Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pamintul_se_roteste.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoviewer Celestron pe SkyWatcher 150/750


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2019 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoviewer Celestron pe SkyWatcher 150/750
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa imi termin si eu sistemul optic dotat cu un SkyWatcher 150/750. Nu este ceva foarte original, dar el a fost facut din bucati, unele luate de aici de la colegii mei si altele luate din alte parti. Pentru voi este putin important cum a decurs finalizarea sa, practic nefiind ceva extraodinar ... doar gauri, suruburi si ceva zgarieturi Smile.
Interesant cred ca este faptul ca am reusit sa adaptez destul de frumos la acest model de telescop un binoviewer Celestron. Si sistemul merge excelent. Este garantat pentru echipamentele prezente in poze (am facut poze cu detalii in acest scop). Partea frumoasa este ca nu trebuie sa scurtam, lungim sau modificam nici unul dintre echipamente.
Avem deci:
1- Un binoviewer Celestron
2- 2 x oculare Meade 25 mm
3- Un barlow 2X (Atentie doar modelul din poza este compatibil la filet cu Celestronul! pentru alte modele trebuie testat)
4- Un Telescop SkyWatcher 150/750.
5 - Trepied
Very Happy
Se demonteaza lentila barlow si se insurubeaza in capul binoviewerului. Si gata.
Practic se poate face clarul de undeva de la 40 m pana la peste infinit. Se obtine o putere maritoare undeva in jur de 60 ori ?



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  511.45 kb
 Vizualizat:  de 7709 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  978.1 kb
 Vizualizat:  de 7709 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  507.43 kb
 Vizualizat:  de 7709 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  647.24 kb
 Vizualizat:  de 7709 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  801.09 kb
 Vizualizat:  de 7709 ori

5.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Apr 2019 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird

Felicitari pentru instrument ,imi place ca mergi si la aperturi mai mari tot la modul binocular !

Comparand in poze - absolut ochiometric , lungimea lentilei Barlow in corpul original cu lungimea imaginata a drumului optic in vizorul binocular , eu cred ca obtii o marire de aprox. 120x nu 60x.
In orice caz 100x sau peste.
Cum este imaginea ?
Cum se comporta vizorul , este bine colimat ?

Cer senin si spor la observatii cu noul instrument , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Apr 2019 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte fain,binoviewingul este Nirvana pentru vizual!
Cind folosesti partea optica de la barlow ca nose-piece,magnificarea se schimba fata de ceea ce scrie pe el,pestru ca valoare de fabrica e calculata la o anumita distanta dintre sticla barlowului si field-stop-ul ocularului;singura metoda de a o masura cind il folosesti ca nose-piece este de a masura FOV cu/fara barlow...asta se face usor cu metoda driftului.
Eu de ex folosesc lentila de la barlow SW 2x care se insurubeaza la fix in BV TS Optics;are si vreo 2-3 mm de apertura in plus fata de corectorul original al BV(1.6x).Daca pui BV ca si un ocular obisnuit in barlow,obtii o magnificatie si mai mare.Ca sa apargi cerul cu magnificarea,poti folosi corectorul original(de obicei 1.6x) insurubat in BV si tot ansamblul bagat in barlow...si tot asa,doar cer bun sa ai:)

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2019 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Practic, desi ocularele in sine nu sunt din gama de varf, rezultatele au fost extrem de multumitoare.Imaginea este luminoasa, .... poate ca ai dreptate Mircea si magnifictia sa fie mai mare decat cea presupusa....
Nu am putut face teste caci am prins cu greu o stea (foarte folositoare caci mi-a garantat focalizarea la infinit si chiar dupa). Eram si lejer obosit, nefiind Intr-o forma fizica deosebita in perioada asta.
Tot incurajator mi sa parut si faptul ca nu am sesizat o diferenta de luminozitate intre canale. Poate la teste mult mai elaborate sa o detectez, dar oricum nu imi mai fac grji din acest punct de vedere. Binoviwerul este nou, desi luat second, nefolosit insa si cu sicla de prisme superba (300lei). Teste multe am facut pe terestru. Imaginea este luminoasa, clara, cum ziceam numai buna pentru mine lejer obisnuit sa folosesc ambii ochi.
Am facut si alte teste cu un alt binoviewer de microscop am reusit cu un barlow 3x sa ajung multumitor in focala dar puterea maritoare era cam mare si pierdeam lumina la greu. Dar testele vor continua.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mai 2019 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Masoara cu un subler diametrul discului Ramsden si aflam imediat cat este marirea.
Buna achizitie , te duce in Nirvana observationala , cum zice Mihai ,spor la experimente,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2019 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci, Mircea sa inteleg ca ar trebui sa fac asa:
Indrept sistemul optic dotat cu binoviewerul spre infinit (unde fac si clarul, bineinteles).
Apoi iau o foaie de hartie pe care eventual fac mai intai o serie de cercuri concentrice (cu eventual gradatii in axele lor - mira) de dimensiuni cat mai exacte.
Apoi pun foaia de hartie in fata unui ocular din bino, si o apropii/departez pana imaginea este perfect focusata pe foaia de hartie.
In acest moment masor efectiv diametrul luminos (fie dupa cercurile concetrice gradate - mira fie direct cu un subler).
Este corect asa ?
Sus
Klaus von Burg
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Oct 2015
Mesaje: 67



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 07 Mai 2019 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate e mai precis sa iei un cronometru Wink
Masori timpul exact cat trece in fata ocularuui o stea, sau Luna sau Soarele (bineinteles cu folia protectoare).
Faci determinarea de 5-7 ori, pt. ca o masuratoare nu-i masuratoare.
Faci medie, pe care ai obtinut in arc secunde. Convertesti in grade.
Ocularul tau are 52 gr camp vizual.
Iar campul obtinut este egal cu 52 impartit la grosiment.
Deci grosimentul foarte exact obtii impartind 52 grade la campul vizual masurat de tine (in grade!)
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Mai 2019 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a mentine puterea de marire la un nivel relativ acceptabil si pt DSO, se poate folosi o celula de Barlow 2x din acela cu tub lung - cu cat tubul e mai lung la acelasi factor de marire, cu atat puterea rezultata in binoviewer va fi mai mica in final.
Avusesem si eu o celula de SW 2x Barlow, exact din acesta, cu T2, montata direct in nasul binoviewerului, insa puterea ajungea pe la 3.5x Shocked Asa ca am cautat alternative si am gasit, cu greu, un Barlow Parks 2x cu tub lung (115mm). Problema cu el a fost ca, desi puterea ramanea ~2x in binoviewer, a trebuit sa-i atasez un adaptor pt filet - era pe mult prea minunatul filet Brandon (echivalent 30 x 0.8mm); noroc ca adaptorul la M28.5x0.6 a fost suficient de subtire/scurt cat sa nu amplifice puterea de marire.
Dar altfel, ma numar printre fanii binoviewingului si incerc sa "contaminez" pe cat mai multi, in masura posibilitatii. Cel mai recent am testat un bino de microscop IOR convertit la astro (al treilea), cu oculare de binoclu rusesc, pe o luneta Meade 90/800, iar Luna, la 60x, in mod "stereo" este..... ceva ce nu trebuie ratat Smile e ca si cum ai avea un binoclu "oricat X" Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 07 Mai 2019 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ai "convertit la astro" bino-ul de microscop ior?..eventual poti trimite si poze
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Mai 2019 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai, la primul si al treilea doar am atasat o piesa de 1.25" la nasul scurt filetat al bino-ului, ocularele de binoclu potrivindu-se intamplator cu porturile clasice pt microscop, iar pt exemplarul nr. 2 am conceput si doua cupe de 1.25" pt oculare cu barrel standard pt telescop - desi in cele din urma am pus tot oculare de microscop, insa pe standardul urmator de diametru (30.5mm in loc de 23.2mm) cu un mic manson metalic pana la 31.75.

asa arata unit #2

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 08 Mai 2019 01:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diferenta intre 30 si 23 este mare?..sa nu intreb fata de ocularele astro Smile
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Mai 2019 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

intr-adevar, este sesizabila o diferenta intre campul oferit de ocularele de 23.2 si cel prin ocularele de 30.5, atat cantitativ cat si calitativ (depinde si de producator, bineinteles), insa am cautat un echilibru intre field stopul ocularului (parametrul de dupa marirea de care e capabil - 10x/23) si diafragma de camp a prismelor din bino. ai sa gasesti oculare cu campuri din cele mai variate, pt o aceeasi putere de marire (10x/18, 10x/20, 10x/23, 10x/25) - reprezentand geometric ce inseamna asta, vei determina si valoarea in grade campului aparent

ma batea gandul sa incerc marea cu degetul si sa vad cum s-ar potrivi niste Zeiss 10x/25 pe 30.5, insa, doua lucruri m-au facut sa mai "cujet" nitel inainte: raportul intre cele doua diafragme mai sus mentionate (25 la ocular, 23 la prisme), dar si pretul (doua cifre la 10x/23, trei cifre la 10x/25). atunci am zis "sau mai bine lasa...." Laughing sunt suficiente si cele 50 grade in ocularele pe 30.5. plus, eye-relieful comod si "galagia de sticla" dinspre ochi face ca observatiile sa decurga confortabil.
cu ocularele pe 23.2 puteam obtine cam 42-45 grade maxim. iar Zeissurile de care ziceam sunt incadrate in categoria super wide field in microscopie (asta ar echivala cu "meh, e.. ok-ish" pt astro - putin peste 50 grade).

spre deosebire, ocularele standard pt astro nu prea se compara cu cele de microscop (ocularele noastre cele mai "inguste" ar fi considerate "wide" in microscopie), in privinta campului aparent, insa au cel putin doua neajunsuri:
- campul poate fi prea mare pt diafragma prismelor (mai ales cele peste 60 de grade, 70, 82... nu mai zic), si atunci te trezesti cu camp vignetat - o posibila solutie ar fi scurtarea picioarelor (berrelurilor), daca si cupele bino-ului permit, adica sunt mai scurte;
- de cele mai multe ori nu permit reglajul fin (helicoidal) al focalizarii - daca te uiti la unit#2, vei vedea ca partea de sus, cu lentilele, este oarecum independenta de carcasa, permitand ajustarea pozitiei individual pt fiecare ochi in parte; la unit#1 si unit#3 e alta poveste, reglajul este cel nativ al capului binocular, asa vine el, cu microfocusere incluse (de fapt numai unul este reglabil, de obicei, in varianta standard, insa eu am combinat piese de la 4 capete de microscop, ca sa iasa astea 3 asa cum am vrut).

o alternativa ar fi ocularele din binoclurile mai vechi, rusesti sau germane, asa cum mentionam - scoasa numai celula cu sticlele propriu-zise din corpul ocularului - de regula sunt fie pe 23.2, fie pe 24.5, iar campul depaseste de cele mai multe ori 60 grade (cele de la Zeiss 8x30 au chiar 68 ); si sunt foarte low-profile, le poti apropia suficient de diafragma prismelor cat sa nu se manifeste vignetarea si te poti incadra si in backfocusul telescopului la o adica.

deci, cel mai bine e sa tatonezi solutii pana gasesti echilibrul, sau inveti din experienta altora Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact