Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
097.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

''Galileoscope''-lunete gratis,sau aproape


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Noi 2008 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului: ''Galileoscope''-lunete gratis,sau aproape
Raspunde cu citat (quote)

La linkul atasat veti gasi o scurta descriere a proiectului ''Galileoscope''.

http://www.astronomy2009.org/globalproject...ileoscope/

Acest proiect face parte din programul Uniunii Astronomice Internationale pentru Anul Astronomic International -IAY2009.
In cadrul proiectului ''Galileoscope'' se vor distribui foarte multe lunete,in principal copiilor.Copiii,participand la activitati special dedicate ale scolilor,muzeelor,planetariilor,vor ansambla aceasta mica luneta formata dintr-un obiectiv acromat si un ocular Kellner.
Stiu ca avem pe forum multe (?) cadre didactice.Cate,este imposibil de aflat si nici nu are mare importanta.Aceste lunete vor fi ori gratis ori foarte ieftine.Iata o ocazie pe care eu ,daca as lucra cu elevii, as incerca sa nu o ratez si as incerca sa-i dotez pe cat mai multi cu o luneta.
Mircea
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 24 Noi 2008 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum se distribuie aceste lunete ? Ce trebuie sa fac pentru a primi una ? (sau mai multe)
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Noi 2008 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

First hand,they are for kids.But you may ask.

Sa lasam insa ''furculition'' si ''lingurition''.E cazul ca pe ultima suta de metri sa improvizam ceva ,sa ne facem si noi vizibili.Intreaba.Daca esti teacher ,cu siguranta vei fi ascultat.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Noi 2008 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In anul 1999, cu ocazia eclipsei totale de Soare, a avut loc actiunea Ora Astarala a Romaniei (AHR - Astral Hour of Romania). In cadrul acestei actiuni 6 institutii din Romania :
- Observatorul Astronomic al Copiilor, Bucuresti ?!?!?
- Grupul Scolar "Carmen Sylva", Eforie Sud
- Liceul Teoretic "Moise Nicoara", Arad
- Colegiul National "Barbu Stirbei", Calarasi
- Colegiul National de Informatica, Hunedoara
- Grupul Scolar Economic, Târgoviste
au fost dotate cu:
- telescop Schmidt-Cassegrain de 10", Meade LX 50 si filtru solar pentru acesta
- telescop de 8”, Meade Starfinder
- luneta de 90mm cu montura ecuatoriala si trepied, Meade Equatorial Refracting
- camera de luat vederi (CCD)
- aparat de fotografiat pentru astrofotograme
- laptop pentru controlul automat al telescopului de 10"
- copiator Canon A3
Mircea draga, ai idee ce s-a intamplat cu aceste instrumente? Cata astronomie s-a facut sau se face cu ele?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Noi 2008 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda...mai spusesem eu mai demult de profesoara aia de la Colegiul "Barbu Stirbei". Cand ii cerusem sa imi imprumute filtrul solar, nu a vrut sa mi-l dea sa nu i-l stric. Tot ce stiu eu ca au facut cu unul din telescoape, este ca au observat tranzitul lui Venus intr-un an. In rest nu am auzit nimic.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2008 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Observatorul Astronomic al Copiilor, Bucuresti ?!?!?


E observatorul de la Palatul Copiilor. E o luneta Coude, cu cupola, foarte misto.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Noi 2008 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Colegiul ''Moise Nicoara'' din Arad se ocupa de instrumente profesorul Branco Arsenov.Face sedinte de observatii cu elevii,mai ales pentru observarea fenomenelor deosebite gen eclipse sau pasajul lui Venus,dar nu numai.Cel mai des folosit instrument este Dobsonianul de 8 inch.De asemenea fac si astrofoto,Csillag Attila a participat la unele din aceste observatii vizuale sau astrofoto,eu nu din cauza timp liber kix.Unele telescoape ,de ex. ETX 90MM ,fac turul prin oras, mai ales pe la profesorii interesati, incat ,iata de atatia ani ,mie inca nu mi-a venit randul.Mai stiu ca si Dobsonianul de 8 inch este uneori imprumutat la alte scoli.
De asemenea profesorul Arsenov colaboreaza cu Astroclubul,elevi de ai sai au participat la actiunile noastre.
Eu fiind mai mult plecat,nu sunt la curent cu toate detaliile.La Arad telescoapele sunt folosite,fara-ndoiala e loc de mai bine,de restul patriei ...
Ce ai vrut sa spui Dorule,tot n-am inteles.
Sper ca nu zici ca sunt prea multe telescoape in Romania!?
Pe situl IAY2009 se vorbeste de ''telescope amnisty'',despre ce o fi vorba?Raspund tot eu:inseamna ca in lume,(se stie din cifrele de vanzari comparate cu rapoartele de observatii),sunt muuuuult mai multe telescoape nefolosite decat in tara mioritei.Chiar si acolo unde Astronomia e inca obiect de studiu.
Mircea
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Noi 2008 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea: Sunt enorm de multe telescoape cu care nu se face nimic.
Interesul pentru astronomie (in afara de trancanit din gura) si mai ales pt observati e foarte redus chiar in randul celor peste 700 de inscrisi aici , de ce s-au inscris ? .. de plictiseala .
Ai scris de fenomenul spectaculos Venus-Luna , cati s-au aratat interesati sa discute sa intrebe unde cum.
Am scris de Leonide, cati au dat un semn de interes? Sarm are sute , sau mii de inscrisi .
La observator aici in TM am avut activitati pt public anuntate in presa , au venit curiosi zeci,sute dar numai atat .
Astronomia e pt popor doar o stiinta ca toate celelalte , ce ar fi daca si chimisti ar vrea sa ne arate experiente cu eprubete efervescente colorate?
Botanisti sa ne arate plante..
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Noi 2008 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astronomia de amatori este o curiozitate pentru unii, un hobby pentru altii si o pasiune pentru foarte putini. De aici si gradul de implicare diferit.

Implicarea chiar si a oamenilor care au o pasiune pentru astronomie, sub o forma sau alta (simple discutii, constructie de instrumente, observatii) poate fi fluctuanta din diferite motive (timp liber, aptitudini tehnice, posibilitati financiare, ordine a prioritatilor etc.).

Sunt astronomi amatori care exceleaza intr-un anumit domeniu (ex. observarea stelelor variabile, astrofotografie, ATM s.a.m.d.), nu si in altele.

Unii participa la evenimente publice si popularizare, altii mai rar sau deloc.

La fel, unii contribuie (sau macar incearca, de buna-credinta, sa faca asta) la ceea inseamna astronomie de amatori (publica informatii utile, contruiesc telescoape pentru altii - gratis sau pe bani, este la fel de bine ! - scot telescopul in strada si lasa trecatorii sa se uite la Luna, planete, stele...), altii prefera sa tina ceea ce stiu pentru ei sau sa priveasca cerul din curtea proprie, departe de curiosi si nepoftiti.

Suntem un grup de oameni (am evitat sa scriu "masa" pentru ca ar fi neadevarat) cu capacitati, interese (aspiratii) si realizari diferite.

Astronomia este... punctul de convergenta, fie ea si temporara, pentru cei care au aruncat, la un moment dat, privirea catre cer si s-au mirat de frumusetile ce se vad acolo.

De ce ? O replica celebra din nu mai putin celebrul film al lui Kubrik (facut dupa o carte a unuia din autorii mei preferati - Arthur C. Clarke) "2001: A Space Odyssey" ne furnizeaza, o posibila explicatie:

"...My God, it`s full of stars !"

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Noi 2008 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asistam,mai bine zis suntem parte a unui proces de atomizare,hobby-ul nostru nu face exceptie.Mii de situri de Astronomie,o avalansa de informatii,marea majoritate semi-anonime.Va rog sa verificati chiar aici pe aceasta lista,atunci cand se citeaza o informatie,cel mult se mentioneaza sursa,autorul sau autorii sunt neglijati.Sunt unul dintre putinii care atunci cand foloseste o informatie il si numeste pe cel care a creat-o si deobicei ii si multumesc.Obiceiuri de moda veche,eu am participat inca la adevarate sesiuni de comunicari stiintifice si tehnice.In rest noapte adanca.Aceasta atomizare inseamna diseminarea informatiei pana la bagatelizare iar la nivel instrumental inseamna ca trebuie sa fie cat mai multe telescoape direct in mana celor interesati.Unii vor folosi instrumentele pentru observatii astronomice,pasiunea lor astronomica devenind una autentica.Interesul celorlalti nu are mai mare valoare ca interesul pasager acordat unui joc electronic.

Totusi,nu inteleg.Am indicat o posibila sursa de lunete gratis sau foarte ieftine.De ce trebuie eu sa dau raspunsuri pentru ce fac sau nu fac niste persoane cu care nu am nimic in comun doar pentru ca acele persoane au primit in custodie niste telescoape ?Acele instrumente au fost donate de catre Fundatia Soros.Din partea mea acele telescoape n-au decat sa sfarseasca sub senila tancului,nu-mi pasa nici negru sub unghie.Am inaintat doua aplicatii catre numita fundatie ,in numele astroclubului.Si in care am solicitat nu un camion de telescoape ci doar un set complet de oculare ,de pilda.Am fost nu refuzati,un refuz este comunicat ,ci am fost ignorati ,tacere si indiferenta totala.Dar vad ca si-au gasit ''oamenii de incredere'',bravo tuturor!Singura exceptie este profesorul Branco Arsenov din Arad.In rest lucrul comun dintre mine,Fundatia Soros si rasfatatii lor este faptul ca ne uscam camasile la acelasi soare.Mircea
Sus
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 27 Noi 2008 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Bucuresti, la Palatul Copiilor, instrumentele donate in 1999 sunt folosite de Cercul de Astronomie al Palatului.
La Eforie, la Carmen Sylva, intr-o vreme functiona un astroclub care folosea respectivele instrumente. Nu mai stim nimic despre stadiul in care se afla acum acel astroclub.
Instrumentele de la Liceul Economic din Targoviste au fost date spre folosire catre SARM si sunt probabil cele mai utilizate instrumente din tot lotul care s-a primit in 1999. Instrumentele au fost folosite atat in actiuni de popularizare cat si la observatii astronomice efectuate de diversi membri ai SARM. Unele dintre aceste instrumente au fost reparate sau imbunatatite de mai multe ori.

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
36ovi36
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Noi 2008
Mesaje: 4

Motto: Ca mii de ani i-au trebuit/ Luminii sa ne-ajunga

Localitate: timis

MesajTrimis: 27 Noi 2008 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va salut pe toti!
Dupa cum vedeti, sunt un nou membru al forumului...
Motivul pentru care va scriu se datoreaza faptului ca voi incerca sa popularizez astronomia in randul scolarilor de gimnaziu din Jimbolia
Cum voi face asta?
Iata! Deoarece dotarea este 0, incerc sa aplic pentru proiectul "Galileoscope"; in paralel, am scris un proiect inspirat din "The sky- yours to discover" catre CJ Timis prin care solicit pentru scoala noastra ceva fonduri destinate achizitiei unui telescop
Din partea mea, deocamdata atat- pana la dotarea scolii cu ceva tehnica.
Sper ca nu va deranjez, dar astept sfaturi si indrumari de la d-voastra, in special de la cei din Timisoara.
Multumesc !
Ovi
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Noi 2008 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

36ovi36
bine ai venit pe forum si iti urez succes.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Noi 2008 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu spera si nu ai teama ...
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Dec 2008 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Le-am trimis un mail. Astept raspuns sa vad, ca am acces cu asociatia de astronomie la destui elevi si studenti.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact