Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4539w2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

HELP! Femeia o zis ca pot cheltui bani pe echipament


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
AdrianBot
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 48



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Apr 2020 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului: HELP! Femeia o zis ca pot cheltui bani pe echipament
Raspunde cu citat (quote)

Va salut,

Adi aci. Am inceput cu o prastie de "telescop" primit cadou de la un prieten. Apoi am cumparat un binoclu pt astro, apoi un MAK de 127. De vreo 2 ani il urmaresc pe tipul de la AstroBackyard si de vreo 2 luni imi ingheata chilotii pe balcon incercand sa scot ceva din expuneri de 20 de secunde cu un mirorless Sony A6000 si-al sau obiectiv cu care a venit. N-am reusit mai nimic, ca asa de rar reusesc sa focusez... Noob.

Cum ziceam si in titlu - femeia mi-o zis azi ca pot cheltui niste bani sa-mi iau echipament ca lumea, sa nu o mai frec la melodie si sa nu ma mai vada trist ca mi-am gasit o pasiune si abia dupa am realizat cat e de costisitoare.

Asadar, am nevoie de sfatul vostru. Feedback la lista de mai jos, sau stearsa toata si input-uri folositoare. Bugetul de care stie femeia ii 6.000 RON, dar mai gasesc eu 2 Eminescu pe ici-colo.

Optiunea 1:
- EQ5-PRO cu GOTO
- Reductor focala pt MAK
- ToupTek Camera G3M-178-C Color

Optiunea 2:
- EQ3-PRO cu GOTO
- TS Optics Refractor acromat AP 70/420 ED OTA
- ToupTek Camera G3M-178-C Color

Optiunea 3:
- EQ5-PRO cu GOTO
- Reductor focala pt MAK
- ToupTek Camera G3M-178-C Color
- TS Optics Refractor acromat AP 70/420 ED OTA

Optiunea 3 e aia care-mi da maxim la portofel, dar m-oi descurca cumva.

Intrebari:
- Pt focus imi trebuie un Bahtinov Mask, asa-i?
- In fiecare wishlist am pus cate un Omegon Filtru pentru poluare luminoasa 2", caci pana nu trece pandemia va trebui sa ma multumesc cu balconul. Ii ok sau trebe altceva?
- Asa-i ca am inteles bine ca-i mai usor la inceput sa tragi wide si abia dupa ce ai prins ceva experienta sa treci pe tuburi mai mari?
- In specificatiile MAK-ului scrie c-ar fi bun si pentru AP. Chiar e?
- Ce altceva imi lipseste din lista?

Pe termen mediu (aprox 2 ani), o sa stau la casa, intr-un sat la vreo 20 km de oras, in varful unui deal, moment in care probabil numa' asta o sa fac dupa job.

Nu am cuvinte sa descriu aprecierea in schimbul sfaturilor folositoare, dar pot promite ca la star party-uri pot aduce alcool bun (caci femeia lucra la o firma importatoare de alcool).

Multumesc tare mult, si-mi cer scuze daca am uitat sa mentionez vreun aspect important!
L.E. Numa' pe astroshop m-am uitat, caci par sa aiba cele mai ok preturi din Ro.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2020 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai echipamentul daca e folosit tot din balcon nu prea o sa iti dea mari satisfactii. Dar daca te muti la casa departe de lume, e posibil sa ai satisfactii cu orice echipament.
Insa trebuie sa vezi si ce anume astrofoto vrei sa faci, ca sunt mai multe genuri, fiecare cu specificul lui.

As taia de pe lista EQ3-urile sau echivalent. Daca ai deja mak, as incerca sa iau o montura care sa nu necesite upgrade la orice idee de telescop iti va veni in urmatorii X ani. EQ5 e cam minim minimorum, dar as tinti mai sus. Desigur urmeaza motorizarea, goto-ul e optional, (auto)guidingul, camera, laptopul, filtre, etc...

Nu inteleg dece nu poti focusa cu un mirorless, ar trebui sa fie simplu, doar te uiti pe ecran.
Sus
AdrianBot
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 48



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Apr 2020 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, mersi de raspuns.

Poate mi-s mai chior, pe ecran aratau perfect cadrele, cand le-am scos pe PC, fix ciuciu. Camera o venit cu un obiectiv de 50mm. In fine.

Deci sfatul tau este sa merg pe o montura mai strong si sa folosesc MAK-ul. ok, mersi.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2020 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfatul e sa te gandesti...bine Smile
Sus
AdrianBot
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 48



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Apr 2020 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma intelege gresit, dar asta nu ma ajuta cu nimic.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2020 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfatul sau ganditul? Smile

Pai ce anume vrei sa fotografiezi? DSO, cerul larg, planete, Luna?
Sus
AdrianBot
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 48



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Apr 2020 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai ma gandesc ca nu a fost niciun sfat acolo Smile

Is incepator, va trebui sa merg treptat. Imi doresc sa imi fac un perete cu DSO inramate. Dar de ce nu si cu Luna, Saturn, Jupiter...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2020 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oookey:

Minim un trepied si monura EQ, de ex. https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ripod.html

Pe ea poti pune diverse combinatii:
1. DSLR cu obiectiv, de la 8 la 300mm, depinde ce ai
2. O luneta dedicata astrofoto pentru campuri largi, de ex. https://www.teleskop-express.de/shop/produ...F-4-5.html
sau ceva mai ieftin
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...-Line.html
sau ceva mai mare
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...yford.html
3. Un telescop mai puternic pentru DSO https://www.teleskop-express.de/shop/produ...-tube.html chiar si planete
4. Merge si mak-ul de-l ai dar mai mult la planete. Decat un focal reducer mai bine vezi pct. 2 de mai sus.

Pentru inceput merge sa pozezi cu sony. Mai trebuie eventual o camera de autoguiding si un mic refractor in paralel. Camera de autoguiding poate fi si o camera pentru poze planetare deci impusti doi iepuri, de ex. https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ather.html
Si cred ca am cam atins bugetul. O camera dedicata DSO si filtre adecvate necesita inca odata bugetul.
PC/laptop cred ca ai deja.

Sunt o infinitate de combinatii, de principiu tu ar trebui sa conduci discutia.
Sus
AdrianBot
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 48



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Apr 2020 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super! Iti foarte multumesc!

Inca o rugaminte: ce fel de adaptoare imi trebuie ca sa conectez sony-ul la apo-ul ala? T2? Ar trebui sa-mi iau si un intervalometer din-ala, ori gasesc soft capabil sa controleze sony-ul direct din laptop/pc? Am deja dummy battery, ca sa mearga pe curent direct.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2020 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil asa ceva https://www.teleskop-express.de/shop/produ...yonet.html
Daca ai T2 la focuser telescop e ok doar adaptorul, daca nu atunci vezi ce mai trebuie.
Intervalometru nu poti din soft sau din meniurile camerei, ai cautat pe net? Soft de control camera din PC/telefon sau poate a venit ea de la mama ei cu asa ceva (Sony App). Ca sa nu dai toti banii pe accesorii, as folosi shutterul cu delay 2-10s ca sa nu se miste.
Vezi ca banii aia nu sunt deloc multi pentru ce vrei tu adica afise cu DSO pe perete, sotia va crede ca gata scapa repede cu tine ca iti da 6000, dar poate fi o capcana.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 03 Apr 2020 03:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astrofoto e SPORT GREU , sint care au tot ce trebuie si mult , mult in plus , dar nu pot sacrifica destul timp incit sa merite investitia . Incepe mai degraba cu vizual /video la corpuri luminoase si treptat planete , roiuri , asteroizi , dso .....Nimeni nu poate decide ce anume sa cumperi , este greseala ~fiecarui incepator . Ai curte in virf de deal , ar trebui sa fi cel mai cu un OTA 6-8" la vizual , de astrofoto inca nu te atingi cu scule din magazin . Si eu as lua cel putin un HEQ 5 GO TO direct , si poti sa pui camera , telescop , ... Pui doua poze pe perete mai rasarite si soliciti finantare .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Apr 2020 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"HELP! Femeia o zis ca pot cheltui bani pe echipament" Laughing

Se vede clar ca avand dintr-o data, pe nepusa masa, unda verde la cheltuieli din partea femeii, barbatii sunt luati prin surprindere de aceasta rara ocazie, si nu se mai pot hotari foarte usor si repede ce sa isi cumpere Laughing

dar sunt sigur ca experienta colegilor de forum va face alegerea mai usoara!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
AdrianBot
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2020
Mesaje: 48



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Apr 2020 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@tudor de mult timp ma plang la ea ca imi doresc echipament. recunosc, nu ma asteptam sa zica "ok".

Va multumesc pentru sfaturile de pana amu.

Am decis sa achizitionez chestii mai ieftine (ca banu nu se castiga asa usor, mai ales in vremurile astea). C-or fi bune sau nu, oi vedea (o spus orbu).

Am luat asa:
ToupTek Camera G3M-178-C Color https://www.astroshop.ro/camere-astronomice/touptek-camera-g3m-178-c-color/p,55502
TS Optics Refractor acromat AP 70/420 ED OTA https://www.astroshop.ro/telescoape/ts-opt...ta/p,62741
Explore Scientific Montura iEXOS-100 PMC-8 Wi-Fi GoT https://www.astroshop.ro/ecuatoriala-cu-go...to/p,61886

Pe net lumea zice ca la luneta ii trebuie un field flatener, dar fara sa stiu ce si cum, inca nu am comandat; astept un sfat de la astroshop si sper sa il poata adauga ulterior la comanda.

Ganduri bune,
Adi
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2020 01:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un dezavantaj al monturi care trebuie mentionat e ca nu ai controler, o controlezi din wifi cu tableta/telefon sau din pc cu cablu.

Ia si un adapor de genul https://www.astroshop.ro/inele-t2/omegon-i...r_0_select
Focuserul nu pare sa aibe filet T2, deci trebuie si asa ceva https://www.astroshop.ro/inele-de-reductie...-t2/p,4573
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 05 Apr 2020 03:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un compromis intre calitate , durabilitate , functionalitate , si dorinta urgenta de rezultate . Nu are nici luneta polara , trepied f usor doar 2,5kg Neutral . EQ5 Pro SynScan GoTo era minim optiunea 1-3 ...acum ai un setup f usor . Bafta
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact