Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_soare_11_08_1999.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Acromate medii


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 21 Dec 2007 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Acromate medii
Raspunde cu citat (quote)

Sper ca in umatoarea perioada sa pot veni cu argumente in apararea lunetelor, care vad ca sunt din ce in ce mai rare printre amatorii documentati.
Am surprins o discutie mai veche despre acromatele scurte de diametre medii, centrata desigur in jurul efectelor aberatiei cromatice, discutie ale carei concluzii le-am adunat cu cercetarile mele personale. Ca urmare am ajuns la concluzia ca un refractor de 120mm f 8.3 este un instrument destul de bun pentru cimpuri mari si mici deopotriva. Avind optiunile clasice pe acest domeniu, am ales sa incerc noul model de la Celestron - Omni Starbright XLT 120mm pe montura GC-4, ca o alternativa ceva mai compacta a lui EQ3-2. Ole'
Despre ea va pot spune ca lentilele sunt trecute printr-o selectie manuala, ca dubletul este tratat cu noua compozitie a sitemului de acoperiri XLT care asigura o transmisie excelenta, ca tubul este extrem de frumos si usor si nu in ultimul rind, focuserul de 2" permite multe posibilitati de accesorizare interesante.
Odioasa aberatie cromatica are, din calcule CA<3 si sper ca sa pot merge vizual pina la 200x planetar fara sa fie respingator si pentru foto am sa incerc metoda cu rotatia filtrelor colorate, sau macar un minus violet.
Totusi am vazut imagini fotografice la 40x ale lunii in afocal (luna plina, extrem de luminoasa, dar pe un seeing mediocru) facute cu un refractor de 100mm f 10, care prezenta aberatie la periferie... cam nasol.
Am sa mai scriu pareri de prima mina dupa prima serie de observatii serioase..


Opriti poluarea si placile tectonice
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Dec 2007 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe scurt, un reflector cu aceleasi calitati optice ca un refractor e mai accesibil (adica mai ieftin). Este motivul pentru care nu exista refractoare mai mari de 1 metru diametru.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2007 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sper ca in umatoarea perioada sa pot veni cu argumente in apararea lunetelor, care vad ca sunt din ce in ce mai rare printre amatorii documentati.

Astept cu mult interes argumentele tale.
La noi se intampla fenomenul de care vorbesti nu din prea multa documentare ci pentru simplul fapt ca o luneta de calitate e un instrument scump.
In Romania pana la ora actuala se face astronomie pe bani putini, cei care iubesc astronomia de regula nu au bani iar cei care au bani nu sunt interesati de astronomie.
Daca ai sa te uiti pe forumurile de afara ai sa vezi ca situatia e oarecum alta, foarte multi dintre combatanti au in dotare si cate doua, trei lunete de calitate.
Lucrul asta se intampla pentru ca luneta ca si instrument astronomic, chiar daca se limiteaza la aperturi mai mici, nu a fost si nici nu cred ca va putea fi vreodata detronata ca performante de instrumentele reflectoare.
Citat:
Am sa mai scriu pareri de prima mina dupa prima serie de observatii serioase..

Asa sa faci... Smile
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Dec 2007 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Pe scurt, un reflector cu aceleasi calitati optice ca un refractor e mai accesibil (adica mai ieftin). Este motivul pentru care nu exista refractoare mai mari de 1 metru diametru.



In primul rand sarbatori fericite la toti listasii Very Happy
Eu din cate stiam motivul pentru care nu exista refractoare mai mari de 1 metru ar fi acela ca obiectivul fiind foarte greu se poate prabusi sub propria greutate. Dvs. ce stiti in acest sens? As putea calcula diametrul maxim al unui obiectiv dar nu cunosc nici un parametru al sticlei.
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons&#8221;

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 27 Dec 2007 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La multi ani si Craciun Fericit !

Fac un update partial al temei.. si tind sa reamintesc ca topicul se refera la calitatea acromatelor "medii" .. adica 4-5-6" diametru.
In legatura cu utilizarea metodei dubletului sau tripletului la diametre mari, problemele sunt multiple - necesitatea unei focale foarte mari, aparatura necesara manevrarii si echilibrarii, limitarile tehnice ale materialului, sustinerea lentilelor si compensarea deformarilor gravitationale (dupa cum zice sky)... una peste alta - inutil..
Revenind la topic, n-am reusit sa observ decit un stol de ciori adormite Very Happy si fondul ce microunde al cetii din orasul asta imputzit...
Insa pot face citeva referiri la constructie si manevrabilitate:
Montura cu picioare cilindrice din otel este extrem de stabila.. La 4 cm diametru, tevile sunt impresionante si destul de grele pentru scopul propus. Obiectii nu am pina in prezent, miscarile pe ambele axe sunt fine si cind este bine echilibrata, manetele de blocare a miscarii functioneaza fin si eficient.
Lentia este de vreo 130mm, ceea ce ma bucura nespus- asta dupa ce am citit despre alte instrumente care se pare ca au apertura reala mai mica decit cea din specificatii. Tratamentul XLT are nuanta verzuie si optica este clara si curata. Pentru observatii terestre cetoase merge bine, cu focuserul retras la maxim.
Remarcile negative despre lubrefierea chinezeasca a focuserului si monturii sunt justificate, am sa incerc sa intervin in clipa in care voi gasi un substitut bun.
Intrebare = exista o pierdere de lumina in folosirea lunetei pe 1.25 ? am vreun cistig daca inlocuiesc diagonala cu una pe 2" si mut adaptorul de 1.25 ?
Va urez din nou un sfirsit de an placut si sper sa treaca vremea asta ticaloasa.
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons&#8221;

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 03 Ian 2008 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In asteptarea cerului senin s-au acumulat umatoarele frustrari :
Adaptorul de 1.25 din focuser era complet intzepenit, ori a fost montat la cald ori a fost batut cu un ciocan (pentru ca are vopseaua pe interior puternic strivita)... a durat cam o ora operatia de smulgere (cu instrumente grele) si apoi pilire a aprox 0.5mm din diametrul adaptorului ca sa se poata manevra usor.
In alte rinduri, constructia monturii este destul de buna, cu exceptia unui joc al scarii gradate pe care nu-l pot elimina. Trepiedul insa este usor asimetric, unul dintre tuburi articulindu-se mai mult cu citeva grade.. No big.
Dezamagirea cea mai mare a fost ocularul din dotare. Specificatiile lui sunt 25mm multi coated cu 50 grade cimp. El pare sa fie un ocular Kellner modificat care are o para de cauciuc cu infiletare pe care cu greu am indepartat-o si am inlocuit-o cu cupa de cauciuc de la ocularul de colimare. Modificarea este substantiala. Comparat cu SP pe care il am este inferior si urmeaza sa fac un upgrade la un ocular SWA pe 20 sau 15mm.
In afara de aceste mici neplaceri, finetea focuserului a fost mult imbunatatita dupa ce i-am adaugat putin ulei de mecanisme fine.. acum se roteste impecabil si desi este cu pinion, nu vad cistigul unui alt model de focuser (in afara de modelele auto).
In continuare caut optiuni pentru inlocuirea diagonalei si constat cu neplacere diferenta de pret intre 1.25 si 2".. Totusi trepiedul se inalta destul de mult si in conditii extreme se poate observa si fara diagonala.

PS - vreau sa vad o stea.. una mica... cit de cit... luna e vizibila in orele cu nebulozitate maxima.. imi bag unghiile-n gt Sad
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 03 Ian 2008 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pentru test report, dar inca nu inteleg cu ce instrument ai avut problema?
_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons&#8221;

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 03 Ian 2008 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut. Modelul este Omni Xlt 120 refractor acromat cu f:8.33 de la Celestron. Problemele pe care le-am itilnit pina acum nu au avut nimic de a face cu optica. Inca astept un moment in care sa pot analiza nivelul de aberatie cromatica si comportamentul deep-sky.
Montura este GC-4, foarte asemanatoare cu EQ 3-2 dar cu trepied cilindric.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2008 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Adaptorul de 1.25 din focuser era complet intzepenit, ori a fost montat la cald ori a fost batut cu un ciocan (pentru ca are vopseaua pe interior puternic strivita)... a durat cam o ora operatia de smulgere (cu instrumente grele) si apoi pilire a aprox 0.5mm din diametrul adaptorului ca sa se poata manevra usor.

Nu stiu cum e la XLT-ul tau dar in general capetele focuserelor si adaptoarele sunt facute din aluminiu eloxat.
Parerea mea e ca te-ai cam grabit cu pilitul, cred ca era mai bine sa incerci sa cureti vopseaua scursa in focuser.
Cu noul adaptor pilit vei putea pierde foarte usor axa optica in momentul in care strangi diagonala si de aici vor rezulta aberatii greu controlabile.
Citat:
Trepiedul insa este usor asimetric, unul dintre tuburi articulindu-se mai mult cu citeva grade..

Chestia asta se poate remedia prin lungirea piciorului respectiv mai mult decat celelalte pentru asigurarea planietatii capului monturii, insa e o chestie inestetica si dupa parerea mea asemenea trepiede nu ar trebui bagate la vanzare.
Citat:
In continuare caut optiuni pentru inlocuirea diagonalei si constat cu neplacere diferenta de pret intre 1.25 si 2".. Totusi trepiedul se inalta destul de mult si in conditii extreme se poate observa si fara diagonala.

Da, la trecerea de la 1.25 la 2" pretul creste mult.
Ai sa constati repede ca pentru modul astro observarea fara diagonala este incomoda indiferent de cat de mult poti sa inalti tot ansamblul montura-instrument.
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons&#8221;

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 03 Ian 2008 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ai dreptate. Focuserul este identic cu cele de la synta. Piesele de montaj sunt din Al si inainte de a le forta am cautat daca aceasta problema s-a mai intimplat. Am gasit raspunsul pe un forum strain - adaptorul de forma conica are tendinta de a se bloca si cei de acolo au considerat ca piesele au fuzionat. Metalul este foarte rigid si nu sufera deformari de la efort prin presare.. dar in soc se aplatizeaza.
Daca cineva mai intilneste aceasta situatie si are nevoie sa demonteze adaptorul - eu am folosit decapant si am separat cele doua piese folosind pane din ce in ce mai late pe toata circumferinta. A fost ingrozitor.. Probabil ca acetona ar fi fost mai utila.
Odata scoasa piesa, eliminarea stratului de vopsea nu a fost suficienta. Acum se centreaza perfect in cilindrul de 2 toli, are un joc de 0.1mm.
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons&#8221;

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 28 Ian 2008 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Update asupra instrumentului.
Azi a fost cred prima seara din an (am fost inversunat) in care am avut cer senin in partea mea a Bucurestilor in toate directiile. A fost magic, poluarea luminoasa a fost mult mai putin simtita in aerul rece.. Stelele nu clipoceau ca de obicei si am reusit prima mea sedinta de deep-sky intr-o seara fara luna.
Am remarcat un lucru straniu pe care nu l-am vrut a crede pina acum (dupa testele de zi si de crepuscul facute) si anume ca nu pot sa vad un airy disk .. cind defocalizez imaginea se dilueaza in acelasi fel in care se petrece cind ochiul umed este surprins de o sursa de lumina puternica. Mi se pare normal sa vad asta (pozele intra si extrafocale m-au mirat si asteptam sa vad daca pot produce aceleasi efecte.. nici vorba) Am testat pe Sirius si pe Marte, plus toate momentele in care schimbam intre cele doua oculare, ele nefiind parafocale.
Sunt curios daca alti posesori de refractoare pot vedea inelele sau este o trasatura inerenta..
Observatiile le-am facut obiectelor comune care se gaseau pe cer intre orele 19 si 21. Am studiat indeaproape Orion, Andromeda si Cassiopeia..
M42 a fost excelenta la 25x si 40x si a aratat un contrast f bun.
M31 s-a dovedit prea slaba in conditiile de iluminare si apertura. Am fost putin dezamagit. Am mai urmarit Pleiadele si un roi globular sub Sirius.
Seara s-a incheiat cu roiul dublu din Perseu si cu ruperea scaunului de sub fund (fara de care observatiile sunt imposibile cu refractorul meu)
Incep sa nutresc ginduri urite pentru iluminatul stradal, in rest locatia (linga parcul Bordei) a fost buna.
O alta dificultate majora este finderul (am inlocuit modelul celestron cu un 7x50) care nu are prisma si trebuie privit in lungul lui.. cind luneta este orientata la peste 70-80 de grade acest lucru este imposibil.. Ocularul de 40mm imi ofera un cimp de 2 grade dar fiind incepator acesta nu mi se pare suficient..
Oricum a fost o seara placuta si satisfacatoare. Astept sa se termine sesiunea si sa fug in creierii muntilor cu el..

Seara buna tuturor.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2008 07:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu, daca nu se vad inele la intra si extrafocal inseamna ca atmosfera e inca turbulenta (desi cu ochiul liber pare ca nu).
Asta e inca un inconvenient al refractoarelor (si cassegrainurilor), faptul ca e greu sa te uiti in apropierea zenitului fara sa adaugi o prisma sau o oglinda la 45 de grade.
In privinta iluminatului stradal, o pusca cu aer comprimat ajuta Smile <- gluma
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 29 Ian 2008 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am remarcat un lucru straniu pe care nu l-am vrut a crede pina acum (dupa testele de zi si de crepuscul facute) si anume ca nu pot sa vad un airy disk .. cind defocalizez imaginea se dilueaza in acelasi fel in care se petrece cind ochiul umed este surprins de o sursa de lumina puternica.


Pentru a vedea discul Airy, nu trebuie sa defocalizezi imaginea!
Ai nevoie de un grosisment cit mai mare (G>1.5*Dmm), si o turbulenta atmosferica de la medie spre f. redusa. Cu cit atmosfera e mai calma, cu atit inelele de difractie incep sa devina mai stabile si complete (formate din mai putine arce).
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Ian 2008 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te-ai fi uitat cu atentie la pata aia de lumina, ai fi vazut cum se misca tot felul de "microbi" in ea. Sunt curentii de aer din atmosfera.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 29 Ian 2008 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totusi ar trebuii sa vezi airy disk daca te duci intra- sau extrafocal. Aici se recomanda un ocular de cam 10 mm pentru primul test, dar testul se face fara diagonala.
Folosind o diagonala, se poate "stramba" testul, daca diagonala nu sta bine pe axa opticiana.
Ca sa poti sa vezi airy disk trebue sa defocusezi minimal in ambele directii. Din momentul unde zici ca esti in focus si steaua arata punctual, sa defocusezi vreo 2-3 mm in fiecare directie. Deja aici trebue sa apara primele airy disk.
In gen optimal cam arata airy disks in ambele directii aproape egal, dar in cele mai multe cazuri nu o sa ai imaginea asta.
Acest test poti sa-l repeti si cu un ocular mai mic de 6 mm.
Pentru test este bine sa alegi stele si nu planete.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact