Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225617
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Lidl Auriol 10x50


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gogu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Feb 2024
Mesaje: 33



Localitate: Bragadiru

MesajTrimis: 14 Mai 2024 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Ieri cand eram la cumparaturi la Lidl, am vazut un morman de binocluri. Am zis ca la ce pret au, merita incercat, macar pentru joaca copilului.
Binoclul are pretul incredibil de 79.99 RON. In aceasta suma te intrebi daca primesti si sticla in plasticul respectiv.
Dar in cutie avem urmatoarele:

O gentuta dintr-un material subtire, cu bretea pentru carat mai usor pe umar.
O bucata de material pentru curatat lentilele.
O curea pentru tinut binoclul la gat.
Si, bineinteles, binoclul.

Materialelul din care e facut binoclul, evident, este plastic (cred ca 100%). Lentilele sunt curate, nu se vede niciun tratament pe ele, desi pe cutie zice ca sunt multicoated.
Are si capace din cauciuc, care nu sunt atasate de corpul binoclului, deci se pot pierde relativ usor.

Evident, constructia este cea mai ieftina posibila, de asteptat la un asemenea pret.
Focusul este rudimentar, ocularele culiseaza fata-spate odata cu rotirea focusului. Din cand in cand sare, probabil nu exista niciun strop de vaselina acolo si nici legatura de la roata de focus la oculare nu e vreo inginerie. Cu toate astea, focusul isi face treaba, desi trebuie sa ai rabdare cu el. Daca bino este lipit de arcadele ochilor si focalizezi, o sa simti cum sare ocularul.

Are si o ajustare individuala pe unul din oculare pentru dioptrie. Nu ma asteptam la asemenea capabilitati.

Campul vizual la 1000 de metrii este de 120 de metrii, conform specificatiilor. Nu stiu daca ii are pe toti 120 de metrii, dar este un camp vizual decent. Distanta minima de focus este de 10 metrii.

Pentru observatii terestre este surprinzator (inca odata, pentru 80 de lei). Eu ma asteptam sa nu pot sa fac focus rezonabil cu el, sau sa identific niste pasari intr-un copac. Dar poti.

Pentru astro, m-am uitat la Luna si la Sirius, acestea fiind singurele 2 obiecte astro vizibilie pe seara, pana au venit norii. Nu are aberatii cromatice foarte mari, sirius se vedea oarecum punctiform.
La Luna detaliile erau vizibile rezonabil (deja erau nori subtiri peste) dar nu se observa vreo pata de culoare verde sau rosie, pe marginea luminata, cum am patit la un Bresser astro 20x80 cu care am mai observat luna.
Din pacate pana am intrat in casa sa iau Luger-ul sa incerc sa vad niste diferente, norii deja acoperisera si Luna si Sirius.

Concluzia acestui post pentru mine este urmatoarea:

Pentru cineva care nu are bino, si nu are nici buget pentru un bino rezonabil (macar un svbony la 100 de eur), varianta asta de la Lidl poate sa fie interesanta. Iar pentru copii, sa se joace putin cu el este si mai interesant (copilul meu are 5 ani, a fost absolut fascinat ca putea sa vada masinile de pe strada, pasarile de pe acoperisuri si alte obiecte din jur)
Sus
Gogu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Feb 2024
Mesaje: 33



Localitate: Bragadiru

MesajTrimis: 14 Mai 2024 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Si niste foto cu "anomalia"
Raspunde cu citat (quote)

Iata si cum arata jucaria de la Lidl


20240513_144509.jpg
 Descriere:
Lentilele
 Marime fisier:  440.48 kb
 Vizualizat:  de 674 ori

20240513_144509.jpg



20240513_144449.jpg
 Descriere:
capacele
 Marime fisier:  420.14 kb
 Vizualizat:  de 674 ori

20240513_144449.jpg



20240513_144419.jpg
 Descriere:
impachetarea si carpa de sters lentilele
 Marime fisier:  339.9 kb
 Vizualizat:  de 674 ori

20240513_144419.jpg



20240513_144355.jpg
 Descriere:
cum vine in gentuta
 Marime fisier:  402.84 kb
 Vizualizat:  de 674 ori

20240513_144355.jpg



20240513_144345.jpg
 Descriere:
gentuta
 Marime fisier:  396.58 kb
 Vizualizat:  de 674 ori

20240513_144345.jpg



20240513_144313.jpg
 Descriere:
cutia
 Marime fisier:  281.44 kb
 Vizualizat:  de 674 ori

20240513_144313.jpg



20240513_144516.jpg
 Descriere:
lentilele de 50
 Marime fisier:  194.96 kb
 Vizualizat:  de 674 ori

20240513_144516.jpg



20240513_144514.jpg
 Descriere:
ocularele
 Marime fisier:  244.99 kb
 Vizualizat:  de 674 ori

20240513_144514.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4841

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Mai 2024 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Gogu a scris:
Materialelul din care e facut binoclul, evident, este plastic (cred ca 100%). Lentilele sunt curate, nu se vede niciun tratament pe ele, desi pe cutie zice ca sunt multicoated.


S-ar putea totusi corpul sa fie totusi metalic, si cu putin noroc si bratele de la oculare. Pe cutie scrie 'fully coated'. Ceva 'coating' pare sa existe, tenta alastruie, dar probabil este doar pe suprafetele exterioare, adica multa lumina parazita pe timp de zi. Focuserul este clasic, daca-i faci un pic de rodaj, poa' sa mearga mai fin, macar o vreme.

Ar trebui verificata colimarea, cat de cat, mai ales pentru copil, sa nu-si forteze ochii inca in formare.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2695

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Mai 2024 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Gogu a scris:
Campul vizual la 1000 de metrii este de 120 de metrii, conform specificatiilor. Nu stiu daca ii are pe toti 120 de metrii, dar este un camp vizual decent. Distanta minima de focus este de 10 metrii.


De ce se tot scrie cu doi de 'i' acolo unde nu e necesar ? S-au înmulțit semi analfabeții pe acest forum sau se bagă fără atenție suficientă cuvinte prescrise ?

Mai nou (adică în ultimii ani) , au apărut pe aici și chiar prin burtierele TV , chestii precum "niciun" , "nicio" și cine știe ce alte bazaconii .
Am intrat de curiozitate prin profilele celor care mutilează (frecvent) limba română și se pare că "e" mulți cu studii superioare !!

Se scrie așa la mișto sau doar atât pot unii ? Am greșit și eu mai demult , când am scris "Face-ți" în loc de" faceți" , dar de atunci am băgat la cap . Nu mai scrisesem de zeci de ani !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10704



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2024 08:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum ceva timp s-a revizuit schimbarea si a aparut si forma legata "nicio", "niciunul".

Ultima modificare efectuata de catre valy la 15 Mai 2024 08:24, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2024 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Gogu a scris:
... inca odata, pentru 80 de lei ...


Super tare!! Very Happy sunt unii care dau 8000 de lei sau mai mult pe un 10x50 iar tu ai rezolvat-o cu numai 80. Bravo!

Spor la observatii si asteptam o recenzie completa Very Happy

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Gogu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Feb 2024
Mesaje: 33



Localitate: Bragadiru

MesajTrimis: 15 Mai 2024 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:


De ce se tot scrie cu doi de 'i' acolo unde nu e necesar ? S-au înmulțit semi analfabeții pe acest forum sau se bagă fără atenție suficientă cuvinte prescrise ?


Merci de observatie! Posibil am scris asa pentru ca nu prea mai scriu in Romana si cu atat mai putin citesc in Romana. Acum o sa tin minte, macar in cazul metrilor.

Si apropo de ce ai zis mai sus, prepozita de se foloseste de la 20 in sus, nu zici niciodata am mancat doua de oua sau doi de ardei, ci douzeci de oua, etc. Deci si in acel caz posibil forma corecta este doi "i"

In fiecare zi invatam cate ceva!
Sus
Gogu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Feb 2024
Mesaje: 33



Localitate: Bragadiru

MesajTrimis: 15 Mai 2024 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Gogu a scris:
Materialelul din care e facut binoclul, evident, este plastic (cred ca 100%). Lentilele sunt curate, nu se vede niciun tratament pe ele, desi pe cutie zice ca sunt multicoated.


S-ar putea totusi corpul sa fie totusi metalic, si cu putin noroc si bratele de la oculare. Pe cutie scrie 'fully coated'. Ceva 'coating' pare sa existe, tenta alastruie, dar probabil este doar pe suprafetele exterioare, adica multa lumina parazita pe timp de zi. Focuserul este clasic, daca-i faci un pic de rodaj, poa' sa mearga mai fin, macar o vreme.

Ar trebui verificata colimarea, cat de cat, mai ales pentru copil, sa nu-si forteze ochii inca in formare.


Probabil cand o sa-l scape copilul pe jos si o sa crape, o sa aflu daca are si alte materiale in afara de acel plastic.

Colimarea pare ok, am testat cat m-am priceput, conform postului facut de Zoth. Copilul inca nu stie sa focalizeze si oricum nu se uita mai mult de 5-10 secunde prin el...cel putin momentan.
In viitor o sa-i iau un bino mai mic (fizic) si cu o distanta minima intrapupilara suficient de mica pentru el.

_________________
SkyWatcher 8" F/6 Flextube Pyrex
SkyWatcher Planetary 2.5mm 58°
Explore Scientific 35mm 70°, 8.8mm 83°
Celestron LX 18mm 60°
Celestron 23mm, 10mm 62°
Barlow 2x
Luger 8x42 ED

SkyWatcher 6" F/8
Plossl 10mm, 25mm, 6mm
Barlow 3x
Sus
Gogu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Feb 2024
Mesaje: 33



Localitate: Bragadiru

MesajTrimis: 15 Mai 2024 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:


Super tare!! Very Happy sunt unii care dau 8000 de lei sau mai mult pe un 10x50 iar tu ai rezolvat-o cu numai 80. Bravo!

Spor la observatii si asteptam o recenzie completa Very Happy


Merci!

O sa incerc sa deslusesc artele testarii unui bino, si dupa o sa vad daca reusesc sa scriu si un review mai cuprinzator. Acum o luna am cumparat primul meu bino, un Luger ED 8x42 de la un coleg de pe forum, iar acum aceasta jucarie, mai mult din curiozitatea provocata de pretul lui mic.

Aseara am scos si dob-ul la stele, asa printre nori, iar in acelasi timp am facut ceva observatii si cu Luger si cu Auriol-ul de la Lidl.
Diferentele sunt imense la detaliile observate pe Luna. In schimb la stele, nu e rau nici bino de la Lidl.

Asteptam si zile mai senine!
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4016



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 15 Mai 2024 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă nu dublează imaginea în mod evident, până vei prinde mai multă experiență, urmărește să nu simți disconfort la privitul prin binoclu, să nu te doară capul după folosirea mai îndelungată și să nu vezi dublu după ce-ți iei ochii din binoclu. Îs niște prime criterii de avut în vedere...

Am testat și eu câteva exemplare de la Lidl, dar toate erau cu probleme: ori decolimate tare ori aveau mizerie în interior, probabil pe prisme sau lentile etc.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2695

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Mai 2024 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Acum ceva timp s-a revizuit schimbarea si a aparut si forma legata "nicio", "niciunul".


O să fac o scrisoare către Academia Română , pentru a aproba scrierea legată a mai multor perechi de cuvinte sau chiar scurte expresii .

Prima care îmi vine în gând este " ambelitpu..a" Laughing .Parcă sună mai nemțește , nu !?

În altă ordine de idei , singura chestie optică tare de la Lidl , descoperită de mine , a fost legată de calitatea neașteptată a obiectivului acelui spectiv de 60 mm , plin de plastic și gumă . Dar și dubletul în discuție avea un mic minus , acoperirile antireflex fiind făcute parțial , ori în bătaie de joc sau la unele dacă îmi amintesc bine , chiar inexistente .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 15 Mai 2024 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:


Super tare!! Very Happy sunt unii care dau 8000 de lei sau mai mult pe un 10x50 iar tu ai rezolvat-o cu numai 80. Bravo Very Happy


Pe langa asta mai au chiar si aproximativ aceeasi forma, deci ambele sunt binocluri!


Ultima modificare efectuata de catre cristib la 15 Mai 2024 16:34, modificat de 1 data in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2695

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Mai 2024 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Gogu a scris:
Si apropo de ce ai zis mai sus, prepozita de se foloseste de la 20 in sus, nu zici niciodata am mancat doua de oua sau doi de ardei, ci douzeci de oua, etc. Deci si in acel caz posibil forma corecta este doi "i"

In fiecare zi invatam cate ceva!


Eroare de interpretare !

Întrebare: ce note ai la română , Dumitru ?

Raspuns: am doi patru !?!? Laughing

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mai 2024 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

care e problema cu limba si gramatica este forumul de acesta specialitate ? sau mergem mai departe cu deschizatorul de dopuri ale astronomiei (binoclu ) obsesiv adio astronomie... . si au am avut abea cu greu 5 la romana de mila. chiar nu ma duce capul la astea cu limba vb scris corect .
Sus
Gogu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Feb 2024
Mesaje: 33



Localitate: Bragadiru

MesajTrimis: 15 Mai 2024 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Lidl Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Gogu a scris:
Si apropo de ce ai zis mai sus, prepozita de se foloseste de la 20 in sus, nu zici niciodata am mancat doua de oua sau doi de ardei, ci douzeci de oua, etc. Deci si in acel caz posibil forma corecta este doi "i"

In fiecare zi invatam cate ceva!


Eroare de interpretare !

Întrebare: ce note ai la română , Dumitru ?

Raspuns: am doi patru !?!? Laughing


intrebarea era ce note nu ce numere. Am doua note (de) 4 nu doi 4, dar aici oricum este discutabila. in cazul metrilor mai sus enuntati nu o sa zici in viata vietilor limbii romane 4 de metri ...hai sa revenim la uitat in sus prin sticle
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact