Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter9_pipp.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224697
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teste astrofotografie DSO


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2024 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului: 15s
Raspunde cu citat (quote)

15 secunde
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2024 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat si eu aseara din parc, 135mm, f2, iso 100, 30 sec, abea abea se distinge ceva printre flareul de la luminile orasului:


IMGP4474.jpg
 Descriere:
Pentax K5ii, astrotracer, Samyang 135 f2 setat la f2
 Marime fisier:  619.28 kb
 Vizualizat:  de 1052 ori

IMGP4474.jpg


Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2024 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului: filtru
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat fara filtru dar poluarea luminoasa isi spune cuvantul. Orion nebula iese dar cam atat.
Am incercat si UHC dar are banda prea larga si nu prind semnal la DSO.
SIngurul filtru cu care am facut ceva din oras este SV220 care este cam la fel cu l-extreme.
https://www.svbony.com/sv220-dual-band-7nm-nebula-filter/
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2024 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam greu sa montez filtru la DSLR. Tu ce adaptor folosesti de la obiectiv la camera astro? Imi trebuie si mie unul de la K la T2/Cmount ..
Obiectivul fiind f2 nu merge chiar orice filtru.
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2024 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului: obiectiv
Raspunde cu citat (quote)

Pozele de mai sus sunt facute cu telescop (Tak FC100D) conectat la reducator 0.7 (unul generic de la Denkmeyer) si apoi la camera cu senzor IMX585 (SV705C) cu distantiere pe 2".
Am facut poze DSO si cu teleobiectiv Pentax *A 300mm f4 cu un adaptor PX-C-mount dar prefer telescop cu motorfocuser, e mai usor de reglat de la distanta (din casa cu cablu de 10m).

Deci orice obiectiv cu focus manual poate fi adaptat daca exista adaptor la c-mount care se conecteaza la camera astrofoto

La obiective F2 sau la RASA/Hyperstar F2.x se recomanda desigur filtrele speciale gen Baader Ultra-highspeed F2 care sunt special concepute pentru unghiurile mari ale razelor la marginea campului F2.
Dezavantajul insa este vizibil (shiftarea frecventei deci pierderea semnalului) doar pe margine - in cazul refractoare si obiective foto, centrul este OK deoarece razele sunt sub unghiuri de incidenta mai mici (spre deosebire de rASA/Hyperstar)

Aici recomadari pt filtre la B8 si telescoape/obiective fast
https://www.cloudynights.com/topic/871102-...ry12682679
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2024 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: obiectiv
Raspunde cu citat (quote)

mihai_mail_ro a scris:
.. cu un adaptor PX-C-mount ..
O rugaminte, daca se poate: partea de adaptor catre PK se desface/desurubeaza? M-ar interesa sa elimin zona cu Cmount si sa conectez la un filterholder pentru filtre/senzori mai mari.
Multumesc.
Sus
mihai_mail_ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2012
Mesaje: 256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2024 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului: adaptor
Raspunde cu citat (quote)

Adaptorul este acesta
https://ishoot.ro/k-and-f-concept-pk-c-ada...14-ro.html

Are poze f clare deci poti vedea detaliile.
Alt dezavantaj la obiectivul foto este ca distanta pana la ultima lentila este mica si este dificil de adaptat filtrele intre obiectiv si camera
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2024 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Pentax e o distanta de ~45.4mm intre montura si senzor, ar fi loc relativ suficient.
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Feb 2024 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului: test Controler Homemmade pe Andromeda
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa am un punct de plecare la Controlerul HomeMade pe care-l pregatesc pt guiding, am incercat o achizitie de DSO la Andromeda folosind un DSLR Sony A200, ISO400, 47 cadre light, 5 cadre Dark, 20 cadre Bias si 15 cadre Flat. Achizitia in acest moment este neghidata de 60 secunde cu montura CG4 pe care e un telescop SCT C5 cu reducator x0.63 ( din balcon). Tinta e un pic mai mare decat FOV-ul.
E prima mea achizitie de DSO. Prelucrarea am facut-o cu DSS.
Stelele in unele zone sunt rotunde dar in unele zone merg spre bob de orez. Sa fie de la necentrarea tintei in centul FOV ului sau o fi punerea in pol pt ca nu vedeam nordul?

Astept sa vad cum o sa arate imaginea la un ghidaj de 5 minute si un nr mai mare de cadre.
Sper ca C5-ul sa nu fie o limitare asa de mare pt teste.



andro3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  938.63 kb
 Vizualizat:  de 714 ori

andro3.jpg


Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 24 Feb 2024 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i rau. Tinta chiar este mai mare decat FOV-ul, este una din cele mai mari pe care le pozam. Un M33 poate ca s-ar incadra.
-Stele alungite pe aceeasi directie-> posibil drift.
-DSS nu este facut pentru stretch, incearca alte softuri: GIMP, Photoshop, PixInsight, etc.
-Atentie la centrul galaxiei, se "arde" usor. Incearca sa-l protejezi.

_________________
Marius
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Feb 2024 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului: continuare
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sfat, acum o sa ma uit dupa M33;m-am uitat in Stelarium si as putea sa-l vad la orizontul vestic. Daca s-ar putea explica cativa termeni:
- drift va referiti la drift din nepunere in pol, sau de neurmarire sau de amandoua sau e ceva ce imi scapa ?
- strech - va referiti ca am tras de imagine pe verticala sau orizontala ? Eu doar am lucrat un pic la luminozitate, contrast, umbre in editorul de windows.
Am facut si un crop ca reductorul de focala facea vigneting pe senzorul mare de la DSRL apoi un resize procentual sa intru sub 1 M.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 25 Feb 2024 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-Drift-ul (alungirea stelelor pe o directie, cu atat mai mare cu cat expunerea este mai lunga), se vede daca folosesti montura fara urmarire siderala, sau daca montura ecuatoriala nu este bine pusa in pol si ghidajul nu-si face treaba.
-"Stretch"-ul este procesul de transformare a imaginii din faza liniara in faza neliniara. Procesarea prin "levels", "curves", "histogram transformation", "arcsin stretch", etc. sunt procese de transformare neliniara a imaginii. Practic asta inseamna sa dezvalui informatia utila din imagine, cu un semnal un pic mai mare decat fundalul, dar cu evitarea saturarii zonelor de interes. DSS face prin levels acest stretch.
Pe net gaseti tone de tutoriale cu procesarea pentru incepatori.
-Vignetarea este inevitabila cand folosesti corectoare-reducatoare. De aceea este obligatorie folosirea de FLAT pentru corectia luminozitatii campului (este si cea mai sigura si mai simpla metoda de inlaturare a "gogosilor" intunecate date de praful de pe filtre sau senzor).

*Folosirea termenilor din limba engleza este inevitabila (softurile sunt create in aceasta limba), traducerea in limba romana sunand aiurea: intindere, nivele, curbe. Vignetarea este un cuvant romanizat direct. Unele cuvinte necesitand o fraza intreaga pentru traducere. Reinventrea rotii este o prostie.

_________________
Marius
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Mar 2024 05:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Test DSO Ghidat
Raspunde cu citat (quote)

Acuma am facut si un test de achizitie ghidata cu Controlerul HomeMade pe interfata ST4, luneta de ghidaj FL200mm, camera de ghidaj ASI120mm mini, Telescop principal C5 ( FL1250mm) cu reducer x0.63, Camera Velox290C pe montura EQ3. Am ales Veloxu nu ca ar incapea mai bine DSO urile decat in DSLR dar e mult mai usor de lucrat - am lasat achizitia si ghidajul sa mearga singure ( tot din balcon).
Stakarea e facuta cu DSS iar la stracing am incercat GIMP.
La nebuloasa Stea Fierbinte din Auriga am folosit un filtru UHC, sunt 16 cadre light expuse fiecare 3 minute cu Gain 1600, 10 dark si 10 bias. Focalizarea am facut-o cu masca Bahtinov pe o alta stea luminoasa din constelatie.
La Spiral Cluster sunt 9 fisiere light fiecare expus 2 minute cu Gain 200, 10 dark si 10 bias. Aici focalizarea cred ca lasa de dorit am facut-o vizual.......
Ceea ce am urmarit e cat de rotunde sunt stelele si sunt mai bune decat neghidate, si GoTo-ul m-a dus exact unde trebe, ca am comparat cu pozele din Stelarium si eu zic ca seamana.



P.S Pt M33 ajunsesem prea tarziu si era aproape apusa.



Spiral Cluster.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  622.16 kb
 Vizualizat:  de 510 ori

Spiral Cluster.jpg



nebuloasa Stea Fierbinte Auriga.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  976.91 kb
 Vizualizat:  de 510 ori

nebuloasa Stea Fierbinte Auriga.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2024 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Test DSO Ghidat
Raspunde cu citat (quote)

Focalizarea cum o verifici, ai ceva masca Bahtinov sau ochiometric?

Incepator a scris:
.. Camera Velox290C .
Are un pattern care nu apare la imaginea cu DSLR-ul:


 Descriere:
 Marime fisier:  128.12 kb
 Vizualizat:  de 472 ori




Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Mar 2024 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului: continuare
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
La Spiral Cluster focusul (la telescopul principal) l-am facut ochiometric si a fost prima achizitie din sesiunea respectiva, la nebuloasa am facut focalizarea cu o masca Bahtinov pe o stea luminoasa din Auriga.
Masca a fost facuta de mine din carton decupat dupa ceva sablon de pe net cu ani in urma.....
Deci sa inteleg ca o imbunatatire ar fi sa acord o mai mare atentie la realizarea focusului. Acum as vrea sa imbunatatesc partea de achizitie de imagine, focus, Gain , timpi de expunere. Am vazut ca se foloseste formula "am tinut Histograma la 20 %" etc... Nu pre stiu ce inseamna... Daca aveti un link cu tutorial pe tema asta.....
Focalizarea la luneta de ghidaj e ochiometric (poate trebe sa ma uit in PHD la ceva cifre ?)


Ultima modificare efectuata Incepator la 10 Mar 2024 15:03, modificat de 2 ori in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact