Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
leo_triplet.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Miranda 8x40


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 09 Aug 2020 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Miranda 8x40
Raspunde cu citat (quote)

Date tehnice:
Factor marire: 8
Diametru obiective: 40
Prisme: Bk7
Acoperiri antireflex: FC
Camp: 8 grade
Material suprafata: metal acoperit cu piele sintetica; plastic
Sistem de prindere pe trepied: fara
Greutate: 670g, dupa interventii


Este vorba de un binoclu cumparat de pe forum, care avea niste mici hibe de functionalitate, remediate cu succes (zic eu Neutral ... ).

Aspectul lui mi s-a parut dragut foc: scurt si grasunel, "infasat" in o groaza de folie cu bule (multam expeditorului), parea aproape pierdut in cutia supradimensionata in care a venit. Abia ajunge la 13 cm inaltime, si asta dupa ce i-am pus inele decorative la obiective si bonete la oculare! Ii mai trebuie vre-o 2cm sa ajunga la fel de inalt ca Berkut 8x40.
Constuctia este de tip Zeiss (corp prisme si tuburi port obiective). Corpul este din metal, acoperit cu piele. Capacele care inchid corpul sunt insa din plastic (similar ca la Berkut). O portiune a capcelor dinspre obiectiv intra in corp; acea portiune are si filet si este fixata suplimentar cu 3 suruburi (la 120 de grade) de interiorul corpului. In acele portiuni de capac se infileteaza tuburile port obiectiv, care sunt si ele din plastic. Capacele dinspre ocular si tuburile de ghidaj pentru oculare sunt turnate dintr-o singura bucata de plastic.

Bratele port oculare sunt tot din plastic, dar cu insertii metalice. Focalizatorul central e clasic, din metal.
Atat tuburile portobiectiv, cat si orificiile in care sun infiletate au rizuri, pentru a reduce influenta luminii parazite. Cimentul folosit la fixarea prismelor a ramas insa in culoarea lui naturala - gri deschis.

Prismele in sine sunt din sticla cu indice de refractie redus - posibil Bk7. Nu au caciulite care sa protejeze de lumina parazita, si nu au suprafetele matuite vopsite in negru. Prinderea lor este cu lame elastice, fixate insa fara surub in corpul prismelor.
In lateralul fiecarei prisme am vazut suruburile care asigura colimarea.

Obiectivele sunt clasicele dublete cimentate. Ocularele sunt de tip Kellner, trase la maxim pana pe la 65 grade AFOV.
Acoperirile antireflex par simple, un singur strat albastriu de fluorura de magneziu.

La imaginile terestre am sesizat o distorsiune de tip perna, mica, suficient doar cat sa elimine senzatia de 'rostogolire' a imaginii la panoramare. Imaginea este doar o idee mai calda decat imaginea naturala. Am observat aberatii cromatice slabe, care nu erau atat de mari incat sa strice imaginea.

Campul vizual l-am estimat folosind "rotile" carului mare, Phecda si Merak. Amandoua au incaput in camp, cu un picut spatiu in plus. Campul real este deci un pic peste 8 grade. La un grosisment masurat de 8x, asta inseamna un camp aparent de 64 grade, poate un pic mai mult.

Pentru a estima puterea de separatie am luat Albireo ca tinta. Focalizat corect, binoclul rezolva dubla. Nu o mentine insa rezolvata decat in jumatatea interioara a campului. Comparativ, in Berkut, companionul albastriu se vedea pana aproape de 75% din camp.

Puterea de patrundere am determinat-o in zona TT Aql. Cu greu am reusit sa vad steaua de comparatie 80 (magnitudine 8.0). Comparativ, Berkut-ul 8x40 reusit sa o vada mai usor; aici am avut un deja-vu, pe care mi l-am clarificat ulterior: la comparatia Skybolt 10x50 cu Tento 10x50, rusul a avut putere de patrundere mai buna.

Un stalp de iluminat stradal adus in camp pune in evidenta si destule reflexii parazite; din fericire sunt defocalizate, si usor de 'decelat' din imagine, dar sunt acolo.

Per ansamblu, in masura in care are 'bubele' vindecate, Miranda 8x40 e un binoclu fain de avut la indemana.



review.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  95.17 kb
 Vizualizat:  de 1606 ori

review.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 09 Aug 2020 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Review binoclu Miranda 8x40
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit a redevenit binoclu. Mi-a placut si mie, dar neavand nici "hardware-ul", nici "software-ul" ca sa fac ce-ai facut tu, am preferat sa-l dau si ma bucur ca a ajuns exact unde trebuia!

Herr_Alien a scris:
[...] "infasat" in o groaza de folie cu bule (multam expeditorului), parea aproape pierdut in cutia supradimensionata in care a venit.
Better safe than sorry! N-am incredere-n curierii de la nici o firma, asa c-am exagerat oleaca, dar si-a facut treaba "pătuțul"... Wink

Ca sa completez caracteristicile cu ce-am masurat si eu la el:
- pupila de intrare: 37 mm
- pupila de iesire: 4.5 mm
- real: 8x37
- TFoV: 8.5 grade
- castigul de magnitudine: 4.0, fata de 4.1 cât ar fi dupa formula Carlin-Lang.
- fabricat in Macau.

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 09 Aug 2020 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP a scris:
Ca sa completez caracteristicile cu ce-am masurat si eu la el:
- pupila de intrare: 37 mm
- pupila de iesire: 4.5 mm
- real: 8x37
- TFoV: 8.5 grade
- castigul de magnitudine: 4.0, fata de 4.1 cât ar fi dupa formula Carlin-Lang.
- fabricat in Macau.

Corect. Am verificat si eu pupila de intrare (intors ocularul catre Soare, hartie in dreptul obiectivului, masurat discul luminos), si e mai mica de 40mm, undeva spre 35mm. Asta explica o parte din diferenta de putere de patrundere fata de Berkut.
O sa mai caut o pereche de stele pentru a determina campul. Mai era un pic de spatiu pe langa Phecda si Merak, dar foarte putin. Vreau sa ma lamuresc si cu asta.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact