Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
bubblebklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii terestre la mare distanta


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 29 Aug 2018 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine, doar ca eu m-am referit la altceva ce nu depinde de refractie.
Iar unde depinde (mai mult sau mai putin), am precizat "fara refractie".
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 29 Aug 2018 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu putem scăpa de refracție; trăim pe fundul oceanului aerian (sic).
_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 17 Oct 2018 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii terestre
Raspunde cu citat (quote)

Eu evaluez starea atmosferei avand ca reper de observare Masivul Ceahlau, in special Vf. Toaca. In unele zile pot vedea de acasa (Girov - NT - 43,8 km in linie dreapta) nu doar cabana Dochia, ci chiar detalii (culorile in care sunt imbracati turistii din fata cabanei). Se mai pot distinge vag si antenele amplasate pe varful amintit, langa statia meteo. Nu pot uita ziua de 1 ianuarie anul acesta, dar si cateva zile , chiar si in timpul verii cu o atmosfera clara, in special dimineata cand atmosfera nu ''fierbe'' inca si cand Ceahlaul este iluminat de Soare dinspre rasarit. Ultima oara s-au vazut multe detalii acum o saptamana.
Folosesc cam toate instrumentele din dotare, dar in special minunata luneta Zeiss Victory Diascope FL de 85 mm., la care pot atasa si oculare astronomice printr-un adaptor tip baioneta. Ca si la planete, la observatiile terestre de mare distanta, ortoscopicele fac diferenta. La distante mici campul generos este impresionant, dar la mare distanta intereseaza detaliile.
Dar avand in vedere ca acelasi instument si acelasi ocular imi dau azi detalii surprinzatoare, iar maine abia disting muntele ne arata clar ca atmosfera este cel mai mare aliat sau dusman al observatiilor noastre.

_________________
Astro: Refractoare: SW 152/1200 (2 buc); Celestron 90/1000; Celestron 90/660; refractor SW 70/500 (2buc); Reflectoare Newton 150/750 si 76/700
Lunete terestre: Zeiss Victory T-FL 85mm (85x502 mm), Kowa TS9 20x50, 3 x Turist-3 20x50
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 29 Dec 2018 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Las aici un grafic.

Spor



How_far_away_is_the_horizon.png
 Descriere:
From Wikimedia Commons
 Marime fisier:  94.06 kb
 Vizualizat:  de 8422 ori

How_far_away_is_the_horizon.png


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Iul 2020 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La "colectia" mea de obiecte departate mai adaug o observatie cu binoclul Leica Trinovid 10x25. Am urcat ieri pe Jepii Mici si apoi am carmit dreapta pana la Crucea Caraiman si ne-am intors apoi pe Jepii Mari. Insa la Crucea Caraiman am facut un popas mai lung si am scos micul binoclu incercand sa vad cat de departe pot vedea cu el. Din cauza paclei atmosferice Ploiestiul a fost singura locatie mai indepartata pe care am putut-o identifica cu siguranta. Am masurat pe GoogleMap si sunt 68km in linie dreapta.
Deci colectia mea de obiecte terestre observate la mare distanta s-a marit:
24Km - Hotel Cap Aurora vazut de la Krapets - binoclu Lacerta 10x34
35km - Un grup de locuinte din Elenite vazute peste golful Burgas- binoclu Zeiss Conquest HD 10x42
45Km - Capul Emine vazut de la Arkutino - binoclu Zeiss Conquest HD 10x42
68km - Orasul Ploiesti vazut de la Crucea Caraiman - binoclu Leica Trinovid 10x25 BCA
75Km - Casa Presei din Bucuresti vazuta de pe stanca Tohani luneta terestra TS 20-60x60 (la 20x si 40x) http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...;start=330

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 26 Dec 2020 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.

Și eu mai fac câteodată observații terestre de mare distanță, de la periferia nordică a orașului Brăila, îndeosebi spre Galați, care se află la o distanță de aproximativ 12 km (până la periferia sudica a Galațiului).
În luna octombrie,anul acesta, când m-am dus la pescuit pe un canal ce trece pe lângă marginea nordică a Brăilei, am luat și camera foto Canon 450D și teleobiectivul foto Albinar 85-200mm , ce l-am folosit la focala de 200mm și am făcut poze atât înspre orasul Galați cât si spre Combinatul siderurgic ArcelorMittal (Sidex) din Galați.
Am folosit însă și binoclul Bresser 10x50 pentru observații vizuale și este fascinant să privești orașul Galați și împrejurimile prin binoclu atunci când nu sunt turbulențe prea mari și transparența este mai bună. Smile



_MG_5243.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  771.4 kb
 Vizualizat:  de 5741 ori

_MG_5243.JPG



_MG_5212.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  623.4 kb
 Vizualizat:  de 5741 ori

_MG_5212.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 26 Dec 2020 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Liberty Galati, Iulica. A fost odata Acellor Mittal. Wink

Cand se vede Galatiul bine (sau Muntii Dobrogei), stiu si eu ca sunt conditii de privit prin telescoape. Cateodata asa de bine se vad muntii, ca zici ca sunt langa tine, desi sunt peste 30 km.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 172



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Dec 2020 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Muntii Bucegi fotografiati cu telefonul si binoclul Celestron 15x70 din Bucuresti , zona de vest Chitila


Screenshot_20201226-215623_Gallery.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  468.17 kb
 Vizualizat:  de 5704 ori

Screenshot_20201226-215623_Gallery.jpg


Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2021 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului: muntii tarcu prin binoclu bresser 10x50
Raspunde cu citat (quote)

poza facut la 15km de Timisoara. prin binoclu bresser hunter 10x50 si zoom cu telefonul.


muntii tarcu.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  151.36 kb
 Vizualizat:  de 5435 ori

muntii tarcu.jpg



tarcu.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  162.6 kb
 Vizualizat:  de 5435 ori

tarcu.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Mai 2021 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut de foarte multe ori din nordul Bucurestiului Muntii Carpati. Dar azi am vazut Muntii Bucegi cu ochiul liber din Chiajna, iar pentru prima data am folosit si un binoclu pentru a vedea detalii mi bune. Am folosit binoclul Leica Trinovid 8x20 BC pe care-l port ma tot timpul cu mine. Am masurat pe GoogleMap si sunt aproximativ 110km in linie dreapta.

Deci colectia mea de obiecte terestre identificate si observate la mare distanta s-a marit:
24Km - Hotel Cap Aurora vazut de la Krapets - binoclu Lacerta 10x34
35km - Un grup de locuinte din Elenite vazute peste golful Burgas- binoclu Zeiss Conquest HD 10x42
45Km - Capul Emine vazut de la Arkutino - binoclu Zeiss Conquest HD 10x42
68km - Orasul Ploiesti vazut de la Crucea Caraiman - binoclu Leica Trinovid 10x25 BCA
75Km - Casa Presei din Bucuresti vazuta de pe stanca Tohani luneta terestra TS 20-60x60 (la 20x si 40x)
110km- Muntii Bucegi vazuti din Chiajna- binoclu Leica Trinovid 8x20BC

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2021 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista un loc (foarte ingust, e vorba cam de cativa metri) pe "lacul" Vacaresti (rezervatia naturala parc Vacaresti) pe latura sudica (evident, pe drumul de sus) de unde atunci cand atmosfera e foarte clara se pot observa muntii pe langa turnurile Asmita Gardens (cum privesti astea trebuie sa fie in stanga) si aproximativ inspre podul Vitan Barzesti (cel mai exact trebuie privit ca turnurile Asmita sa fie stanga si sediu EVO Mag sa fie dreapta (e o zona extrem de ingusta). Se vad foarte rar, de obicei cand e rece aerul e si foarte clar si sansele sunt mai mult in prima parte a zilei.

Insa de obicei Bucurestiul e acoperit cu o patura de poluare brun roscata ca o cupola. De doua ori am vazut "cupola" de poluare peste Bucuresti din trenul care merge de la Ploiesti spre Bucuresti inainte sa se poata vedea ceva din oras. Arata ca un fel de dom (cupola) de culoare bruna (forma unui curcubeu imens spre orizont). Se vede cand trenul traverseaza o zona de camp si in anume conditii, din ce retin, inainte de apus cand razele soarelui bat din laterala (evident din dreapta de la apus). E fix ca o cupola perfecta.

Am incercat acum sa localizez exact locul pe Goagal si sa trasez linie dreapta sa reconstitui directia si am gasit. E vorba de masivul Bucegi, directia varful Omu. Fereastra pe harta imi rezulta de aprox. 40m latime pe drumul de deasupra "lacului" Vacaresti, insa trebuie sa caut exact la fata locului ce punct este exact in cei 40m de drum deoarece desi fereastra pe langa turnurile Asmita nu e foarte ingusta, totusi exista niste cladiri care obtureaza si pe harta Goagal, chiar si 3D nu imi rezulta care din ele.

Deci asta e punctul cu eroare de aprox 30m:

https://www.google.ro/maps/dir/Bucure%C8%9...111m/data=!3m1!1e3!4m8!4m7!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m0

Distanta pana la varful Omu rezulta aprox. 128 Km in linie dreapta (din punctul respectiv).
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Mai 2021 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta locatie de observare a Bucegilor tocmai din sudul Bucurestiului.
Dar oricum ar fi vremea si atmosfera Varful Omu nu se poate vedea din Bucuresti doarece in fata lui este varful Costila si Caraiman care "acopera" varful Omu, atunci cand privim dintr-un punct de perspectiva aflat in Bucuresti!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mai 2021 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant, am fost de mai multe ori la lacul Văcărești, ultima dată duminica trecută, de Florii, însă nu am văzut decât clădirile înalte aflate în nordul Bucureștiului. Cu altă ocazie am identificat mai multe clădiri înalte, și turnul din Pipera ca fiind cel mai îndepărtat. Observația am făcut-o cu ochiul liber.

Alaltăeri am fost la lacul Mihăilești și de pe dig am văzut turnurile Catedralei și etajele superioare de la Palatul Parlamentului, distanța în line dreaptă aproximativ 22-23Km. M-am uitat cu binoclul de buzunar Revue 8x25.

Nu prea am avut ocazia să urc în clădiri înalte, altfel poate aș fi văzut și munții.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
fritz_wolf
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2021
Mesaje: 52



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 04 Mai 2021 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In acele ff rare situatii se vad niste masive muntoase cu zapada in partea de sus, nu se distinge ceva de genul varfului Omu. Am trasat pe Goagal pana la acesta linie dreapta ca reper sa pot reconstitui locul de observatie care este totusi foarte ingust. Muntii sunt acoperiti de cladiri dar acolo e o fereastra. Cand mai trec prin zona o sa caut locul deoarece il stiu dupa niste repere (betoane si pomi).
Inainte sa scriu aici am investigat prima oara pe Goagal map 3D, avem in cap zona. Nu am descoperit eu, mi-a aratat un cetatean care privea si el prin binocluri acum vreo 3 ani intr-o iarna uscata cand treceam pe acolo. Imi pare si acum rau ca nu am facut cunostinta sa ne luam telefoanele. Mi-a zis ca trece mereu prin zona dar ulterior nu l-am mai intalnit.
Ma tem ca numai iarna e posibil, adica banui ca trebuie aer rece si curat.
Mai exista din cate stiu un fenomen prin care atmosfera se comporta ca o oglinda de deasupra si asa poate ca se vad. Ulterior am incercat de mai multe ori dar nu am mai vazut nimic. Insa aerul din Bucuresti este extrem de poluat.In jurul orasului sunt niste gropi de gunoi celebre unde se ard deseuri importate in weekend (canad doarme organul), de obicei noaptea de duminica spre luni. Si mai este Ilfov-ul inconjurator unde locuiesc multe triburi care fac voodoo cu incendiere de caucicuri si baga in sobele lor orice ia foc.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Mai 2021 01:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anul trecut am reușit sa pozez stația de pe vârful Coștila din apropiere blocului meu, din zona de Nord a Ploieștiului. Sunt ceva peste 60km până acolo. Am folosit un Canon 6D, cu obiectiv Canon 70-300mm IS USM si teleconvertor 1.4 Tamron. După asta mi-am propus sa refac acest lucru cu un telescop, dar nu am reusit să pun de acord vremea, cu vizibilitatea, si cu programul meu.

Prima imagine este un crop 1/1, iar a doua un resize 50% din imaginea intreagă.



IMG_0732-CR2_DxO_DeepPRIME.1c.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  80.79 kb
 Vizualizat:  de 4286 ori

IMG_0732-CR2_DxO_DeepPRIME.1c.jpg



IMG_0732-CR2_DxO_DeepPRIME2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  458.48 kb
 Vizualizat:  de 4284 ori

IMG_0732-CR2_DxO_DeepPRIME2.jpg



_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact