Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Plato_(2).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Am nevoie de sfaturi pentru achizitionarea primului telescop


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Palabog
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2020
Mesaje: 10



Localitate: Campina

MesajTrimis: 23 Iul 2020 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Am nevoie de sfaturi pentru achizitionarea primului telescop
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, am nevoie de cateva sfaturi pentru primul meu telescop. Am strans un buget de 2000-2500 de lei pentru el si cu cat fac mai multa cercetare despre ce sa-mi cumpar cu atat sunt mai mult bagat in ceata.
Cred ca documentarea mea despre telescoape a inceput de acum 3 luni cand nu stiam care e diferenta dintre un refractor si un reflector si chiar si in ziua de azi aflu informatii noi si mai mult ma incurca.

Dupa ce am mai citit multe topicuri despre alte achizitionari aici pe forum am ramas la concluzia ca daca vreau sa ma apuc serios de "treaba" am nevoie de un telescop cu diametrul de cel putin 200mm. La bugetul asta un dobson este perfect.

Problema sta in felul urmator: Eu sunt student si in mare parte stau la Bucuresti. Vin des acasa la ai mei in Campina, Prahova, unde am destul de multe oportunitati pentru un cer curat (plus ca mai ma duc si pe la tara unde chiar e bezna). Ai mei stau la bloc si dobsonul e imens si greu de depozitat. As putea sa-l las la fratele meu la casa dar tot nu pot sa vad mare lucru de la el. Eu pot sa ma deplasez, am un punct de observatie foarte bun la nici 15 min de mers cu masina.Cu toate astea tot sunt indecis daca sa-mi iau un dob.
Am pus ochii pe acesta :
https://telescop-expert.ro/dobson-skywatch...rex_100106

Este flextube si poate mai am o sansa sa-l depozitez sau sa-l iau cu mine ori la un camping ori la tara cu masina.

Sau https://telescop-expert.ro/dobson-skywatcher-2031200-pyrex_100102

Am mai vazut si modelul acesta :
https://telescop-expert.ro/telescop-newton...neq3_99805 (si inca unul cu distanta focala de 1200 cam la acelasi pret)

Ma gadesc ca acesta de 150mm poate e mai portabil si mai usor de depozitat.
Cu mount-urile equatoriale nu cred ca voi avea probleme. Stiu sa ma orientez pe cer si sa gasesc steaua nordului, jupiter, saturn si cateva constelatii fara sa folosesc skysafari sau alte aplicatii de acest tip.

Ce as vrea sa vad eu cu un telescop? Pai cam tot ce se poate. Stiu ca e vag spus, dar tot ce am observat eu pe un telescop de nici 100 de dolari a fost jupiter luminos si saturn putin sters (dar tot uimit am fost chiar si asa). Sa vad pentru prima data DSO va fi un vis.

Astept alte recomandari si pareri despre asta si de asemenea si niste accesorii (laser pentru colimare, un barlow sau un ocular la pret cat de cat ok etc.)

Va multumesc si de asemenea clear skies!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 23 Iul 2020 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dobson 200 nu este mai mare ca un trepied deschis . Mai greu si mai stabil e altceva . Nu stiu cum gindesc unii , dar treaba asta cu spatiu de depozitare ocupat este de neinteles . Da-l domne la vecinu sa il tina , si vezi daca se supara .
In 1999 la eclipsa cind nu erau instrumente chinezesti , si unul costa mii de dolari , un batrin de 82 ani din Timisoara , avea o gramada de telescoape toate functionale , zeci de discuri de sticla prin casa , oglinzii , oculare , aparate optice , solutii , carti , etc , toate strinse in decursul vietii . Omul era fost administrator al spitalului judetean Timisoara , si mare astronom amator . A aparut la televizor de citeva ori , vorbind de munca sa , de vecinini ce il vizitau , si carora le explica notiunii de baza . Nevasta il aprecia deosebit , admirind ceea ce facea , si stia ce valoare au toate acele piese . Acum ce sa zic , nu o fi avind loc sa se miste prin casa ? Unde sa doarma ? Le minca pensia ? . Deci dupa ce ai vazut tot cerul , si ai vreo 7 instrumente , unele mai ~vechi , mici , ai nevoie de banii , poti sa spui ma or fi prea multe ? Dar daca nu ai cum naiba sa te gindesti ca ocupa , trebuie carat , cit /cum vezi ..... Fa nene biologie /genetica , iti iei un microscop mai mic sa nu ocupe , si vezi tot felul de chestii colorate , vii , cum se bat , le dai solutii sa creasca , focalizezi .... Very Happy
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Iul 2020 08:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema cu monturile ecuatoriale pt vizual nu-i atat punerea in pol, cat faptul ca ai tendinta sa ajungi cu ocularul in pozitii ciudate Smile As lua-o pe un alt-az, ca-i mai usor de folosit.

Daca va trebui sa tot cari telescopul intre Campina si Bucuresti si blocul parintilor si locul de observatii, zic si eu sa incepi cu un 130-150mm. Chestia cu avutul nevoie de 200mm sa faci treaba nu-i chiar adevarata, mai ales ca ai acces la cer foarte intunecat. Plus ca un telescop prea greu ca sa fie usor deplasat mai mult o sa stranga praf, din pacate.

Pt bugetul mentionat, as merge pe tubul optic urmator:
https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...r_1_select
Firma e buna, oglinzi parabolice, focuser de 2", f5 iti da imagine luminoasa chit ca o sa traga un pic de oculare, si vine cu oculare barlow cautator toate cele, deci scapi de o belea.

Iti mai trebuie o montura, eu mi-as alege din lista asta ceva care sa nu fie AZ-5-ul ca acolo esti pe nashpa cu greutatea maxima
https://www.astroshop.ro/monturi-accesorii...adung=5-10

Probabil Twilight-ul, ca cloudynights zic ca are stabilitate mai buna decat Porta ( https://www.cloudynights.com/topic/437758-...-porta-ii/ ]) dar aici ar fi bine sincer sa mai comenteze cineva, ca eu is genul cat-mai-usor-se-poate si optimizez un pic altfel ca oamenii normali Smile)

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Palabog
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2020
Mesaje: 10



Localitate: Campina

MesajTrimis: 24 Iul 2020 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Nu o sa-l iau dupa mine la Bucuresti. O sa-l las acasa la Campina deoarece stiu zone bune de privit cu cer bun si mai pot dispune si de masina. La Bucuresti nu stiu nici zone si nici nu dispun de masina momentan.

Cu toatea astea cred ca o sa iau cel de 200mm stiind ca fac o achizite ce sper ca o sa ma tina o perioada buna.
https://telescop-expert.ro/dobson-skywatcher-2031200-pyrex_100102

Acesta vine cu doua oculare de 25mm si de 10mm. Probabil ca nu sunt foarte bune, dar sper ca isi fac treaba momentan. Intreabarea e daca sa mai iau alte accesorii pe langa acest telescop. Prima meu gand a fost ori sa iau pachetul de barlow de 2x si filtru neutru sau pachetul cu lentila de 4mm si filtru neutru. Am auzit totusi ca un ocular de 4mm sa se vada ceva pe el ai nevoie de conditii aproape perfecte si ca un ocular de 6mm ar fi mai bine investit.
Acesta este bun? https://telescop-expert.ro/oculare-gso-super-plossl_102995

Si ma gandeam sa iau si ceva pentru colimare
https://telescop-expert.ro/ocular-de-colim...tor_103478

Am inteles ca poti face colimare si fara nici un accesoriu dar dupa cateva filmulete pe youtube nu am inteles mare lucru (poate am nevoie si de telescopul in fata ca sa ma familiarizez).

Sa iau toate aceste accesorii? Sau sa iau telescopul asa cum vine el si mai pastrez banii pentru niste instrumente de calitate?
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Iul 2020 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l stapanesti cu placere! Intr-adevar, daca sta la parinti si nu-l plimbi decat de la si pana la locul de observatie, n-ar trebui sa fie asa de greu de deplasat. La un observe the moon day acu cativa ani niste prieteni de-ai mei au plimbat unu' din ala pe juma' de pietonal, sub bratz, nu-i chiar asa de greu Laughing

Colimatorul e treaba utila. Barlow, la fel - ia-ti un 2x decent si o sa-ti duca 10mm-ul la 5mm, sa vezi daca ti-e ok sa observi cu 4-6mm, si il vei putea folosi si la ocularele pe care o sa le iei in viitor. Altfel nu m-as baga inca la oculare, ca e bine sa le folosesti pe astea putin si sa vezi unde te doare la ele Wink Da, nu-s ele super bune,dar fac o treaba pentru inceput, si o faza faina cu ce ai ales e ca f6 va fi mai putin pretentios cu ocularele.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2020 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Palabog a scris:

Si ma gandeam sa iau si ceva pentru colimare
https://telescop-expert.ro/ocular-de-colim...tor_103478
Acolo scrie ca e pentru refractor. Tu ce vrei sa colimezi?

As cumpara telescopul asa cum vine el (tub, montura si ocularele standard) si m-as bucura de el. Daca n-o sa ai bucurii atunci as zice sa studiezi si alte oculare sau accesorii.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact