Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M16_26x5m_ASI294+L-enhance.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224580
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop de inceput


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2008 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit: "enlarge your ???"...asta e?? Laughing . La ce adresa ai trimis? vstoica 2 yahoo.com?

Evident ca initial am inceput cu ISO minim, adica 200 ca asta este la mine. Nu am crescut ISO. Pun deseara poze cu zgomotul sa ne lamurim. Mai verific odata poate e ceva setat aiurea, ISO, etc..desi nu cred.
Cu pentax 100d nu pot sa automatizez ca nu am control din soft Crying or Very sad , dar nu ma deranjeaza sa fac manual. Ce pauze ai intre expuneri?
Am facut pozele sambata, era destul de frig, batea si putin vantul. O sa incerc o comparatie: poze cu obiectivul (deci aerul e inchis in interiorul aparatului) vs. aparatul montat in focuser, deci cu adaptorul si cu tubul deschise, deci curent si deci aerisire directa a senzorului. Sunt curios cum se comporta dpdv. al zgomotului.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 29 Apr 2008 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

“Am primit: "enlarge your ???"...asta e??. La ce adresa ai trimis? vstoica 2 yahoo.com?”


Salut, chestia aia care ai primit-o nu e de la mine, nu am de unde sa cunosc problemele tale (tot ca gluma) de adresa verific acasa dar la sfarsit de saptamana ca pana atunci nu mai dau drumu la calculator (lipsa de timp) si eventual daca am trimit pe o adresa gresita atunci voi avea grija sa primesti pozele.
Verifica setarile din camera, sa nu fie ceva activat ca de genul “Auto ISO” ca atunci ridica automat valoarea ISO-ului (logic nu?) si iti “pusca” imaginile.
Deci daca nu ai control software al camerei (utilizatorii de Canon si Nikon fac acum valuri!) atunci nu iti ramane altceva de facut decat telecomanda cu sau fara fir intr-o mana iar in celalata un cronometru pentru a avea o idee de durata expunerii.
M-am interesat un pic de camera ta (in general informatii despre expuneri de maxim 30 secunde nu am gasit informatii despre expuneri de lunga durata – poate stie cineva pe undeva asa ceva) si nu se prezinta prea bine la capitolul zgomot la expunerile de lunga durata. Este posibil (nu vreau sa cobesc) dar sa fi nevoit sa te rezumi la expuneri scurte din aceasta cauza, nu o lua ca un verdit definitiv. Si sa stii ca la stacking este posibil sa poti indeparta zgomotul din imagine daca folosesti multe imagini, ca sfat, incearca intr-o seara sa faci mai multe expuneri de durata mai mare (nu conteaza ce anume) dar ai grija sa focalizezi asa cum trebuie. Apoi fa darkurile corespunzatoare iar a doua zi treci la stackarea imaginilor. S-ar putea sa remarci ca calitatea imaginii finale creste simtitor. Dupa ce pui in stack 20-30 de imagini (cu cat mai multe cu atat mai bine, creste astfel raportul semna-zgomot) poti sa iti dai seama ce poate camera din punct de vedere astronomic. Nu insemana ca daca imaginile individuale sunt “zgomotoase” trebuie sa ai si o imagine finala “zgomotoasa” (vezi http://deepskystacker.free.fr/english/theory.htm poate te lamureste pe scurt cum e treaba cu astrofotografia) si poate chiar vei folosi soft-ul, la mine a dat rezultate bune spre foarte bune insa altii s-au plans de el.

Numai bine
Emil
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2008 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pus pus lumea pe jar aproape degeaba....gresisem eu..adica am facut ok expunerea, iso 200 noise reduction off, doar ca crescusem artificial expunerea in Adobe Lightroom si evident ca o luase razna zgomotul. Mai jos am pus un crop fara resize, jpg calitate 100%, din raw, fara alte prelucrari gen noise reduction, levels, contrast, etc.


IMGP4207-2.jpg
 Descriere:
Iso 200, 110s,+0 la expunere din raw
 Marime fisier:  34.56 kb
 Vizualizat:  de 2665 ori

IMGP4207-2.jpg



IMGP4207-3.jpg
 Descriere:
Iso 200, 110s,+4 la expunere din raw
 Marime fisier:  97.2 kb
 Vizualizat:  de 2665 ori

IMGP4207-3.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6

Download topic
Pagina 6 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact