Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclisa_Soare_03_10_2005.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mak vs Cassegrain pentru observatii


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2019 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai cautat review-uri despre telescopul acesta si , din pacate, nu este parabolica.

Inseamna ca iese din calcul.

Acesta, de exemplu, are oglinda parabolica dar costa 400 euro doar tubul... https://www.teleskop-express.de/shop/produ...-Tube.html
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2019 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E frumusel, are si focuser bun.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mai 2019 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul Bird-Jones cu focal de 1400 mm zboara-l de pe lista , e foarte probabil sa primesti o ''lamaie''.

M-am uitat la specificatiile telescopului de 150 mm F/5 (nu F/4) si nu vad unde scrie ca are oglinda sferica.
O asemenea oglinda sferica ar da imagini mai proaste ca o lentila de ochelari.
Ceea ce vad eu este ca la puterea de rezolutie scrie 0,77''.
O oglinda sferica care rezolva stele duble cu separatia de 0.77'' si care permite mariri de 260x ?
Vorba militianului la Zoo : ''asa ceva nu se exista''.

Du musst gefragen !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2019 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Le-am gasit si in Romania. https://astromagazin.ro/3-telescoape-astro...-97-111800

Variantele TS Photon au 100 % oglinda parabolica. Cel f5 are 16 cm lungime si un kg in plus fata de cel f4 dar costa cu 760 lei mai putin.

Ambele au focuser de 2 inch dar nu stiu ce diferenta este intre Monorail 2" si Crayford 2” .

In privinta monturii, banuiesc ca minimul ar fi un AZ 4?

Inca incerc sa-mi dau seama cum se compara un asemenea instrument cu un mak de 5 inch sau cu o luneta acromata de 4 inch.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 25 Mai 2019 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Titlul topicului e MAK vs Cassegrain. Cred ca ar trebui sa revii la el. Incet, incet iubitorii de newtoniene ii duc pe toti la achizitia unui newtonian, dar un newtonian e cu adevarat atractiv la aperturi mai mari, peste 250mm. Pentru un instrument mic si compact revino la ideia initiala si nu fugi de focalele lungi, te ajuta la magnificatie.
_________________
0770403936
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2019 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana in 5" nu vad concurent pt. un mak, e mic, scurt, usor, portabil, purtabil de monturi mici...cu exceptia unui dobson 150 f8 Smile
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Mai 2019 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai scump (TS Photon f/4) are focalizatorul asta:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ssion.html
Review-ul pus e la echivalentul original GSO (TS pune doar sigla).

Cel mai ieftin (TS Photon f/5):
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ducer.html
Diferenta principala pentru vizual e lipsa reductiei 1:10 care ar fi utila la f/5.

Alte alternative:

Skywatcher Black Diamond Line parabolic Newtonian 150/750mm - OTA - 2" focuser - Explorer-150P (229 EUR)
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...yford.html
La asta cred ca mai trebuie sina + oculare mai decente decat RK daca nu ai altele.

Skywatcher Explorer-150PDS / 6" f/5 Parabolic Newtonian Reflector - 2" 1:10 dual speed Crayford focuser (309 EUR)
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...Speed.html

Nu-ti recomand alea cu "Beginner Telescope" (uitati-va doar la spider si la focuser).

P.S. Am si eu un Mak de 127, dar nu te poti pune cu forumul.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2019 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma am comandat o luneta. M-am ferit de mak pentru faptul ca, din cate am citit, are campul vizual foarte ingust si necesita aclimatizare destul de lunga.

Am cercetat problema pe toate partile si tot o luneta se apropie mai mult de notiunea de ,,instrument bun la toate'', cel putin dintre cele portabile.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2019 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde si ce luneta.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2019 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este o luneta f7 102/714 ED, mai precis modelul acesta https://www.teleskop-express.de/shop/produ...cuser.html

Cei de la TS Optics mi-au spus ca dupa 150X incepe sa apara aberatie cromatica dar poate fi redusa la minim cu un filtru bun. Mi-au recomandat asa ceva https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ctors.html . Oricum nu e cazul (si nici buget) momentan, poate pe viitor.

Din cate am inteles luneta vine echipata cu un focuser decent.

Ma astept sa ofere o performanta decenta pentru vizual.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 02 Iul 2019 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rhemaxos a scris:
Este o luneta f7 102/714 ED (...) Cei de la TS Optics mi-au spus ca dupa 150X incepe sa apara aberatie cromatica dar poate fi redusa la minim cu un filtru bun.


E cu dus-si-ntors cu ED-urile astea Smile
Spre exemplu, poti avea bafta sa pui mana pe un exemplar foarte bine corectat cromatic, sau poti cumpara un ceva ce prezinta doar cu un pic mai putina aberatie cromatica decat un acromat clasic. Nu tot ce e ED se apropie de APO; pentru ca nu toti producatorii au aceleasi criterii de asigurare a calitatii optice instrumentelor pe care le fabrica.
Ca mai toate ED-urile, probabil si acesta va "sangera" in albastru - si C80ED-ul meu are "boala" asta, dar foarte finut se distinge, la puteri foarte mari. Ar fi de preferat sa testezi inainte cat de grava e "sangerarea" si cat de bine poate corecta acel filtru (ma rog, nu corecteaza, ca nu e corector, e doar filtru, deci mai degraba curata), altfel te distrezi cu ei cu retururi, cu asteptat dupa inlocuitor, cu dat cu zarul ca poate de data asta iese bine Smile
Vezi mai intai prin reviewuri ce zice lumea care a avut asa ceva pe mana si cum li s-a parut - cu si fara filtrul minune - macar stii la ce sa te astepti. Cand am luat ED-ul (SH) m-am uitat la imagini ale altor useri, am citit parerile lor, am incercat sa inteleg diferentele subtile intre ceea ce vezi intr-o poza si ce poti vedea in realitate cu ochii tai prin ocular.

De la Mak vs Cass la luneta de camp larg e un drum destul de lung, totusi Smile e bine ca nu te simti "atasat emotional", cum se zice, de nici una din cele doua versiuni propuse initial, dar asteptarea era ca in spatele alternativei propuse sa existe o anumita intelegere/acceptare a macar o parte din ceea ce presupune designul catadioptric.
Apropo - asta asa, ca sa te fac sa revii asupra schimbarii de macaz - stii ca intr-un Mak (sau Cass) nu ai aberatie cromatica, nu? Very Happy cel putin nu la nivelul unui ED. De-aia i se mai zice si "apocromatul saracului" (termen usor peiorativ, americanesc in mod sigur - nu cred ca-i chiar sarac unul care-si permite un Mak de cateva sute de euro; dar macar nu sunt mii de euro..). Dezavantajul e ca, nah, e putin mai intuneric si mai inghesuiala intr-un camp de Mak decat intr-un ED Laughing privind prin acelasi ocular, vreau sa zic, fara Barlow pt ED ca sa-l aduci dup-aia la acelasi raport focal si sa zici "pai, uite, ca si asta-i beznos ca Makul".

Altfel, o optiune care merita luata in seama, nu zic ca ar fi neaparat groaznica. Si eu ochisem acum cativa ani un model ca asta, dar s-au tot perindat prioritati si am amanat achizitia pana cand am amanat-o de tot. Nu zic ca regret, imi place ED80-ul, dar pt vizual, intr-adevar, ai nevoie de apertura ceva mai maricica.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2019 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A avut un coleg la rubrica vanzari un luneta identica, doar ca era branduita Astro Professional http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=187851#187851 . Descrie exact in ce consta aberatia cromatica la acest model. Acum depinde si ce lot am norocul sa prind.

Singura diferenta notabila este ca modelul comandat de mine nu are parasolarul retractabil. In rest este totul identic.

Cand am deschis acest topic eram montat pe telescop (instrument cu onglinzi) dar citind tot ce am reusit sa gasesc, pe forumul acesta si pe forumuri straine, am ajuns la concluzia ca merita sa dau o sansa acestei alternative.

Sper sa nu fi luat teapa. Luneta aceasta exista sub mai multe branduri. Nu am gasit nici macar un singur review negativ, in conditiile in care la nivelul acesta de pret deja asteptarile sunt mult mai ridicate. Or fi si cumparatori nemultumiti dar nu le-am gasit eu parerile postate pe internet.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2019 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A sosit, sunt in culmea fericirii Very Happy

Este mai mica decat ma asteptam.

Parasolarul nu este retractabil dar este detasabil, fiind prins cu filet.

Dimensiunile exactle ale lunetei sunt urmatoarele, pentru cine este curios:

luneta completa cu parasolar si diagonala : 80 cm

luneta fara parasolar , cu focuserul la minim : 55 cm

Din pacate nu am oculare bune cu care s-o testez. Momentan am doar ocularele standard de la dobsonian (plossl de 25 si de 10 si un barlow 2X).

Ce ma sfatuiti, sa merg pe un ocular de genul Hyperion Zoom 8-24mm Mark IV sau cateva oculare fixe?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2019 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-o stapanesti cu placere!


Citat:
Zoom 8-24mm
Ai ales luneta pt. wide si te limitezi la 8-24mm?
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2019 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc!

Ce ar fi indicat sa aleg?

Apropo, am nevoie de un adaptor de la 3/8 la 5/8 ca sa folosesc montura impreuna cu trepiedul. Sper sa gasesc prin Dedeman asa ceva ca pe internet nu am vazut nimic.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact