Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC884finalklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Este viteza luminii constanta?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
HarapAlb
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 148



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 01 Noi 2008 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: viteza luminii
Raspunde cu citat (quote)

mihai avramut a scris:
Inteleg ideea experimentului (fac experimente simple in mod curent pentru pregatirea elevilor pt ONF ) dar nu cunosc nici o modalitate de te apropia in conditii de casa de O grade K ! Detaliati putin va rog !
prof . Mihai Avramut


Aici gasiti o teza de master EIT and other optical effects in numerical models and experiments unde se discuta principiile si un aranjament experimental, iar aici un articol despre organizarea unui experiment:
Atomic Clocks and Coherent Population Trapping: Experiments for Undergraduate Laboratories.

Despre BEC gasiti aici o colectie de referinte: Resource Letter BEC-1: Bose-Einstein Condensates in Trapped Dilute Gases.

Este adevarat ca s-au facut progrese in obtinerea BEC-urilor si practic toata lumea (cu suficienti bani) o face. Totusi, costurile sunt destul de ridicate.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Noi 2008 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HarapAlb a scris:
Nu e neaparat sa fie BEC, s-au facut astfel de experimentesi la temperaturi mai ridicate. De fapt este de dorit sa putem lucra cu slow-light la o temperatura cat mai ridicata, de ex: temperatura camerei.

Cititi cu atentie d-le prof . Mihai Avramut si incercati sa pricepeti Smile
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 02 Noi 2008 06:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Fotonul nu are masa de repaus si accelerarea lui nu ere sens.

Citat:
Fizica actuala si dintotdeuna a acceptat ca lumina are viteze diferite in medii diferite si exista constante de material notate n care este indicele de refractie relativ al mediului respectiv.
Totusi

Cele două citate și implicit informații se contrazic reciproc.
De ce?
Nimic mai simplu:
Pentru că nu există omogenitate perfectă, condiție în care se poate considera că:
1. În imediata vecinătate mediile au indicele de refracție ușor diferit, fotonul fiind astfel supus unui permanent proces de accelerare și dezaccelerare;
2. Fară accelerare și dezaccelerare nici nu poate fi vorba de existența unui proces;
3. Fotonul în sine este într-o continuă activitate de accelerare și dezaccelerare;
4. Fotonul este o minigaura de vierme;
5. La nivel micro, orice spațiu și implicit așa-numitul vid prezintă variații de dnsitate de la un moment la altul și de la o vecinătate la alta.
Sus
TRAIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2008
Mesaje: 89



Localitate: BRASOV

MesajTrimis: 02 Noi 2008 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat peste articolul citat de Harap Alb
Pe langa engleza mai e si limbajul fizicii cuantice care este mai greu decat chineza.
Da, il poti citi, dar cat intelegi din el?
Experimentul descris se face practic la zero grade kelvin (-273,15 C) Asemenea temperaturi se obtin de catre ei o data prin evaporare fortata si apoi prin folosirea campurilor magnetice ca sa induca efecte de condensare Bose Einstein, pentru absorbtia energiei. Asa se poate ajunge la asemenea temperaturi.
Inainte de scaderea temperaturii insa se face rarefierea prin vidare pana se ajunge la 10exp11 atomi pe m3 in loc de 10exp 31 atomi/mc care ar fi densitatea normala (nr lui Avogadro)
Atomii introdusi in acele conditii sunt practic independenti unul fata de altul si nu sunt desfacuti in electroni si nuclee ca in cazul plasmei pentru ca nu se aplica campuri electrice.
Ei insista mult pe obtinerea temperaturilor de "nanokelvin" deci experimentul nu poate fi facut la temperaturi normale.
Efectul obsrvat este scaderea indicelui de refractie al acestu mediu de douazeci de milioane de ori !!!
Cum insa metalele folosite sunt in mod normal opace la lumina nu s-ar putea observa fenomenul de refractie si atunci se face inducerea supra transparentei, cred, cu ajutorul excitarii cu laser pe frecvente de rezonanta a electronilor din aceste metale.
In mod normal aceste metale sunt opace pentru ca de fapt absorb fotonii. Dar la asemenea rarefieri si temperaturi, fotonii au sanse sa treaca fara a ciocni frontal atomi, dar trec deviati puternic.
Teoiria care descrie astfel de fenomene se numeste difuzia fotonilor pe electroni legati si este studiata in electrodinamica cuantica relativista.
Fara insa a avea pretentia ca pot adapta experimentul acela la aceasta teorie incerc sa explic fizic ce se intampla.
In mod normal corpurile opace absorb sau reflecta fotonii. In acest caz indicele de refractie echivalent este infinit (daca mai poate fi numit indicede refractie). Prin conditiile create insa, fotonii reusesc sa paraseasca in final mediul traversandu-l si in acest caz avand un fel de transparenta putem defini un fel de indice de refractie.
Metalele reflecta lumina de obicei pe atomii lor
(cand e o retea cristalina ordonata exista suprafete perfecte si reflexia este vizibila la exterior. Cand nu e o structura ordonata, reflexia este dezordonala deci o reflezie difuza fara formare de imagini)
Aici insa fotonii sufera reflezii multiple pe electronii intalniti pana ies. De aici cred eu ca apare aceasta anomalie a indicelui de refractie aparent. Prin urmare incetinirea vitezei luminii de 20.000.000 de ori, este aparenta. De fapt se lungeste drumul parcurs in interiorul materialului de 20 de miloane de ori.
O observatie de bun simt.
Ei masoara deviatia fasciculelor de lumina la trecerea prina cest balon cu sodiu. Nu cred ca masoara viteza luminii cumva. Dar un indice de refractie de 20.000.000 ori mai mic insemna ca practic tangenta unghiului de refractie este de 20 milioane de ori mai mica decat cea a unghiului de incidenta. Fizic ei observa ca lumina iese perpendicular pe suprafata de iesire. indiferent de unghiul de incidenta. Aici cred ca nu stim destule despre experiment.

_________________
A fi inteligent inseamna a intelege cat mai mult din ceea ce stii.
Sus
TRAIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2008
Mesaje: 89



Localitate: BRASOV

MesajTrimis: 02 Noi 2008 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iacob
Inteleg ca citezi din lucrarea ta pe care o asteptam in continuare.
Fizica macroscopica (de exemplu masurarea indicelui de refractie) se refera la medii ale marimilor, masurate, pe intervale de timp si spatiu comparabile cu duratele si dimensiunile umane sau masurabile.
Neomogenitatea la nivel cuantic se estompeaza la nivel macroscopic.
Viteza luminii este 1/radical din produsul epsilon.miu.
Adica depinde numai de produsul dintre o proprietate a mediului de natura electrica epsilon si o proprietate a mediului de natura magnetica miu. Aceste marimi sunt constante de material. Daca insa inventam acum un nou material trebuie sa ii definim aceste constante sau sa le masuram.
Ec este ste o viteza de propagare a campurilor si este diferita in medii diferite. Asa se defineste inca de la Maxwell.

_________________
A fi inteligent inseamna a intelege cat mai mult din ceea ce stii.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 03 Noi 2008 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Inteleg ca citezi din lucrarea ta pe care o asteptam in continuare.

Asta cred ca este o gluma. Nu inteleg de ce o asteptati. Ea va sta oricand la dispozitie.
Citat:
Fizica macroscopica (de exemplu masurarea indicelui de refractie) se refera la medii ale marimilor, masurate, pe intervale de timp si spatiu comparabile cu duratele si dimensiunile umane sau masurabile.

Stiu ce vreti sa spuneti domnule Traian, dar daca dorim sa intelegem cum si de unde apare elementul miscare, atunci va trebui sa patrundem cu ochii mintii labirintele cele mai ascunse ale microcosmosului.
Citat:
Neomogenitatea la nivel cuantic se estompeaza la nivel macroscopic.

Da dar niciodata de tot si observatia aceasta trebuie acceptata ca si lege.
Citat:
Viteza luminii este 1/radical din produsul epsilon.miu.

A se vedea din lucrarea domnului Iacob (de pe acest site) cum se poate ajunge la determinarea pe cale pur teoretica a valorii vitezei maxime mai sus mentionate (valoare ce depinde numai de constanta aleasa conventional miu zero).
Sus
kepler
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Mai 2008
Mesaje: 20

Motto: n-am ce spune(:

Localitate: Moldova

MesajTrimis: 03 Noi 2008 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, nu cred ca cineva va cunoaste astfel de modele, caci sa opresti din miscare moleculele unei substante este foarte greu si in conditile de laborator, vreau sa ma alatur insa la analiza lui TRAIAN ce se refera la pastrarea vitezei constante in orice domeniu, doar ca diferite devieri de la traiectoria initiala, sau absorbtii de catre moleculele substantei duc la micsorarea aparenta a vitezei luminii, chestia cu experimentul propus de mai sus acolo, mai ales la viteze foarte reduse a vitezei in mediul repctiv trebuie sa fie observate scaderi esentiale in intensitatea fasciculului ce ese din mediu fatsa de cel incident (: cam asaa judec eu.

P.S. posibil, o metoda de a micsora viteza particulelor ar fi de a micsora numarul lor in volumul in mediul studiat, asta va permite de a scadea probabilitatea ca vreo particula sa ciocneasca corpul studiat (sorry pentru exprimare)

_________________
vreau sa-ncerc sa intseleg cit mai mult, de cele ce ma intereseaza (desigur)
Sus
mihai avramut
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Oct 2008
Mesaje: 21

Motto: univers=ratiune

Localitate: otopeni

MesajTrimis: 04 Noi 2008 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului: metoda practica de calcul a vitezei luminii in apa
Raspunde cu citat (quote)

Problema practica
Se dau :
1.borcan cilindric ( de grosime neglijabila ,ex: borcan de
muraturi )
2.hartie, foarfeca, lipici.
3.apa
4.O lumanare si o bricheta
5.O rigla
6. Se da c=300000 km/s (viteza luminii in vid ,aer )

Doar cu aceste materiale sa se calculeze viteza luminii in apa Exclamation

_________________
mihai avramut
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Noi 2008 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt foarte sigur ca e bine:

facem din hartie o roata dintata, ca in experimentul fizeau, iar intre oglinda si roata punem borcanul cu apa.http://en.wikipedia.org/wiki/Fizeau%E2%80%93Foucault_apparatus



Roata trebuie sa se invarte cu viteza unghiulara alfa*c/2/L, unde alfa este unghiul dintre doua locuri libere consecutive de la dintii rotii, c este viteza luminii si L este distanta pana la oglinda.

Acuma, ma gandesc asa: fara borcan intre oglinda si roata avem viteza omega1, bagam borcanul si o sa avem viteza omega2 (lungimea nu se modifica, dar luminii ii ia mai mult timp sa strabata mediul dintre oglinda si roata). Cu cele doua valori si cu viteza luminii in vid cunoscuta, aflam viteza luminii in apa.

edit: Acuma mi-am dat seama... doar cu materialele de sus nu cred ca imi dau seama de viteza de rotatie a rotii...ma mai gandesc si revin

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
HarapAlb
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 148



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 05 Noi 2008 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut a scris:
Nu sunt foarte sigur ca e bine:
edit: Acuma mi-am dat seama... doar cu materialele de sus nu cred ca imi dau seama de viteza de rotatie a rotii...ma mai gandesc si revin


Incearca sa folosesti legea refractiei.
Sus
mihai avramut
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Oct 2008
Mesaje: 21

Motto: univers=ratiune

Localitate: otopeni

MesajTrimis: 05 Noi 2008 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului: indicatie la problema
Raspunde cu citat (quote)

-hartia ,lipiciul si foarfeca folosesc la realizarea UNEI FANTE PE BORCAN
(am omis faptul ca dispunem si de un creion sau o carioca pentru a face semne ) .
-se foloseste legea refractiei
prof. Mihai Avramut

ps1 aceasta problema a fost data la Olimpiada RP Polona (in urma cu mai muti ani )
ps 2 precizia rezultatului este foarte buna folosind numai aceste materiale!

_________________
mihai avramut
Sus
mafalda
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Feb 2008
Mesaje: 384




MesajTrimis: 01 Feb 2009 01:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a rezolvat si aceasta problema, viteza luminii poate sa fie si zero.
Simplu, inchidem un foton intrun anumit spatiu ghid astfel facut incat sa-l gasim tot acolo dupa orisicat timp, adica sa ramana stationar, conservat.
Tot ceea ce vedem si pipaim sunt unde stationare. Suntem facuti numai si numai din unde stationare.
Dar Creatorul Universului a gasit o alta metoda de a bloca lumina initiala (FIAT LUX=energia radianta) din care a facut apoi lumea materiala.
Atomii pot fi considerati lumina stationara, totodata pot fi priviti ca si un pachet de electroni stationari. Nu importa ca ei bat pasul pe loc, ca se invart in jurul cozii.
Daca aveti ceva de comentat si criticat, adresati-va lui Dumnezeu, ca poate a gresit ceva, ca nu s-a documentat suficient din manual inainte si nu a aflat ca asa ceva nu se poate.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 01 Feb 2009 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Simplu, inchidem un foton intrun anumit spatiu ghid astfel facut incat sa-l gasim tot acolo dupa orisicat timp, adica sa ramana stationar, conservat.

Starea fotonică este o stare de așa-zisă captivitate, deci în orice situație el nu face decât 13-14, adică este un mic trepăduș bântuit de crampe la stomac, un stomac ce se umflă și desumflă ritmic și asimetric.
Citat:
Dar Creatorul Universului a gasit o alta metoda de a bloca lumina initiala (FIAT LUX=energia radianta) din care a facut apoi lumea materiala.
Atomii pot fi considerati lumina stationara, totodata pot fi priviti ca si un pachet de electroni stationari. Nu importa ca ei bat pasul pe loc, ca se invart in jurul cozii.

Electronul, protonul și atomul nu sunt nimic altceva decât o altă Mărie cu o altă pălărie, la mijloc este vorba de un alt plan al observației, un plan clădit cu atâta măiestrie de nestăvilitul și nemuritorul foton, adică de urmele lăsate de acesta pe o perioadă suficient de mare a observației.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2009 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Electronul, protonul și atomul nu sunt nimic altceva decât o altă Mărie cu o altă pălărie, la mijloc este vorba de un alt plan al observației, un plan clădit cu atâta măiestrie de nestăvilitul și nemuritorul foton, adică de urmele lăsate de acesta pe o perioadă suficient de mare a observației.


Parca tot universul era un electron. Acuma vad ca e foton. Bine, dupa cum bate vantul...

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 01 Feb 2009 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Blakut aveți un talent înăscut de a trânti mucii în fasole.
Citat:
Salut, nu cred ca cineva va cunoaste astfel de modele, caci sa opresti din miscare moleculele unei substante este foarte greu si in conditile de laborator,

Cine a spus că trebuie să renunțăm la mișcare?
A renunța la mișcare înseamnă a renunța la informație.
Voi credeți că veți înțelege mai mult doar dacă veți opri totul în loc?
Cu toată modestia și considerația, dar consider că este timpul pentru maturizare.
Voi chiar credeți că electronii sau protonii sunt simple biluțe?
Domnilor, am pășit în mileniul trei.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact