Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
gamma_cyg_neb_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie Telescop


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alin_Boro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2019
Mesaje: 7



Localitate: Simeria

MesajTrimis: 27 Dec 2019 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie Telescop
Raspunde cu citat (quote)

Salut baieti. Am nevoie de sfatul vostru. De vreo 2 ani am inceput sa imi dezvolt o pasiune despre astronomie. Am inceput prin a urmari canale de youtube despre spatiu, apoi m-am abonat pe toate retelele de socializare ale NASA, ESA, SPACE X, si diferiti youtube-ri ce vorbesc despre spatiu si explorarea spatiului.
Am zis sa trec la urmatorul nivel. Imi doresc un telescop atat pt mine cat si pt micii mei baieti.
Ce imi doresc de la acest telescop:
- sa pot vedea planete (in special Venus Marte si Saturn)
- sa observ craterele de pe luna
- diferite galaxi
- sa pot sa stochez ceea ce observ in format electronic
Bugetul meu este intre 1500-2000(MAXIM) de lei
Eu am cautat dar tot nu ma pot decide si am o reala nevoie de un sfat
Cititnd pana acum, mi-am dat seama ca am nevoie de un telescop cu apertura de cel putin 150 mm, raport focal de la 5 in sus. Eu m-am oprit la doua si nu ma pot hotari. Vreau un sfat sau alte idei.
https://www.astrosho...ab_bar_1_select
Acesta imi face cu ochiul pt ca este accesibil ca pret si m-as incadra sa cumpar si un suport pt smartphone

https://www.astrosho...ab_bar_1_select
Acesta, desi este mai scump are un avantaj: GoTo (asa cred) ma ajuta sa acele corppuri ceresti pe care vreau sa le observ

https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...r_1_select
Acesta are aparetura de 150 dar nu stiu de ce nu ma atrage

Va rog ajutati-ma. Dca aveti si alte propuneri va rog sa ma sfatuiti. Multumesc
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2019 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Primele doua linkuri nu merg.

Un aspect important este si locatia, de unde vreti sa faceti observatiile?
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 27 Dec 2019 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, inainte de a te decide (primele doua linkuri nu le-am putut deschide) citeste si paginile dedicate observatiilor astronomice ce apar pe site-ul Starmax. De asemenea poate iei in calcul si echipamente second ce apar la Bazar. De cele mai multe ori sunt instrumente bune vandute cam la jumatate din pretul de magazin.
_________________
mihai
Sus
Alin_Boro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2019
Mesaje: 7



Localitate: Simeria

MesajTrimis: 27 Dec 2019 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze, nu am observat. Acestea sunt primele două:
https://www.astroshop.ro/telescoape/meade-...r_1_select

https://www.astroshop.ro/telescoape/meade-...r_0_select
Observatiile se vor face din două locații
Acasă, la țară, lângă padure, in afara orasului si o a doua, Târgu Mureș, la platoul grădinii zoologice
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Dec 2019 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit pe forum!
Cele doua telescoape din link-uri sunt de 130mm nu de 150mm cum ziceai initial ca vrei minim. Si din cate vad cel cu f5 nu are oglinda parabolica care este obligatorie la acest raport focal. Si pe deasupra nu pare sa se poata colima nici oglinda secundara de pe spider dupa cum vad din poze (poate chiar asta e cauza pentru care se observa, in filmuletul de prezentare de la "descriere", ca au scos spiderul cu oglinda secundara din reclama !!!! ciudat sa faci reclama cu un instrument incomplet )
Cel din link-ul al doilea avand tubul asa de scurt la focala de 1000mm are sigur o lentila maritoare intre oglinda secundara si focuser ce ii cam scade calitatea optica! Deci, in locul tau eu as fugi de aceste doua modele propuse!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata tudor la 27 Dec 2019 11:29, modificat de 2 ori in total
Sus
Alin_Boro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2019
Mesaje: 7



Localitate: Simeria

MesajTrimis: 27 Dec 2019 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok. Mulțumesc. Este bine de știut asta. Habar nu aveam de aceste aspecte. De al treilea ce spuneți? Sau ce îmi propuneți?
Mulțumesc
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Dec 2019 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A treia varianta pare mai buna
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2019 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As alege un instrument spus pe o montura ecuatoriala cu motorizare. Daca vorbim si de capturi foto/video s-ar putea ca telefonul sa nu satisfaca cerintele desi poti face incercari de captura la planete sau Luna. Cu DSO diferite galaxii este putin mai complicat, necesita o camera mai buna, eventual daca ai DSLR sau mirroless ar fi mai bine, insa aici sunt multe aspecte de discutat, nu este asa de simplu.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 27 Dec 2019 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Alin, bine ai venit pe forum !

La link-ul asta ai o sumarizare eficienta a scalei zonelor Bortle de poluare luminoasa:
http://darkskyarkansas.com/learn/bortle-scale

Vezi care zona e cea mai buna pentru locatiile tale de observatie si recomandarea mea e sa-ti alegi o apertura invers proportionala cu numarul zonei. O apertura mare intr-o zona cu poluare luminoasa mare nu te va ajuta deoarece vei aduna mai multa lumina parazita decat informatie vizuala. Filtrele de poluare luminoasa isi pot face treaba numai intr-o masura limitata, adevaratul lor rol este sa creasca contrastul obiectelor observate in raport cu fundalul cerului, nu sa le faca mai luminoase. In zonele urbane si suburbane de la 9 la 6 te vei putea bucura de Luna si planete, M42, M31 la jumatate de dimensiune, cateva nebuloase si destul de multe roiuri stelare. Abia incepand cu zona 5 in jos incepe satisfactia observationala adevarata atat la planete cat si la DSO dar e bine de evitat stalpii de iluminat stradal care chiar si in zone mai mici decat 5 te vor aduce "fara regrete" Smile in zona 9. In plus fata de poluarea luminoasa mai ramane sa alegi si sa te rogi Smile pentru o locatie cu un seeing si transparenta bune care nu au de-a face cu poluarea luminoasa ci doar cu turbulentele atmosferice, respectiv curatenia aerului si pot afecta orice zona din scala Bortle mentionata. Oricum acesti factori spre deosebire de scala Bortle au o natura variabila, deci pot oferi in functie de situatie si valori favorabile pentru observatiile astronomice.

Referitor la instrumente un reflector newtonian clasic (nu ma refer la design-urile derivate Mak, Cass, etc) ofera cel mai bun raport performanta/pret. Spre comparatie un refractor cu optica de buna calitate si performanta optica (apocromat) ofera cele mai bune imagini atat vizual cat si fotografic dar si pretul este pe masura.
Apoi trebuie avut grija la capcana instrumentelor rapide, de obicei F/5 dupa care alearga multi incepatori la achizitie fara sa stie ca vor investi cel putin inca o data pretul telescopului in oculare cu corectie optica de buna calitate. Numai cu oculare bune un telescop poate fi considerat un instrument complet. Desigur, daca nu exista limitari de buget sunt bune si telescoapele F/5 dar s-a mentionat deja ca exista o limita de pret.
Concret eu as merge in limita bugetului pe un instrument newtonian clasic F/8 (pentru a avea acces si la oculare decente din punct de vedere al raportului performanta/pret) pe montura ecuatoriala cel putin EQ5 (a se studia si variantele second hand) cu aperturi de pana la 200mm pentru zonele Bortle poluate de la 9 la 6 si de la 250mm in sus pentru zonele bune 1-5. Apoi dupa cum spuneau colegii anterior trebuie avuta in vedere calitatea optica a diverselor instrumente. Daca te vei gandi si la astrofotografie serioasa in afara de Luna, cateva roiuri si duble sau Calea Lactee atunci trebuie sa inmultesti cu cel putin 5 bugetul initial (vor fi necesare DSLR sau camera astro dedicata, montura stabila care suporta sarcina mare si cu motorizare tracking si autoguiding, surse de curent portabile, filtre, adaptoare, etc).

Spor si mult succes !
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 27 Dec 2019 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Dacă e vorba de zona Târgu-Mureșului, putem sugera și alte locații afară de vecinătatea Grădinii Zoologice... am testat câteva... Numa' zic...
Oricum, suntem în căutare de amatori "înrăiți" în zonă Very Happy, așadar, anunță-ne!
Sus
Alin_Boro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2019
Mesaje: 7



Localitate: Simeria

MesajTrimis: 28 Dec 2019 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragii mei, va multumesc pt pretioasele sfaturi. Intr-adevar, nu este asa cum am crezut. Nu m-am gandit ca poate fi asa de costisitoare aceasta "placere" de a observa cerul liber. Nu este ca o pasiune de a te da cu bicicleta (desi si acolo este discutabil). Si cu o bicicleta de 300 lei sau 300E poti sa te plimbi prin natura. Inainte sa imi fi facut cont am rasfoit putin forumul si citeam cum un utilizator cerea sfaturi pentru o achizitie de pana in 400lei. Imi spuneam eu putin mandru in sinea mea: ehee...la 2000 lei e alta poveste, sunt mai tare. Dupa ce m-am mai documentat si am citit sfaturile voastre am inceput sa ma dezumflu Very Happy Nu stiu de ce am o reticienta cand vine vorba de Second Hand, desi sunt constient ca pot gasi mai de calitate. Daca aveti sugestii si in aceasta privinta, le astept.

Citind sfaturile lui starbuck am cautat dupa criterile date de el si la bugetul meu cam astea se apropiau de cele indicate:
https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...r_1_select

https://www.astroshop.ro/telescoape/bresse...r_1_select

https://www.astroshop.ro/telescoape/bresse...r_1_select
Ultimul are raportul focal mai bun. Astept sfaturi. Multumesc pt rabdarea voastra cu mine
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 28 Dec 2019 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Entuziasmul tau este mare, de aceea se pare ca nu citesti toate specificatiile date chiar de producator. Ultima varianta iese din discutie (cel putin pentru mine) -focala generoasa de 1400 mm se obtine cu ajutorul unei lentile aditionale inserata intre oglinda si ocular , Chiar priducatorul recunoaste ca imaginea are de suferit. Dintre instrumentele propuse de tine tuburile optice sunt asemanatoare, difera doar monturile.

Cand in limbajul comercial ti se indica o montura usoara, asta inseamna ca montura aceea este mai putin stabila si ca poate tremura ca o piftie (o montura de calitate trebuie sa fie stabila, solida, ambele caracteristici determina o greutate mai mare si precisa)

Am avut un astfel de telescop (150 F5) de care am fost foarte multumit .iar observaii se pot face si cu instrumente de 200 lei si cu instrumente de 20000 lei, si daca ai curiozitatea sa parcurgi o parte din postarile de pe forum vei vedea ca amatorii pasionati obtin rezltate notabile cu instrumente sub cele indicate de tine. Importsnt cine se gaseste in spatele ocularului.

Bref, as recomanda telescopul cu montuta mai mare (EQ4) preferabil ar fi EQ5 si cu timpul te vei mai dota cu oculare mai bume si un motoras pentru ascensie si eventual o luneta cautatoare. (nota bene luneta de aliniere polara te va ajuta sa pui instrumentul in pol)

Mai sunt si alti importatori prezenti in tara, arunca un ochi si la produsele comercializate de ei, pentru ca marfa este aceiasi (produsa in China)

_________________
mihai
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2019 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alin_Boro a scris:
Dragii mei, va multumesc pt pretioasele sfaturi. Intr-adevar, nu este asa cum am crezut. Nu m-am gandit ca poate fi asa de costisitoare aceasta "placere" de a observa cerul liber.


Observarea nu este neaparat costisitoare, ci fotografierea. Observatii vizuale merg si cu un binoclu sau un dobson,, le gasesti in bugetul tau pe ambele si te pot tine ocupat multi ani.

Analogia cu bicicleta nu e rea, pe asfalt si vreme buna merge si una de 300 lei dar si de 1000$, insa daca vrei competitii mai dure ambele pot fi total nepotrivite, si aici probabil sume de 10.000$ sunt uzuale.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 28 Dec 2019 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa studierea ofertelor curente la configuratia cu montura EQ4 ma gandeam si eu cu toate ca as avea rezerve privind trepiedul de aluminiu. Chiar si asa un trepied de otel se poate achizitiona ulterior si intre timp se poate folosi o stabilizare suplimentara prin greutati (discuri gantere, pietre, caramizi, saculeti cu nisip sau pet-uri cu apa) fixate central intre picioarele trepiedului legate cu o sfoara sau pe o bucata de plasa impletita.
In plus daca se intentioneaza si observatii solare atunci este obligatorie folosirea unui filtru solar full aperture (cu diametrul egal cu cel al tubului optic) atat pentru realizarea acestora cat si din motive de siguranta !
Sus
Alin_Boro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2019
Mesaje: 7



Localitate: Simeria

MesajTrimis: 30 Dec 2019 13:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt ajutor si sugestii din nou. Da, nu tin cont de specificatiile producatorului. Dar nu intentionat. Pt mine este un domeniu nou si acum abia incep sa mai pricep ceva, deci de asta am cerut ajutorul vostru pt ca nu am cui sa cer in alta parte (am cerut ajutor unor persoane care am crezut ca ma pot ajuta si m-au orientat spre voi, pe forum). Imi este greu sa inteleg anumite lucruri, nu am crezut ca poate fi asa de complex.
Am inteles ca la aeasta suma nu ma pot incadra si pt poze si dejaam renunta la acest lux, cel putin deocam data.
Citind si cerand multe sfaturi, incadrat si in buget am primit sugestia ca poate pt inceput ar fi bine sa fie pe o montura dobson. Am primit ca sugestie acesta
https://telescop-expert.ro/dobson-skywatcher-2031200-pyrex_100102
Am sunat sa vad in ce conditii se poate face livrarea, astept si parerile voastre apoi voi lua o decizie finala.
Multumesc inca o data
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact