Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna1~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224700
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sobolanu 22x70 scurta prezentare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Ian 2023 02:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, pare sa fie diferenta de transmisie.
Incearca sa compari si Fujiyama 25mm! Cred ca vor fi cel putin la fel de luminoase ca SLV 25mm, pentru ca au si mai putine treceri aer/sticla.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Ian 2023 06:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si aberatiile optice reziduale ale ocularului au impact asupra stelelor slabe, chiar daca aceste aberatii nu sunt evidente la prima vedere (imaginea "varf de ac" a stelelor). Chiar si o usoara defocalizare face sa dipara acele stele.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Ian 2023 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu, ai dreptate.
Fondul cerului apare mai luminos la grosismente mai mici si de aceea ocularul cu focala mai scurta va prezenta stele mai slab luminoase ca cel cu focala mai lunga.
In cazul relatat de tine, zic si eu, ca diferenta de comportament optic se datoreaza constructiei optice diferite.

Amatorul Lorincz Imre din Ungaria iata ce sustine pe situl tavcso.hu despre doua din ocularele sale: ocularul sau Barium 20mm (Super la noi) are o transmisivitate de 95% ca ocularul Pentax 21mm XL.

https://tavcso.hu/termekcsoport/okular_barium

Super se vinde de ocazie cu vreo 50 de lei iar nou cu vreo 120 lei.
Pentax 21mm XL nou e 1000 de lei !? Sau nu se mai gaseste...
Corectia aberatiilor extra-axiale banuiesc ca este mult mai buna in Pentax.
Dar la galaxii slab luminoase si la nebuloase, ceea ce vrei in primul rand este transmisivitatea cat mai ridicata.
Unii (majoritatea adica) vor numai camp mare. Din partea mea ... gudlacvizdzat !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2669

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Ian 2023 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
...Dar la galaxii slab luminoase si la nebuloase, ceea ce vrei in primul rand este transmisivitatea cat mai ridicata.


Ăsta e motivul pentru care nu voi renunța vreodată la ocularele kellner sau rke . Ba chiar am de gând să fac un Ramsden clasic , din ăla cu lentila de câmp în focarul celei de ochi , dar cu lentile mai mari , că acum am cu ce , nu ca în tinerețe .

Cu mizeria de pe fața de intrare mă descurc eu , de-a lungul timpului am învățat tot felul de șmecherii .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Ian 2023 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Tudor Smile Nu stiu ce-am avut in cap, ca am uitat complet de Fujiyama cand am facut testele. Totusi pe la inceputurile sobolanului am facut comparatia intre aceste oculare si SLV-uri si nu am observat nici o anomalie, ca sa zic asa. Stiu ca sunt oculare de top prin transmisie, corectie, ortoscopicitate si executie. Nu am nimic a le reprosa!

De acord nobody Smile La stele de magnitudine mare in loc de aberatii implicite vom percepe mai degraba o lipsa de informatie.

Mircea, de aia mi s-a parut ciudat si am dat vina pe transmisie. E bine ca in ziua de azi se gasesc echipamente potrivite pentru toate felurile de observatii si in toate gamele de preturi. Ca unii dintre noi suntem mai gomosi si nu punem ochiul decat la anumite oculare si telescoape, e alta poveste pe care ne-o reamintesc periodic unii din colegii nostri. Dar e prea mult sa discutam despre aceste lucruri aici.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Ian 2023 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant ce spune nobody. Recent am descoperit ca la observarea roiurilor stelare am obiceiul de a defocaliza usor imaginea pentru a mari artificial diametrul petei de difractie al stelelor slabe. Asa le vad mai bine, mai usor decat la focalizarea perfecta ''varf de ac''.

Silviu

De acord cu tine.

Catalin

Mi-ai trezit amintiri. Wink
Sper ca Silviu nu se va supara pentru off-topic.
Cand zici Kellner si Ramsden, vobesti de ceva ce construiam eu prin 2008 si se vede in atasamente ?
In poza cu monturi brunate de oculare, cea din dreapta este de la un Ramsden f=24mm iar cea din stanga Ramsden f=10,4mm. Cele dintre cele doua Ramsden, sunt Kellner, casate de armata cativa ani mai devreme.

In poza cu ocularele montate, cel din dreapta este Ramsden 24mm, cel din mijloc este Kellner militar f=27mm iar cel din stanga este un Kellner f=23mm din acel binoclu militar Zeiss construit de Ungaria pe vremea Imperiului.

Mircea



Picture 211.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.71 kb
 Vizualizat:  de 1871 ori

Picture 211.jpg



Picture 213.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  15.2 kb
 Vizualizat:  de 1871 ori

Picture 213.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Ian 2023 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact asa ziceam si eu, pe invers, ca percep mai bine stelele individuale slabe cand sunt focalizate mai bine, iar la defocalizare incep sa dispara in fundal. Probabil e de la transmisia mea defecta. Smile
_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Ian 2023 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred Gabriel.
Tu esti tanar pe langa mine, cum este la tine asa este normal.
Cel mai probabil la mine incep sa apara bucuriile celei de a patra tinereti ... Razz
La varsta mea deja sunt multi cu operatii de cataracta si alea-d'alea.
C'est la vie ... asa-i la vie, tradus in daco-romana !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2023 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa trec aici cateva concluzii trase in urma unui set de observatii comparative facute in urma cu vreo doua saptamani (pe cand mai era senin) la cateva stele duble binoculare din zona Ori. Mai precis e vorba de Tyc 4771-1196, Tyc 4771-1193 si Tyc 4766-2445.
La setul de observatii a participat binoclul de 70mm la magnificatiile de 16, 22 si 44x si luneta TS apo de 80mm la magnificatiile de 22, 44 si 91x.
Asadar:
- prima concluzie a fost ca apertura suplimentara a lunetei (80mm vs 70mm la binoclu) nu ma ajuta cu nimic ... poate daca ar fi fost semnificativ mai mare ...
- a doua concluzie a fost ca vederea binoculara usureaza enorm perceptia in special a componentelor mai dificile, face observatia mai usoara si relaxata si aduce satisfactie incomparabil mai mare.
- a treia concluzie a fost ca magnificatia are un rol major in geometria imaginii facand separatiile mai usor distincte, firesc dealtfel Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2669

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 23 Ian 2023 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A patra concluzie , e că la senectute trebuie să ne cărăm în Tenerife , unde cerul e curat , viața e ușoară și femeile sunt negre ...

Rectific , unde cerul e ușor, viața e curată și femeile sunt negre ...

Rectific, unde cerul e negru , viața e ușoară și femeile sunt curate...

Rectific , unde cerul e negru , viața e curată și femeile sunt ușoare ...evrika ! Cred că cam nimerit Smile Smile .


Scuze Silviu , promit că o să șterg repede mizeria de mai sus !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2023 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dă-i pace, știu că n-am zis nimic nou dar daca mai trecea ceva vreme și nu le scriam aici, sigur le încurcam între ele, așa cum hazliu ai intuit în postul tau Laughing Laughing
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2669

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 23 Ian 2023 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok boss , rămâne așa cum vrei !

În altă ordine de idei , încă de ăsta vară mă tot gândesc despre cam cum s-ar vedea prin "șobolan" cu ajutorul panopticelor de 24 .
De ce scriu asta ... după ce am intrat în posesia "neprețuitului" , am constatat că pe acromatul 102/500 îmi crește destul de semnificativ cromatismul transversal .
Am zis că specia asta de oculare , datorită felului în care tratează conul luminos , face să iasă mai tare în evidență erorile optice ale acromatelor scurte .

Surpriza a venit când am pus panopticul pe un teleobiectiv maksutov de 100 mm o dihanie veche (de prin anii 50 ) ce a fost pusă de Erwin la 'vânzări' , anul trecut .

Ei bine , prin pan-ul de 24 se vede cromatism lateral destul de serios , fenomen care nu apare deloc cu oculare mult mai putin fandosite , precum kellner sau plossl .

Posibil să aibă legătură și cu poziția ochiului , eu fiind genul de observator care plimbă ochiul peste toată fereastra ocularelor , pentru a mai anula din astigmatismul propriu .

Dacă vei avea ocazia , să ne povestești și nouă .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2023 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici nu trebuie sa fac acest test pentru ca sunt convins 100% ca sobolanul echipat cu panoptice va vedea identic si la fel ca acel mak de 100mm. In cazul dubletelor lipite sau spatiate la care distanta dintre lentile e rezonabil de mica (<0,5mm) cromatismul transversal este practic inexistent, oricat de rapid ar fi obiectivul. In ambele cazuri cromatismul transversal este dat de ocular.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Ian 2023 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Foarte logice concluziile tale.
Mai ales concluzia a doua. Daca ar fi fost posibil, ar fi fost minunat ca toate telescoapele sa fie binoculare.
Vederea binoculara este un lucru atat de natural,de firesc, incat nu-i acordam atentia si importanta cuvenita.
Toata lumea o da in sus si in jos cu ''inventarea lunetei'', inclusiv istoricii renumiti ai Astronomiei.
Dar, asa cum am incercat sa arat in lucrarea mea ''Istoria binoclului -Fragmentarium'', publicata in ''Pasi spre infinit'' si disponibila pe ''academia.edu'' ( unde este chiar si citita, din cand in cand Razz ), inca din momentul zero al istoriei oficiale a lunetei, vorbim de fapt despre ''inventarea binoclului''.
Da, asa a fost; comisia de olandezi ''inapoiati'', cu educatie, cunostinte si mentalitati inca de Ev Mediu, ce i-au cerut mesterului Lipperhey ? Sa construiasca binocluri. Nu ''lunete''.

https://www.academia.edu/44150388/Istoria_...gmentarium

Iar pe Catalin nu-l inteleg. Oricare dintre cele patru variante ale sale este buna !Wink

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2023 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi de ales, as alege penultima varianta dar ... gusturile nu se discuta Smile

Mircea, de acord, dar pe de alta parte fiecare instrument isi are atu-urile lui, nu mai intram in amanunte acum.
Vorbind de instrumentele din dotarea noastra de amatori, cu siguranta un binoscop aidoma sobolanului nu va permite niciodata ajungerea la o magnificatie pe care lejer o atinge o luneta buna, dar nici luneta nu va ajunge vreodata la confortul si naturaletea imaginii date de binoscop.
Pe undeva poate e mai bine asa ... Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 13 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact