Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Drum_spre_cer.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gasirea telescopului ideal aka Vanatoarea de fantome


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
BogdanMihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2008
Mesaje: 19



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2008 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Gasirea telescopului ideal aka Vanatoarea de fantome
Raspunde cu citat (quote)

Auuu!! Ma doare capul...

Si de ce spun asta, eu ca si alt incepator (poate nu la fel de obsedat ca mine) vrea sa aleaga ceva bun poate chiar foarte bun, pentru ca telescopul este o investitie, si nu vrea sa ia ceva doar ca sa il schimbe.
M-am interesat si ma tot interesez de vro 2 luni si ceva mai mereu, citesc tot ce prind despre telescoape si cred ca am rasfirat tot formul chiar daca nu am vorbit prea mult.

Primul sfat care l-am crezut bun a fost cel care spunea ca pentru inceput un telescop reflector de 150mm este minim pentru un incepator, pentru a vedea ceva decent, Dobson-urile sunt cele mai ieftine pentru o calitate buna si asta pentu ca nu au monturi EQ ci monturi Dobson..logic..care le fac si mai usor de manuit.
Dar ca oricare incepator ma gandeam si la ceva pentru atro-foto adica sa il pun pe o montura EQ (cine nu vrea ceva bun pentru tot...stiu ca nu exista).

Un Newtonian pe EQ-3 nu este destul de stabil pentru astro-foto de aceea i-ti trebuie cel putin un EQ-5 dar dupa ce m-am uitat mai bine am vazut ca un reflector pe EQ-5 costa deja 20 mil in comparatie cu cel pe EQ-3 care costa 13 mil ( http://www.skywatcher.ro/SK/SK15012PEQ32.htm )

De aici a inceput mania marimii.... Laughing

Dar dupa ce am mai strans bani iar m-am rasucit si am vazut ca la 22 mil doar 2 mil mai mult pot sa iau un newtonian 2001PEQ5 adica de 200mm "Cu o putere de adunare a luminii cu 75% mai mare decat a reflectorului de 150mm" doar asa se lauda ei...hmm pai in astronomie asta conteaza, nu?...adunarea luminii.
Desigur dupa ce am vazut asta iar am inceput sa ma rasucesc la acelasi pret este si un dobson de 250mm ce aduna 61% mai multa lumina decat cel de 200mm. Dar trebuie sa renunt la astro-foto care orcum nu erea prea buna pe un 200mm EQ5 find mult mai buna pe o montura EQ6.
Acum ajungeam la alte ganduri cum ar fi sa iau Dobsonul de 250mm si sa ii pun o montura EQ6 dupa ce ma obisnuaim cu ceru si eream gata de astro-foto, asta inainte sa vad pretul monturii adica vro 37 respectiv 47 mil ducanduma mai mult decat daca il iau direct pe montura, asta pentru ca nu mai plateam si montura Dobson....Smile
Dar decat sa dau 48 de mil pe http://www.skywatcher.ro/SK/SK25012PEQ6.htm 250mm montura EQ 6 adica o caruta de bani pe care orcum nu ii am si faptul ca nu am un DSLR Smile)) m-a adus la o alta rasucire care m-a dus la un dobson de 300mm (adica bossul in materie de optica si greutate Smile)))

Concluzia fiind ca:

Am ramas strans intre doua optiuni dobson 300mm si newtonian 200mm EQ5 asta renuntand la astro-foto petru ca nu mai am inca 25 de mil petru un DSLR. Poate o sa fac niste "zgarieturi" de poze pe un webcam ca sa i-mi fac damblaua.

Acum io ce vreau sa fac eu cu el: Sa ma uit de pe balcon din Bucuresti DAR sa il duc si la tara pe bancheta din spate a masinii.

Pana la urma am ramas la intrebarea asta: Care sa il iau pana la urma dobson 300mm sau newtonian 200mm EQ5 adica respectiv http://www.skywatcher.ro/SK/SK2001PEQ5.htm sau http://www.skywatcher.ro/SK/Dob12.htm ?




Probabil primul sfat care o sa il primesc o sa fie sa nu ma mai gandesc atat si sa iau ceva, cum se mai spunea pe formum pe aici Smile))

Acum nu pot sa zic ca sunt plin de bani...dar am tot strans si probabil daia si sunt asa de retinut sa cumpar ceva si daia va si zapacesc cu compunerea asta.....

PS: inca o intrebare: Montura Dobson sta bine pe pamant sau se misca ( asta pentru ca la tara unde merg eu o sa duc telescopul pe un deal unde nu o sa am ciment ) ?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Apr 2008 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde ce iti mai place mai mult sa faci. Mie imi place sa observ, pentru ca e o senzatie speciala sa vezi cu ochiul tau universul, decat sa vezi in poze. Mai incerc si eu poze, dar nu ma intereseaza prea mult. Deci gandeste-te mai bine ce ti-ar placea mai mult. Apoi va fi simpla alegerea.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
BogdanMihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2008
Mesaje: 19



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2008 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai sa observ!
Cum ai spus si tu este o senzatie speciala sa vezi cu ochiul tau universul in comparatie cu uitatul la o poza... Smile
Dar nu stiu cat de stabila este montura dobson pe pamant si daca se merita 10mil in plus pe optica sau se merita un aparat cu o montura decenta...pentru a i-mi pastra mai multe optiuni Laughing
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Apr 2008 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca terenul nu este in panta sau foarte denivelat, montura Dobson este stabila (practic e o vorba de o placa cu 3 picioare). Daca nu, poti improviza o platforma din niste scanduri pe care pui telescopul.

Pe un balcon obisnuit nu cred ca poti folosi Dobson-ul de 300 (nu ai loc). Plus ca esti limitat la o anumita directie.

Si la transport s-ar putea sa ai probleme de spatiu (in masina).

E un telescop f/4,91. Cere oculare mai scumpe.

Inainte de a cheltui atatia bani, incearca sa te uiti macar o data printr-un telescop (daca nu ai facut-o deja). Daca se poate, printr-un telescop ca cel pe care vrei sa il cumperi.
Sus
BogdanMihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2008
Mesaje: 19



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2008 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niste sfaturi foarte bune Seb si chiar m-ai pus pe ganduri (din nou Shocked ) in special la partea cu oculare mai scumpe Confused
Cu spatiul in masina....inca nu am masurat bancheta din spate dar din cate am am vazut telescopu are 1.5 m si eu am un passat acum chiar nu stiu cat spatiu o fi pe bancheta din spate...poate are careva vro idee , daca nu o sa ma duc maine cu ruleta in masina sa fac masuratorile Laughing
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Apr 2008 06:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia-ti un telescop de 200 (max 250) in montura dobson. Asta poti sa-l pui si pe bancheta din spate si sa-l duci la tara unde vei vedea mult mai bine decat de pe un balcon din Bucuresti. Cu banii ramasi ia-ti niste oculare bune si un filtru UHC. Incepe sa faci observatii sa te familiarizezi cu cerul. Si peste un an cand vei "creste mai mare" o sa te poti gandi si la astrofoto.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca inca nu ai aparat foto, eu as aborda problema astfel:
Pasul 1: iei un Dobson (ceva 200-250mm cu 1200mm focala). Astfel o sa fie cel mai comod de transportat, de asamblat, de manuit si de privit (deci vizual). Nu costa nici asa demult ca un EQ5-6 + tub, deci o sa iti mai ramana bani si pentru oculare, filtre. O sa poti incerca si poze (cu un webcam + laptop, camera video la care nu iti mai trebuie laptop, foto cu un P&S ieftin).

Pasul 2: daca nu te multumeste partea cu foto, poti investi (o groaza de bani) pentru un minim EQ5 (asta pt. un tub de 200mm, ca la 250mm nu prea tine, ca e tubul f. greu) sau un EQ6 plus un aparat DSLR plus adaptoarele de rigoare. Astfel daca vrei foto, scoti tubul de pe montura Dobson si il pui pe EQ, montezi aparatul, faci poze, etc..

Din ce ziceai tu, setupul de mai sus are un inconvenient: datorita tipului monturii (Dobson) o sa fie cam dificil de privit din balcon. Un dobson de obicei e bine de privit in sus, ceea ce in balcon e cam greu. Ca sa il folosesti in balcon ar trebui sa urci montura pe o masuta ceva ca sa poti inclina tubul la 30-60" ca sa poti vedea pe geam..si avand in vedere ca tubul e cam lung s-ar putea sa iasa ocularul pe geam afara si sa nu poti sa vezi prin el. Daca ai balcon mai larg..e ok. In acelasi timp poti cobora cu telescopul din bloc, in fata lui, daca ai un loc mai putin luminos, sau pe bloc daca ai cheia.
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 23 Apr 2008 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca Dobsonul de 300 mm e muuuuuuuuuult mai mare decat iti inchipui tu. De fapt cel de 254 mm pe care eu l-am achizitionat e foarte mare, insa e destul de portabil. Poti sa faci urmatorul compromis pe care o sa-l fac si eu la un moment dat:
Eu am mers pe un Dobson cu 254 mm diametru, instrument exceptional pentru vizual. Pentru foto poti folosi montura dobson pusa pe o platforma EQ, pe care o sa o realizez realtiv singur (in magazinele de profil ajunge pe la 1000 EUR Shocked ).
Asadar Dobson 254 mm - 2.100 RON
Platforma EQ home meade - 600 RON
Total 2.700 RON

http://www.biophysik.uni-freiburg.de/Reine...orm_e.html

http://www.budgetastronomer.ca/index.php?page=eq-platform

Daca iti reuseste montura sa urmareasca cat mai precis obiectele poti sa faci si ceva foto cu investitii minime. Daca vrei sa mergi mai departe atunci trebuie sa evoluezi catre monturi EQ profi.
Eu asa vad lucrurile si fara a investii foarte mult in monturi, vei beneficia si de o apertura mare, o sa fi si mobi si poti face primele incercari in foto.
Cam asa am sa abordez primii pasi in astro-foto fara investititii foarte mari .

Cu o platforma EQ dual axis se pot obtine rezultate remarcabile

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...o%26sa%3DN
Sus
BogdanMihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2008
Mesaje: 19



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai cam asta e si problema, nu pot sa i-mi imaginez cam cat de mare este tubul de 300mm , cu spatiul pe balcon nu i-mi fac probleme si am posibilitatea sa ma duc si pe bloc. Singurul lucru care ma ingrijoreaza este transportul. Cu greutatea ma descurc eu pentru un vizual mai bun se merita sa te chinui un pic cu el.
Si cu un tub de 200 pe montura dobson io zic ca daca tot sunt bani stransi pot sa il iau pe un EQ5 si astfel ma obisnuiesc si cu monturile EQ.
Am tot cantarit eu avatajele si desavantaje intre un tub 200mm EQ5 si tub 300m montura dobson si am ajuns la o egalitate.

Montura dobson tub 300:

Contra:

-greutate foare mare ...zic ca ma descurc
-lungime foarte mare...posibile probleme cu transportu
-oculare mai scumpe ( cu toate ca am vazut ca vine tot cu Super Plossl 25mm si 10mm)

Pro:

-optica foarte buna ce ofera niste detali care un tub de 200 nu le poate oferi
-montura dobson care e foarte usoara de folosit

Montura EQ5 tub 200:

Contra:

-nu ma apuc de astro-foto...inca
-optica mai slaba

Pro:

-am un telescop "complet" adica poate fi folosit si la atro-foto pe viitor
-ma obisnuiesc pe montura EQ
-si mult mai usor de transportat


Ultima modificare efectuata de catre BogdanMihai la 23 Apr 2008 12:10, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Passat nu ai bancheta rabatabila/fractionabila in spate? Eventual poti rabata spatarul scaunului din fata si il intinzi pe scaunul din fata respectiv spate. Eu zic sa nu renunti la 300mm daca tot nu ai aparat foto si sa iti iei 200mm in ideea ca poate vreodata iti iei si un dslr.
Pe de alta parte nici un 200mm pe EQ 5 nu e asa de mic sau de usor, ba din contra, are cca 30 de kile (la fel ca un dobson de 300) si cam un metru lungime, dar intr-adevar incape pe bancheta din spate.
In ce ai scris tu anterior, prin "optica buna" respectiv "optica slaba" nu se intelege calitate buna sau slaba ci doar dimensiunea mai mare sau mai mica. Calitatea este aceeasi, eventual unplus pt. oglinda cu pyrex.
Dece ai mentionat oculare scumpe ca minus pt cel de 300? Daca vrei calitate, oculare bune iti trebuie si la 200mm, ambele sa zicem ca au acelasi f/5. Optica mai buna sau atent selectata este necesara pentru telescoapele rapide, indiferent de focala sau de oglinda.

Uite cum arata unul de 10": http://www.youtube.com/watch?v=1EnxJsS7lrk
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Apr 2008 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

200-le e f/5,9. 250-ul e f/4,7. Vorbesc de modelele de la Sky-Watcher.

Un ocular gen Hyperion in general e recomandat pentru telescoape de la f/6 in sus (adica f/6, f/8, f/10 ...).
Sus
BogdanMihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2008
Mesaje: 19



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DA, e o idee buna cu intinsul scaunului din fata .

Acum prin optica eu m-am referit la oglinzi mai mari care aduna mai multa lumina.

Cel de 300 nu are oglinda din Pyrex o are din BK7 ( nu ma pricep la optica prea bine si nu am nici cea mai vaga idee care este diferenta dintre cele doua daca e vro diferenta).

Acum greutatea este cam aceeasi daia nici nu o cosider un mare dezavantaj pentru mine....doar lungimea o sa ramana un desavantaj mare Sad
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seb a scris:
200-le e f/5,9. 250-ul e f/4,7. Vorbesc de modelele de la Sky-Watcher.

Un ocular gen Hyperion in general e recomandat pentru telescoape de la f/6 in sus (adica f/6, f/8, f/10 ...).


Faceam comparatia intre cele doua variante ale lui BogdanMihai: 250/1200 dobson (f/5), 300/1500 dobson (f/5) si 200/1000 EQ5(f/5), toate de la skywatcher. Nu am luat in calcul 200 dobson, care nu e de preferat cand am optiunea 250 sau 300 dobson, daca tot e sa iau dobson, nu?

BogdanMihai, renunti la 300mm doar pt. ca e mai mare cu "cativa" centimetri? Stii vorba ca size doesn't matter! Daca incape in masina chiar si la 1.5m, nu mai conteaza diferenta de lungime, oricum scaunele respective nu mai pot fi ocupate, chiar si la un tub de 1m lungime. Greutatea e tot pe acolo (EQ5 - 29 kg, 300 dobson - 32kg, plus/minus cateva kg. pt. aditionale gen oculare, lunete cautatoare, etc.), deci mai revizuieste putin lista de pro/contra si poate tragi o alta concluzie.

Chiar, ce inseamna BK7 la o oglinda?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Apr 2008 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BK7 este materialul de sticla al oglinzii principale
_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Apr 2008 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Eu zic sa nu renunti la 300mm daca tot nu ai aparat foto si sa iti iei 200mm in ideea ca poate vreodata iti iei si un dslr.


Exact. Pana iti vei lua o camera vei apuca sa faci multe observatii cu cel de 300mm. Asa ca se merita mai mult cel de 300mm.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact