Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT2_TX__8_iulieJPG.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclurile mele comparate intre ele


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2022 23:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Tudor
Scoate usor eye-shildurile de cauciuc de la Helios. Se scot pur si simplu, sunt pe sant. Apoi priveste fara ele ... ai sa vezi unul din cele mai reusite efecte de "hublou".
PS- nu panica unul din eyeshielduri e putin taiat ...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Sep 2023 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trinovid 8x20 vs Ultravid 8x20

De foarte mult timp am vrut să fac această comparație, dar nu am avut niciodată ocazia să mă uit prin Ultravid lângă Trinovid. Binoclurile mele sunt generații noi, beneficiind de cele mai noi acoperiri.

Design si finisaje exterioare:
Trinovid, în opinia mea, are un design mai matur și mai plăcut datorită simplității și funcționalității sale. Iar Ultravid are un design puțin mai elaborat, cu linii frumoase curbe și moi.
Armura Ultravid prezinta niște linii de imbinare care dau impresia unei stări brute, în timp ce Trinovid are aceste linii de imbinare a armurii bine ascunse sub balama.
Mecanica
Părțile mecanice ale celor doua binocluri au reglaje fine și precise (balamale rigide, cu focalizare precisă, reglaje de dioptrie și ocular fara cusur).
Sistem de focalizare
Aici avem două abordări diferite: Trinovid are o roată de focalizare minimalistă, ascunsă în volumul binoclului, servind ideii de volum cat mai mic posibil. Se misca precis fara alunecare, cu o senzatie mica dar placuta de granulatie. În schimb, Ultravid are o roată mare și evidentă, care servește ideii de confort, cu o mișcare la fel de precisă, dar cu un sentiment mai mătăsos.
Ajustare dioptrii - +3,5 dioptrii. vs -+5 dioptr. Aici Trinovid lasă o marjă mai mare pentru mai mulți purtători de ochelari.
Ergonomia este mai bună la Ultravid datorită rotitei de focalizare mai mare. Cu toate acestea, obisnuinta mea cu el îl face și pe Trinovid confortabil.

Finisajul interior este mai bine înnegrit în Ultravid. Trinovid folosește materiale și vopsele mai strălucitoare. Acest lucru generează probleme optice pe care le voi raporta în categoria Optică.
Impermeabil. Trinovid doar rezistent la stropire vs Ultravid 0,5 bar.
Dimensiunile la prima vedere sunt foarte asemănătoare! Dar numai dacă punem ambele binoclu unul lângă celălalt, diferența devine vizibilă. Trinovid este puțin mai mic în toate direcțiile. Ultravidul nu mai incape in geanta mica cumparata pentru Trinovid!!!
Greutatea cu curele (și capace Ultravid) 232g vs 256g. Cele 24 de grame mai puține nu se simt în realitate, dar sunt rezultatul unui corp mai mic al lui Trinovid.
Accesorii. Ultravid vine cu capace de ocular pentru ploaie, foarte utile atunci când binoclul vă atârnă de gât. Trinovid are o curea cu eliberare rapidă.


Optica
Ambele au prismă tip roof cu strat de corectare de fază P40 și HighLux-System HLS și lentile cu strat multiplu HDC (oferă rezistență la abraziune). Doar Ultravid are acoperire AquaDura pe lentilele exterioare care impiedica apa sa se aseze pe oculare.
Am observat diferențe de culoare a acoperirilor antireflex de pe oculare, obiective și prisme. Ultravid are, de asemenea, un diametru puțin mai mare a lentilelor pentru ocular (16,5 mm față de 15,5 mm).
Contrastul este principalul avantaj al Ultravid față de Trinovid. Este evident mai mare, Ultravid având o imagine mult mai vie decât Trinovid.
Rezoluție pe centru. După teste, în ciuda diferenței mari de contrast, am ajuns la concluzia că aceste două binoclu rezolvă același număr de detalii. Egalitate perfectă.
Rezoluție pe margini. Aici putem observa o mare diferență în avantajul Ultravid. 90% din FOV este clar, în timp ce cu Trinovid este ușor de observat că aproximativ 80% din FOV este neclar.
Rezistență in contralumina. Rezistența foarte bună la lumina strălucitoare a Ultravid este cea care contribuie și la avantajul de contrast în timpul zilei cu soare puternic în comparație cu Trinovid!
Balansul de alb este foarte asemănător, paleta de culori fiind foarte asemănătoare cu exacerbare/saturare plăcută a culorilor, specificată Leica!
Luminozitate. Estimarea vizuală a luminozității este foarte subiectivă și dependentă de condiții și foarte greu de apreciat, deoarece în această apreciere sunt implicate și alte variabile importante: culorile și contrastul. Culorile acestor binocluri fiind extrem de asemănătoare cu un echilibru de alb identic, doar contrastul mai mare al Ultravid a rămas să îmi influențeze percepția asupra luminozității. Datorită acestui contrast puternic al Ultravidului, în condiții de lumină puternică, îmi dă iluzia că este puțin mai întunecat decât Trinovidul. Dar aceasta este doar o iluzie, deoarece Trinovidul are un contrast mai slab și pare să aibă o imagine ușor spălată. Această spălare este percepută iluzoriu de creierul meu ca o luminozitate falsă. Dar in conditii de luminozitate mult mai mica, m-am chinuit foarte mult sa vad vreo diferenta, si nu am reusit sa deosebesc intre cele doua binocluri! Dacă aș fi văzut o oarecare diferență în condiții de întuneric, s-ar părea că ar fi în avantajul Ultravidului, dar sincer cred că este o egalitate!
Aberațiile cromatice sunt minime și doar pe margini. Pentru mine nu prezinta nici un fel de problema la ambele binocluri.
Distorsiunea geometrică este mai pronunțată pe margini la Trinovid. Dar Ultravidul are și el un pic de distorsiune.
Confort privit. Din specificații, ambele binocluri au aceeași distanta de privit 15mm. Dar mi se pare că Ultravidul are un avantaj foarte mic. Pentru a vedea întregul FOV, trebuie să apăs un pic mai mult cu Trinovidul.
Câmpul vizual este identic în ambele binocluri de 6,5 grade, rezultând același AFOV de 52 de grade.
Ultravid poate focaliza la 1,75 m și Trinovid la doar 2,40 m.

Concluzii.
Aceste doua binocluri au optic același ADN (culori, aberații cromatice, FOV, rezoluție centrală). Dar comparația arată două diferențe importante în performanța optică:
1 Contrastul general al imaginii este mult mai mare în Ultravid (datorită vopselei negre mai mate și acoperirilor mai bune) și
2 Rezoluția pe margini este vizibil mai extinsă la Ultravid (90% din FOV vs 80% din FOV)
Aceste diferențe optice fac ca imaginea Ultravid să fie vizibilă mai spectaculoasă decât fratele său!
Dar când vine vorba de dimensiuni, Trinovid ia aici premiul principal (diferențe mici, dar vizibile). De asemenea, designul Trinovid este mai frumos din punctul meu de vedere (subiectiv).



Trino vs Ultra introduction.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  992.25 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra introduction.JPG



Trino vs Ultra dimensions.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  973.11 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra dimensions.JPG



Trino vs Ultra conclusion.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  978.04 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra conclusion.JPG



Trino vs Ultra design.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  994.12 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra design.JPG



Trino vs Ultra design 2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  992.4 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra design 2.JPG



Trino vs Ultra accessories 2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  999.25 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra accessories 2.JPG



Trino vs Ultra Focus.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  987.81 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra Focus.JPG



Trino vs Ultra Optics.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  984.89 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra Optics.JPG



Trino vs Ultra optics 2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  993.14 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra optics 2.JPG



Trino vs Ultra interior finish.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  985.34 kb
 Vizualizat:  de 1053 ori

Trino vs Ultra interior finish.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2023 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
. De asemenea, designul Trinovid este mai frumos din punctul meu de vedere (subiectiv).
Tin sa te contrazic, designul Ultravid este mai frumos din punctul meu de vedere (subiectiv). Designul Trinovidului pare "incarcat". Cu exceptia rotitei de focus. In primele trei imagini, cel putin in configuratia colapsata, Ultravidul pare mai armonios.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Sep 2023 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gusturile nu se discuta Laughing
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2023 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba se discuta. iti garantez ca intr-un blind test o sa vezi ca tot Ultravidul iese mai frumos!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Sep 2023 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci sa imi zic mai detaliat si parerea mea. E clar ca amandoua sunt frumoase dar observ doua diferențe estetice observate prin comparatie:
Trinovid are un design mai utilitarist, ce aduce a arma sau instrument tehnologizat, fără înflorituri estetice. Are forma generala mult mai simpla. Și tocmai aceasta simplitate austera îmi place, ca nu e gândit sa iti atragă ochii cu elemente pur de design.
Ultravid, in schimb, are un design mai elaborat cu acele curbe și cu puntea un pic mai mica ce lasă nodurile balamalelor sa iasă mai in evidenta. Are aerul de obiect de design în sine! Ma pot uita o zi întreaga și la Ultravid cu admirație, dar este un alt concept de design.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Sep 2023 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Swarovski EL Swarovision 8x32 vs Nikon Monarch HG 8x30

Caracteristici comune:
1 Aberatiile cromatice sunt similare in ambele binocluri, fiind prezente doar pe margini intr-o proportie acceptabila pentru mine, dar pentru unii poate inacceptabil.
2 Rezolutia pe centru este excelenta si este identica in amandoua binoclurile, rezolvand aceleasi numar de detalii.

Avantaje optice Swarovski:
1 Swarovski are claritatea extinsa pe toata suprafata FOVului, iar la Nikon claritatea scade incepand cu ultimele 20% .
2 Contrastul general al imaginii este mult mai ridicat la Swarovski.
3 Culorile la Nikon au o usoara tenta galbuie comparativ cu Swarovski, care are o nuanta mai rece dar mai naturala!
4 Luminozitatea este clar mai mare la Swarovski, contand si diferenta de 2mm la diametrul obiectivelor.

Avantaje mecanice Swarovski:
1 Lentilele ocularelor sunt un pic mai mari (24mm vs 22mm) rezultand un eye relief mai generos.
2 Reglarea cupelor ocularelor la Swarovski se face cu clikuri mult mai matasoase si mai placute la accesare. La Nikon reglajele sunt mai sacadate.

Avantaje optice Nikon:
1 Campul vizual este un pic mai mare 8.3 grade vs 8 grade
2 Efectul de glob este evident la Swarovski, observandu-se ca obiectele sunt vizibil micsorate cand sunt aduse catre margini.
3 Chiar daca rezistenta contra luminii este aproape similara intre cele doua binocluri, totusi este un pic mai buna la Nikon (este un capitol la care aceste binocluri nu stau grozav)
4 Cu Nikon pot face clarul foarte aproape, chiar la 1.7m pe cand cu Swarovski doar la 2.10m

Avantaje mecanice Nikon:
1 Finisajul exterior este mult mai calitativ la Nikon pentru ca Swarovski are o problema serioasa din fabrica cu armura care a devenit lipicioasa si s-a crapat. Da, asta chiar daca binoclul a fost ingrijit si intretinut cu atentie, si folosit chiar mai putin decat celelate binocluri! Aceasta problema de proiectare este recunoscuta de cei de la Swarovski, si este prezenta la armurile seriilor EL dar si la mai noile serii de varf NL Pure. Formula chimica buna veche a fost inlocuita, incepand cu anul 2015 pana in prezent, cu una biodegradabila dar cu probleme mari de degradare la transpiratie si caldura. Acest lucru face ca binoclul sa nu sa poata folosii in mod profesional. Swarovski inlocuieste armura fara sa ceara bani. Dar din pacate este inlocuita tot cu una ce are aceeasi problema de compozitie chimica. Astfel, daca binoclul este folosit in mod profesionist, adica des, necesita trimiterea in service in Austria cam o data la un an, pentru ca armura sa fie inlocuita. Pe deasupra dureaza cel putin o luna reparatia, adica timp lung fara binoclu. Plus bani cheltuiti cu transportul (plata dus) si emotiile unui astfel de drum! Foarte suparatoare problema de proiectare pentru astfel de binocluri scumpe!
2 Rotita de focus se misca foarte matasos si exact la Nikon, insa la Swarovski are o senzatie de granulatie si se misca mai usor intr-o directie decat in cealalta, avand si o usoara ezitare cand se schimba directia.
3 Dimensiunile sunt considerabil mai reduse la Nikon. Greutatea deasemenea. Este foarte mic si e usor fara sa-i simti prezenta in rucsac!


Concluzii
Optic Swarovski a colectat mai multe avantaje, iar Nikon mai multe avantaje mecanice. Este inadmisibila problema armurii la Swarovski!!! Totusi un binoclu se judeca ca un pachet ce inglobeaza toate avantajele si dezavantajele la un loc. Astfel ca simtamant subiectiv per total, Swarovski are imaginea mai luminoasa si contrastanta cu o senzatie de claritate puternica chiar pana pe margini, ce te tine cumva incordat si in actiune. Iar Nikon are un caracter opus, fiind mai comod, pentru ca imi da o senzatie de relaxare si naturalete cand privesc cu el. Imginea prin Nikon este mai cuminte si invaluitoare iar prin Swarovski mai agresiva si ostentativa. Amandoua binoclurile imi plac foarte mult pentru ceea ce sunt!



avantaj Nikon vs Swaro.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  992.04 kb
 Vizualizat:  de 946 ori

avantaj Nikon vs Swaro.JPG



avantaj Swaro vs Nikon.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  970.8 kb
 Vizualizat:  de 946 ori

avantaj Swaro vs Nikon.JPG



oculare EL vs HG.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  976.42 kb
 Vizualizat:  de 946 ori

oculare EL vs HG.JPG



reflexii HG vs EL.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  874.85 kb
 Vizualizat:  de 946 ori

reflexii HG vs EL.JPG



crapatura Swaro.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  999.7 kb
 Vizualizat:  de 946 ori

crapatura Swaro.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Download topic
Pagina 10 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact