Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic2118_emil_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Mar 2018 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce am vazut aseara! (II)
Raspunde cu citat (quote)

Am separat topicul "Ce am vazut aseara!" incepand cu pagina 101.
Am inchis topicul initial.
Moderator MariusP


Bună seara tuturor. Smile

Aseară a fost senin aici la Brăila, începând cu lăsarea întunericului și a ținut până după miezul nopții. Am observat mai întâi câteva stele variabile,acestea fiind :

W Gem, la care aseară am găsit o magnitudine de 7,4,adică la minim.

Zeta Gem, care aseară avea o magnitudine de 4,16, deci la minim.

R Leo, care aseară avea o magnitudine de 6,5 , deci a crescut în stralucire destul de bine, că se observa bine și în căutătorul
13x50 al telescopului reflector.

T Mon , care aseară era la minim, având cam 6,6 magnitudini.

SZ Tauri, care aseară avea o magnitudine de 6,64, cam la jumătatea intervalului dintre maximul și minimul de stralucire.

Apoi am trecut la stele duble și multiple.
Am inceput cu steaua Omicron Eridani, 40 Eridani, la care am observat numai companionul mai îndepărtat, la început. Apoi am insistat și cu greu, numai cu vedere periferică, am observat ceva in partea opusă companionului mai îndepărtat. Ar putea fi acel companion mai apropiat de steaua principala, care este foarte slab vizibil. Nu sunt sigur că acela ar putea fi companionul dar o sa mai fac observații la steaua 40 Eridani. O sa caut informații și pe internet, in legătură cu companionul mai apropiat al stelei 40 Eridani.

Apoi am observat steaua Alula Australis, Xi UMa,la care componentele se vedeau foarte apropiate între ele, una din ele, parcă un pic mai slabă decât cealaltă și la un unghi de poziție de circa 110 grade față de aceasta.

Am mai observat steaua Tegmine, Zeta Cancri, la care am splitat toate cele trei componente, inclusiv componentele A și B,care erau atât de apropiate între ele, încât discurile Airy aproape că erau lipite intre ele. Componentele A și B sunt orientate pe direcția sud-sud-est, din ce am observat,iar componenta C mai îndepărtată, este la un unghi de poziție de 200-210 grade față de componentele apropiate A și B.

La steaua Algieba, Gamma Leo, am observat că componenta B este la un unghi de poziție de 100 grade față de componenta A, iar la Mizar, Zeta UMa, componenta B este la un unghi de poziție de circa 110 grade față de componenta A și Alcor la un unghi de poziție de 10 grade față de aceasta .
Am incercat să observ și galaxia NGC 3941 din Ursa Major,dar aceasta abia se zărea in telescop, atât la 45x cât și la 100x . De supernovă nici vorbă. Nu se vedea deloc. Cerul nu era perfect negru, iar la miezul nopții a apărut și Luna.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mar 2018 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelente observatii si sa speram ca ele marcheaza inceputul unui nou sezon observational.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Mar 2018 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Iulian! Si eu am vazut in sfarsit 40 eri, piticul alb se vedea, cel rosu poate o data in viziune periferica. Dar acela e chiar langa cel alb, doar un pic mai jos/sus, depinde de tipul telescopului.

Am mai vazut asterismele din lista amintita, din constelatia Cancer (6) si Canis Major (ultimele Cool, nu le mai scriu ca nu prea va uitati la din astea. Smile Dar as scrie despre noua mea metoda, poate inspira pe cineva: ma uit in skysafari unde sunt asterismele, si vad care sunt aproape una de alta. Le numerotez in acea ordine in care sunt la doar cateva fov-uri una de alta, si atunci nu mai caut 8 asterisme separat in cma, ci doar pe prima, si la restul fac starhopping de la una la alta, cateva fov-uri fiecare.

Aceasta metoda salveaza timp, am avut 8 asterisme in 15 min. E folositoare cand e frig, sau ai putin timp, ca mine, sau vin norii. Smile

Am observat si eu cateva variabile, W CMa era cam la 6.5, S CMi la 8.2, R Gem cam la 7. Bine ca avem variabilele si asterismele, pt. ca cerul e asa naspa in ultimele luni ca de galaxii am si uitat.

Mersi de ideile de variabile, Iulian, le voi incerca daca voi avea oportunitatea.

_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Mar 2018 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oh yea daca are cineva acum curat, Ceres tocmai oculteaza o stea. La 11 noaptea deja e gata totul, asa am vazut in Stellarium.
_________________
Engage! Wink
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2018 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cea mai execrabilă vreme din universul observabil...
_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Mar 2018 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

milanpicard a scris:
Bravo Iulian! Si eu am vazut in sfarsit 40 eri, piticul alb se vedea, cel rosu poate o data in viziune periferica. Dar acela e chiar langa cel alb, doar un pic mai jos/sus, depinde de tipul telescopului.


Într-adevăr, companionul cel mai slab vizibil al stelei 40 Eridani se află lângă companionul mai depărtat de steaua principala, nu lângă aceasta, cum mi s-a părut mie că se vedea alaltăseară. In seara aceasta, dacă se menține cerul senin, la fel ca acum, o să mai observ steaua 40 Eridani, poate reusesc sa observ companionul acela foarte slab vizibil lângă cel care e mai vizibil.
Ocultația lui Ceres de aseară nu am putut sa o urmăresc, din păcate, căci aici a fost cod galben de ceata densă.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 07 Mar 2018 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper sa reusesti! Eu am incercat de doua ori, dar asa cer mizerabil am ca nu se vedea nicicum al treilea. Doar odata in 10mm ortho parca am zarit ceva, si atat.

Hey bine ca mi-ai zis de Zeta Gem. Smile Am folosit acea stea pentru a incepe starhopul pt. R Gem acum doua zile si eram frustrat ca steaua de pe piciorul dreptse vedea ok si asta de pe stanga abia se zarea. Smile Si dupa ce ai scris despre Zeta mi-am dat seama ca am observat acea stea la mag. minima! Smile Score, vrand nevrand. Very HappyVery Happy Mai vreau sa o vad acum si la maxima. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2018 03:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi am văzut la București prognoza de senin de pentru miercuri seara de cu o zi înainte. Am făcut noi un plan aproximativ și ne-am trezit în pom un pic pentru că nu aveam idee ce ne așteaptă pe câmp. Au fost Maximilian Teodorescu, Mircea Răduțiu, Mihai Vladuț și subsemnatul (Vlad Dumitrescu).

În principiu, eu aveam un setup de astrofoto, unul de timelapse și unul de vizual. Vizualul era Vixenul de 60/910 pe Porta. Fotografic planul era să trag în continuare luminanță pe M81 și M82 cu 102, iar timelapse cu o șină și un 6D cu 14mm. Toate bune și frumoase în teorie. Plecăm pe la 7 30, la 8 30 suntem acolo, pe la 9 setupul principal trage stele, timelapse-ul merge și eu stau și trag de cei 60mm din dotare la variabile (aveam caietul la ghiozdan + hărți), asterisme (aveam catalogul meu preferat de asterisme http://deepsky.waarnemen.com/asterisms/Asterisms_EN_VER4.2.pdf ) și evident M-uri și NGC-uri. Ce poate să nu se întâmple cum trebuie?

Ei bine, azi a fost o zi groaznică ca trafic, am plecat pe la 8 45 de acasă, deja s-a dus planul cu expunerile în L, că vine Luna la 11. Max ajunge primul, sună și zice că pe câmp evident nu-i ca în oraș și e zăpada de un metru, ba chiar drumul unde ne-am fi pus la observații e înzăpezit. Ne fofilăm printre mașini și pe la 9 40 ajungem la drumeagul cu pricina. Un pic mai încolo de Max ( care are Duster 4x4 ) cică e asfalt curat. Evident că el trece și noi 3 în mașina mea rămânem pe burtă. Scoate Max șufa, tragem înainte ( mai erau 10m până la asfalt) și dă să se rupă. Șufa e de la copii / din magazin de chiloți ieftini. Ok, hai înapoi, trece cu 4x4 de mine înapoi, mă remorchează și trage cu ură de câteva ori. Noaptea se umple de miros de ambreiaj. Două mirosuri diferite evident, de la cele două mașini chinuite. Într-un final ajungem la câțiva metri înapoi de unde merge ok și mașina mea și ne decidem să stăm fix acolo. Toată noaptea au mirosit cele două ambreiaje, adăugând la peisajul mistic de pe coclaur.

E ora 10 și 10. În sus niște nori răzleți. Ne uităm pe sat24, pare că după 11+ va fi senin bec iar. Eu, descurajat un pic de nori și fiindu-mi frică de STAR LOST la ghidaj, nu pun decât șina să tragă poze-n boscheți. În timp ce fac asta se aud coioți din pădure, niște urlete foarte puternice, iar din direcție opusă, "hauuuu!!! ia uite bă, l-au prins pe Vlad". Comana e cunoscută ca zonă cu multe animale sălbatice. Mă întorc, viu, și montez 60mm pe Porta. Max pune setupul, vrea să tragă Leo Dwarf. Are refractor și singura șansă să aibă ceva cosmetic corect e să pună ace de difracție la 115/900, altfel Regulus, care e foarte aproape și strălucitoare, iese ca o mămăligă. Asta am pățit eu data trecută la același obiect, deși el în sine avea stelele rezolvate în expuneri de 5min pe DSLR. Max și Vlăduț lipesc cu grijă 2 ațe pe triplet. Miștouri cât cuprinde. Deasupra încă beton nori, pare că se sparge plafonul subțire dar într-o clipită e plin iar. Mircea rulează o țigară și se pune, în zăpadă, pe scaunul de pescuit uitându-se în sus la vaporii locali, nepreziși de nimeni. Max are tot gata și se pregătește să tragă, dar cer ioc.

Eu mă uit la Sirius, singura stea vizibilă. Fac un startest. Outside focus muci, seeing foarte prost. Inside arată decent, inelele sunt perfecte. De la început mi-am dat seama că la duble mai puține șanse. Speram să văd un Izar alungit măcar un pic. E prima dată când scot 60-ul ca instrument principal.

Aveam Pan 19, Nag T6 13, Delos 10mm ( care a stat în rucsac până la urmă) ,TV Plossl 8mm,

Încep cu Castor, 47x cu Pan, e split. Luneta are un piiic aberație cromatică inside și outside, mai puțin în focus. Acolo arată perfect. Norii se plimbă încă haotic pe cer și par la un momentdat că stau pe loc. Se face ușor spațiu în zona Gemeni. M35 și 2158 cu cel din urmă foarte foarte slab. Luna încă nu e sus pe cer. Zona Gemeni se acoperă repede. Trec pe Câinele Mare:
M46 stele fine și frumoase în 13 Nag, apoi sar la 47 cu stelele lui babane, fac așa înainte înapoi un pic și mă uit ce steluțe faine are jucăria. Apoi fugind de nori încerc M3 și Izar, nu apuc să dau flip la lunetă bine și se acoperă de un norișor din zonă. Frustrant. Pertotal se îmbunătățea cerul. Max făcea deja clarul la CMOS și tot făceam glume toante cu privire la cei 60mm de apertură. Apoi, exact după ce arunc un ochi la Leo Triplet începe să plouă. Da, chiar așa! Max a zis primul, noi am râs, apoi am simțit picături. Deși afară se însenina, o coadă de nor aruncă picături din când în când. Urmează iar un set de glume. Ploaia se oprește și afară e și mai senin. Revin la tripletă. M65 și M66 se văd foarte bine în 19 Pan. 3628 se vede cu vederea periferică tot timpul și direct cam 30% din timp. Iar e senin și în Bootes. Scot asterismele: Napoleon s Hat, fain frumos, chiar lângă Arcturus. Se uită pe rând toată lumea. Din nou miștouri și câteva guri de ceai. Încerc Izar, nici măcar o șansă, seeing execrabil. Apoi în Auriga, M37, stele fine și un câmp foarte bogat în 13 Nag. Apoi M38. După care Max zice, hai să punem Eskimo! bună treabă, bâjbâiesc un pic (finderul superb de Vixen e acasă uitat) . Îmi dau seama că trebui să fie destul de mic. Un pic de star hopping și pac! e acolo în 13, vizavi, la un fov, de un arc frumos de stele. Pun 8 Pl și e un fuzz micuț și destul de frumos. Se uită pe rând toată lumea și apoi reorientez spre M3 în Auriga. Încerc teta Aurigae care are 4 secunde de arc separație. Nimic, doar fierbăreală. Apoi mut spre nord în Draco pe 6543 Cat s Eye. Știind că e mică, caut hue verde, cum sunt obișnuit cu obiectul ăsta. În 13 pare o stea. În 8 e ceva mai turtit și se vede bine, prin comparație cu steaua de lângă, că nu este o stea. Trec iar la asterisme. Stargate în Corvus e chiar frumos, sunt doua triunghiuri unul în altul. Iar ne uităm toți. Din păcate, componenta a treia din triunghiul interior nu se vede, ar trebui să fie pe la 11.6. Luna e deja sus, împreună cu Jupiter. Toate pălesc considerabil. Alerg să schimb cadrul la timelapse. Apoi revin la grup. La mai puțin de un grad de Stargate e M104. Mă ghidez după șirul mic de stele și în 19 Pan sunt toate în câmp, se vede direct 80% din timp, periferic mult mai bine. Continui cu asterismele în Hercule, după ce arunc și o privire la M13 și M92. Văd Backwards 5 (ar trebui să fie un 5 pe dos) din care se văd doar vreo 3 stele, 2 mai strălucitoare și una dintre cele din mijloc. Max zice că arată de fapt ca un mini Orion dacă s-ar vedea toate. Apoi Markov 1, se văd aproape toate stelele doar că nu seamănă așa de bine cu ceainicul din săgetător. Deja e ora 1+, Vlăduț trage poze prin nămeți, Mircea fumează, Max strânge. Jupuim niște ciocolată ca să ne țină de cald, temperatura a coborât bine de când s-a făcut senin de la 4 la 1-0 grade. Mai pun M101 (extrem de slab), M81 M82 ( foarte ok, ce mă așteptam de la 60mm) caut și 3077, parcă îl văd, sau parcă nu. Probabil e de la frig și de la ziua asta lungă. Facem poza de grup, un extra set de glume cum că mașina mea arată de zici că venim din spania de paște acasă. Îi dăm bice spre casă la 1 30.

În satul vecin ne oprește poliția. Acte de la mașină în altă geacă, acasă. Arătăm ca niște boschetari. Eu am încă frontala pe cap. Vor să vadă ce avem în portbagaj. Hmm... vede vreo 4 trepiezi și multe huse, îmi face un pic de observație și aia e. N-avem noi mutră de spărgatori. Poate doar noroi ici colo.

Concluzia: două ore + pe coclauri, o mână de prieteni, niște dume, niște fotografii, un pic tras la șufă, dambla făcută, toți fericiți Smile



IMG_3037-3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  564.73 kb
 Vizualizat:  de 17530 ori

IMG_3037-3.jpg



_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Mar 2018 07:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow, foarte frumoasa poza! Imi pare rau ca ati avut dificultati, dar frumoase si targeturile. Dar nu ati avut ceva instrument mai mare, daca tot ati iesit? Ce mi-ar placea si mie sa pot iesi o data la un cer din ala... Smile Poate peste ani intregi. Smile Mersi de link la asterisme, e fain ca are si schite. Daca te intereseaza, eu am o lista cu peste o mie de asterisme, fara schite, dar scrie si marimea lor, deci cam poti sa estimezi ce stele ar face parte din asterism.

Eu de acolo le scot de vreo juma de an, am vreo 400 de asterisme deja, si multe chiar arata mai bine decat multe alte roiuri deschise.

In sfarsit e cineva care se mai intereseaza de asterisme, e foarte frumos Stargate langa M104, si acolo e si Jaws, ca o falca de rechin. Smile Sau chiar Stargate e Jaws? Nu imi mai amintesc bine de acum un an si.. . Razz Si Napoleon's Hat... fain, imi amintesc ca l-am vazut pe un cer naspa cand cautam galaxii dar s-a vazut doar palaria asta. Smile Funfun. Razz

Daca faceti poze despre galaxii, poate poti pune si aici cateva, mi-ar face placere sa ma uit.

Ieri am avut exact 3 minute de gaura printre nori, am iesit cu binoclul, am vazut CMa OB association, aproape toata constelatia e plina de stele luminoase OB, era superba imaginea in binoclu. In telescop, care era afara, am vazut repede Winter Albireo, chiar una oranj si una albastra. Nu asa de luminoasa sa se vada cu ochiul liber ca Albireo, cam 5-6 mag, cu companion de 7. Si au venit norii si Leo era doar vizibil un pic si am vazut iar R Leonis, cred ca deja a ajuns la apogeu, aproape de luminozitatea stelei de langa, de mag. 6 si ceva. Nu e rau pt. trei minute... si cu aaceste targeturi am ajuns la 2700 chestii vazute pe cer. Yey! Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2018 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bai, noi nu le numim dificultați Smile) se cheama amintiri frumoase. Avem un grupuleț aici și ieșim foarte mult la stele. De fiecare data è așa cu circ. Dacă ar fi fost fără probleme ce farmec ar fi avut? Iarna asta fiecare ieșire a fost cu câte ceva împins/tras, noroi/zăpadă/bălți/hârtoape.

Iar la capoitolul astrofoto, eu fac asta de foarte multa vreme. Iar de obicei dau drumul la setup și mă bag la observatii. Tot timpul avem la dispoziție de la 6 inci in sus. Pana pe la 14.5 . Doar ca de data asta am vrut să văd cât de mult te distrezi cu 60mm. Nu a suferit nimeni. Ba chiar m am bucurat enorm. În plus, ne am crăcănat de râs. Ce îmi pare rău e că nu am făcut niște variabile. Eu sunt începător, dar tot timpul le estimez foarte bine. Am DVLA pe AAVSO. Eu am vreo 15 observații, mă ajută că am făcut vizual din 2002 și tot timpul estimările sunt smack pe curbele de lumină. Doar că din vina lui astrofoto am fost foarte delăsător la variabile și nu am mai facut de foarte multă vreme. Mihai Vladuț are pe la 2000+ de observații !

Apropo de asterisme, trimite-mi ce mai ai și tu. Eu catalogul de mai sus îl am printat, e foarte mișto de avut pe coclaur.

O să revin în postare cu link la poze și timelapse de aseara.

*Later update, revenit cu linkuri:

https://vimeo.com/259126748 un mini timelapse de ieri
https://ibb.co/kJxO8b M81 M82, work in progress, tras din aceeași locație ca aseară, cam ăsta e nivelul de L adunat deocamdată, 2h 15m, aș fi vrut încă pe atât aseară, dar nu a fost să fie. Tras unfiltered pe ASI1600 cool. Zoom in nelimitat, space walkable dacă vreți să vă distrați.

Cer senin!

_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Mar 2018 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain daca aveti toale bune... eu acum economisesc pt un 12 inch, anul viitor poate il pot cumpara. Smile Am aproape jumatate din suma. Smile Super daca stii sa estimezi variabilele, si eu sunt incepator la astea si merge mai greu. Dar ma uit pe AAVSO cam ce magnitudine e, stiu dinainte, si vad cam cum arata sa fie la magnitudinea aia, si compar cu stelele din jur, sper sa ma prind in curand si eu.

Fain filmuletul cu stelele. Si M 82 wooow! pacat ca nu vedem asa si cu ochiul liber. Very Happy Spor la observatii si mai scrie si pune poze! Smile Imi place sa ma uit si la locatiile unde ati fost, cum ai pos poza cu masinile si cu cerul!

Lista de asterisme am incercat sa ti-o trimit dar PM-ul nu lasa sa trimit excel. Daca imi lasi o adresa de mail, ti-o trimit acolo. Daca mai ai si tu liste din astea, poti si tu sa trimiti.

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mar 2018 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

topacid

Mi-a placut relatarea , astept cu interes sa citesc si alte episoade.
Iata ce importanta are cerul negru , eu nu am vazut NGC 3628 cu apertura de 200mm din oras ,iar tu ai vazut-o cu dificultate dar a fost acolo in luneta de 60mm.

Am observat cateva asterisme din cartea lui Demelza Ramakers , carte pe care o am tiparit-o.
Am de gand sa continui candva observarea asterismelor.
Numai sa avem mai mult cer senin.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Mar 2018 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, ce asterisme sunt in cartea aia? Altele decat lista mea de o mie si pe care ti-am trimis-o si tie, sau linkul pe care l-a dat topacid? (Alea de acolo au si nume, eu am o lista si din aceea, de 117 asterisme, care contine majoritatea celor din link si inca cam atatea asemanatoare). Daca in cartea ta sunt si altele, mi-o poti da si mie pls?
_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mar 2018 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna intrebare ,raspunsul meu este ca nu stiu deoarece nu am facut comparatia.
Iti trimit cartea pe email.
Apreciez formatele electronice dar tiparesc ceea ce vreau sa aprofundez.
Iar asterismele prezentate de Demelza le am deja pregatite ,dar stii tu cum e cu sevrajul DSO ... Wink

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2018 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E complicat 3628 din oraș și în 200mm, mai ales într-un oraș măricel, un Mizil așa ar mai merge. Eu mai scriu și pe un grup de observatori vizuali pe Facebook poveștile de la ieșiri. Și toate sunt cam așa.
Și vlad.dumitresco@gmail.com, puneți-mă și pe mine în cc cu cărțile Smile

_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact