Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_144723_124.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review Televue Panoptic 24 mm


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 13 Iun 2022 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Review Televue Panoptic 24 mm
Raspunde cu citat (quote)

După lupte seculare care au durat peste cinci ani (de când am băgat ochiul in cel adus de Erwin la Lisa în 2017 , cred) ,iată-mă în posesia destul de mult râvnitului panoptic de 24 .

Prima impresie , foarte solid executat , rafinat și destul de greu pentru mărimea lui .Inelul de cauciuc crenelat care îmbracă o parte din corp e foarte potrivit scopului deși parcă mergea un pic mai lat .

Boneta de la ochi este ușor pliabilă și are o consistență moale bizară , atrăgând destul de ușor tot felul de fibre , fire de praf și jeg , fenomen întâlnit de mine la cauciucul siliconic .

Aspectul general e cel al unui "volcano top" , atunci când boneta este pliată .Înscrisurile frezate pe corp sunt fără cusur și vopsite țipător , dar plăcut vederii .
Una peste alta , se vede de la o poștă că jucăria asta e "altceva" .

La treabă pe acromatul 102/500 !

Primul lucru care iese în evidență , bineînțeles claritatea excepțională pe tot câmpul , care mie mi se pare un pic mai mare de 68 grade . Probabil m-am uitat prea mult prin ocularele construite de mine .
De curiozitate , am probat pe un acromat de 56 mm foarte rapid , sub f/3 , de la o lunetă de ochire , și surpriză plăcută , claritatea nu a suferit deloc .
Ce se schimbă însă este distorsiunea , lucru oricum nu prea deranjant la acest ocular , nici măcar la observații terestre.

Stelele sunt al naibii de punctiforme , cu tot astigmatismul zdravăn de care suferă "felinarele" mele ."And I'm so happy about that" !

Nu am apucat să ies după dso , nebuloase și alte alea pentru că e Luna mare și mai sunt și nori de ploaie de vreo câteva zile .

Urmează aspectele negative !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Iun 2022 08:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt curios, ca deobicei, sa vad niste poze cu "Pan". Laughing
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iun 2022 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Cătălin! Și pentru mine este cel mai folosit ocular, merge pe toate telescoapele fără probleme. Să-l folosești cu plăcere!

Pentru DSO ar fi bun și Panopticul de 19mm dar nu l-am găsit SH.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Iun 2022 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Tavi , într-adevăr cred că va fi calul de bătaie pentru ceva timp . Asta chiar dacă :

Nu este ocularul cel mai comod de privit prin el . Poate e și din vina ochilor mei aflați în continuă metamorfoză .Când am privit prima dată prin al tău , nu mi s-a părut așa dificil . Dar de atunci , peste astigmatism mi s-a suprapus un prezbitism țeapăn , cu toate "beneficiile" asociate .

De cum l-am pus la ochi , mi-am dat seama că fereastra de ieșire din lentilă este prea mică având în vedere afov-ul și relieful , relief care nu mi se pare a fi de 15 mm ci ceva mai mic . Foarte posibil însă să mă înșel .
Când privești pe centru , marginea câmpului apare un pic întunecată , de parcă ar fi afectată de un fel de penumbră .
Dacă miști ochiul spre margine , efectul dispare dar dispare și marginea câmpului din direcția diametral opusă .
Odată cu asta , dispare și o bună bucată din imagine . Dispariția porțiunii de imagine se datorează vignetării produse de interiorul barelului , care ,la acest diametru de 27 mm ai field stop-ului ,ar fi trebuit să fie tronconic și poate chiar ceva mai scurt .
Întunecarea marginii AFOV-ului se datorează ferestrei din corpul ocularului , aceasta având doar 19 mm .
Am băgat de seamă că suprafața concavă a lentilei de ochi se prelungește puțin, dincolo de marginea de 19 mm a ferestrei .
Nu am mai stat pe gânduri și am demontat optica , să văd și eu minunea . La măsurare , diametrul concavității a arătat 21 mm . De ce a făcut nenea Nagler chestia asta , pot doar să bănuiesc . Oricum , acel milimetru de rază aproape nefolosit adună tot felul de mizerii , praf , mătreață și cine știe ce specii de morpioni Smile trădători , așa că am pus mâna pe o freză și niște pietre de polizor sferice și am reparat greșeala !
Materialul e un dural fain și se strunjeste lăsând bavuri casante , care se îndepărtează foarte ușor .

Fereastra am lărgit-o la 21 mm spre interior , cu o ușoară conicitate spre ochi . Am vopsit-o deocamdată cu un marker negru și am montat totul la loc .
M-aș fi așteptat ca producătorul să pună un inel de cauciuc între inelul filetat și lentila de câmp (care e mai degrabă un corector -barlow ) , să se evite stresul sticlelor la temperaturi foarte scăzute . Dar cine știe , poate că turnul interior format din lentile și distanțiere se dilată și contractă în tandem cu corpul metalic .

După operația asta , câmpul a devenit ceva mai luminos pe margini și categoric mai lesne de cuprins .

Am mai observat un lucru ,la observații pe timp de zi un distanțier final reflectă cam multă lumină chiar dacă e filetat și înnegrit la interior .Dar asta se observă doar la privitul pieziș , așa doar ca să caut nod în papură .

Încă o chestie ,capacul dinspre ochi e aproape inutil atunci când cupa de gumă e pliată , căzând la cel mai mic motiv .

_________________
Hai noapte , hai !!


Ultima modificare efectuata catalin dumitru la 15 Iun 2022 16:49, modificat de 4 ori in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Iun 2022 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai mare curaj sa corectezi ce a facut nenea Nagler ... dar se pare ca stii ce faci! Very Happy
Sa-l folosesti sanatos!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Iun 2022 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi neică Tudore , cred că o să mai modific ceva la el , o să vopsesc lentila de intrare cu violet de gențiană după care am să-i trag un reticul făcut din gumă de bani Laughing (dacă tot a rămas fără ocupație) .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Iun 2022 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si o poza cu modificarea , plus una cu o flansa de guma bagata pe barel .Asa pot sa las ocularul un pic mai violent in adaptorul de la diagonala.

Am observat o eroare , acea reflexie striata ce se vede in lateral pe timp de zi , nu e de la un inel distantier ci de la zona din corpul barelului de dinaintea field stop-ului , asa ca nu e mare branza.



flansa guma.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  137.62 kb
 Vizualizat:  de 4003 ori

flansa guma.jpg



panoptic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  113.92 kb
 Vizualizat:  de 4003 ori

panoptic.jpg



_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iun 2022 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow, chiar ai curaj la meșterit ocularele de top. Eu mă împac cu el așa cum este. Am pierdut capacul dinspre ochi într-o tabără unde l-am lăsat nesupravegheat și s-au jucat copiii, cred. Așa că am pus un capac de la un tub de spray care îmbracă tot corpul și stă destul de bine.

Pe luneta Lady Black F5.5 corecția de pe margine este ceva mai slabă decât într-un ocular mult mai scump, Delos. M-am dus special la vânzător cu luneta să văd dacă îmi convine să-l iau, la vremea respectivă. S-a dovedit însă mai bun decât Hyperion de 24mm la care am renunțat cu această ocazie. A trecut ceva timp de atunci și mă declar mulțumit. Ce te nemulțumește pe tine sunt deja subtilități... Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Iun 2022 02:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai e ceva treabă la el . Am să îl desfac iar ca să înnegresc marginile lentilelor , după care va urma o curățare a suprafețelor . Am observat în interior o fibră albă , probabil de la vată de bumbac , pe care nu m-am sinchisit să o elimin la prima intervenție .

Dacă sunt doritori , pot să pozez toată mățăraia desfășurată pe masa de lucru . Așa poate facem schimb de păreri Smile .

Sunt tentat să reduc field stop-ul la vreo 24 -25 mm , să nu mai fiu nevoit să bag ochiul ca în prezent . Pentru asta îmi trebuie o diafragmă cu filet , să o înșurubez cât mai aproape de muchia din interiorul barelului , care face pe stopper-ul .

Ăsta e și motivul pentru care a mai rămas o vagă întunecare la marginea câmpului : ascuțișul filetului interior are aproape același diametru cu muchia strunjită la 27 mm , pe post de field stop .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iun 2022 06:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un strungar bun ar putea s-o facă. Ar fi interesant de comparat după modificări cu unul nemodificat.

Ai putea încerca să pui un inel O din cauciuc? Dacă e prea lucios/bombat îl folosești doar ca să țină fixă o diafragmă decupată din carton negru mat folosind un compas cu 2 vârfuri.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Iun 2022 06:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand il mai diseci, bineinteles ca vrem poze Smile ...nu e o idee rea micsorarea field stopului pentru cresterea confortului vizual.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Iun 2022 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uram Istenem !

Dumneavoastra domnu' doctor Catalin faceti operatii pe cord (de ocular) deschis ... Shocked Shocked Shocked

Felicitari si urmaresc cu emotie continuarea !

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 17 Iun 2022 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi nene Mircea !

Am plantat provizoriu o diafragma scoasa de pe la ceva dezmembrari, cu 25,2 mm la interior .
Campul aparent s-a redus undeva la vreo 65 grade cred , si e foarte placut vederii .
Am remarcat ca marginea noii diafragme e mult mai taioasa decat originalul , desi nu e tocmai ascutita. Dar am plasat-o imediat inaintea marginii originale , in interior , inspre lentila de intrare ; se pare ca focalizarea e mai buna acolo .
Sa vad cum o prind fara sa las urme , poate cu un inel elastic de otel subtire , intepenit in acea filetare innegrita . Asa pot sa o dau jos oricand .

Mai jos niste poze cu organele copilasului .Surpriza , lentilele interne nu mai sunt ca la panopticul de 19 mm , adica menisc convergent spre obiectiv si biconvexa asimetrica spre ocular , ci plan convexe care par a fi identice . Bineinteles , ca la Pan. 19 , sunt asezate in stil condensor , cu convexitatile invecinate .
Marginile lor sunt vopsite destul de bine in negru ,insa dubletii exteriori (ambii divergenti) , sunt innegriti cam anemic . Poate nici nu trebuie mai mult , cine stie .



barelul.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  115.04 kb
 Vizualizat:  de 3875 ori

barelul.jpg



fereastra modificata.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  104.03 kb
 Vizualizat:  de 3875 ori

fereastra modificata.jpg



interior corp.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  125.32 kb
 Vizualizat:  de 3875 ori

interior corp.jpg



intrarea.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  157.92 kb
 Vizualizat:  de 3875 ori

intrarea.jpg



matzele.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  86.43 kb
 Vizualizat:  de 3875 ori

matzele.jpg



_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Iun 2022 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata! Acum functioneaza cum imi convine .

Am plantat un inel distantier de la altceva , o piesa frumos lucrata , cu un diametru exterior de aproape 28 mm , si la interior de 25, 2 mm . Inelul are in interior striatii innegrite la vreo 27 mm diametru , iar cota de 25,2 e de fapt o margine nu foarte ascutita , dar care se vede grozav de bine . Nici o reflexie in plus si cele de dinainte au disparut .Intre inel si interiorul buclucas am pus o fasie de mylar de 0,25 mm grosime. Inelul a intrat astfel un pic fortat si nu cred ca mai are cum sa zboare din loc.
Acum campul se cuprinde usor , fara a avea reflexul sa bag ochiul ca inainte . Sunt destul de multumit Smile

si cateva poze cu modificarea finala :



distantier.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  110.09 kb
 Vizualizat:  de 3833 ori

distantier.jpg



interior.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  128.88 kb
 Vizualizat:  de 3833 ori

interior.jpg



lateral.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  117.16 kb
 Vizualizat:  de 3833 ori

lateral.jpg



prin luneta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  220.92 kb
 Vizualizat:  de 3833 ori

prin luneta.jpg



_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Iun 2022 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai sus am incercat sa fac o poza cu marginea AFOV-ului dar m-am chinuit rau .A iesit doar un pic in coltul din stanga sus , dar se vede foarte clar .

Acum astept sa ies cu el la stele . Testul suprem va fi pe timp de zi , cu redresor zoom care-i va reduce focala undeva intre 16 si 4 mm , ceva pe acolo...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact