Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10933309_915922745107789_118647702_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble de vara si de seara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Iul 2010 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ajuta:
"Vega is a multi-component star.
B is listed correct above, mag 9.5 at 63" PA 173.
C is mag 11 at 55" PA 285.
D at 31" has no magnitude listed.
E is an optical component of mag 9.5 at 118" PA39.

Probably most often people are seeing E the optical double.
You can verify which component you are seeing by noting the PA."
http://www.cloudynights.com/ubbarchive/sho...o/all/vc/1
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 23 Iul 2010 07:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara m-am delectat si eu cu "Stele duble de vara". Am folosit un telescop de 5" (cel de 8" e demontat). Dupa ce am vizitat Beta Lyrae, dubla-dubla si Izar, mi-am adus aminte de povestea cu Mu si Nu Draconis. Am reusit sa vad doar Mu Draconis, care era "cracanat" rau la 238X. De Nu Draconis n-am mai avut timp, pentru ca ceata subtire care imi facea in ciuda a inceput sa se ingroase. Oricum, Nu Draconis e trecuta ca prioritate pentru data viitoare.
As avea insa niste precizari de facut. Am observat la Mu Draconis ca din cauza vremii nu tocmai ideale (Luna fierbea pe la 80X), din cand in cand aveam senzatia ca una din componente avea un "tovaras" pe unul din inelele de difractie. Ma gandesc ca ceea ce a aparut in mini-newtonianul d-lui Pteancu sa nu fie un efect dat de atmosfera impreuna cu o foarte usoara decolimare.
Astea fiind zise, discul Airy care apare in luneta e mai mare decat cel din mini-newtonian, care beneficiaza si de o reducere a discului central data de mutarea luminii in inelele de difractie ce are ca si cauza obstructia centrala care la luneta lipseste. Toate astea, coroborate si cu diferenta (mica, ce-i drept) de putere de rezolvare intre luneta de 60 si mini-newtonianul de 72mm, ar putea explica rezolvarea Nu Draconis. Poate o fi un caz de "leu cu leu se face suta".
O sa incerc si la Nu Draconis, dar deocamdata tot cu telescopul de 5". Cand o fi gata transplantul la cel de 8", il bag si pe el in paine.
As avea o intrebare: dubla de o secunda de arc era rezolvata complet sau era "aluna de pamant"?

Edit: abia acum am vazut ca am observat de fapt Nu si nu Mu Draconis aseara. N-am avut atlasul tiparit la mine, m-am bazat doar pe softul din telefonul mobil in care perechea e trecuta ca 24-25 Dra si pe memorie. Dupa niste sapaturi, 24 Draconis e intr-adevar dubla, dar n-am gasit deocamdata alte detalii. Deci, da, se pare ca am observat si eu acelasi lucru ca Mircea Pteancu. In cazul meu, perechea tot aparea si disparea undeva pe al doilea inel de difractie. O sa mai investighez.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iul 2010 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak
multumesc pentru colaborare,astept cu mult interes noile tale observatii la aceste duble;ca si la altele,e un domeniu bogat si nu prea explorat in lumea moderna.Pentru mine este de-a dreptul fascinant sa fac asemenea observatii deoarece ele sunt un pic ''astronomie extrema'',solicitand instrumentul,accesoriile si experienta la maxim.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 28 Iul 2010 07:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intre timp (adica de vineri si pana acum), am remontat telescopul de 8" tocmai ca sa vad daca treaba cu Nu Draconis apare si in alte telescoape mai mari de 5". Dupa ce l-am colimat foarte bine, l-am pus in paralel cu cel de 5" la care am refacut colimarea.
Pot sa spun ca Nu Draconis are doua componente in telescopul de 8", chiar si la ~500X, deci nici o urma de vreun al treilea membru al stelei multiple. Am constatat cu surpriza ca si in cel de 5" apareau acum tot doua componente la 238X. Nu stiu de la ce o fi aparut al treilea component vineri ("O fi de la blugi?" pentru cine stie bancul). De fiecare data verific colimarea la telescop inainte de a observa, lucru pe care l-am facut si vinerea trecuta.
Am mai observat Izar, Eta Cassiopeiae si, daca tot eram in zona, M103, NGC659, NGC663, NGC654. Am incheiat seara (sau dimineata) cu Jupiter, care chiar daca era destul de jos, s-a vazut binisor in ambele instrumente.
Next target, Mr Pteancu?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iul 2010 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak
multumesc pentru clarificare si ajutor.Asadar ce am vazut in minitelescopul de 72mm a fost o ''fata morgana'',zgomot de natura instrumentala:decolimare,telescop neechilibrat termic,plus e posibil ca si astigmatismul care incepe sa se formeze ,mai ales la ochiul drept,sa fi contribuit.
Aseara ,Miercuri 27 Iulie,am reobservat dublele din Dragonul cu dobsonianul de 125mm F/7.La 16-17 Draconis a trebuit sa folosesc ocularul ortoscopic Vixen 5mm la 174x pentru a o vedea ca tripla.
La Mu Draconis,caracterul de dubla stransa,aprox. 2 secunde de arc,s-a evidentiat deja la 87x,Plossl Astroscopic Galileo 10mm,(un ocular bun procurat de la Sheldon Faworski).
In schimb la Nu Draconis nu am vazut decat fluctuatii/aglomerari luminoase pasagere ale inelelor de difractie ,si pe care nu le-am putut individualiza drept companioni,chiar si la grosismentul meu maxim de 348x obtinut cu ocularul ortoscopic de 5mm+lentila Barlow 2x.
Ma bucur insa ca am observat aceste caracteristici cu luneta de 60x700mm.
Cum insa ,imediat dupa miezul noptii,veneau nori grosi dinspre Ungaria,m-am ''razbunat'' si am observat imagini superbe pe terminatorul Lunii la 80x (ocular negativ Galilei 24mm ''home made'' +Barlow2x)si la 348x (orto Vixen 5mm+Barlow2x).
Dupa ora 23,asteptand/sperand la un pic de cer senin,am avut parte de doua spectacole feerice.
Luna,la Sud-Est, era acoperita pe rand de nori de toate formele .La un moment dat,parea ca o vad printr-un tunel dintr-o grota uriasa,cu un tavan greu,foarte intunecat,la capatul careia Luna plutea cu o coroana de ceata albastruie subliniindu-i departarea.
Intorcandu-ma spre Apus,iata-l pe Arcturus,acoperit in viteza de nori subtiri si neregulati si care faceau ca aceasta superba stea sa straluceasca fie cu toata puterea sa fie sa dispara vederii,fie sa scada mult in stralucire.Si toate acestea in cateva secunde iar in efemerul clipei de asemenea lumina stelei trepida in variatii neasteptate de lumina.A fost un moment aproape mistic,in veci nu voi patrunde mesajul pe care steaua ,poate printr-un cod Morse galactic,mi l-a trimis peste intunericul spatiului si noaptea fara intoarcere a timpului.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 30 Iul 2010 07:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere. Ce e dubios e ca si eu am vazut cam acelasi lucru in telescopul de 5" in prima seara. Am astigmatism si inca unul destul de sanatos, dar observatia am facut-o cu "geamurile" pe ochi, lucru care corecteaza complet astigmatismul (nu m-am obisnuit inca cu Dioptrx).
Cred ca pana la urma a fost ceva legat de colimare impreuna cu efectele turbulentei atmosferice si eventual reflexii parazite in ocular.
Am sa ma uit si la 16-17 Draconis ca n-am fost pe acolo pana acuma Laughing .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Iul 2010 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

15-17 Dra este interesanta si ea.
Alpha Herculis ai incercat?
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Iul 2010 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri 30 Iulie ,de la 00h am facut observatii cu binoclul Baigish 10x50mm,tinut in mana.
Inceputul observatiei a fost mai linistit dar desfasurarea ulterioara a facut-o una din cele mai interesante din viata mea.
Am observat Beta Cygni,Albireo,aflata la meridian si pe care am vazut-o ca dubla prin binoclu,pentru prima data in viata mea .De emotie era sa-mi sara binoclul din mana,noroc cu cureaua!Steaua principala este portocalie iar companionul albastru,mai slab luminos,se afla la PA=60 grade.Recunosc faptul ca am fost nitel socat de claritatea cu care binoclul a rezolvat aceasta dubla care pana acum a fost o dubla ''telescopica'' pentru mine.
Ei,daca-i bal,bal sa fie!Nu departe de trecerea meridianului,si tot in Cygnus,era si 61 Cygni.Am observat-o si pe ea cu binoclul de 10x50mm si ,spre si mai marea mea surpriza,si aceasta dubla mi-a aparut rezolvata.Mai stransa,cu discurile celor doua stele foarte apropiate,ba chiar lipite,dar rezolvata!Steaua principala,mai luminoasa este cea vestica iar secundara mai slab luminoasa,dar mult mai apropiata ca magnitudine de principala decat in cazul lui Albireo,se afla la PA=120 grade.
Dupa ce mi-am notat aceste lucruri,am observat aceste doua duble cu luneta de rezerva de 60x700mm -cea cu portocular de 24.5mm-cu ocular Kellner Bushmaster f=40mm la G=18x.Imaginile din luneta mi-au confirmat corectitudinea observatiilor prin binoclul 10x50mm.
Am mai observat in treacat Luna,atat cu binoclul 10x50mm cat si cu luneta 60x700mm la 18x;cat si pe Jupiter la care nu am vazut benzi pe disc ,doar trei sateliti situati la Sud-Sud Est.Doi erau in apropierea discului planetar,al treilea era la vreo zece diametre joviene distanta.
La 00:07 am vazut un meteor de 2-3 mv traversand cerul de la Vulturul pana la Coroana Boreala,fara dare de condens dat cu traiectorie lunga.O fi fost un meteor sporadic?
In schimb la 00:40 am vazut un alt meteor cu o traiectorie mult mai scurta ,cam de la Zenit pana la Est de Coroana Boreala dar si mai luminos,de cel putin 1- 2 mv.Acesta a avut traiectoria aratand in mod clar spre Cassiopeia.Asadar Perseidele vin si ne trimit deja heralzii lor inflacarati!Sa fim pe ''faza''.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 02 Aug 2010 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca n-am incercat Alpha Herculis, dar am pus-o pe lista impreuna cu alte candidate. Intre timp am mai incercat Mu Draco, Delta Bootes si M40. Despre aceasta din urma se mira autorul nu mai stiu carei carti in legatura cu motivul includerii in faimosul catalog. Eu unul gasesc ca aduce usor a nebuloasa la grosismente mici (~20X).
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Aug 2010 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Topicul acesta m-a indemnat si pe mine sa fac o tura de duble in Draco aseara dupa ce a rasarit Luna si a compromis restul observatiilor. Am folosit un newton 254mm colimat, aclimatizat cerul permitand grosismente de 133x, 300x chiar 400x, am splitat relativ usor:
nu Dra – sep. 63″,
mu Dra (Alrakis) sep. 2″
16-17 Dra – sep. 90″, 3″
eta Dra sep. 4.8″
20 Dra sep. 1″
26 Dra, sep. 25″, 1.6″ (fara a treia componenta!)
psi Dra sep 30″
39 Dra sep 3.7″.

Singurul lucru neobservat a fost a treia componenta din 26 Dra, am "pierdut" mai mult de 10 minute cu aceasta.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Aug 2010 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

auriga
excelenta lista de observatii.Asadar si tu confirmi ca Nu Dra este doar dubla,nu dubla-dubla.
Delta Cygni ai observat-o ,te rog?
mak
pe Delta Bootes nu am observat-o,Ai reusit s-o rezolvi?
Despre M40:prima varianta a Catalogului Messier care a inclus 45 de obiecte a fost realizata folosind, printre alte telescoape ,si ''lunette ordinaire d'une pied=luneta obisnuita de un picior''.Dupa cum ne invata Thomas Dick in ''The Practical Astronomer'',o asemenea luneta are focalul de 30cm , apertura de 14mm si un grosisment de 20x,obiectivul nefiind acromatizat.Eu,fiind pasionat de asemenea ''reenactment'',cred ca se traduce cu reconstituiri,am construit o asemenea luneta cu care am de gand sa observ toate obiectele la care a fost citata de Charles Messier.Un mic proiect.Am sa observ neaparat M40.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Aug 2010 23:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marti 2 August ,am observat stele duble cu dobsonianul de 125mm F/7.Am inceput cu Epsilon Bootis care a fost rezolvata la 174x,Vixen orto 5mm;am mai observat-o la 174x cu Plossl Astroscopic 10mm+Barlow 2x (observatie tehnologica) si la 348x,Vixen orto+Barlow 2x.Companionul mi-a aparut la toate maririle pe al doilea inel de difractie.
Am incercat din nou sa rezolv pe Nu Dra dar nici la 348x, nici una din stelele dublei nu s-a rezolvat mai departe in alte componente.
Spre dezamagirea mea am obtinut rezultat negativ incercand sa rezolv pe Delta Cygni,am trecut un pic prin ''purgatoriu'' pentru asta.La grosismente mari pe stele nu-i chiar usor sa obtii focalizarea optima.Asa ca m-am folosit de Epsilon 1-2 din Lyra pentru a focaliza combinatia de 348x si ,fara a mai atinge focalizarea,am cautat pe Delta Cyg.
Atunci am zis,vazand ca totusi pot sa centrez obiecte si la acest grosisment folosind modestul meu cautator de 8x35mm,sa incerc metoda la Vega.Din obiectele listate de nobody,mersi de ajutor,am identificat cu siguranta companionul B dar am zarit si altii,data viitoare fac o schita de pozitii cu PA.
Am mai observat pe Alfa Her si Pi Bootis,ultima cam prea deschisa pentru grosismentele cu care m-am ''tratat'' in ultima vreme.
Am sa incerc si dublele din lista lui auriga,ce sa fac nu ma pot abtine! Very Happy
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 04 Aug 2010 07:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa rezolv Delta Bootis foarte usor, componentele sunt separate la vreo 104-105 secunde de arc. Am sa iau si eu lista lui Auriga la "puricat" sa vad ce iese si la fel si pe Vega.
N-am prea avut timp de observatii la duble ultima data pentru ca am fost la tara si am ramas blocat pe plimbari fara tinta in Calea Lactee din Lebada.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Aug 2010 07:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am folosit "Double stars for small telescopes" de Sissy Haas
unde sunt cam 2100 duble listate:

nu Dra: PA: 311, Sep. 63.4", m1 4.9, m2 4.9, "the Dragon's eyes. 60mm - 25x - a pair of brilliant white twins, very wide apart, that shine like sparkling diamonds.
conform http://en.wikipedia.org/wiki/Nu_Draconis, componenta 2 este intr-adevar dubla, dar doar spectroscopic.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 04 Aug 2010 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca tot se vorbeste pe aici de stele duble si cum cerul nu are de gand de multa vreme sa se faca mai transparent pentru observatii deep-sky, am zis sa incerc si acest domeniu. Se pare ca e un domeniu mult mai vast, ce m-a luat pe nepregatite. Data viitoare va trebui sa am un carnetel cu mine sa insemnez observatiile pe loc, ca altfel nu mai tin minte.

Constelatia in care am facut explorarile a fost tot Dragonul. O parte din stelele duble din TriAtlas au designatia STF, ce indica apartenenta la catalogul Frederick Struve. Prima stea a fost Niu Draconis la care am vazut o stea mare portocalie cu o steluta mai mica aproape in lumina celei mari. (apropo, ce este PA si cum se masoara ?) Miu Draconis este formata din 2 stelute identice, ce la 342x se vedeau intrepatrunse prin inelele de difractie. Astea doua le-am retinut pentru ca s-au discutat aici.

Apoi a urmat o lista ceva de genul:
STF 2146 (in drumul de la Rastaban la Miu Draconis)
STF 2225 (intre Rastaban si Etamin - ultimile 2 stele din capul Dragonului)
STF 2078 (in prelungirea celor 2 stele din cap)
STF 2241 (Psi Draconis)
STF 2452 (de la Khi Draconis inspre nord)

Si cred ca au mai fost, dar nu mai tin minte. A fost interesant ca la unele trebuia sa ma uit la 342x ca sa le vad separate. Unele faceau oarecum parte dintr-un sistem triplu. Adica la prima vedere pareau o dubla de genul Albireo, dar la o privire mai atenta, una din ele mai avea un companion.

Prin zona asta a stelelor duble, s-a strecurat si un roi globular, NGC6229 din Hercule, ce la 342x cu ochiul drept lasa din cand in cand cateva stele rezolvate pe la margine.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 9
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact