Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m83_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colimare Newton catadioptric


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimare Newton catadioptric
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Primului meu telescop, un Newtonian catadioptric (Seben 150/1400), as dori sa ii verific colimarea si nu stiu cum sa fac. Am si un SW 200/1200 caruia ii fac colimarea cu un colimator laser, deci stiu procedeul clasic. Este oare acelasi procedeu ca si la newtonienele clasice? Am descarcat manualul utilizatorului dar nu pomeneste nimic despre modalitatea de colimare.
O alta problema pe care o am la acest telescop, este faptul ca ii lipseste cercul in mijlocul oglinzii primare. Imi voi construi un cerc de hartie cu diametrul oglinzii si cu o gaura pe mijloc. As dori sa stiu ce fel de marker ma sfatuiti sa folosesc? ma refer la culoarea markerului, grosime...vizibilitate, dar in acelasi timp sa nu afecteze oglinda...calitatea imaginii...
Multumesc anticipat pentru ajutor.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Colimare Newton catadioptric
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC a scris:
... as dori sa ii verific colimarea si nu stiu cum sa fac..
Testeaza pe stea.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimare Newton catadioptric
Raspunde cu citat (quote)

Am sa incerc la stea...dar metoda la "rece"...ziua?
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La rece, ziua, e buna doar berea Smile
Metoda cu capacelul gaurit nu merge?
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea unui newtonian catadioptric (presupun ca este un Mak-Newtonian, nu? - m-am uitat pe net si am vazut doar un Seben cu numele asta de care pomenesti tu, doar ca e un newtonian simplu) nu este o treaba triviala. La un newtonian obisnuit, trebuie sa colimezi (sa pui pe aceeasi axa) oglinda principala - secundara - focuserul. Acest lucru se face atat din schimbarea unghiului de aliniere al fiecarei oglinzi cat si din pozitionarea secundarei (din spidere).
La un mak-newton apare in plus lentila corectoare din fata, care schimba totul dramatic. Practic, trebuie sa aliniezi toate celelalte elemente optice din aval de ea - dupa axa ei.
Cea mai sigura si simpla metoda de colimare in acest caz, este colimarea pe stea. Fie faci rost de o stea artificiala ca sa poti face asta si "ziua" (de fapt trebuie sa fie macar seara), fie colimezi pe o stea pe cer (cel mai bine ar fi pe Polara, fiindca nu se misca decat extrem de putin si nu trebuie sa iti mai bati capul cu urmarirea siderala a stelei respective.
In principiu nu te atingi de meniscul corector din fata, nici macar sa il rotesti (!!!), iar reglajele le faci din principala si apoi din secundara. Bine ar fi sa ai si un focuser colimabil, dar asta e putin probabil sa se intample (mak-newtonul meu spre exemplu are asa ceva).
Materiale exista multe pe net, inclusiv video-uri pe youtube, deci poti sa te uiti si acolo daca sunt nelamuriri. Cat despre cercul ala, nu iti bate capul cu el. Daca trebuia, il faceau ei de la inceput. Si daca il faci tu, oricum nu intra in zona pe care tu o vezi fiindca este ocultata de oglinda secundara. Deci poti sa o faci si cu un cui, daca ti neaparat, nu are importanta.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca are un barlow in interior, nu e newton mak (cu corector frontal), deci pare a fi un newton clasic cu barlow:
http://www.astroshop.eu/seben-telescope-n-...r_0_select
Citat:
This is achieved by means of a built-in corrector lens that artificially increases the focal length.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimare Newton catadioptric
Raspunde cu citat (quote)

Acesta este telescopul cu pricina:
https://www.amazon.co.uk/Seben-Boss-1400-1...B00692THU2
Acest "newtonian" are un barlow in focuser ca sa poata ajunge la focala de 1400. Designul se numeste "Bird-Jones" iar primara cred ca este sferica.
Stelele au mereu coma (nu foarte pronuntat...dar exista) si incerc sa ii mai dau telescopului o sansa. Altfel...ATM-ul...il asteapta. Ca nu ma indur sa il vand altora sa ii "procopsesc" pe altii cu el. Nu e groaznic ...dar am instrumente mult mai bune acum si ceva experienta in plus ca atunci cand l-am cumparat si pot sa fac diferenta.
Am gasit asta pe Cloudynights:

"The problem with every commercial Bird-Jones telescope that I have seen is that they are poorly executed designs. The lens in the focuser is not just a Barlow, but also a corrector for the spherical abberation of the primary. The example that I have just doesn't work. The original design was a little more sophisticated than that. A nice history of the design is given here...

https://en.wikipedia.org/wiki/Newtonian_telescope
and
http://www.telescope-optics.net/sub_aperture_corrector.htm#bottom

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 30 Apr 2017 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Viata e scurta, foloseste un ciocan mai mare. Wink
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Apr 2017 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Indiferent de sistem tot principala si secundara se regleaza ca si concluzie si tot cu incadrarea principalei cu cleme simetric vizibile in secundara si secundara rotunda vizibila in tubul portocular . Daca aveai cercul la primara (acesta aparea pe centrul secundarei ) dar este special pentru colimare laser . Pe stea oricum e la final sa fi 100% .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Viata e scurta, foloseste un ciocan mai mare. Wink
Ai incurcat putin proverbele...dar poate fi o idee buna.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimare Newton catadioptric
Raspunde cu citat (quote)

Mi se mai spune si "Florin...Calea mai grea"...Nu imi place legea aia cu "minima rezistenta". Oricum ma gandeam sa cumpar un set: primara de 150/...1200...(vazusem ceva pe forum facuta parca de domnul Stanescu...dar a disparut) cu secundara si sa ii tai tubul sa-l fac newton truss...
Dar deocamdata as vrea sa vad daca pot sa il colimez...si daca nu...om mai vedea.
Deci stie cineva cum se poate colima o "struto-camila..." newton catadioptric (Seben...)?

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2017 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimare Newton catadioptric
Raspunde cu citat (quote)

Ok. Deci colimare pe stea. Voi incerca in prima noapte cand or sa ma lase norii astia care nu se mai termina. Va tin la curent daca reusesc. Poate reusesc sa pun si niste poze. Va multumesc mult.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Apr 2017 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca sint instrumente mult mai proaste si mai scumpe ,. Ca si oglinda sferica , nu e o tragedie la 150mm si aceea lentila corecteaza imaginea si prelungeste artificial focala , dar folosesti oculare cu focala mai lunga . E special pentru terestru si imaginea apare dreapta .

The 31.7mm (1.25“) 1,5x Erecting Eyepiece produces an upright and side correct image. This is of particular importance for terrestrial viewing, because usually the image would appear upside down in an astronomical telescope. You can use it for unforgettable terrestrial observations. Animals, birds and landscapes can be seen in unimaginable precision, even over great distances.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Mai 2017 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescope Optics, Rutten/Venrooij:
The ray-tracing results, presented in fig. 13.9, reveal that it is difficult to achieve a good performance with these systems. The reason for this is that three aberrations (spherical aberration, coma, and color) must be corrected simultaneously with a simple doublet. The axial color correction of the third system, the Jones-Bird, appears to be good, but the system exhibits both astigmatism and field curvature. Note that coma could be eliminated by separating the two lenses. Focal correctors of this type are sometimes mistakenly called Barlow lenses. This is incorrect because a Barlow lens does not change spherical aberration (see section 15.1); rather, a Barlow lens is designed for use in systems in which spherical aberration is already corrected.

Vezi ce zic si astia: https://www.cloudynights.com/topic/479897-...e-it-help/
No, don't throw it off any of the Manhattan bridges -- that's illegal. Find a small bridge out in the country.
Wouldn't give it away. I couldn't do that to someone else. Well, maybe my old boss, but even then. Laughing

Ca tentativa de colimare, poti incerca pe stea, daca ai norocul sa fie numai din oglinda primara.
Pentru laser trebuie sa dai jos corectorul.

La acel Erecting Eyepiece pomenit de 2SKY, poti folosi un ciocan mai mic. Nu glumesc.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2017 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din experienta pe care o am as zice ca rezultatele modeste ale acestui telescop sunt date de doi factori principali:
1. formula optica aleasa de producator. Un corector de subapertura nu va avea niciodata eficienta unuia frontal. Este insa o solutie ieftina!
2. sensibilitatea exagerata la alinierea opticii a acestor sisteme le fac improprii pentru utilizare pe telescoape cu elemente flotante (cum este oglinda principala a unui newton).

"Florin ... calea mai grea", iti recomand cu caldura solutia ATM in acest caz! Very Happy

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact