Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC5146klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiectiv de camp larg (inchiriere / imprumut)


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Servicii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Ian 2021 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectiv de camp larg (inchiriere / imprumut)
Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa inchiriez / imprumut un obiectiv de camp mai larg, pentru un proiect astrofoto. Probabil 200 mm ar fi suficient. Am nevoie de el pana la mijlocul lui aprilie.
Pot oferi la schimb (de exemplu) servicii de prelucrare prin aschiere (strung si freza) sau printare 3D pentru diverse piese astro.
Sau bani, evident.
Sau prietenia mea vesnica !...

L.E. - am facut ceva simulari si se pare ca 100 mm focala ar fi mult mai potrivita pentru ce vreau eu. Astept oferte!... Smile

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 18 Ian 2021 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22, de ce nu cauti un 135 pe M42 ieftin, ca sunt cu duiumul pe olx? Si, sincer, nu strica la casa omului.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Ian 2021 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inceput sa studiez si aceasta posibilitate. Doar ca cunostiintele mele in domeniul obiectivelor foto DSLR sunt extrem de slabute si trebuie sa ma informez un pic mai bine, ca sa nu iau cine stie ce janghina. Chiar daca sunt ieftine, nici banii nu sunt de prisos.
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 18 Ian 2021 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca eram in tara iti aduceam Jupiter 21M-ul meu..
_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Ian 2021 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum ma uit ca matza in calendar pe OLX. Nici macar nu stiu ce sa caut. Ideea este ca vreau sa folosesc un obiectiv bun pentru astro (focalizare la +infinit) cu aberatii reduse, fara chestii automate prin el, caruia am sa ii fac un adaptor sa il leg de o camera astro (in principiu ASI 533 MC).
Ceva idei pentru asta?
Cred ca un camp si mai bun obtin cu un 70 mm

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
turlea.cosmin
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2015
Mesaje: 230



Localitate: Mioveni

MesajTrimis: 19 Ian 2021 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Eu am folosit cu succes 2 obiective: Soligor si Beroflex pentru vizual,RFT. Ambele aveau 400mm.Eventual o cautare pe site ul CloudyNights..te va mai lamuri.
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Ian 2021 07:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă vrei să cumperi încearcă aici: https://www.totalconvert.ro/
Produsele lor sunt testate, au garanție și drept de retur. Au flux de produse așa că trebuie scanați des. Eu am găsit la ei un obiectiv Nikon 35mm f/1.8G impecabil la 40% din prețul de nou. Dacă te plictisești de produs după un timp ți-l cumpără ei....

_________________
Meade 80/400 in
Meade AC 90/900 Diy telescop 150/750
Mak 127/1500 & SW-azGTi
SkyMasterPro 15x70 Lacerta smart 10x50
Nikon D3100
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Ian 2021 07:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.

Gold standardul la 135mm e Samyangul F2, o sa gasesti o gramada de poze pe astrobin care or sa iti arate ce poate. Si yup, n-are nimic automat (versiunea pe Nikon vine cu un chip de confirmare focus, dar aia e ca sa ii spuna camerei foto sa aprinda luminitza in viewfinder cand detecteaza ca imaginea e in focus, nu o sa te deranjeze)

Las si un review care se ocupa si de distorsiuni: https://www.lenstip.com/442.4-Lens_review-...ution.html

In general, daca vrei obiective manuale si fara distorsiuni, Samyang is mama lor. Pt astrofoto, Sigma Art-urile mai sunt populare (sunt mai sharp, dar automate, distorsiuni de obicei ceva mai puternice ca un Samyang similar, si costa triplu Laughing ).

Pe 85mm (ca 70 nu e o focala f populara pt prime-uri - scala clasica e 14mm 24 35 50 85 135 200) ai avea Samyangul 85mm f1.4, dar e mult mai putin sharp decat 135-ul in versiunea manuala. Aia automata e sharp, dar tot are probleme cu aberatia sferica etc, plus ca variaza mult mai tare performantza margini-vs-centru (si tu banuiesc ca tocmai pt star fields o vrei). Plus ca e automata. Eu planuiesc sa imi iau un Tamron 85mm f1.8 dar 1) automat, 2) tot are un pic de sferica 3) eu il vreau pt concerte mai mult Smile .

Daca decizi sa-ti iei un Samyang 135mm f2 (eu asta recomand, daca nu se vede Razz) OLX e un plan f bun. Samyang au ceva probleme cu quality control-ul, deci e mai sigur sa iei un obiectiv pe care il poti scoate din cutie si testa. In principiu, vrei sa te uiti intai sa n-aiba ciuperca pe lentile (praf e ok, firisoare de miceliu nu), urme de impact (zgarieturi pe carcasa sau zgarieturi superficiale pe elementul frontal ok, ciocneala sau zgarieturi mari/adanci nu), sa mearga fain focusul, coatingurile sa fie in regula si daca le trece pe astea, se poate baga la proba pe camera. Daca are omul poze pe stele, perfect, dar cel mai probabil nu o sa aiba, asa ca vezi daca nu poti scoate de la el urmatoarele:
1) aparatul pe trepied si pozat un zid de caramida cu apertura deschisa la maxim. Testezi daca nu are elemente descentrate (asta e o belea clasica la Samyanguri tratate prost sau iesite prost din fabrica) - vrei tot zidul in focus, si caramizile iti spun daca aparatul nu a fost pus in usor unghi fatza de zid
2) luminile orashului de undeva de sus si departe, cu linia orizontului pusa oblica de la coltz la coltz. Nu--s ele chiar surse punctiforme dar macar le aproximeaza, si tot o sa se vada un pic daca are probleme majore cu distorsiunile (again, lentila asa cum e ea cand e bine facuta nu are)


Edit: yup, si TotalConvert sau alt talcioc cu politica buna de retur e f ok, si asa poti testa tu obiectivul presupunand ca ai si un DSLR cu montura corecta. Also, un pretz decent pt samyangu ala ar fi ~1800--2000 lei SH.

Edit nr 2: Samyang mai au si o linie de obiective video (pe alea le recunosti dupa faptul ca se specifica T -transmisia in loc de F - focala). Nu vrei, ca is mult mai putin sharp ca alea foto.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Ian 2021 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu as cauta ceva modern manual focus gen Samyang sau Sigma. Obiectivele vechi pentru aparate pe film sunt bune si imi plac foarte mult, si au un caracter aparte si pe digital. (Am de la zuiko OM
(film) o gama intreaga de la 24mm la 200mm. Am mai multe Voigtlander Nokton pe montura LeicaM pe care le folosesc pe Sony A2. Am obiective M42 de la 50mm la 300mm.)
Dar atunci cand folosesti obiective vechi pe digital de multe ori pot fi pline de aberatii (cromatice, sfericitate, coma etc) si pe margini nu stralucesc. Acest lucru se datoreaza faptului ca ele au fost gandite pentru pelicula de film unde nu au aberatii asa puternice si sunt clare foarte aproape de margini. Eu le folosesc si pe digital, dar cand le folosesc pe digital iau in calcul ca vor avea aceste aberatii care, in unele situatii, pentru mine sunt clar un avantaj in scopuri artistice. De exemplu la fotografia de portret o aberatie de sfericitate in partea defocusata chiar imi place. Helios 85mm f 1.5 este regele la aceasta aberatie de sfericitate (swirly bokeh). Toate pot fi extraordinare avand o personalitate (aberatii optice) aparte pe digital daca sunt folosite in cunostiinta de cauza. Deci le folosesc doar in scopuri artistice si numai in anumite conditii. In nici un caz nu sunt obiective folosite intensiv pentru munca generala ci sunt de nisa! Tocmai de asta la astrofotografie nu vor stralucii pentru ca acolo aceste aberatii se vor transforma in slabiciuni, la astro obiectivul trebuie sa fie cat mai impecabil optic fara astfel de aberatii. Deci la astro fotografie as merge pe o formula optica moderna dedicata senzorului digital, adica ceva Samyang sau Sigma cum a spus Stille!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Ian 2021 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22, incearca un Jupiter 37A sau chiar 11A. Vad ca e cam picat astrobin, cauta ceva foto acolo.
https://www.astrobin.com/263825/?nc=user
https://www.astrobin.com/jymeje/?nc=user
https://www.astrobin.com/203052/?nc=user
https://www.astrobin.com/311954/?nc=user
https://www.astrobin.com/384657/?nc=user
Colegii de mai sus au ei dreptate in felul lor, dar cand zici 2000 de lei SH, parca iti vine sa-ti dai palme cu laba piciorului... E usor sa recomanzi obiective la asa preturi, mai greu e sa gasesti un best buy. Wink

LE:
jimao22 a scris:
Cred ca un camp si mai bun obtin cu un 70 mm

Usor-usor te apropii de 50mm. Smile Si eu caut asa ceva. Aproape ca m-am decis asupra unui (Super) Takumar 50mm f/1.4... dar sa vedem.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Ian 2021 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu, dar daca omul vrea fara aberatii...

Intr-adevar, vintage-urile is o metoda super ieftina de a baga degetul in astrofoto, si dintre astea Takumarurile is ceva mai bune decat restul. De exemplu, nu ar avea chiar nivelul de coma al Jupiterurilor postate de GunDalf, chit ca aberatia cromatica ar fi tot pe acolo. Cum zice Tudor, au o gramada de particularitati f utile dpdv artistic, dar mai putin dpdv astrofoto.

https://www.astrobin.com/search/?q=Takumar...2021-01-19 ca sa vezi cam cum arata unul. Imaginile mele is toate trase la f3, Orion, Andromeda si Pleiadele inainte ca obiectivul sa...nici nu intzeleg ce a patzit, restul dupa Smile

Anyway, daca ti se par ok astea, https://www.olx.ro/oferta/obiectiv-smc-tak...646315832a la 300 lei e o solutzie. Sau daca nu ti se pare ok dar chiar e important campul larg, https://www.olx.ro/oferta/obiectiv-samyang...36925f2c72 n-o sa fie chiar 135-ul dar tot mai bine ca Tak-urile

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Ian 2021 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru interventii, sunt binevenite! Mi-au mai lamurit un pic neclaritatile.
Acum, ca sa intelegeti contextul:

1. Nu vreau sa dau bani multi pe un astfel de obiectiv (cel putin deocamdata) fiindca astrofotografia eu o fac cu camere dedicate si nu o sa trec niciodata la DSLR (scuze pentru cei care sunt impatimiti ai acestui tip de astrofotografie).

2. Imi trebuie temporar, trebuie sa fac niste poze de camp larg si nu am cu ce. Dupa mijlocul lui aprilie, nu imi mai trebuie. D-asta am zis de imprumut.

3. As putea sa dau o suma rezonabila (maxim 500 de lei) pe un obiectiv cu focala fixa, intre 50 si 100 mm, dar care sa nu aiba aberatii vizibile din avion. Pozele trebuie sa aiba o anumita calitate.

4. Obiectivului ii pot face eu adaptarile catre camera CCD / CMOS. Nu trebuie sa aiba nimic automat in el fiindca este inutil si creste pretul. De asemenea, grupurile de lentile de la cele cu zoom sunt problematice in astrofoto si cred ca idea cea mai buna este aceea de obiectiv cu distanta focala fixa.

Iata dealtfel cum arata Amdromeda (care e de 3x mai mare ca Luna plina - parca) vazuta prin 3 obiective care au intre 50 si 100 mm focala. O focala mai mare nu ma ajuta la acest proiect. La 50mm, avem un camp de aproape 13 grade, la 100 mm, 6.5 grade.



fov_50mm+ASI 533_13grd.png
 Descriere:
 Marime fisier:  158.85 kb
 Vizualizat:  de 4357 ori

fov_50mm+ASI 533_13grd.png



fov_85mm+ASI 533_7.61grd.png
 Descriere:
 Marime fisier:  117.11 kb
 Vizualizat:  de 4357 ori

fov_85mm+ASI 533_7.61grd.png



fov_100mm+ASI 533_6.5grd.png
 Descriere:
 Marime fisier:  120.63 kb
 Vizualizat:  de 4357 ori

fov_100mm+ASI 533_6.5grd.png



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Ian 2021 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jupiter 37A e mai bun decat SMC / Super Takumar 135mm. Wink
https://www.pentaxforums.com/lensreviews/S...-F3.5.html
https://www.pentaxforums.com/userreviews/j...f-3-5.html
E la fel de bun ca si Carl Zeiss Jena Sonnar 135mm.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Ian 2021 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca iti convine un obiectiv Pentacon MC 50mm 1.8 pe montura M42 ti-l pot imprumuta eu!
E un obiectiv ieftin dar care este foarte apropiat pe digital ca performante cu Zeiss Jena Pancolar varianta MC 50mm 1.8 tot montura M42, pe care l-am avut mult timp si nu am vazut diferente semnificative pe digital intre ele. Acest fapt m-a condus la decizia vanzarii Zeiss-ului si pastrarea acestui Pentacon!
Daca vrei putem vorbi pe PM!
Sau poate e prea scurta focala de 50mm si tu vrei macar 100mm!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Ian 2021 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tudor, este ok 50 mm, este chiar ce imi doream cel mai mult. Si faptul ca are filet in cap si nu baioneta, ma scuteste de cautat/facut adaptoare.
Acum sunt la treaba si nu pot sa trimit decat raspunsul asta rapid, vorbim diseara pe pm.
Multumesc mult!

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Servicii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact