Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Sunspot_1106+1108.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Echelon 10x70


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2018 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tot nu inteleg pe forum de astronomie se bat campii atat de mult pe aceste instrumente moideste numite binoclu fabricate pt intrebuintare de zi terestra . ce puteti sa vedeti la 10x hai 20 . ??? nici un roi globular cu stele distincte abea roiuri deschise . galaxii ioc abea se vede o pacla slaba ca ar fi galaxia . la planete total inutil binoclu la luna foarte modest se vede ceva mai bine decat cu ochiul liber . la poze nefolositor . Am binocluri de toate felurile de la 10 ani adica peste 40 de ani am avut in mana . si am urcat adesea si la 2000 m alt
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2018 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa calmam putin lucrurile... Celestron pecand de la obiective de 50 pana la 70 ... nu mai recomand de circa 2 ani. De ce ? Simplu ..pentru ca la noi in tara au patruns o linie de de binocluri cu Sigla si toate alea CELESTRON ...dar nu sunt decat niste contrafaceri .. tot chinezesti de slaba calitate ... unele din ele folosind inclusiv sticla BK7 desi pe ele si in documentatii scrie BaK4. Dar de la 80 in sus ...cel putin pana in ziua de azi nu este asa , sunt binocluri ok.
Nu trebuie sa argumentam intotdeauna ca pretul reprezinta direct proportional valoarea unui binoclu, caci sunt multe cazuri in care, din nefericire nu este asa. Asa cum am zis mereu , nu exista binoclul perfect ... fiecare dintre noi are preferintele lui proprii si personale vis a vis de un astfel e instrument. E foarte normal. Este si motivul pentru care multi dintre noi avem mai multe astfel de echipamente pe care le si folosim in situatii si poate si scopuri diferite. Din nou e foarte normal.
Aici s-a cerut o parere despre un binoclu. In mod cert colegul nostru se astepta la mai multe variante urmand ca in final sa isi aleaga tot dupa "sufletul sau". Noi dam doar niste sfaturi atat cat ne duc si pe noi motoarele, linia generala in acest domeniu (spre deosebire de alte siteuri de profil) nu a fost niciodata falimentul cumparatorului ci acordarea posibilitatilor acestuia cu un echipament cat mai bun. Un binoclu trebuie folosit pentru scopul pentru care a fost creat si nu trebuie sa fie doar un cumul de extra calitati mecano-optice cu care sa ii rupem gura vecinului cand ne plimbam cu "maybach-ul" atirnat de gat...
si da sunt absolut de acord ca un binoclu nu este un telescop dar exista un farmec deosebit in a folosi un binoclu si un alt farmec in a folosi un telescop... cele doua farmece se intrepatrund , intr-adevar foarte putin... dar nu se anuleaza reciproc...unora le plac doar binoclurile , unora le plac doar telescoapele dar eu cred ca cei indragostiti cu adevarat de cer le iubesc deopotriva pe ambele astfel putandu-se bucura si mai mult de "placerea de a privi". Wink
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2018 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: salutari
Raspunde cu citat (quote)

codan a scris:
Echelon 10x70 nu va place ca e scump...am inteles...recomandati-mi voi un binoclu 10x70 cu pupila la iesire de 6mm, dar nu mai mica, si un Camp vizual aparent de cel putin 5.0 grade, dar nu mai mic...pot merge pana la 4000 de lei, si tin foarte mult sa imi iau 10x70, nu 15x70 sau alte valori..


Nu e vorba ca nu ne place, ne punem intrebarea daca performantele la care ajunge acest binoclu ii justifica pretul. Si sa stii ca nu suntem singurii care isi pun aceasta intrebare. Iata mai jos niste concluzii despre un Echelon (model 20x70):

Eric.TB a scris:
CONCLUSIONS ON THE CELESTRON ECHELON



Overall, at this point in time, I would have to say that, had I paid full retail price, or close, for the Echelon, I would have requested a refund. Some of the biggest problems I have with it, and reasons I can't strongly recommend it are:



1. From an optical standpoint, I just really can't be certain how much better, or similar this binocular peforms compared to it's competition, the BA8's, for half the price. The Echelon just does not give that wow factor in it's image. Not having a BA8 to compare side by side, I cannot possibly recommend this binocular for their asking price withough first comparing to the BA8. It wouldn't suprise me in the least bit if I found out the BA8 to be just as good. That said, the image that I see through them just doesn't impress as well as I was hoping for.



2. The overall build quality I find to be no better than a BA8 I handled. (Only briefly looked through, can't comment any on optics). I can feel confident in handling both that there is nothing about the Echelon's build quality that justifys it's hefty price tag over the BA8 IMO. Maybe there is something about the prism mounting system that could be better in the Echelon, I do not know. This I do know, it's hard to be enthused by the build and refinement of the Echelon knowing that a BA8 cost half as much, or that a Fujinon is not much more, as the build and refinement is no where near the Fujinon's, despite costing nearly as much. The build is good, but not $800 plus good.



3. The eyecups suck, to put it bluntly



4. FOV in all magnifications is narrow compared to other models



5. Only 65 to 66mm in aperture



6. Coatings are not particularly impressive



7. Knowing that one can get a Fujinon for around this price is the nail in the coffin for the Echelon IMO.



The Echelon almost feels like a product that was rushed out the door, no real refinement, like it was something they wanted to get into the market quickly.
If the price had been closer to the BA8, I probably would have not been so dissapointed with it.



It's worth nothing that the 20X version of the Echelon could, optically, be the dog of the group. It's possible the 10X and 16X models could perform better. So I take that into account.



I would like, more than anything, to see one of our more knowledgable members, compare the Echelon to the BA8 and/or Fujinon 70mm. I think that is the comparison most would like to see. I can say though that the optical performance would have to be signifigantly higher in the Echelon vs the BA8 in order for it's price to be justified IMO. For nearly twice as much money, one could only hope it would be. The views that I see through the Echelon don't instill the greatest of confidence for me that it is THAT much better than the BA8.


E bine chiar sa citesti integral primul post:
https://www.cloudynights.com/topic/581619-...omparison/

Cat despre recomandari iata o varianta posibila:
https://astromagazin.ro/binocluri/3250-bin...5x70-.html

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Aug 2018 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
tot nu inteleg pe forum de astronomie se bat campii atat de mult pe aceste instrumente moideste numite binoclu fabricate pt intrebuintare de zi terestra . ce puteti sa vedeti la 10x hai 20 . ??? nici un roi globular cu stele distincte abea roiuri deschise . galaxii ioc abea se vede o pacla slaba ca ar fi galaxia . la planete total inutil binoclu la luna foarte modest se vede ceva mai bine decat cu ochiul liber . la poze nefolositor . Am binocluri de toate felurile de la 10 ani adica peste 40 de ani am avut in mana . si am urcat adesea si la 2000 m alt


Intr-adevar, toate obiectele de mai sus cer grosisment semnificativ mai mare decat cel oferit de binocluri. Binoclurile sunt un "one trick poney': observatii de camp larg. Astea lipsesc in postul citat. John Bortle le foloseste pentru a estima straluciri de stele variabile. Toate variabilele mai stralucitoare de m=8 au stele de comparatie plasate pe la 2-5 grade departare. O situatie frecventa, unde instrumentul ideal trebuie sa aiba un camp de 4-7 grade, si o putere de patrundere pana la m=9.

Si desi exista si apo-uri cu focala scurta, si oculare cu afov mare, o alternativa cat se poate de valida este un binoclu.

Corect, majoritatea binoclurilor sunt folosite pentru a familiariza observatorul cu locatia diverselor DSO. Si clar, nu putem vorbi de detalii.

Folosit cum trebuie insa, un binoclu este un instrument cat se poate de valoros, cu ajutorul caruia se pot colecta date.

O intrebare, daca nu-i bai: dvs. la ce folositi binoclurile pe care le aveti? Ma refer aici la observatii astronomice.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Aug 2018 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va harjoniti degeaba, omul vrea binoclu cu pupila mare, camp mare, marire redusa, banu' tre' sa circule, restul e poveste.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Aug 2018 08:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt curios care ar fi ratiunea sa fie numai 10x70? La ce veti folosi cu precadere acest binoclu?
Dar daca e musai sa fie 10x70, atunci cel mai apreciat 10x70 este Fujinon fmt-sx. Deasemenea Fujinonul si la categoria 10x50 este foarte apreciat de multi. Eu stiu pe cineva care vrea sa cumpere acest Fujinon fmt pentru ca s-a uitat o data printr-unul si de atunci nu se va lasa pana nu il va cumpara. Daca tot esti dispus sa investesti cei 4000ron, eu in locul tau as investi pe o marca "puternica" cu prestigiul calitatii gata cimentat. Unde pui 4000ron in unele cazuri merg si 1000ron in plus. Vei plati putin mai mult dar sti sigur ca va fi un binoclu top "aplaudat" pe toate siturile. Mai exista o varianta si mai scumpa raportata ca fiind chiar mai sharp decat Fujinonul, acesta este Nikon 10x70 Astro dar trebuie verificat daca nu cumva este foarte asemanator cu Nikon 10x70 Marine care este mult mai ieftin decat varianta Astro.
Deci, daca tot ai suma asta in ecuatie, parerea mea sa nu tintesti cu jumatati de masura pentru ca esti cu putin sub pretul unor binocluri care sunt "spuma spumelor" din aceasta categorie 10x70, si e pacat pentru o suma relativ mica in plus sa nu atingi acest palier. Sau, in functie de experienta si exigentele personale, urmareste variante mult mai ieftine in jur de 2000 de ron folosind restul banilor pentru altceva Wink Dar in acest caz sa nu ravnesti tot la Fujinon, mai ales daca vei avea posibilitatea sa te uiti prin el, pentru ca poate o sa ajungi sa-l cumperi peste o vreme si pe el, adica o sa cumperi si Logan si Ferarri Smile

A, si nu in ultimul rand, un sfat care in ziua de azi e greu de urmat din cauza vanzarilor online: cauta pe cat posibil sa te uiti inainte de achizitionare prin binoclul respectiv mai ales cand este vorba de binocluri scumpe, sau asigura-te de politica de returnare a firmei. In alte tari exista firme unde poti proba o gama foarte larga de binocluri. La noi in tara bate vantul, trebuie sa faci slalom pe la tot felul de firme sa gasesti, din an in pasti, ceva bun pe stoc sa probezi. In rest ploua cu chinezarii plasticoase de 200ron care nu merita nici 50ron, pentru ca asta e cererea noastra. Am auzit pe multi zicand, "Ah! nu dau 400ron pe Lacerta pentru ca am vazut eu pe net unul cu 200ron care mareste si mai mult"; Asta e cererea cu asta defileaza si magazinele. Plus ca multi din cei de la magazinele care ar fi trebuit sa fie de specialitate, nici nu stiu sa foloseasca setarile de baza ale unui binoclu. Nu dau nume ca sunt destul de "mari" si multi. Binoclurile trebuiesc probate ca pantofii, degeaba sti ca porti 43 la picior, pana nu ii probezi nu esti sigur ca ti se potrivesc cerintelor si exigentelor tale.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Aug 2018 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In alegerea unui binoclu mai exista un aspect foarte rar mentionat, dar de care mi-am adus minte citind un review de pe CN. Marimea si forma ocularelor. Eu am avut probleme cu un binoclu, nu mai spun ce marca, sa nu explodeze cineva, din cauza faptului ca ocularele erau prea groase in capat, si se impiedicau de propriul meu nas. Asa ca daca ai un nas mai mare, sau coroiat, sau grecesc, e bine sa te uiti cu atentie la oculare.
_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 22 Aug 2018 12:56, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2018 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La recomandarea pe care am facut-o anterior am mers pe varianta cea mai facila din punct de vedere financiar dar care se incadreaza in cerinte. Daca banii nu sunt o problema atunci recomandarea facuta de Tudor imi pare cea mai buna.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
codan
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Ian 2018
Mesaje: 30

Motto: Cine pe saraci ajuta, pe Dumnezeu imprumuta!

Localitate: Bacau

MesajTrimis: 23 Aug 2018 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului: salutari
Raspunde cu citat (quote)

multumesc tuturor pentru recomandari...urmeaza sa plec in concediu, dar la revenire voi lua o decizie cu siguranta in privinta unui 10x70...dar la sticla japoneza nu renunt..poate un ED sau mai bine un HD...pe alte forumuri altii lauda KOWA Prominar, numai ca nu au ceea ce caut eu (10x70)...vedem...ramane sa mai studiez..toate cele bune va doresc!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact