva duble din lista de Neglected... Dar simt ca mai am de acumulat la baza si apoi sa fac pasul spre "cercetare".

Domnu Pteancu,
Prioritatile in lumea in care traim sunt stabilite dupa cum bine stim...de smecherocratia care se afla la butoane... Si asta nu numai in tarisoara noastra. E o adevarata pandemie... Mor oameni de foame si de sete...de boli care ar putea fi eradicate... Iar pentru ei nu conteaza dacat...banii. Astronomia ??? Hahaha...un moft (in opinia lor)...Cercetare fundamentala??? Laseri ? Da...da...in conditiile in care pot construi ei jur imprejur, hoteluri, tranvaie zburatoare...autostrazi de 2...3km care sa faca cat 100 de km (valoric...), care sa aiba pe margini si borduri sa le poata schimba anual...
Offff...Scuze pentru off topic...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 8 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact