Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Semenic,_Telescopul_e_in_masina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrebari cu privire la lentile Barlow


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 28 Iun 2008 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este o alegere buna, greu de zis daca exista diferente intre modelul celestron si cel nevopsit skywatcher. Ma refer la cel de aici, care in plus are si un filet de adaptare la camere foto. Celula care contine dubletul este identica, eu am una stampilata de un alt comerciant deci nu are sens sa alegi modelul celestron doar pt ca e gri.
In plus, se poate demonta segmentul cu lentilele pe care il poti folosi (infiletat ca un filtru) pentru un factor de marire de 1.5x (in loc de 2x).
Pentru 3x e mai complicat si mai mult decit atit se degradeaza imaginea.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Iun 2008 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punct de vedere optic si al acoperirilor antireflex Barlow-ul 1,25" Celestron Omni 2X pare a fi putin mai bun decat cel de 1,25" 2X Sky-Watcher Apo. Nu are filetul pentru camere foto, insa dubletul se poate desfileta.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro


Ultima modificare efectuata de catre horatius la 28 Iun 2008 13:34, modificat de 1 data in total
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Iun 2008 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea

Multumesc Mircea pentru aprecieri.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2008 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noircatus, nu ai primit pm-ul pe care ti l-am trimis? Daca nu, da clic acolo unde scrie ''pm'' , in partea de jos a posturilor tale si il vei gasi. Daca nu reusesti, intra pe astroclubul.org si vei gasii lista magazinelor astro din Romania.
Sus
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2008 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit mesajul Dragos.n... multumesc foarte mult..ma voi documenta..
_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
nedelcuclaudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2013
Mesaje: 24



Localitate: URICANI

MesajTrimis: 09 Mar 2013 01:49 Download mesaj
Titlul subiectului: barlow
Raspunde cu citat (quote)

Salutare
sunt un novice in astronomie, am un Celestron 130eq md
are oculare de 10 si 20 mm
un barlow care mareste 5x ar fi bun pentru mine ?
Multumesc .
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 09 Mar 2013 03:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta depinde ce focala are telescopul tau.

Este bine sa calculezi marirea (grosismentul) astfel incat sa nu depasesti de doua ori apertura telescopului exprimata in milimetri .

Spre exemplu, telescopul tau de 130 mm va mari teoretic pana la maxim 260 X.

In functie de focala lui, vezi ce puteri de marire obtii cu ocularele din dotare impartind focala instrumentului la focala ocularelor. Daca mai adaugi si un Barlow care mareste de "X "ori atunci inmultesti rezultatul cu "X". Ideea este sa nu depasesti puterea maxima teoretica a instrumentului.

In acest fel iti vei putea alege atat oculare de diverse focale cat si Barlow-uri cu factori de marire diferiti.

Presupunand ca ai un newtonian de 130/650 mm asta inseamna ca vei obtine urmatoarle puteri de marire :

Cu ocularul de 10 mm ---> 650/10 = 65 X
Cu ocularul de 20 mm ---> 650/20 = 32.5 X

Daca spre exemplu mai adaugi un Barlow cu factor de marire 3 X atunci puterile de marire rezultate vor fi :
65 x 3= 195 X -- pt. ocularul de 10 mm plus Barlow 3 X
32.5 x 3= 97.5 X -- pt. ocularul de 20 mm plus Barlow 3 X

Eu unul m-as opri la 195 X in cazul telescopului tau, deci nu as utiliza un Barlow mai puternic de 3 X in aceasta combinatie.

De asemenea iti poti imbogati trusa de oculare achizitionand mai multe, de diverse focale ( spre exemplu unul de 6 mm si altul de 4 mm ) cu care vei obtine fara Barlow, puteri de 650/6= 108 X ( pt. ocularul de 6 mm ) si 650/4=162.5 X ( pt. ocularul de 4 mm ).
Sus
nedelcuclaudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2013
Mesaje: 24



Localitate: URICANI

MesajTrimis: 05 Apr 2013 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult Teo pentru raspuns . O intrebare as mai avea : astrofotografie crezi ca ar merge cu telescopul asta sau nu voi vedea prea multe cu el si deci nu merita sa investesc intr-o camera dedicata gem NEXIMAGE sau un DSLR .
Am http://www.starmax.ro/Cel/astromaster130eqmd.htm cu ocularele lui de 10 si 20 mm + barlow omni 2x si mai planuiesc sa iau un ocular de2,5 mm
Spre disperarea mea nu am reusit sa observ nimic cu el din cauza vremii si locatiei mele .
Abia am reusit sa il montez dupa multe ore de chin si am tot asteptat cer senin .....de vreo luna.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Sep 2013 07:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa folosesti mai intai ocularele si apoi sa vezi ce Barlow se potriveste, de care etc.

Grosismentul nu e singurul lucru pe care il vei dori. Mai sunt multe variabile care intervin (montura, conditiile de vizibilitate, obiectul observat. etc.).

OK, un Barlow acceptabil e 2-3 sute lei, dar va trebui apoi sa te gandesti la oculare.

Eu am preferat variant inversa: mai intai observatia, apoi ocularele si apoi Barlow (eu ma indoiesc totusi de utilitatea lui - vezi ca e un topic fix pe tema asta).

Una peste alta, sugestia mea este sa asculti totul cu atentie dar sa judeci cu capul tau, in functie de ce vrei sa faci.

OT: daca esti novice in ale cerului, un binoclu 10 x 50 acceptabil (pe la vreo 2 lei maxim) iti va prinde foarte bine. Si o buna carte depre bolta cereasca. Eu unul consider acestea pentru mine muuuult mai utile decat un Barlow superperfomant cu care te uiti la "o stea".

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Sep 2013 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu acest newton de 130mm de la Celestron, se poate face astrofotografie, dar in anumite limite. Si ma refer la limite de timp de expunere, si de unghi fotografic. Teoretic, poti sa faci fotografii planetare, unde expunerile sunt scurte si multe, sau fotografii de camp larg, cu expuneri de cateva secunde, sau zeci de secunde, daca faci o punere in pol foarte buna.

Pentru mai mult, ai avea nevoie de o montura mai buna, un EQ5 spre exemplu, cu sistem Goto, care iti permite folosirea unui sistem de ghidaj automat.

In legatura cu ocularul de 2,5mm, la telescopul tau cred ca mai util ar fi un barlow mai puternic, 3x, sau chiar 5 x, decat un astfel de ocular super scurt, care nu prea are calitate decat daca dai pe el mai mult decat ai dat pe telescop. Si exista pe piata un barlow 5x foarte bun.

http://magazin.telescop-expert.ro/barlow-g...317mm.html

_________________
Dragos N
Sus
keppler
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Apr 2006
Mesaje: 113



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Oct 2013 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AstroMaster 130 este un telescop interesant pentru astrofoto, dar necesita modificari. In primul rand montura: EQ2 nu este suficient de stabila si precisa pentru expuneri lungi.

Am facut cateva teste de foto cu astromaster 130, dar i-am schimbat focuser-ul pe 2" si l-am pus pe o montura mai stabila. Cateva exemple:

Luna: http://www.flickr.com/photos/keppler/6979329574/
M33: http://www.flickr.com/photos/keppler/6449082557/
M42: http://www.flickr.com/photos/keppler/6134289953/
Roiul Dublu: http://www.flickr.com/photos/keppler/6443640161/

_________________
Andrei Juravle
Timisoara
http://www.astrovest.ro
http://www.antares.darksky.ro
http://www.flickr.com/photos/keppler/
Sus
mircea mircu81
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2014
Mesaje: 5



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2015 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Am un telescop Dobson 76/300 cu oculare de 10 si 25 mm si vreau sa iau un ocular sau barlow (m-am pierdut..) de 2.5 mm.
Am citit sfaturile D-lui Mircea dar cum sunt incepator va rog sa imi mai explicati o data.
Ce accesoriu se potriveste pentru a beneficia de puterea maxima a telescopului ? Ma refer la o lentila / filtru solar...
As dori sa iau cateva accesorii dar care sa fie potrivite pentru acest telescop.
Am nevoie de o prisma pentru a intoarce imaginea?
As putea atasa un aparat foto la telescop?
Va multumesc.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Ian 2015 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretic, telescopul tau ar putea merge pana la o putere de marire de 150x. Dar asta doar daca ar fi un apocromat cu o constructie aproape perfecta. Nu stiu ce marca este, dar daca vine cu ocularele de care spui, inseamna ca este un acromat relativ ieftin. Asa incat puterea maxima utilizabila, care sa-ti dea o imagine buna este de maxim 75x. Asa incat iti trebuie un barlow de 2,5x, sau maxim de 3x. Dar probabil ca vei avea imagini ma bune cu unul de 2x, chiar daca asta inseamna sa limitezi puterea, cel putin pana iei niste oculare mai bune si mai scurte. Cele din dotarea telescopului nu sunt grozave.

Pentru imaginea dreapta, iti trebuie o diagonala redresoare. Se gasesc unele pe la 150 lei, fie inclinate la 45 grade, fie la 90 grade. cum imagine dreapta nu ai nevoie decat pentru vizionare terestra, e mai buna una la 45 grade.

Se pot face fotografii prin telescop. Exista diverse tipuri de adaptoare, pentru prinderea aparatului pe telescop. Depinde de tipul de aparat pe care il ai. DSLR, Bridge, sapuniera (compact)? Problema este ca e posibil sa nu te tina montura pe care sta telescopul, in momentul in care vei pune si aparatul, adica sa nu stea stabila.

_________________
Dragos N
Sus
racostru
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2008
Mesaje: 136



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 23 Ian 2015 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos nu dezinforma omul Smile este vorba de un reflector mic pentru copii pe montura dobson

Ceva de genul:
http://astromagazin.ro/telescoape/33-teles...76300.html

Oglinda diagonala nu merge sub nicio forma. Lentila inversoare trebuie incercat dar oricum orientarea va fi alta decat cea normala.
DSLR pe astfel de telescop va arata interesant. Se poate, dar oare focalizeaza? Adaptoarele costa cat telescopul. Cel mai bine un adaptor universal pentru aparate compacte sau un adaptor pentru smartphone Smile. Si un webcam poate sa functioneze ok pe un astfel de telescop.

Filtru solar este ok. Chiar merita achizitionat dar preferabil sa nu-l echipati cu asa ceva daca va fi utilizat de un copil.

Pentru a obtine o putere de marire mai ridicata eu va recomand cel mult un barlow 2x sau un ocular de 4 mm.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 23 Ian 2015 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De obicei, instrumentele slabute calitativ ( gen jucarii) vin cu oculare de calitate slaba.
Daca mai pui si un Barlow este posibil sa alterezi imaginea si mai tare.
Solutia optima ar fi un ocular bunicel (ex. Plossl sau super Plossl) cu focala minim 4 mm. La 4 mm vei obtine un grosisment de 300mm/4mm=75 X. Eu m-as opri la aceasta putere de marire avand in vedere dimensiunile instrumentului respectiv.
PS. Telescopul sa fie bine colimat si aclimatizat anterior.
M-am referit aici strict la observatiile vizuale si nu la fotografie.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact