Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractor dilema: Esprit 80, Vixen SD81S, TS Optics 90


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2019 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Refractor dilema: Esprit 80, Vixen SD81S, TS Optics 90
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

zilele trecute am deschis primul meu topic pe acest site intrebandu-va ce parere aveti despre refractorul Skywatcher 120mm. Dupa ce am citit toate opiniile primite si avand in vedere greutatea ansamblului si pretul (incluzand aici si celelalte piese ale sistemului) mi-am dat seama ca e cam mult pentru un incepator vizual. Prin urmare, as vrea sa mai scad din pretentii si sa ma multumesc cu un obiectiv mai mic. Prin urmare, as vrea sa ma invart in plaja 80mm-90mm. Precizez ca desi astrofotografia mi se pare ceva... stelar, pentru inceput m-as limita la vizual pentru a ma asigura ca nu e doar o hachiță. Dupa cautari de cateva luni de zile (Skywatcherul de 120mm fiind in realitate ultima mea ”descoperire”) m-am gandit la urmatoarele trei lunete pentru care m-ar ajuta orice opinie (aplicata fie la sculele in sine, fie principial). Iata-le:

A. Tripletul Skywatcher Esprit APO 80/400 (4 kg, este cel mai scurt). Se bucura de opinie favorabile pe linie din partea catorva cumparatori de pe site-uri straine (5/5 stele). Vine dotat cu oglinda dielectrica de 2” de la aceeasi firma, un cautator de 8x50, șină si o geanta de transport foarte eficienta (cu mingi de squash bagate in interior pentru protectie). Are un element FPL 53 si doua elemente BK7. Are focala destul de scurta. Pare sa fie foarte bun pe astro, dar nu stiu cum sta pe vizual. Pe marimi mici si medii as gasi lejer oculare. Pentru puteri mari pot folosi insa un ocular de 2,5mm (Vixen SLV) sau 2mm (Vixen HR), astfel incat sa obtin 160x sau 200x? Am citit review-uri despre lunete (dublet FPL53) de 80mm care au atins fara probleme 208x. Un alt posibil dezavantaj inteleg ca este tocmai faptul ca-i triplet: poate pierde la capitolul contrast din pricina elementului suplimentar. Desi este facut in China, pare ca nu-i chinezarie in sensul clasic al cuvantului.

B. Vixen SD81S/625mm (3,5 kg, este cel mai lung). Este un dublet cu un FPL53, fabricat in Japonia. Are o focala pentru care gasesc mai usor oculare de mare putere (HR are o serie de 1,6 la 3,4mm, dar si multe alte solutii). Un dezavantaj este oglinda care are doua iesiri pentru oculare, dar care se pare ca nu-i de mare calitate, astfel incat mai multi cumparatori au inlocuit-o imediat. Fiind un dublet inteleg ca ar putea avea aberatii cromatice (nu stiu daca vizual sunt atat de deranjante), insa ar castiga la contrast. Este cea mai ieftina varianta daca accept diagonala oferita la pachet;

C. TS Optics 90/600 (4 kg, 50cm lungime). Este un triplet cu un FPL53 despre care producatorul chinez afirma ca are un obiectiv comparabil cu cele facute de LZOS (si totusi...). Are o focala mai versatila decat celalalt triplet, insa nu sunt prea multe opinii despre acesta. Am vazut pe astrobin.com ca poate scoate niste cadre fabuloase. Stiu ca vizual e altceva, insa ma gandesc ca ar putea fi un indiciu al unei optice foarte bune. Nu vine mai cu nimic la pachet (fara sina, oglinda, cautator). Are totusi o geanta de transport. Adaugand celelalte accesorii pare a fi clar varianta cea mai scumpa. Drept atitudine fata de cumparator am citit pe un site de astronomie strain un review dezgustator de prin 2013/2015 despre politica TS Optics in caz de reclamatie (calitate jalnica a primului telescop, dupa care inlocuit dupa multe tergiversari cu un altul la fel de ingrozitor, urmat de anularea tranzactiei si returnarea banilor). Poate s-or mai fi desteptat intre timp, insa dintre cei trei producatori sus-mentionati, de ei imi e cel mai teama.

Daca imi spuneti ca dintr-o focala de 400 de mm pot obtine un 200x (cu ocular de 2 mm) sau macar un 160x (ocular de 2,5mm) si ca nu pierd prea mult din contrast, as lua Espritul fara doar si poate. Exista vreun minus dpdv optic al unei focale atat de mici daca vrei sa obtii o putere de marire mare? Ocularelor Vixen HT, cu care as vrea sa obtin puteri mari, le gasesc un singur defect, campul vizual de doar 42 de grade, dar ma gandesc totusi ca ar trebui sa fie suficient pentru stele, planete, Luna.

Va multumesc.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2019 23:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general sunt dedicate astrofoto, camp larg, f mic.
Daca vrei magnificatii ia un mak.

Vezi aici un review de ex.:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0
Sus
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2019 07:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant linkul. Iti multumesc. Mi e teama ca renuntand la un refractor pierd din greutatea mica a telescopului si in al doilea rand nu stiu daca e potrivit pentru astro. As lua ceva bun si ptr asta, ptr ca sper ca intr o buna zi sa fac si asa ceva.
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Mar 2019 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea ar fi sa nu iti iei nimic deocamdata...esti din Bucuresti,sunt multi care ies la observatii acolo...du-te cu ei,vei fi bine primit,au instrumente foarte bune,atit pe vizual cit si pe astro foto...nici o parere de-a noastra nu se compara cu pusul ochiului la instrumente...fa-o inainte de a da o caruta de bani pe ceva care e posibil sa te dezamageasca dupa ce il cumperi...
_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2019 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles. Are sens intr adevar. Sunt destul de nehotărat. De la o saptamana la alta parca gasesc ceva mai tentant. Stiti cumva daca pe forum exista o sectiune dedicata unui astroclub?
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Mar 2019 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici ai sectiunea dedicata star-party-urilor...oamenii nu mai comunica asa de mult prin intermediul forumului,dearece se cam cunosc,se suna,se mobilizeaza pe diverse retele sociale,etc...dar daca vrei sa iesi cu ei,eu zic ca e suficient sa anunti ca vrei si tu "la joaca " cu prima ocazie intr-o seara si sigur te vor anunta cind si unde.

http://www.astronomy.ro/forum/Comunitate-c96301.html

De asemenea,inainte de a merge la un star-party,ar fi bine de citit regulile care trebuiesc respectate pentru un warm wellcome:

https://www.go-astronomy.com/articles/star-party-etiquette.htm

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2019 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristian iacob a scris:
Am inteles. Are sens intr adevar. Sunt destul de nehotărat. De la o saptamana la alta parca gasesc ceva mai tentant. ..
Imagineaza-ti ca ai dat o caruta de bani pe unul, si a doua zi te razgandesti Smile

Oricum asta sigur se va intampla pentru ca nu exista telescopul perfect si oricand o sa ai o indoiala "dar daca as fi luat X in loc de Y, uite acum prindea bine". Singura varianta care ar functiona e sa iei un telescop bun pe o nisa, un altul pe alta nisa, asa la final o sa ai toata gama acoperita bine de telescoape bune, spre deosebire de situatia cand faci compromis si iei unul care incearca sa acopere mai multe subdomenii dar pe niciunul nu este bun si la final o sa ai o remuscare perpetua ca nu face nimic bine.
Exista evident si varianta sa cumperi/vinzi/cumperi pana te hotarasti, asta in completarea sfatului ca sa participi la starparty-uri si sa te lamuresti pe viu.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Mar 2019 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Refractor dilema: Esprit 80, Vixen SD81S, TS Optics 90
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ti-ai format niste pareri gresite:
cristian iacob a scris:
Un alt posibil dezavantaj inteleg ca este tocmai faptul ca-i triplet: poate pierde la capitolul contrast din pricina elementului suplimentar.
...
Fiind un dublet inteleg ca ar putea avea aberatii cromatice (nu stiu daca vizual sunt atat de deranjante), insa ar castiga la contrast.
...
Mi e teama ca renuntand la un refractor pierd din greutatea mica a telescopului si in al doilea rand nu stiu daca e potrivit pentru astro.

Daca primul pierde la contrast, o face in principal din cauza aberatiilor induse de raportul focal (f/5). Elementul suplimentar are rolul de a mai corecta aceste aberatii si de a reduce pierderea contrastului.

Aberatiile cromatice degradeaza si ele contrastul, nu doar se manifesta ca un halou sacaitor la obiectele foarte luminoase. Si tripletele pot avea aberatii cromatice (uneori mai mari decat ale unui dublet). Ceea ce conteaza este cate aberatii raman (mai sunt si altele, nu numai cromatice) si in ce fel se manifesta.

In general, refractoarele nu exceleaza nici la greutate si nici la lungime. Acestea chiar nu sunt bune criterii de a alege un refractor fata de alte modele de telescoape. Treaba "daca e potrivit pentru astro" imi scapa. Ai vrut sa zici astrofoto ?

In rest, subscriu la ce s-a zis deja.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Mar 2019 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a explicat foarte bine problema ''telescopului universal,bun la toate'' si care nu este noua.
Ceea ce spune el regasim si in cartea lui Texereau care recomanda ca telescop ''bun la toate'' un newtonian luminos care sa ofere camp vizual mare si un Cassegrain care sa iti ofere detalii la planete,Luna,stele duble ,eventual dotat cu geam optic sa scapi de egrete.
Iar la inceputul cartii da exemplul unui reflector RFT scurt si usor,foarte ''shik'' , bun de topait de la un loc de observatii la altul.
Deci ,dupa cum il citesc eu pe Texereau , dumnealui intelegea prin telescopul universal ''bun la toate'', cel putin trei telescoape.
Si vorbesc despre unul din cei mai mari artisti ai Opticii practice al tuturor timpurilor.
Daca ar fi existat cu adevarat acel unic telescop universal, el cu siguranta ca si-ar fi construit unul ,asa pentru sufletelul sau.

Texereau a fost un ''om-oglinda'' Wink dar mai exista multe alte specii...
Faptul ca exista si optiunea lunetelor si a multor altor tipuri de telescoape doar indeparteaza de realitate ideia telescopului universal.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2019 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
..eventual dotat cu geam optic sa scapi de egrete..
Smile


Defapt colegul nu cred ca vrea un telescop bun la toate dar cel putin in primul post + threadul anterior cu 120-ul a enumerat: apertura, focala, camp corectat/APO, luminos, magnificatii mari, astrofoto. Nu pot decat sa ma gandesc decat la FSQ 106 sau macar TSA 102.

Chiar daca va merge la star party tot nu va gasi telescopul ideal, adica da va avea ocazia sa vada un cass pt. magnificatii mari, un rft pentru suflet, un apo la astrofoto, un newton pt. vizual, un mak pentru portabilitate, un sc pentru ca se poate, un acromat f12 pentru ca puristi, dar la final decizia tot va trebui facuta la nivel personal: la ce renunti, pe ce vrei sa pui accentul, ce iti place.

As zice un dublet ed 80/600, ieftin si bun.
Sus
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2019 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Refractor dilema: Esprit 80, Vixen SD81S, TS Optics 90
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Cred ca ti-ai format niste pareri gresite:
cristian iacob a scris:
Un alt posibil dezavantaj inteleg ca este tocmai faptul ca-i triplet: poate pierde la capitolul contrast din pricina elementului suplimentar.
...
Fiind un dublet inteleg ca ar putea avea aberatii cromatice (nu stiu daca vizual sunt atat de deranjante), insa ar castiga la contrast.
...
Mi e teama ca renuntand la un refractor pierd din greutatea mica a telescopului si in al doilea rand nu stiu daca e potrivit pentru astro.

Daca primul pierde la contrast, o face in principal din cauza aberatiilor induse de raportul focal (f/5). Elementul suplimentar are rolul de a mai corecta aceste aberatii si de a reduce pierderea contrastului.

Aberatiile cromatice degradeaza si ele contrastul, nu doar se manifesta ca un halou sacaitor la obiectele foarte luminoase. Si tripletele pot avea aberatii cromatice (uneori mai mari decat ale unui dublet). Ceea ce conteaza este cate aberatii raman (mai sunt si altele, nu numai cromatice) si in ce fel se manifesta.

In general, refractoarele nu exceleaza nici la greutate si nici la lungime. Acestea chiar nu sunt bune criterii de a alege un refractor fata de alte modele de telescoape. Treaba "daca e potrivit pentru astro" imi scapa. Ai vrut sa zici astrofoto ?

In rest, subscriu la ce s-a zis deja.


Am inteles. Va multumesc pentru clarificari. Intr adevar, am vrut sa spun astrofoto, insa m am grabit.
Sus
cristian iacob
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2019
Mesaje: 31



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2019 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Mircea Pteancu a scris:
..eventual dotat cu geam optic sa scapi de egrete..
Smile


Defapt colegul nu cred ca vrea un telescop bun la toate dar cel putin in primul post + threadul anterior cu 120-ul a enumerat: apertura, focala, camp corectat/APO, luminos, magnificatii mari, astrofoto. Nu pot decat sa ma gandesc decat la FSQ 106 sau macar TSA 102.

Chiar daca va merge la star party tot nu va gasi telescopul ideal, adica da va avea ocazia sa vada un cass pt. magnificatii mari, un rft pentru suflet, un apo la astrofoto, un newton pt. vizual, un mak pentru portabilitate, un sc pentru ca se poate, un acromat f12 pentru ca puristi, dar la final decizia tot va trebui facuta la nivel personal: la ce renunti, pe ce vrei sa pui accentul, ce iti place.

As zice un dublet ed 80/600, ieftin si bun.


Hmmm... Takahashi da. Cred insa ca pentru moment joaca in alta liga dpdv financiar. Cred ca fie si la mana a doua sunt lejer peste doua mii de euro.

Din enumerarea dvs.nu mi e clar de ce un acromat de f/12 este pentru puristi. Din cate am inteles la un asemenea raport focal pot fi corectate foarte bine aberatiile cromatice, dar de ce pentru puristi?

As taia de pe lista de interese astrofoto si as pastra drept obiective importante galaxiile, planetele si Luna. Maksutovul pare sa aiba un raport focal suficient de mare cat sa pot mari mult. Cred ca sunt si mai portabile.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Mar 2019 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
As taia de pe lista de interese astrofoto si as pastra drept obiective importante galaxiile, planetele si Luna. Maksutovul pare sa aiba un raport focal suficient de mare cat sa pot mari mult. Cred ca sunt si mai portabile


Cel mai bun telescop pentru obiecte deepsky pitice (precum galaxii, nebuloase planeare) si planete este cel mai mare telescop pe care il poti avea, cara, utiliza. De la 30cm diametrul in sus toate aceste obiecte ceresti incep sa arate bine si chiar si tu ca observator incepi deja sa nu ai regrete cel putin o perioada si sa nu mai doresti un telescop mai mare. Designul optic nici nu e asa important, atata timp cat telescopul are o optica si mecanica buna. Din acest motiv sunt populare dobsonurile si telescoapele Schmidt-Cassegrain. Dobsonurile pentru ca sunt mari si ieftine si optica acceptabila la cele chinezesti, iar SCT-urile pentru ca sunt marisoare si compacte (si ceva mai scumpe, dar ieftine fata de alte designuri).

In concluzie: iti recomand un telescop de minim 20cm diametrul, design compact (Schmidt-Cassegrain, Maksutov) sau newton daca vrei sa incepi sa vezi.

Refractorul ED120 la care inteleg ca te-ai gandit initial e deosebit optic, dar ca luminozitate si detalii vizibile e echivalent cu un newton/SCT/Mak de aprox 17-18cm. Stelele sunt frumoase, punctiforme, roiurile de stele placute estetic, dar totusi lasa de dorit in momentul in care te uiti la galaxii, nebuloase pitice - se simte nevoia unei aperturi mai mari.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 27 Mar 2019 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate refractoarele enumerate de tine sunt de calitate, iar toate minusurile enumerate nu sunt decelabile (observabile) unui inceptor. Singura diferentă ar fi că utilizand unul și acelasi ocular, vei avea măriri diferite ale imaginii în functie de focala fiecărui instrument în parte.
În rest tot ce s-a scris aici este adevărat, dar decizia finală va trebui s-o iei singur.
Valy avea dreptate cu instrumentele de nișa, poti incepe incercand să ocupi nișele pe rand- asta depinde mult de impicarea ta in acest domeniu.

Daca te-ai oprit la refractoarele mentionate, dupa opinia mea, pentru vizual te-ar avantaja o focala mai mare si o apertura mai mare. Toate aceste instrumente sunt comode la transport si daca ai un cer bun ți se vor releva si țintele dorite.

Totusi pana te decizi, fă-ți un bine și pune ochiul pe un astfel de refractor, vei știi mai bine ce ai de facut

_________________
mihai
Sus
Virgil Zet
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2016
Mesaje: 26



Localitate: Comarnic

MesajTrimis: 30 Mar 2019 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand vrei sa cumperi un telescop, cel mai bine e sa te gandesti la ce nevoi ai practic, acum in privinta utilizarii lui.
Uite cum s-a intamplat la mine: prima data am luat un ED100 si a fost foarte bine, apoi am luat si un MAK180 si iar a fost bine, pe urma mi-am zis hai sa vad si eu cum e cu unul mai mare si am luat un Newton 250. Cu toate am fost fericit pana mi-a veni ideea ca as vrea si un telescop cu camp larg si visez la un ED80 cu corector. Mie mi-e clar ca sirul se termina doar daca nu mai activezi in domeniu!
Am vorbit doar de telescop ...

_________________
IM M703, CGEM, SW ED100, EQ5GT etc
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact