Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc2264klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224471
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie Newton


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie Newton
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor,

Un amic doreste sa cumpere un telescop si mi-a cerut opinia. Problema este ca eu nu am mai urmarit de multa vreme piata instrumentelor, astfel ca nu prea stiu ce sa-i recomand.

El doreste in principiu un telescop newton cu o oglinda de cca 200 mm. Are deja un mic maksutov, insa vrea ceva mai multa apertura. Nu cred ca vrea mai mult de 250mm, pt ca s-a apucat sa isi faca propria oglinda de 300mm, insa proiectul lui merge lent. Nu are o montura, dar isi poate sigur face singur o montura dobson.

Imi puteti da niste sugestii (eventual bazate pe experienta) pentru un instrument de genul asta si cu calitatea intre mid si top range?
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca topicul e orientat catre telescoape newton, cred ca ar fi bine venite si sugestii despre alte tipuri de telescoape cu apertura 200-250. Am uitat sa precizez ca telescopul va fi folosit in principal la observatii vizuale.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Iun 2019 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu fie nici Mak nici Newt si sa se incadreze in apertura 200-250 mm pt vizual, probabil castigator o sa iasa un SCT de 8", 9.25", sau 10" - depinde de buget si de montura pe care o va achizitiona, ca e cam .... nu imposibil, dar un pic ciudat si nu foarte practic sa pui un SCT pe montura Dobson Smile Te uiti pe la "coada" telescopului, iar montura de tipul ala favorizeaza pozitionarea laterala, plus ca bratul fortei necesare ca sa misti tubul e mai scurt si scade precizia de pozitionare.

Si eu am acum un Mak mai mic (127) si am avut inainte un C8, iar posibilitatile pe vizual sunt sensibil mai mari la apertura mai mare (logic, duuh...), il pot intelege perfect aici Smile doar ca nah, am fost nevoit sa downgradez din... varii motive.

Poate urmari sectiunea Bazar, aici l-am dat si eu pe-al meu, acu' ceva timp. Sau isi poate lua unul nou, daca "vrea sa stea in fata" Wink

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Varianta SH pica, amicul e spaniol si nu prea m-as aventura sa cumpar eu pt el. Mak-ul lui e chiar si mai mic: 4", cca 100mm.

Eu zic sa scoatem din discutie montura. Daca isi va lua newton isi poate construi o montura dobson, daca va fi un cassegrain probabil isi poate improviza o montura azimutala pana sa isi ia o montura decenta.

Deci pana acum avem c8 ca recomandare. Asta era de la celestron parca nu?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Iun 2019 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, poate fi si Celestron, desi merge citit si "catadioptric de 8 inch" - ca sa nu excludem celelalte marci. Am inteles ca si cei de la Meade se lauda mai nou cu capabilitati ACF demne de Edge HD-ul al Celestronilor, dar "gura targului" zice ca nu ar fi aceeasi mancare de peste Smile Am chiar un prieten care si-a cumparat un Meade de 8" si e foarte incantat de el. Si Celestronul meu era foarte ok (nu era Edge, ci un pic mai vechiut, XLT), iar reviewurile la Edge par sa le vorbeasca numai de bine.
Bine, astea asa, ca branduri mai comune, sa le zicem. Ca mai sunt si altele, dar depinde de cat e dispus sa investeasca in instrument.
Ar mai fi varianta RC, insa nu pentru vizual, data fiind obstructia cam mare cauzata de oglinda secundara; deci mai degraba nu RC.

p.s.: am avut si un Mak de 4" inainte, excelent grab&go planetar Smile m-am bucurat de fiecare noapte petrecuta cu el la stele (ma rog, planete, dar cine mai sta sa faca distinctia..)

p.p.s.: apropo de Spania si de 200mm, daca bugetul nu-i o problema, stiu pe cineva care poate sa-i livreze un APO triplet oil-spaced de 200mm f/8, facut pe comanda, si e deja pe podium, cu coronita Very Happy expediaza oriunde in lume, iar acolo de unde e amicul tau are deja cativa clienti care au comandat asa ceva, foarte multumiti; dar nah... nu e tocmai accesibil oricui

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Iun 2019 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Sorin, dacă amicul tău își șlefuiește o oglindă mai mare zic și eu că un catadioptric de 8 țoli ar fi de luat în considerare. Are o apertură relav mare, este ușor (SC de 8 cântărește 5,6 kg) și poate să-i facă o montură azimutală gen ”Penelopa” -( vezi topicurile deschise de dl Pteancu ca și blogul domniei sale -Observo ergo sum, sau poate o montură EQ5)
Va avea un instrument bun la toate și ar fi complementar cu dobsonul cînd îl va termina.
Bănuiesc că și în Spania există SH și le poate lua de acolo la jumătate de preț.

Desigur că ar fi și varianta mak-ului de 180 (SW sau Intes) depinde de bugetul pe care l-a alocat acestui scop atata doar că aceste instrumente sunt mai grele (în jur de 8 kg)

Sau , în fine ar fi varianta unui tub Newton de 8 sau 10 țoli

_________________
mihai
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9473

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un newtonian lung de 150-200 e suficient pentru vizual, atât planetar cât și DSO. Pentru că deja are oglindă mai mare în lucru, un 250 ar fi redundant, părerea mea.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 26 Iun 2019 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diverse experiente (inclusiv cea personala) atesta faptul ca o imbunatatire vizibila este posibila incepand cu o dublare a aperturii considerand acelasi nivel de calitate optica, grosisment si conditii de seeing. Diferentele de design optic (refractor sau reflector) sunt irelevante in acest caz.
In cazul de fata 250 mm reprezinta un prag demn de depasit avand in vedere diferenta accesibila pana la 300 mm. In conditiile enumerate mai sus si optimizand putin costurile eu as prefera o apertura de 300 mm a unui instrument second hand comparativ cu un instrument de 250 mm nou.
Referitor la slefuitul propriei oglinzi as dori sa ma abtin avand in vedere nivelul de experienta si logistica (in final costuri) necesar obtinerii unei calitati chiar si la nivelul minim comercial existent. Nu descurajez nici pe departe ideea, doresc doar sa subliniez efortul necesar in cazul acestei variante. Apelarea la profesionisti (inclusiv pe acest forum) reprezinta o alternativa buna atata timp cat costurile pot concura cu cele existente pe piata. Din cate stiu acesti profesionisti pot oferi o calitate mai buna decat a multor produse de pe piata, important fiind in acest caz sa se ajunga la un cost reciproc avantajos in conditiile mentionate.


Ultima modificare efectuata de catre starbuck la 27 Iun 2019 13:00, modificat de 1 data in total
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Din cele zise, pare-se ca cea mai interesanta varianta ar fi un SC de 8". Sau daca bugetul e ceva mai mic un newton de 8".
Saiph: sunt aproape sigur ca amicul meu nu dispune de un buget pentru luneta aceea.
Starbuck: e drept ce zici, insa mai e un factor important in chestiunea aceasta - placerea de a-ti fabrica singur un lucru. Daca va reusi satisfactia va fi mult mai mare. Daca nu, va putea oricand sa isi cumpere un instrument mai mare.

Multumesc inca odata
Sorin
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin Sfartz a scris:
Daca isi va lua newton isi poate construi o montura dobson


Monturile dobson cumparate impreuna cu telescopul sunt oferite literalmente gratuit de vanzator. Nu prea este nicio diferenta intre a cumpara tubul vs tubul plus montura dobson.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5505

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
Diverse experiente (inclusiv cea personala) atesta faptul ca o imbunatatire vizibila este posibila incepand cu o dublare a aperturii considerand acelasi nivel de calitate optica, grosisment si conditii de seeing. Diferentele intre design-ul constructiv (refractor sau reflector) sunt irelevante in acest caz.


Corect! Pentru a nu incurca borcanele trebuie sa specificam ca prin apertura exprimata mai sus se intelege suprafata de captare a luminii. Cu alte cuvinte, la fiecare dublare a suprafetei obiectivului se observa o imbunatatire clara la ocular.
Pentru ca amatorii folosesc mai des notiunea de apertura liniara (diametrul obiectivului) relatia care exprima imbunatatirea vizibila la ocular va fi:
D urmator= 1,41 D precedent

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Silviu.

In cazul asta daca ii va iesi bine oglinda aceea de 300, nu are rost sa se "arunce" la un telescop de 250. Mai ales ca e importanta si portabilitatea. In directia cealalta, un instrument de 200 va fi o imbunatatire semnificativa fata de cel de 100 pe care deja il are. Cum sunt 2 dublari de suprafata vor fi 2 imbunatariri...

Rhemaxos mersi de pontul cu montura dobson.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Are experienta cu fabricarea de onglinzi, are instrumente de masurare, stie exact ceva face sau pur si simplu experimenteaza din curiozitate si din dorinta de a salva niste bani?

Nu e suficent ca oglinda sa fie mare, trebuie sa mai fie si buna calitativ.
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 26 Iun 2019 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

L-a citit si el pe Texereau, are o ruleta - ce-i mai trebuie? Laughing

Serios vorbind acum, amicul acesta al meu poate nu are multa experienta cu slefuitul, insa nici nu poate sa o dobandeasca altfel decat incercand. Apoi e un om foarte talentat, si-a facut cnc-uri, imprimanta 3d, o masina de slefuit etc. Cat despre masuratori cred ca ii place sa foloseasca testul SIT al lui Bill Thomas (un soi de combinatie intre caustic si lwt). Din cate stiu si-a facut si un interferometru. Oglinda lui este foarte bine polisata, a reusit sa faca o sfera foarte buna si a inceput parabolizarea unde s-a blocat. Eu zic ca e pe drumul cel bun.
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 30 Iun 2019 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti de telescopul asta pe care l-a gasit pe ebay? :

https://www.ebay.es/itm/TS-Ritchey-Chretie...Swh2xYBLeQ

A gasit prin Spania un C8 SH, dar vechi, foarte vechi - de prin 1997. Are si un soi de montura primitiva in furca cu un singur motor. Costa vreo 800 euro, dar mie mi s-a parut cam scumpa.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact