Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_11a_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Saturn


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2019 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Saturn
Raspunde cu citat (quote)

Am (re)inceput sa pozez Saturn, de data aceasta cu telefonul afocal 35x. M-am chinuit putin sa fac stacking deoarece telefonul salva mp4 (H264) si Registax nu prea stie. Dar schema este simpla:
- se descarca PIPP
- se incarca filmul si se salveaza in formatul final dorit (avi, ser, bmp, png, etc)
- eventual ca sa nu stackuiesti fullHD (planeta ocupa foarte putin in intreg cadrul), se poate activa functia automata de crop si centrare pe planeta, practic are un efect de stabilizare, Saturn va fi tot timpul in centul imaginii, usureaza si munca din Registax de aliniere.
Rezultatul este modest dar important este drumul pana la el Smile



VID_20190811_234210_pipp.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  4.26 kb
 Vizualizat:  de 6444 ori

VID_20190811_234210_pipp.jpg



pipp1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  167.52 kb
 Vizualizat:  de 6444 ori

pipp1.jpg



pipp2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  242.59 kb
 Vizualizat:  de 6444 ori

pipp2.jpg



pipp3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  123.18 kb
 Vizualizat:  de 6444 ori

pipp3.jpg


Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 12 Aug 2019 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acelasi workflow il folosesc momentan si eu si nu cred ca e nevoie de mai mult in materie de procesare. E nevoie doar de seeing cat mai bun si magnificatie cat mai mare. Legat de magnificatie eu pastrez magnificatia ocularului care da cele mai bune detalii si in rest folosesc zoom-ul optic din telefon atat cat imi permite sa nu stric detaliile. Chiar si asa e foarte instabila imaginea daca nu ai un adaptor bun si bine centrat, respectiv tracking ecuatorial. Aceste chestii le am si eu actualmente in curs de rezolvare, sper sa am parte de capturi cat mai bune (cele de pana acum nu mi-au placut). Oricum nu este mai multa munca decat la un webcam planetar, dimpotriva, ai multe aplicatii foto atat in Android cat si in iOS, live view generos si nu mai depinzi in timpul capturii de laptop, cabluri si alimentare externa.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2019 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
..folosesc zoom-ul optic din telefon ...
Ai zoom optic in telefon, ce model este?
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 12 Aug 2019 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oh, scuze, prin zoom optic ma refeream la contributia camerei telefonului la ansamblul optic. E digital zoom-ul 4x dar destul de bun pana la 2x. Tel. este acesta:
https://www.gsmarena.com/huawei_y6ii_compact-8663.php
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 20 Aug 2019 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Postez si eu o imagine cu Saturn capturat prin smartphone Huawei Y6 II Compact si ocular BCO 10mm, magnificatie 137x, 677 / 713 frame-uri (31 sec. la 23 fps) prin telescop RC 6" F/9 cu centrare in PIPP, stacking in Registax si ajustari in PS. Pare o joaca dar am vrut sa testez ce poate telescopul la limita in urmatoarele conditii :
- seeing destul de slab, 4/10;
- altitudine joasa la planeta - aprox. 20 de grade;
- proiectie afocala, fara Barlow, optica telefonului contribuind la aberatiile cromatice prezente in partile de sus si de jos ale planetei;
- stacking cu numar relativ mic de frame-uri;
- fara tracking;



mov_0022_pipp_305.jpg
 Descriere:
Saturn, smartphone, 31 sec, 677 / 713.
 Marime fisier:  34.29 kb
 Vizualizat:  de 6255 ori

mov_0022_pipp_305.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2019 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg ce rost are pierdere de timp sa folositi telefoanele la poze astro care evident sunt pentru vorbit iar rezultatul la cer planete este aproape de zero. adica prin lentiluta aia de plastic turnata ca picatura ce ar putea sa se vada pe cer.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Aug 2019 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eh... Smile nu e chiar asa.
Intra pe grupul de FB Smartphone Astronomy, sau pe threadul Smartphone Astrophotography de pe CN.
Stim ce zici tu, Tavi, si e 99% corect. Doar ca acel 1% iti poate schimba un pic perspectiva.



sat_20190718_S6_b.png
 Descriere:
Samsung S6 Edge+, SW MC127, LX7mm xCel
 Marime fisier:  11.58 kb
 Vizualizat:  de 6224 ori

sat_20190718_S6_b.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 21 Aug 2019 15:28, modificat de 1 data in total
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2019 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu consider ca naivi sa nu zic neseriosi cei cu telefoane la astronomie cam similar cu cei ce bat apa in piua cu binoclurile cu nesfarsite postari despre marirea celebra de 10x prin care se bucura de astronomie . nu era ape vremuri miscarea astronomica asa transparenta -surogat . astronomia de amatori incepea de la oglinda de la 100mm in sus prin anii 60-70 .
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Aug 2019 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil, ca si in alte aspecte ale vietii, in societate, si astronomia de amatori e atinsa de frivolitate. Dar asta nu face ca anumite rezultate sa fie absolut spectaculoase, tinand cont de echipamentul folosit.
Hai sa nu stigmatizam acest curent, care, pana la probe contrarii este doar o moda. Sau, altfel spus - incearca si ei marea cu degetul. Si nu mi-e rusine sa recunosc ca m-a atins si pe mine "microbul" Smile Insa am vazut ce pot face cu ce am, gata, revenim la calea corecta. Cei care isi propun din asta un scop in viata, sa fie sanatosi. Noi o facem doar de dragul loisirului. No pun intended Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2019 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"...cei ce bat apa in piua cu binoclurile cu nesfarsite postari despre marirea celebra de 10x prin care se bucura de astronomie "

Cu scuzele de rigoare, gasesc aceste randuri foarte deplasate. Fiecare clipa cand privesti cerul, cu orice instrument optic este mai mult decat o banalitate cotidiana, este chiar o BUCURIE. Iar unii dintre noi nu avem decat un biet binoclu, nu suntem premianti ca altii sa avem oglinzi de n-spe toli si monturi de n-nspe roni.

Credeam ca varsta, profesionalismul cat si experienta D-voastra in OPTICA si ASTRONOMIE nu pot genera astfel de ganduri, pe acest forum...pe care nu doresc sa le cataloghez inca.
Dar ce sunt eu ? Un credul, un optimist, un noob privind cerul cu ce am, fara a posta bucurii generate de banale instrumente optice pentru a nu aparea astfel de ganduri similare cu ale D-voastra.

Cer senin tuturor !

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2019 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateodata te mai apuca asa un dor, te dai jos din ferrari si faci o tura cu trabantul, de dragul mirosului de ulei ars si carton...ecuatia vitezei este aceeasi in ambele..pana la un anumit prag... Smile
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2019 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pur si simplu ma intristeaza regresul avand cunostinta de ce miscare de astronomi amatori am avut in trecut in Romania in diverse orase inainte sa apara NET telefoane . dupa mine astronomii amatori incep de la un anumit nivel in sus in rest e (soimii patriei casa pionierilor si asta la varsta copilariei)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2019 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord, ca sa ajungi sus trebuie sa tintesti sus. Pe de alta parte sunt multi care au telefoane si foarte putini cu camere dedicate, dar au acasa un telescop, sa tii telefonul la ocular si sa filmezi Saturn poate fi o revelatie. Desi aici intentia mea din primul post era sa vad fluxul operational si nu neaparat sa pozez Saturn cu telefonul. Poate fi si un fetish, daca omul vrea sa foloseasca smarfon asta e..placerea lui Smile
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Aug 2019 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

e fantastic telefonul probabil va ajunge sa elimine si o gramada de aparatura din laboratore de astro-fizica -cuantica si din cercetarea medicala . auzeam ca fac si apare telefon cu 100mpix . eu stiu din fotografia de profesionisti ca nici cele mai bune scumpe obiective de mii de euro nu pot folosi senzorul eficient ca nu dau nici in centru rezolutie mai mare de 20Mpix dar picatura de plastic din hipertelefon va asigura la fanatici 100mpix
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2019 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telefoanele pot fi utile in diverse aplicatii/domenii, lasand la oparte marketingul celor 100mpx, am meu de ex. se comporta onorabil comparat cu DSLR pe anumite zone. In plus are unprocesor si niste algoritmi care mai pot pacali privitorul neatent.
Dar sa nu uitam ca un telefon mai poate fi util in astrofoto si la a chema un prieten cu o camera dedicata si un telescop serios ca sa scoata poze remarcabile... Laughing
Aici suntem pe zona "Incepatori", promit ca dincolo nu mai postez poze cu telefonul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact