Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_3.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble Lista FARO-300+


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 06 Iun 2018 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In anii trecuti am vizitat zeta Herculis, doar ca am fost tinut la usa cand separatia a fost sub 1''. Orbita companionului tinde sa se indeparteze de Steaua principala pentru perioada urmatoare, asa ca m-am gandit sa repet vizitele cu trei prieteni de nadejde: C11, Mak 180 si C8 vintage- in aceasta ordine.

In Bootis ar mai fi doua duble supebe si pozitionate accesibil: una la nord de Arcturus la circa 1* Struve 1825 si alta la sud de aceiasi stea la 10* si anume Struve 1835. Ambele sunt duble stranse lejer.

Intre Arcturus si Struve 1835 ar mai fi dublele 15, 18, Otto Struve 279 si Struve 1838 (susrsa catalog Taki). Eu am vizitat doar Struve 1825 si 1835

_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2018 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Theogon,
Am observat si eu STF 1835 si STF 1838. Foarte frumoase intr-adevar, Am recitit rapoartele de observatii... Multumesc insa pentru STF 1825 (Boo) si STT 279 (Boo) pe care nu le aveam trecute in lista mea...Tiii ...cum de mi-au scapat??? Felicitari pentru 'prietenii de nadejde'...super ! Asa e omul facut...mereu nemultumit... Cand am fost acceptat pe forum, aveam un binoclu Sakura 10x50...Apoi am 'crescut' la Luneta SW 70/500 (amandoua le-am daruit unor copii...), apoi a urmat Mak-ul de 150 (pe care l-am vandut...), a venit apoi dob-ul de 8" si apoi C8-ul...Acum visez...la altele...
Totusi pentru mine cel mai important este sa pot face observatii si sa pot sa acumulez experienta in domeniul care ma pasioneaza. Nu fac "intrecere" la observatii cu nimeni decat poate...doar cu mine insumi. Listele care le fac si urmez nu sunt decat "foi de parcurs" care imi pot usura "munca" atunci cand sunt la obiectiv. Sa nu stau sa caut atunci...ce magnitudine...ce separatie...care dubla este accesibila cu instrumentul cu care observ...
Am o rugaminte pentru cei mai avansati ca mine:
Pentru ca nu vreau sa imi fur mie caciula...spuneti-mi si mie daca am splitat sau nu Zeta Her. Atasez schita facuta de mine (C8 + diagonala 90*+ ocular) si o poza de pe net a acestei duble. Eu m-am incurcat in "vederi"...si o data imi iese ca am splitat-o...o data ca nu...Care e adevarul? "To be...or not to be?...this is...my question...". Oricum am sa o mai vizitez pe draguta de Zeta (era sa zic Zita...dar nu ma cheama Chiriac...) dar sa stiu din ce postura...de invins sau de invingator... Nu de alta, dar dupa 20...30 de minute de observat aceeasi dubla...care se lasa atat de greu...sunt o gramada de reflexii care le vezi...La un moment dat, am avut impresia ca o stea se invartea in jurul lui A...Dar parca totusi ceea ce am vazut pentru cateva secunde era companionul separat...am fost atat de sigur ...Pe parcurs, insa, parca nu mai sunt asa de sigur. De aceea am sa incep sa fac poze la tot ce vad...Nu arta...dar sa am "albumul" meu de reusite...sa ma pot uita la el, cand voi dori sa rememorez placerea momentului respectiv...

Multumesc anticipat.



IMG_20180605_231513__1528310053_39984-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  80.32 kb
 Vizualizat:  de 6485 ori

IMG_20180605_231513__1528310053_39984-1.jpg



zeta-herc-6-inch-f10-608x-view-a.png
 Descriere:
 Marime fisier:  53.73 kb
 Vizualizat:  de 6485 ori

zeta-herc-6-inch-f10-608x-view-a.png



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 06 Iun 2018 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC. Acum Zeta Hercules ar trebui sa aiba cam 1'',3 separare si PA in jur de 135* valori deduse din orbita companionului calculata deja. Dupa opinia mea poza de pe net este relativ corecta, daca ai si tu o imagine asemanatoare este foarte bine. Oricum esti pe drumul cel bun si stii de ce: pentru ca iti pui intrebari. Vorba amicului nostrum Cartesius Cogito... s.a.m.d.
Cred ca si schitele tale sunt corecte, dar posteaza-le in integralitatea lor sa vedem mai bine care este principala si care este companionul si ne lamurim. Iar daca splitatea nu a venit sunt sigur ca va veni.


Instrumentele comerciale ne mai joaca feste, nefiind perfecte, cu putin noroc poti sa dai peste un instrument (foarte) bun. Trebuie sa te feresti de luminile parazite si un parasolar este indispensabil, poate si o gluga pentru luminile din spate, sau eventual cum face amicul nostru Milan care se acopera cu o cuvertura. Iar dac ai si un Newton de 8'' pune-l la treaba : bine colimat iti va dezvalui la duble surprize nebanuite

Este bine sa-ti cunosti si instrumentul dus la limita, aclimatizare, turbulenta foarte mica, perseverenta si voila: si zeta Herculis.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 06 Iun 2018 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mai este ceva pe aici toti suntem amatori si cred ca pana la urma asta este fumusetea pasiunii

Si o mica poveste off topic. Columb nu cunostea dimensiunile Pamantului si credea ca o calatorie scurta il va duce in Chitai. Alti geografi l-au contrazis si cu dimensiunile corecte ale globului pamantesc afirmau ca nici o corabie din lume nu a parcurs distanta colosala dintre Europa si Chin ceea ce era adevarat. Isabela de Aragon -care finanta calatoria, auzind disputa i-a zis lui Columb la plecare: Du-te si chiar daca pamantul visat de tine nu exista, Dumnezeu va pune unul in loc sa-ti rasplateasca cutezanta.

Noi nu suntem nici unul din personajele de mai sus, insa vorba prietenului meu recent disparut Mihai Stanescu-caricaturistul ''dar orisicat...''
Deci observam, cu perseverenta, visam, ne punem intrebari, rezultatele vor veni.

_________________
mihai
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2018 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari!

Sper ca nu ma -m inbatat cu apa rece.Sambat-asta 8 iunie pe la ora 23 am vazut companionul lui zeta
Hercule timp de cateva minute cu newtonul 330mm folosind ocularulUWAN7mm+lentilele de la barlow2x.
Am folosit grosismente de 214x,300x,si 420x.S-a vazut bine la 300x.Companionul se afla in partea NV
fata de steaua principala cum privesti la telescop.Daca si alti observatori au vazut la fel atunci inseamna
ca steaua a fost rezolvata.
Astept parerile celor care au vazut-o.

Succes la stele!

Vicu
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Iun 2018 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vicu, incearca sa determini PA-ul . Intr-un telescop fara diagonala imaginea este de forma W,S/N,E. (PA-ul sau unghiul de pozitie este unghiul pe care il face raza vectoare de la principala spre secundara cu directia nord si se masoara de la N-0*, trecand prin E-90*, S-180*,W-270* . Doar am reamintit aceste lucruri)
Am incercart si eu vineri 8 iunie o vizita la zeta Herculis. Seeing mediocru ce s-a mai degradat.Deja la 250X imaginea se degrada. Verdictul Deocamdata nu.

_________________
mihai
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2018 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai,PA-ul zeta Hercule dupa aprecierea mea ar fi aproxim. 300gr.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Iun 2018 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bine ar fi sa te orientezi dupa miscarea aparenta a stelelor (E -> W), nu dupa cum privesti la telescop, deoarece imaginea poate fi rotita fata de "pozitia standard" (pentru Newton, cadranul din mijloc "in a telescope").
vicu60 a scris:
Companionul se afla in partea NV fata de steaua principala cum privesti la telescop.


Eventual, poti sa-ti faci un cadran din carton, la ocular, care sa-l orientezi dupa miscarea aparenta a stelelor in ocular (E -> W).



PArho.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  24.34 kb
 Vizualizat:  de 6349 ori

PArho.gif


Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Iun 2018 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vicu, vezi in imaginea din mijloc postata de Nobody, Asa arata campul in telescopul tau.
_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2018 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Ma bucur tare mult ca se mai animeaza topicul cu Lista FARO-300+.
Vicu ma bucur ca ai incercat si sper din toata inima sa fi reusit.
PA-ul la Zeta Herculis este de 117.8*.
Acum depinde fiecare cu ce tip de telescop a observat.
Am atasat un grafic din cartea "Double Stars astronomy de McEnvoy" in care poti sa vezi care este schema pentru telescopul folosit.
La un seeing bun, nu cred ai putea avea mari probleme sa separi o dubla de pana in 1"...cu un newtonian de 300mm...
Eu am incercat la Zeta Herculis si aseara dar seeing-ul a fost slab, cu nori pasageri care la un moment dat au umplut tot cerul. Asa ca am renuntat. In schimb incepusem cu Izar pe care am separat-o la 324x si apoi la 240x (7.4mm + TV 2xBarlow si 10mm + TV 2xBarlow). Aseara am folosit insa Dob-ul de 8"...ca prea l-am neglijat in ultima vreme. Am dat o raita si pe la Dubhe (Alfa UMa)...dar fara rezultat...(0.8" separatie ...iti trebuie seeing...excelentsi un instrument foarte bun).

Am realizat ca (ii multumesc domnului Pteancu pentru ca mi-a "suflat" de pe alt topic...unde sa caut...), nu am splitat-o pe Zeta Herculis in data de 26.05.2018, ci abia in data de 3.06.2018 unde desenul facut imi arata (nu am avut la mine raportul anterior din 25.05...ca as fi vazut diferenta...intre cele doua observatii) ca este ceea ce trebuia sa vad...Deci Zeta Her splitata cu C8 si ocularul de 4mm SW Planetary (508x).

Celor care nu stiau, poate, lista FARO-300+ include dublele din listele Lockier si ALDS (Astronomical League - Double Stars).



PA-12.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  22.5 kb
 Vizualizat:  de 6344 ori

PA-12.jpg



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2018 07:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutarile mele care voi!

Multumesc pentru explicatii.Gata s-a facut lumina-n sat!
300grd.approximate de mine din imaginea din stanga coincide cu 120grd. cu imagine a din centru imaginea vazuta de mine prin telescopul newton.Acum am a flat ca valoarea
unghiului este117,8grd.


Pe curand

Vicu
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Iun 2018 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Lista ta este foarte interesanta si vad ca intentionezi sa o perfectionezi ,ceea ce este excelent !

vicu60

Sunt de acord cu colegul ''nobody'' , asa am inteles si eu raportul tau ,de la prima citire.
Tu ai indicat pozitia companionului fata de(sa zicem asa ) cerul vazut cu ochiul liber.
Felicitari !

Aseara am reobservat Zeta Her cu dobsonianul de 200mm la 205x/Radian 6mm.
La inceput turbulenta a fost mare dar dupa ora 1 atmosfera s-a mai linistit.
Am privit numeroase pasaje prin campul vizual si am ajuns la concluzia ca unghiul de pozitie al companionului este mai mare de 90 grade cu 30 ,maxim 35 grade.
Deci as zice si eu un PA = 120-125 grade.

Inafara de Zeta Her am admirat Delta Cyg foarte frumos rezolvata si Lambda Cyg cu companionul tangent la principala.
Din pacate Eta CrB , dupa cel putin zece tentative ,ramane nerezolvata pentru acest an.
Raman doar cu amintirea rezolvarii din 2011.

Cu reflectorul de 125mm ,recolimat Sambata , am rezolvat Iota Leo , Epsilon Boo si Epsilon Lyr la 144x.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2018 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Marti seara cu toate ca se perindau ceva nori pe cer, mi-am instalat jucariile in parc si am inceput observatiile.
Instrumentul folosit a fost luneta Celestron 102/660 SLT + NexStar. Poluare luminoasa intensa, cum spuneam, norii traversau din cand in cand cerul de la Nord la Sud. Conditii de observare undeva 6.5/10.

Am inceput cu 15 UMa, dar fie ca veneau norii peste ea...fie ca ma deranja lumina de la stalpii din imediata apropiere...nu am reusit separarea.

21 UMa - STF 1346 - m. 7.69, 8.59, 11.80, sep. 5.7", 94.2" (B-C). Am incercat cu aproape toate combinatiile...singura reusita clara a fost la 82x cu ocularul de 8mm Vixen Plossl. Frumoasa dubla si as adauga...si muncita (seeingul isi spune cuvantul).
Pentru ca se ingramadisera niste nori peste UMa, am cautat mai spre Sud-Vest...

STF 1825 (Boo) - m. 6.47, 8.42, sep. 4.4". Acelasi scenariu ca la precedenta...singurul ocular cu ajutorul caruia am reusit separarea a fost 8mm Vixen Plossl (82x). B-ul clipea din cand in cand...separarea era insa clara. Desenul facut imi confirma PA-ul de 154*.
Norii deplasandu-se catre Sud...am revenit spre Nord Vest la UMa.

STF 1415 - m. 6.65, 7.27, 10.85, sep. 16.9", 153.2". Am reusit separarea deja la 26x cu ocularul de 25mm Super Plossl. Frumos "tablou de familie".
Am incercat si la M82, dar nu am reusit sa o vad pentru ca norii deja ocupasera trei sferturi din cer... Mi-am strans jucariile si m-am retras multumit totusi ca macar si atat am putut observa.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2018 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 7 iulie, in sfarsit un cer bun cu seeing 8/10. Puzderia de stele facea sa imi trebuiasca ceva timp ca sa deslusesc constelatiile. "Casa noastra" Calea Lactee se vedea impresionant (nu ca la munte...dar dupa atata cer noros, o seara ca asta ti se pare magica...).
Am pierdut ceva timp cu reglajele la Canon-ul meu incercand sa incep sa fac ceva capturi la duble asa cum mi-am propus...dar n-a mers. Trebuie sa mai studiez problema...

Am folosit C8 + NEQ5+Goto, cerul fara nori, fara vant, poluare luminoasa relativ mica (daca biserica de vis-a-vis n-ar fi luminata "a giorno"...totul ar fi perfect...).

Am revenit, fara succes la 15 UMa...In mod normal...nu ar trebui sa fie probleme mari...dar uite ca nu am putut nici de data asta...

36 UMa - m. 4.88, 8.86, 11.44, sep. 122.5", 240.6". Am observat-o la 81x cu ocularul de 25mm TV Plossl. Frumoasa...

Am trecut apoi in Cygnum (Lebada) si cum demult vroiam sa-l admir din nou pe Albireo, am petrecut cam 15...20 de minute uitandu-ma la una din dublele mele preferate.

Beta Cygni (6 Cyg) - m. 3.19, 4.68, 10.99, 12.24, 11.81, 12, 12.50, 12.50, 12.50, 10, 11.50, 11.50, sep. 34.3", 64.8", 107.2", 75.8", 58.3", 161.4", 54", 37.6", 139", 142.2", 12". Superba dubla, diferenta de culoare a celor doua: A - galben...oranj, B albastru.
M-am "dezlipit" cu greu de Albireo si a urmat o nuca tare...

238 C - Delta Cygni (18 Cyg) - 2.89, 6.27, 12, 14.8, 14.80, 12.80, 13.80, sep. 2.8", 62.6", 42", 147.5"(A-F), 3.3" (D-E), 3.2" (F-G). La 81x... nu, apoi am adaugat la ocularul de 25mm TV Plossl si TV 2x barlow, deci 162x...Nu nici de data asta. Am incercat apoi la 203x cu ocularul de 10mm Vixen Plossl. M-a chinuit cateva minute...am pus un tricou pe cap...am reglat fin...fin cu "acordul fin" al focuserului C8-ului si am reusit sa vad B-ul...slab...ca o fantoma...ca un norisor minuscul. Separare reusita. Frumoasa dubla...muncita. Diferenta de magnitudine este intotdeauna un obstacol serios la dublele "stranse"...

Mu1 Cygni (78 Cyg) - m. 4.75, 6.18, 12.93, 6.94, 12.64, 13.77, sep. 1.5", 76.6", 197.1", 111.5", 168.1". La 81x am observat A-ul si D-ul. Frumos. Am incercat toate combinatiile de oculare...barlow..si la B...dar nu a vrut...poate alta data.

Tot eram in Cygni, am vazut la 81x, M12. Superb. Am observat-o si cu ocularul de 10mm Vixen Plossl la 203x...interesant, dar tot cu ocularul de 25mm se vedea cel mai frumos.
Apoi M14. Frumos, dar fara detalii spectaculoase.
A urmat intr-un sfarsit...M29 - Superb. 2 grupuri de 3 stele si inca 4...5 dispuse pe doua arcuri de cerc (asa mi-am imaginat eu vazand la ocular...spectacolul...), plus o puzderie de stele imprejur. Frumos.
Am mai adunat o dubla la Lista FARO-300+.
Scor lista FARO-300+ ==> 89/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2018 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Ieri seara (12.07.2017) a fost din nou cer senin si am iesit la stele.
Instrumentul pe care l-am folosit a fost luneta Celestron 102/660 + NexStar SLT.
Cum spuneam, cer fara nori, fara vant...multi tantari si poluare luminoasa de la luminile din parc. Pot scrie insemnarile fara sa aprind lanterna...

Am inceput cu 15 UMa...la care din nou nu am reusit sa vad B-ul...incepe sa devina o noua obsesie...

STF 1350 (UMa) - m. 8.26, 8.31, 9.16, sep. 10.2", 130.8", 122.4" (B-C). Vizibila la 26x (ocularul de 25mm SPlossl) dar ca doua varfuri minuscule de ace. Superb la 66x (ocularul de 10mm SPlossl). Se poate observa si C-ul la 26x si la 66x. Mai departat fata de perechea A-B, pare ca se tine deoparte...sa nu le strice intimitatea celor doi...

STF 1415 (UMa) - m. 6.65, 7.27, 10.85, sep. 16.9", 153.2". Vizibila deja la 26x. Excelenta dubla. Mai frumos insa la 82x (ocularul de 8mm Vixen Plossl). A alb-galben, B-ul albastru. Frumos.

STF 1520 (UMa) - m. 6.54, 7.81, sep. 12.4". Se pot observa separate deja la 26x...extrem de mici, dar totusi se poate observa separarea. Cu ocularul de 8mm Vixen Plossl...Super ! Frumosa dubla.

STF 1544 (UMa) - m. 7.33, 8.02, sep. 12.2". Am observat-o la 26x deja separata...Mici varfuri de ace luminoase...Frumos.

De unde, de neunde...au aparut norii...dinspre N-E, deplasandu-se spre Sud. Undeva spre N-V intr-o spartura de nori am zarit preferata mea...Cor Caroli si m-am "desfatat" cu privelistea vreo 3minute si apoi a disparut sub patura de nori...
Oricum o seara deosebit de frumoasa. As mai fi vrut sa mai vad si ceva din restantele mele la tabelul Messier...dar nu s-a putut. Ramane pe alta data.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 11 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact