Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PLey1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura paralelogram E-IMAGE pentru binocluri


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Iun 2020 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura paralelogram E-IMAGE pentru binocluri
Raspunde cu citat (quote)

Aceasta montura E-image este de fapt un accesoriu pentru filmare, numindu-se "macara" in limbajul operatorilor. Este folosita pentru panoramare aeriana sau filmari la firul ierbii. Dar nu este altceva decat o montura paralelogram similara cu cele dedicate binoclurilor astro. Numai ca este mult mai usoara decat cele dedicate pentru binocluri fiind din carbon. Am cumparat-o de la F64 varianta mai mica care suporta instrumente de pana la 5kg. Exista si varianta mare care suporta incarcari de 8kg.
Experienta cu montura paralelogram este unica si foarte relaxanta. Poti privi oriunde pe cer fara sa te doara in zona cervicala. Ai o mobilitate excelenta, miscand binoclul ca si cum l-ai tine doar in maini si unde te opresti acolo ramane binoclul. O poti folosi din picioare, pentru ca poate ridica binoclul chiar la o inaltime de 3m (trei metrii nu este o greseala Smile ), dar si intins pe spate pe sezlong. La zenit nu este nici o problema de privit nici din picioare nici de pe scaun pentru ca iti duci binoclul exact in pozitia cea mai confotabila pentru tine. Este foarte utila mai ales cand observatiile se fac in grup pentru ca se poate schimba inaltimea la oculare in functie de inaltimea fiecaruia, fara sa se schimbe imaginea din oculare!!!! Montura este din carbon cu brate telescopice. Bratul paralelogram se poate lungi pana la 1,80m. Trepiedul se poate extinde pana la o inaltime de 1,60m. Totul se misca fin si exact. Bratul paralelogram se prinde pe trepied intr-o nuca semisfeica (prindere tip ball 75mm) sistem util pentru aducerea usoara la nivel a bratului. Trepiedul este extem de stabil iar bratul paralelogram se pliaza compact si intra intr-o husa. Vine cu doua sine de prindere a aparaturii, una scurta si una lunga. Montura vine cu un saculet in care se pot pune contragreutati. Bratul si trepiedul fiind din carbon cantaresc impreuna doar 5kg. Pretul este de 1300 ron.
Totusi transportul monturii si pregatirile de echilibrare, fura din avantajul extraordinar al binoclurilor: versatilitatea, portabilitatea extrema si folosirea imediata. Plus ca eu am o parere a mea subiectiva ca atunci cand stai intins confortabil pe spate, cu un binoclu in maini ai o senzatie inexplicabila, de neegalat cu acelasi binoclu pus pe o montura. Cand stai intins pe spate si te misti liber pe cer, atunci simti si ai senzatia puternica ca esti tu singur cu cerul. Senzatia asta este mai mult psihologica si e mult mai puternica decat atunci cand ai la dispozitie tot felul de sisteme si de monturi care se interpun cumva psihologic intre om si cer! Stii ca sunt acolo si iti fura din intimitatea si libertatea ta Smile Dar oricum tipul acesta de montura paralelogram imi place foarte mult pentru ca are mobilitatea si usurinta de privit cea mai mare dintre toate monturile pentru binocluri. Este cea mai buna modalitate de stabilizare si folosire a binoclurilor mari si voluminoase, pentru ca are cel mai mare grad de libertate dintre monturile pentru binocluri. Eu voi folosi aceasta montura mai ales si pentru ca imi permite sa fac mai usor desene la ocular! In poze bratul paralelogram nu este extins la maxim (maximul este de 1,80m)



DSC03835.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  958.55 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03835.jpg



DSC03818.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  977.51 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03818.jpg



DSC03819.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  989.41 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03819.jpg



DSC03820.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  924.33 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03820.jpg



DSC03821.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  977.06 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03821.jpg



DSC03822.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  928.68 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03822.jpg



DSC03824.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  892.91 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03824.jpg



DSC03823.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  951.99 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03823.jpg



DSC03833.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  926.54 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03833.jpg



DSC03830.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  921.22 kb
 Vizualizat:  de 3349 ori

DSC03830.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iun 2020 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Arata foarte bine, sa o folosesti sanatos !
Ai dreptate,orice montura fura din versatilitatea binoclului dar ii dubleaza rezolutia fata de observarea din mana.
Fara montura asta nu vei putea exploata la maxim rezolutia lui APM la duble,roiuri etc.

Mai da-o-ncolo de libertate,vine vremea cand omu' tre sa se insoare !
Iar binoclul ... sa se monteze ...

Felicitari pentru achizitie,spor la observatii,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Iun 2020 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:


Mai da-o-ncolo de libertate,vine vremea cand omu' tre sa se insoare !
Iar binoclul ... sa se monteze ...


Laughing Laughing

Multumesc!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iun 2020 08:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte intersanta descoperire sau adaptare cum vrei sa ii zici, multumim ca ai si impartasit-o cu noi tudor!
Am studiat de ieri acest sistem si imi place chiar daca nu am apucat sa testez asa ceva.
As avea totusi o intrebare. Din cate am vazut sunt doua posibilitati una (cea ieftina ce vine cu montura) contragreutatea fiind un saculet legat cu o sofara de bratul paralelogramului si ar mai fi posibilitatea achizitiei unei greutati metalice (daca imi aduc aminte avand un pret de 110 lei - se vinde separat). Acum intebarea: crezi ca faptul ca sacul atarna ... induce oarece miscari in plus la oprirea din deplasare a paralelogramului ?... miscand, sacul nu oscileaza in plus ? Nu ar fi mai buna pana la urma o investitie si intr-o greutate ferma montata pe brat ?
...intreb pentru un prieten Very Happy
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Iun 2020 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da, e mai stabila cu greutate metalica fixa. Dar daca o misti incet, am incercat si nu se percepe nici o miscare nici cu saculetul cu greutati
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact