Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Copernicus.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224028
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Iesire la observatii, astroclubul ANTARES Timisoara


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Banat/Crisana

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Apr 2009 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur sa vad Timisoara astronomica in glorie,ca deja in ATM sunteti avansati.Felicitari si pentru observatii,nimic nu este mai valoros,cu trecerea anilor ,decat amintirea acestor actiuni.Mircea
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Apr 2009 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,

M-as bucura mult sa facem, odata si odata, un "joint star party Timisoara-Arad" (suna putin a aplicatie militara Very Happy ).

Multumim frumos de aprecieri !

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
tiberiugabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2007
Mesaje: 65



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Apr 2009 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa ma prezint si eu odata la o intrunire cu voi, ma bucur ca sunt asa multi interesati, si ma bucur mai mult daca sunt incepatori ca mine Very Happy.

o zi buna.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Apr 2009 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum spuneam mai sus, oricine e binevenit atat timp cat manifesta interes pentru astronomie.

Avem multi incepatori in grupul ANTARES, dar si destui oameni cu experienta care pot fi de ajutor primilor.

Site-ul nostru este http://antares.darksky.ro/ . De asemenea, avem o lista de discutii pe Yahoo aici:

http://tech.groups.yahoo.com/group/antares_timisoara/

Pe lista aceasta se schimba foarte multe informatii pe teme de astronomie, se anunta in timp util iesiri la observatii etc.

Inscrierea e libera Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 28 Apr 2009 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am vazut Mel111 prima data primavara asta. Crea o impresie de genul: "la vara iau racheta si ma duc in vacanta prin roi". Fiind asa mare si vizibil cu ochiul liber, este tipul de obiect care iti aduce aminte ca faci parte dintr-o galaxie.
Apropo de astfel de roiuri, care este cel mai apropiat de noi ?


Am găsit acest articol:
http://www.space.com/spacewatch/spacewatch_010806.html
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Apr 2009 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain articolul. Acum imi amintesc ca l-am mai citit mai demult.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2010 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară a avut loc un star-party al grupului Antares lângă localitatea Chevereș, cu mai multe telescoape mari și mici, unele dintre ele au văzut prima lumină. Ne-am putut delecta cu o serie de obiecte celeste, mai întâi cu Venus care a putut fi observat în fază în condiții bune datorită turbulenței reduse, Marte în conjuncție cu Regulus, Saturn cu satelitul Titan, după care am trecut la roiuri și nebuloase din catalogul Mesier. Am văzut câțiva sateliți și câțiva meteori. La sfârșitul sesiunii am privit Luna și Jupiter. A fost o ieșire foarte reușită, cu excepția noroiului (în care am împotmolit mașina), pierderea unui mâner de la un dobson, regăsit în portbagaj după cercetarea cm cu cm a ierbii și a stratului de rouă de pe instrumente. Revin cu poze.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2010 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru iesire , am vazut ca era aseara foarte senin dar cred ca turbulentele au fost mari chiar si Vega avea o scintilatie pronuntata.
La marire mica 30-80x poate se vedea bine.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2010 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

au fost turbulențe, dar mai mici ca altădată, mai mult în apropierea orizontului, iar când am făcut observațiile la Venus încă era destul de sus, și am folosit ocularul de 8mm la refractorul meu, la 112,5x.

noroiul în care s-a împotmolit mașina:

mulțumesc pentru "Hei rup!"

Venus în amurg:


Trupa veselă:

După ce ne-am instalat au mai venit câțiva.

Poate cei care au făcut astro-foto vor posta ceva din realizări... Smile[/img]

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2010 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin
Felicitari pentru acest star-party reusit.Pataniile doar adauga la farmecul actiunii.La urma urmei,ce duelist e ala fara cicatrice? Smile
Refractorul tau de 80mm l-am recunoscut.
Ne faci prezentarile cu ceilalti participanti,te rog?
Si avem si noi un mic proiect,nu-i asa?Trebuie sa vorbim din timp.
Stima,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2010 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spre rușinea mea, n-am reținut numele tutulor participanților, așa că o să-i numesc doar pe cei pe care îi știu: Flavius (red giant) acolo în spate, în roșu, bineînțeles!, moi, Dorin, Andrei și Mihai, dacă nu mă înșel... Embarassed

După cum am promis, weekend-ul viitor preconizez o vizită la Lipova, așa că se va concretiza proiectul nostru.

Oficial, există deja propunerea din partea lui Marian de la Tg.Jiu, achi1978, de a face un star-party regional pe zona de vest, undeva la munte unde putem găsi un cer bun și o cazare ieftină. Propunerea mea este Straja de lângă Lupeni, unde doar iarna este stațiune de schi, beneficiază de platouri deschise aflate la altitudine de peste 1440m. Să vedem cum este cu poluarea luminoasă, persoana de contact m-a asigurat că nu este prea mare. Drumul este bun, asfaltat. Cazare putem găsi ieftin fiind extrasezon. Am putea petrece măcar un weekend acolo, cu mic cu mare.

webcam Straja, Platoul Soarelui:
http://www.jurnalul.ro/webcam/straja-platoul-soarelui-47.html
Se pare că e doar un felinar pe-acolo și cred că putem aranja să-l stingă cineva cât stăm la observații.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Iun 2010 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ziua buna,

In noaptea de 12/13.06.2010 am facut o noua iesire cu un grup mai marisor din astroclubul ANTARES (12 persoane la care, pe la miezul noptii, s-au mai adaugat si cativa invitati "ne-membri").

Am ales de data asta sa mergem in zona localitatii Tormac (in jur de 38 km sud-est de Timisoara) in incercarea de a gasi un loc cu cat mai putina poluare luminoasa.

Daca este adevarat ca luminile Timisoarei au ramas la o distanta suficient de mare, am descoperit ca satul Tormac este mult mai intens luminat decat ne asteptam si ne doream pentru o localitate de doar 2000 de suflete si toate becurile au fost orientate "inteligent" astfel incat sa arunce lumina paralel cu solul pana la cativa km.

Am lasat loc. Tormac in nord si am luat-o pe o drum de tara destul de desfundat, practicabil mai degraba cu tractorul. Din aceasta cauza una din masini (4 au fost de toate) a ramas temporar in pana dupa ce o conducta de alimentare cu benzina s-a smuls (defectiune remediata si invatatura de minte trasa pentru cei care doresc sa iasa la observatii cu masini sport Sad ).

Ne-am oprit la 1,5-2 km de sat, pe o pasune unde, intre orele 21-22, asaltati din toate partile de hoarde de tantari, am instalat instrumentele.

Dupa apus am constatat ca transparenta cerului nu este foarte buna – lucru constatat si de alti astronomi amatori din alte regiuni ale tarii care au facut observatii in weekend-ul care tocmai a trecut (unii pun asta pe seama unui „nor de praf din Sahara” dar eu cred ca e vorba de umiditatea intens evaporata de canicula din ultimele zile dupa ce saptamani intregi a plouat aproape in fiecare zi).

Chiar si asa, incepand de la o altitudine de 30 de grade de orizont cerul a fost practicabil si, pana pe la 3 dimineata cand au aparut norii, fiecare si-a vazut de ce si-a propus: unii de observatii vizuale, altii de astrofotografie.

Eu am avut o tentativa de a face fotografii prin telescopul de 110 mm f/4 (450 mm focala) care a esuat dintr-un cumul de motive: am lenevit prea mult si nu am facut punerea in pol mai din timp, apoi, impreuna cu un prieten, am mai pierdut cel putin o ora pentru alinierea polara a monturii si testarea erorii periodice cu ajutorul unui webcam conectat la un laptop, iar la final am constatat ca nu poti sta cu ochiul lipit de ocularul cu reticul iluminat pentru a face ghidaj manual si in acelasi timp sa nadusesti prin toti porii si, de asemenea, sa fii mancat de viu de tantari desi am folosit un intreg tub de spray „mosquito repellent” – se pare ca unele din aceste insecte nu au „stiut” ca trebuie sa fuga si au insistat sa se infrupte toata noaptea. La final am constatat ca nu pot face nici expuneri neghidate mai lungi de 1 minut pentru ca montura mea insista sa antreneze axa de ascensie dreapta la o cu totul alta viteza decat cea necesara.
Din cand in cand am mai aruncat si cate un ochi prin telescopul de 200 mm f/6 pe montura dobsoniana, privelistea Caii Lactee la 30x si 2 grade cu ocularul Erfle de 40 mm fiind ceva de vis...

La adresele urmatoare veti putea vedea imagini de la micul nostru star-party (la primul link sunt cateva imagini realizate de mine, la cel de-al doilea mai multe facute de un amic):

1. http://picasaweb.google.com/laurentiu.alim...213062010#
2. http://picasaweb.google.com/catalin.ispaso...acAntares#

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Iun 2010 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:

Poate cei care au făcut astro-foto vor posta ceva din realizări... Smile


Am pus pe sait pozele făcute cu prilejul celor două ieșiri: http://astro.gligor.net

Dacă la Chevereș m-am limitat la a fotografia Calea Lactee (din cauza punerii în pol), la Tormac am atacat și chestii mai serioase (de la M13 la comeată). Cerul a fost prost pentru deep-sky la ambele ieșiri.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Iun 2010 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faza cu furtunul de benzina smuls mi-a dar fiori,am auzit si eu uneori niste scrasnituri fioroase sub masina...la prospectarea unui nou loc de observatii poate e mai bine sa se trimita inainte un cercetas.
Felicitari pentru star-party si rezultate.
Doua remarci:
-am vazut un telescop Newton cu tub inox ce-mi pare ''deja-vue'';asadar folosesti in continuare telescopul de 8 inch si pe montura ecuatoriala si pe montura Dobson ?
-am remarcat ca unul din participanti avea un mini-telescop de 3 inch;cunoscand starea de spirit a amatorilor romani (''la noi apocromatele de 80mm sunt folosite pe post de scobitori iar ce-i sub 20cm nu merita numele de telescop'' Surprised ),intreb asa intr-o doara,daca persoana in cauza a supravietuit acestei actiuni sau a fost linsata? Very Happy
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iun 2010 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar, Mircea, nu toata lumea foloseste telescoape "mamut" si nici macar de dimensiune medie. Si, pana acum, nu am auzit-o pe posesoarea telescopului de 3 inch sa se planga de "dimensiune" Smile

Telescopul de 200 mm este "dual purpose" iar acum e pe montura dobsoniana - perfecta pentru observatii vizuale deepsky. Pentru a-l pune pe ecuatoriala pur si simplu il scot din cutia rocker-ului (nu este fixat, doar "sta" sprijinit pe unul din inelele cu care il prind pe ecuatoriala).

Pe ecuatoriala am acum telescopul newtonian de 110 mm f/4 ("Pequenino", de culoare albastru) cuplat cu luneta de ghidaj de 60 mm f/15 ("Viespea", culoare galben/negru).

Despre telescopul de 110 mm am mai vorbit la sectiunea ATM. Pentru cei care nu sunt la curent cu topicul cu pricina: este vorba despre un newtonian Sky-Watcher ale carui caracteristici "din fabrica" nu au corespuns cu determinarile facute de mine prin masurare directa (diametru real de 110 mm in loc de 114 mm; focala de 450 mm in loc de 500 mm specificata de producator). Insa cel putin primara e parabolica.

La f/4 coma este imensa asa ca a fost nevoie de un corector (Baader MPCC), mai ales ca principala sa utilizare va fi ca astrograf. A mai fost necesara, de asemenea, inlocuirea secundarei de 35 mm cu una de 60 mm diametru care imi ofera camp iluminat 100% satisfacator de mare pentru CCD-ul DSLR-ului meu (Nikon D50).

Totodata, am inlocuit focuserul de plastic "original", pe 1,25 inch, cu unul, facut de mine, pe 2 inch (constructia acestui focuser are, de asemenea, un topic dedicat la sectiunea ATM).

Campul fotografic este de aproximativ 3x2 grade in configuratia actuala telescop + DSLR.

Am mai confectionat la un strungar un set de inele de adaptare care se insurubeaza la corector si imi permit folosirea telescopului si pentru observatii vizuale (campul vizual pe care il obtin cu un ocular Plossl de 25 mm este de 2,9 grade pentru un grosisment de 18x asadar ceea ce avem aici este un veritabil RFT Cool ).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Banat/Crisana Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact