Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
bluesnowball.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

un telescop bun pentru observare dar si pentru astrofoto


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihai86
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 121



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2008 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului: un telescop bun pentru observare dar si pentru astrofoto
Raspunde cu citat (quote)

Salut

Am citit pe cat posibil forumul in care incepatorii cer sfaturi pt a si achizitiona un telescop, fiecare dupa necesitati si buget. eu speram sa mi gasesc raspunsul la intrebarile mele din ce au discutat altii dar se pare ca nu si ma vad nevoit sa intreb. Very Happy
De curand m a lovit si pe mine microbul "astronomie", nu stiu f multe despre telescoape, despre cer, etc, cunosc doar ceva notiuni de optica din fotografie. acum as vrea sa mi achizitionez un telescop. as vrea sa fie un telescop bun la toate in principal as vrea sa vad planetele cat se paote de "curat", fidel, vreau sa vad nebuloase, galaxii, roiuri stelare etc. doresc sa il folosesc pentru astrofotografie dar si pentru simpla observare, montare de webcamuri, calculator si alte dracii Very Happy , inca le ametesc. impresia mea este ca daca vreau sa urmaresc planete si "sa vad cat mai departe" imi trebuie un telescop cu o distanta focala cat mai mare 1000-1500 mm. banii de care dispun sunt f putini, sunt constient...maxim 2.500 RON (aprox 1000$).
ma gandisem la mai multe modele...desi sunt f f nehotarat si de aceea cer sfaturi "batranilor".
CE MODEL M-AR PRINDE?

spre exemplu ma gandeam la asa ceva...

http://telescop-expert.ro/index.php?page=s...;Itemid=43

si multe alte modele.

deocamdata as dori cateva sfaturi utile

multumesc Smile
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2008 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru foto secretul este montura, asa ca iti recomand un tub de 200mm f/5-6 cu o cea mai buna montura care ti-o permiti.
Numai bine!
Sus
mihai86
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 121



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2008 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si imi poti recomanda un model sau ceva in 2.500 ron maxim, un model testa fara aberatii?

modelul din linkul atasat crezi ca imi indeplineste dorintele?

ideea este ca niciodata in viata mea nu am avut ocazia sa ma uit printr-un telescop, nu am ajuns nici la observator. vreau zilele astea sa o fac odata sperand ca va fi cerul senin si eventual sa mai vorbesc cu cei de acolo.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 21 Apr 2008 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihai86 a scris:
si imi poti recomanda un model sau ceva in 2.500 ron maxim, un model testa fara aberatii?

modelul din linkul atasat crezi ca imi indeplineste dorintele?

ideea este ca niciodata in viata mea nu am avut ocazia sa ma uit printr-un telescop, nu am ajuns nici la observator. vreau zilele astea sa o fac odata sperand ca va fi cerul senin si eventual sa mai vorbesc cu cei de acolo.


Daca zici ca in primul rand vrei sa faci astrofotografie, atunci la budget-ul tau eu as recomanda
- Montura EQ5 GOTO
http://www.astroshop.ro/prd147_ecuatoriala...5-GOTO.php

- ED80 Skywatcher
http://www.astroshop.ro/prd256_Refractor_S...RO-OTA.php

Combinatia asta iti da posibilitate foarte buna a castiga poze bune, unde si la observare visuala poti astepta un isntrument exceptional.

Budget-ul ajunge complet si cu transport pana in Ro din Germania

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
mihai86
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 121



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2008 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany eu vreau f mult un telescop cu o distanta focala mare ca sa pot observa cat se poate de detaliat planetele (in bugetul enuntat mai sus) pe cand acesta vad ca are o focala destul de mica 600 mm cu care nu ma duc foarte "adanc", sper ca nu gresesc...
nu zic neaparat astrofoto in primul rand. cel mai mult timp il voi pierde doar observand dar la un oment dat simt nevoia sa fac si o poza bunuta la ce vad...
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Apr 2008 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru poze exista Hubble.

Eu zic sa renunti la partea cu astrofotografia si sa mergi pe varianta "standard" pentru incepatori: Dobson 8" (200mm) F/6.



The Majestic Sombrero Galaxy (M104).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  9.35 kb
 Vizualizat:  de 9707 ori

The Majestic Sombrero Galaxy (M104).jpg


Sus
mihai86
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 121



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2008 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stiu ca exista hubble si alte 100 de mii de poze frumoase pe net cu telescoape mult mai performante dar cand faci cu scula ta e altceva, nu stiu daca ma intelegi. am un microscop la care ma uitam de cand eram mic un ior batran si nu m am lasat pana nu mi am facut rost de un adaptor pt aparatul de fotografiat pe m42 ca apoi sa i pun alt adaptor pt montura de 400d. cu toate ca gaseam poze pe net muult mai frumoase decat ce reuseam eu sa scot...dar erau facute de mine la ceea ce vedem si asta ma facea mandru Very Happy asa si cu telescopul. intradevar in principal este de a vedea apoi de a fotografia...

p.s. seb, poza atasata prin ce telescop este observata? hubble?
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Apr 2008 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, este o poza de pe unul din site-urile Hubble:
The Majestic Sombrero Galaxy (M104)

Acolo exista si o varianta necomprimata (tiff) de 211MB. Plus mii de alte fotografii de a caror calitate nu ai cum sa te apropii cu un telescop terestru de 1.000 USD si cu un webcam de 100 RON (de altfel nici cu scule mult mai scumpe nu ai cum sa faci asa fotografii).

Pentru mine, atractia o reprezinta observarea vizuala. Asta necesita un telescop rezonabil plus oculare cat de cat de calitate (si alte cateva accesorii). Mie mi se pare ca vrei sa dai intreaga suma alocata astronomiei pe un telescop, fara sa iei in calcul ocularele si alte accesorii.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2008 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-as lua o montura eq buna si un telescop dobson de 150mm-200mm cu focala de 1200mm. Astfel, tubul optic poti sa il montezi dobson pentru observatii vizuale si ecuatorial pt astrofoto.
Dar pentru a face foto cu focala de 1200mm este un calvar. Iti trebuie autoguider, luneta de ghidaj, camera de ghidaj, etc.
Daca vrei sa faci astrofoto mai bine mai citeste asta si dupa vezi exact ce vrei sa iti cumperi:
http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/TOC_AP.HTM
Numai bine!
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Apr 2008 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai ii recomanzi un newton + doua monturi si apoi spui ca fotografia cu asa ceva e un calvar?

Iar daca ar cumpara tot ce ai insirat acolo, nu ar ajunge nici pe departe 1000 USD.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Apr 2008 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok. La 2500 ron cea mai buna solutie care ti-o recomand e un reflector newtonian 2001PEQ5 Sky-Watcher sau Celestron C8N:

De la Sky-Watcher:
http://www.skywatcher.ro/SK/SK2001PEQ5.htm

De la Celestron:
http://www.skywatcher.ro/Cel/c8n.htm

Nu vei putea face fotografie asa cum vine, va trebui sa mai investesti in niste motoare de cautare sau mai bine un kit goto pentru EQ5. Ambele instrumente sunt suficient de mari incat sa poti vedea bine planetele. Pentru fotografie planetara nu ai nevoie de autoguider, ci doar de un motor pe axa RA si o camera ccd NexImage http://www.skywatcher.ro/Cel/neximage.htm

Daca vrei sa faci fotografie deepsky atunci lucrurile se schimba si va trebui sa investesti cel putin in: 1) un kit goto http://www.skywatcher.ro/SK/SKkitgoto.htm, 2)autoguider, 3)luneta cautatoare aditionala; 4) eventual o montura mai solida. Cunosc mai multi amatori ce fac poze deepsky bune cu un asemenea setup si nu au kituri goto, ci doar motoarele de urmarire si o luneta de ghidaj aditionala, dar ei au deja cunostintele si pasiunea pentru asta. Cu putin efort si pasiune se pot obtine rezultate bune. Nu vor semana cu imaginile de la Hubble sau cele facute de astronomi cu setupuri de zeci de mii de euro, dar vei putea imortaliza pe chip nebuloasa, galaxia, stelele dorite de tine.

Insa primul pas totdeauna sunt observatiile vizuale. Asa inveti cerul, incepi sa iti cunosti instrumentul, incepi sa iti dai seama de ce ai nevoie si vei stii singur ce sa alegi in viitor si ce alte accesorii sa iti cumperi.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Apr 2008 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suma care ti-a fost alocata de la buget Smile nu e prea mica. Acuma e adevarat ca nimic nu e prea mult astfel incat sa nu poata fi ceva si mai mult Very Happy (adevarat in special in privinta banilor) dar trebuie sa tii cont de ceea ce ti-am spus si mai jos, cand te-ai prezentat. Incearca sa incepi cu pasi mici!!! Sa nu cumva sa ai mari deziluzii din cauza unor mari asteptari. Asa cum poate intelegi daca stai un pic sa cugeti la rece, ceea ce vrei tu nu se poate. Nu exista un instrument bun la toate. Sfatul cel mai bun ti l-a dat Seb: "Eu zic sa renunti la partea cu astrofotografia si sa mergi pe varianta "standard" pentru incepatori: Dobson 8" (200mm) F/6". Mai intai trebuie sa inveti sa cunosti cerul si asta nu se intampla intr-o noapte. Nici in doua. Nici in noua. Si nu te repezi direct la fotografierea planetelor ca o sa ai mari dezamagiri. Take it easy. Tot Seb ti-a mai dat un sfat bun. Tine cont si de accesorii (oculare, filtre etc.). Daca totusi vrei sa te arunci la un telescop cu montura ecuatoriala pentru astrofotografie, acestea trebuie sa fie echilibrate. Degeaba ai un telescop foarte bun pe o montura slaba. Si incearca sa pricepi sfatul lui Catalin Paduraru (ziceai ca stii ceva despre foto). Cu cat focarul este mai lung, marirea este mai mare si astrofotografia devine un calvar (din cauza urmaririi).
Daca-ti iei de la inceput o montura GOTO este aproape echivalent cu a te uita la poze pe net. Este diferenta dintre a cuceri o fata (ceea ce e mai dificil) sau a te duce la o prostituata (simplu, dai banii si obtii foarte repede rezultate) Laughing
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Apr 2008 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Si nu te repezi direct la fotografierea planetelor ca o sa ai mari dezamagiri.


Planetele sunt cel mai usor de fotografiat, iesind poze bune chiar si prin Dobson.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2008 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seb a scris:
Pai ii recomanzi un newton + doua monturi si apoi spui ca fotografia cu asa ceva e un calvar?

Iar daca ar cumpara tot ce ai insirat acolo, nu ar ajunge nici pe departe 1000 USD.


Daca ai intelege ce spun nu ai reactiona asa.
Montura dobson e un fleac de facut si de utilizat, asta fara sa modifici tubul optic. Cu o astfel de montura poti sa observi linistit si OK multe chestii.
Cu EQ-ul faci doar poze fiindca e foarte greu de carat si utilizat pt vizual.

Daca vrei sa faci cu adevarat astronomie iti trebuiesc doua setup-uri, pentru vizual si pentru foto. Care nu prea se intersecteaza.

Persoanele care cer si foto si vizual sunt ca persoanele care o masina de F1 cu abilitati de off-road. Trebuie sa intelegi ca nu se poate sa le ai pe toate dintr-un singur foc.
Si pana nu pui mana sa vezi cu ce se mananca nu ai cum sa iti dai seama.
Fiindca e imposibil sa iti spun/zica cineva experienta de ani de zile intr-un mesaj.
Numai bine!
Sus
mihai86
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 121



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2008 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

imi place raspunsul tau seb. intr adevar in banii alocati astronomiei nu am pus ocularele. bine probabil nu ma voi opri aici... o sa mai chelui pe parcurs si pe alte accesorii, oculare etc. pt inceput imi iau pachetul standard. asa am facut si cu aparatul foto pe care mi l am cumparat mai demult. prima data mi am luat kitul apoi am venit cu alte obiective...

imi mai trecea prin minte sa folosesc ocularele de la microscop am de la 6x pana la 17x si am impresia ca se potrivesc Very Happy

catalin dobsonu ala imi place are distanta focala mare si e f luminos si pretul e rezonabil dar ma sperie faptul ca ca trebuie sa mai cumpar dupa destul de repede luneta de ghidaj si motoras de urmarie si am impresia ca si trepied.
btw m a amuzat asta "F1 cu abilitati de off-road" ideea ca pana la urma se pare ca o sa inclin mult mai mult spre observare dar nu pot sa nu trag cateva cadre cat ar fi ele de slabe cu aparatul.

skywatcher, primul model pe care mi l ai aratat in link mi a atras atentia initial. iar C8 N Celestron e interesant, e de luat in calcul mc. te intreb camera aceea ccd nu poate fi inlocuita cu un dslr(400d) cu adaptor?

indradevar vreau sa vad multe sa aflu multe ma grabesc si sa curpind cat mai mult si nu e cel mai bine. si treaba cu de multe ori astept mai mult decat se poate, multa dreptate doru dragan Smile.
mai fotografiam luna cu un tele de 200mm pe m42 adaptat la 400d ..rezultate relativ slabe
probabil poate pana la urma fac ceva fac rost de niste bani si imi iau si un sistem go to
....doamne cate am de luat si in ce ceata ma aflu...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact