Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v2_0_CD_cad.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224683
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gasirea telescopului ideal aka Vanatoarea de fantome


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
BogdanMihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2008
Mesaje: 19



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, am fost si am masurat bancheta din spate a masinii si are 1.30 Sad Sad
Doar daca las scaunu din fata fac loc pentru 1.50...o sa ma complic mult cu transportu doar din cauza acelor 20 de cm Sad Sad Sad Sad Sad
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10651



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce intelegi prin "ma complic mult"? Daca rabatarea unui scaun (ce dureaza 20 sec.) e complicata, atunci astronomia in sine, care presupune o tona de chestii (timp, asteptare, carat, vreme, rabdare, etc..etc..), e de 100 de ori mai complicata Laughing Laughing .
Sus
BogdanMihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2008
Mesaje: 19



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy pai da in spate am centura sta frumos nu il vede politia...pe cand pe scaunul din fata nu am cum sa il leg mai il si zdruncin un pic cand il bag.....(si la colimare nu ma pricep Embarassed )
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Apr 2008 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BogdanMihai a scris:
Very Happy pai da in spate am centura sta frumos nu il vede politia...pe cand pe scaunul din fata nu am cum sa il leg mai il si zdruncin un pic cand il bag.....(si la colimare nu ma pricep Embarassed )


Sper ca partea cu politia a fost o gluma. De mine s-au luat odata niste politisti cand caram telescopul in casa. Ma intrebau ce caram eu la ora aia. Twisted Evil

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Apr 2008 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BogdanMihai a scris:
Very Happy pai da in spate am centura sta frumos nu il vede politia...pe cand pe scaunul din fata nu am cum sa il leg mai il si zdruncin un pic cand il bag.....(si la colimare nu ma pricep Embarassed )


Fa un compromis si i aun Dobson de 10"

Asta iti intra pe banca din spate, montura Dobosn o poti pune pe scaunul din fata.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Apr 2008 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
BogdanMihai a scris:
Very Happy pai da in spate am centura sta frumos nu il vede politia...pe cand pe scaunul din fata nu am cum sa il leg mai il si zdruncin un pic cand il bag.....(si la colimare nu ma pricep Embarassed )


Sper ca partea cu politia a fost o gluma. De mine s-au luat odata niste politisti cand caram telescopul in casa. Ma intrebau ce caram eu la ora aia. Twisted Evil


Poate mai exista in capul unelor oameni timpurle trecute. Si acei, poate le regreta fiecare zi si sper, ca timpurlie lor duse se implina din nou.... (sa speram ca nu !!!).
Cred politisti inca ca ei pot sa zica ce vor ei??

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 23 Apr 2008 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce inaltime ai?
Cred ca pentru a observa ceva de pe balcon nu o sa fie posibil cu un asa monstru. Cu 300 mm singura sansa este in locuri deschise.
Uite aici ceva sa-ti faci o idee

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...%26hl%3Dro

Daca totusi vrei 12'' incearca la sectiunea vanzari-cumparari unde era un Orion 12'' cu encodere la un pret f. bun si pe care doream si eu sa-l cumpar, dar inaltimea si mai ales diametrul mi-a taiat rasuflarea. Ia un ziar si taie un cerc cu diametrul 300 mm si fa-ti o idee. Oricum ideea de a vedea prin 300 mm e un argument pro destul de solid Surprised , insa..........

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1355
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10651



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

achy1978 a scris:
Ce inaltime ai?
Cred ca pentru a observa ceva de pe balcon nu o sa fie posibil cu un asa monstru. Cu 300 mm singura sansa este in locuri deschise.
Uite aici ceva sa-ti faci o idee

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...%26hl%3Dro

Daca totusi vrei 12'' incearca la sectiunea vanzari-cumparari unde era un Orion 12'' cu encodere la un pret f. bun si pe care doream si eu sa-l cumpar, dar inaltimea si mai ales diametrul mi-a taiat rasuflarea. Ia un ziar si taie un cerc cu diametrul 300 mm si fa-ti o idee. Oricum ideea de a vedea prin 300 mm e un argument pro destul de solid Surprised , insa..........

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1355


Citat din specificatii (asta pt. Orion, Skywatcher pare mai usor):

Orion XT12 Telescope Specifications:
Length of Optical Tube Assembly: 58.3 inches / 148 cm (with lens cover)
Height from Eyepiece to Ground: 56.7 inches / 144cm (pointing overhead)
Weight of Optical Tube Assembly: 50 lbs. / 22.7 kg
Weight of Carriage: 33 lbs. / 15 kg
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 23 Apr 2008 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy, eu nu ma refeream la faptul ca nu poate observa cu el indreptat spre zenit, ci la faptul ca observand de pe balcon (asa am inteles ca ar dori), telescopul oricum trebuie pus pe o mica masuta (cam 40-50 cm) unde indreptat aprope de orizont tubul va iesi destul de mult pe geam lucru care va fi destul de neplacut pentru ca trebuie sa se aplece destul de mult pentru a ajunge la ocular.

http://www.astroshop.ro/prd318_Dobson_Skywatcher-12-Dobson.php

Din punctul meu de vedere Dobson 300mm este un telescop pe care si eu as dori sa-l am dar este MARE. Cu cat este mai mare un telescop, cu ata mai greu o sa vada un cer negru de tara "citat de pe forum Smile ". Este o relatie invers proportionala pe care dupa ce am luat telescopul am inceput sa o inteleg. 150 cm lungime, 300 mm diametru, 32 kg sunt niste marimi care nu te sperie cand vorbesti despre ele, dar telescopul e MARE. Eu cred ca 250 mm este alegerea optima ca si dimensiuni.
Sus
BogdanMihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2008
Mesaje: 19



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu balconu nu e problema....ca pot sa vorbesc cu administratorul sa ma urc pe bloc si sa ma uit de acolo.
Marimea lui chiar te descurajeaza... Shocked
O sa mai meditez ceva aspura deciziei: 200mm EQ5; 250-300 dobson Confused
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10651



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

achy1978 a scris:
valy, eu nu ma refeream la faptul ca nu poate observa cu el indreptat spre zenit, ci la faptul ca observand de pe balcon (asa am inteles ca ar dori), telescopul oricum trebuie pus pe o mica masuta (cam 40-50 cm) unde indreptat aprope de orizont tubul va iesi destul de mult pe geam lucru care va fi destul de neplacut pentru ca trebuie sa se aplece destul de mult pentru a ajunge la ocular.
Din punctul meu de vedere Dobson 300mm este un telescop pe care si eu as dori sa-l am dar este MARE. Cu cat este mai mare un telescop, cu ata mai greu o sa vada un cer negru de tara "citat de pe forum Smile ". Este o relatie invers proportionala pe care dupa ce am luat telescopul am inceput sa o inteleg. 150 cm lungime, 300 mm diametru, 32 kg sunt niste marimi care nu te sperie cand vorbesti despre ele, dar telescopul e MARE. Eu cred ca 250 mm este alegerea optima ca si dimensiuni.


Mai taie din el sau da o gaura si muta ocularul la jumate.
Mai devreme zicea ca are loc in balcon, ca se poate duce si pe bloc... eventual...deci n-ar fi o problema dimensiunea. E drept ca in realitate te sperie, ca e mare, cel putin la prima vedere. Eu am fost socat de al meu cand sa il iau in brate, abea il tineam si abea il cuprindeam cu mainile (si e "doar" de 200mm). Defapt mi-au tremurat mainile inca de la magazin, de cum l-am scos din cutie. Am inghitit in sec, asta era, eu am vrut cat mai mare..asta am primit...ce sa mai zic. Acum nu ca regret, dar imi imaginez cume sa vezi pentru prima data tzeava din linkul cu orionul. Aproape ca intri cu totul in el.
Sus
Seb
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Feb 2008
Mesaje: 70



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Apr 2008 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu incape pe bancheta din spate (unde ar sta mult mai bine si poate fi asigurat cat de cat cu centurile de siguranta), eu zic sa testezi inainte de cumparare daca tubul poate fi introdus in masina pe usa si rotit pana il poti pune pe scaunul din fata. Si cat de mare e riscul ca in timpul acestor manevre sa se agate de tapiteria de pe scaune sau de pe plafon si sa o rupa. Diametrul exterior al tubului e vreo 35 cm, nu 30 cm (la Dobson 300 mm). La 12" sau mai mare ar fi de luat in calcul un Dobson demontabil (nu cu tub solid) daca vrei sa il transporti.

@valy
Asa e, eu vorbeam de Dobson-uri.
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 23 Apr 2008 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bine sa meditezi si ia totusi in considerare varianta ieftina cu platforma EQ. Asta ca sa salvezi niste bani ce pot fi investiti in optica de calitate.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Apr 2008 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un Dobson de 300mm in conditiile in care locuiesti la bloc nu e recomandabil intrucat nu il poti muta singur, e nevoie de 2 persoane si asta nu pentru ca e deosebit de greu, ci pentru ca greutatea combinata cu marimea il fac greu manipulabil. Tubul are 144cm lungime, 36cm diametrul si 22 kg, la care adaugi si baza Dobson. Daca ai sta undeva mai pe pamant, la casa, sau nu ar trebui sa il cari singur pe scari sau sa ai numai cateva scari, nu etaje, atunci un Dobson de 300mm ar fi excelent. E confortabil de utilizat, e mare si iti arata incredibil de multe detalii. Daca ai pe cineva care sa te ajute sa cari de fiecare data instrumentul atunci optiunea de Dobson 305mm ramane in picioare. Daca nu, in conditiile tale, un Dobson de 254mm sau newtonul 2001PEQ5 pe montura ecuatoriala sunt optiunile viabile.
Sus
BogdanMihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2008
Mesaje: 19



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2008 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
BogdanMihai a scris:
Very Happy pai da in spate am centura sta frumos nu il vede politia...pe cand pe scaunul din fata nu am cum sa il leg mai il si zdruncin un pic cand il bag.....(si la colimare nu ma pricep Embarassed )


Fa un compromis si i aun Dobson de 10"

Asta iti intra pe banca din spate, montura Dobosn o poti pune pe scaunul din fata.



Mda, cred ca pana la urma fac un compromis si iau un dobson de 250mm , asta pentru ca o sa incapa lejer pe bancheta din spate..si o sa mai i-mi ramana si o gramada de bani petru un filtru UHC un barlow si cateva oculare. Very Happy .............asta daca nu o sa ma ragandesc intre timp pentru a 15 oara Rolling Eyes
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact