Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Luna.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

100 hours of astronomy / IAY 2009


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Noi 2008 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului: 100 hours of astronomy / IAY 2009
Raspunde cu citat (quote)

Anul viitor, in Aprilie 2009,se va desfasura un gigantic proiect in cadrul Anului Astronomic International IAY 2009 la a carui reusita poti contribui si tu!
Este vorba despre sedinte de observatii publice care se vor desfasura de Joi 2 Aprilie pana inclusiv Duminica 5 Aprilie 2009,organizate sub titlul ''100hoursofastronony'' adica ''100oredeastronomie''.
Obiectivul Proiectului ''100ore'' este ca, pe durata lui, 10 milioane de oameni, din lumea intreaga ,sa faca observatii astronomice prin telescop.


http://www.astronomy2009.org/globalproject...astronomy/

Acest obiectiv poate fi atins daca la actiune participa 100.000 de astronomi amatori si fiecare prezinta obiecte ceresti vazute prin telescop unui numar de 100 de observatori ocazionali.
Iata un obiectiv intrutotul realizabil!
Nu este prea devreme,nu este prea tarziu,ne putem organiza din timp si putem obtine rezultate cu larga expunere internationala.
Sunt de mai bine de un an in legatura cu Donna Smith de la Sydewalk Astronomers,membra a Grupului de Proiect (Task Group) al IAY2009 pentru ''100hoursofastronomy'' ,datorita participarii mele la ISAN.In 2008 ,la ISAN au participat patru astronomi amatori romani :Danut Ionescu din Noua Zeelanda,Emil Pasculescu si Mircea Pteancu din Arad,si a mai fost un al patrulea muschetar.Este cumva aici pe forum ?
Ca dovada ca eu si fac ceea ce predic,incep acum o lista cu astronomii amatori romani care vor fi dintre cei ''100.000'':
1)Mircea Pteancu /Dobsonian 125mm F/7/Arad

Va invit sa participati!Mircea

PS:daca va uitati mai bine,veti vedea ca Grupul de Proiect are un job disponibil , pentru 6 luni,pentru Coordonator al Proiectului;cu perspectiva spre alte joburi.Nimeni interesat ?
Sus
stefan
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2008
Mesaje: 92



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2008 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

de ce nu, cu cea mai mare placere, daca tot am un instrument, de ce sa nu vada si altii prin el?

B Stefan refractor Astromaster 90 AZ 90/1000 (speram la mai mare) Very Happy
Bucuresti

_________________
think pink!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Noi 2008 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stefan a scris:
de ce nu, cu cea mai mare placere, daca tot am un instrument, de ce sa nu vada si altii prin el?


Dar e ceva de la sine inteles. Eu cand ies la observatii si trece lumea si ma intreaba ce e cu tunul ala, le dau si lor sa vada.
Diferenta ar fi ca in loc sa ies cu el in spatele blocului unde circula putina lume, ar trebui sa ies undeva printr-un parc.

Stefan, daca tot ai telescop, de ce nu te duci chiar acum cu el printr-o zona publica fara multe becuri, sa le arati oamenilor cerul ? Si azi, si maine...daca e sa faci ceva, nu faci doar cu ocazii speciale, faci oricand ai ocazia.

Cum sunt si astia cu ecologizarile. Planteaza odata pe an niste copaci si se dau mari, apar prin ziare, pe la televizoare, si in restul anului daca vrei sa ii contactezi nu dau niciun semnal. Ma rog...acest lucru se poate generaliza in multe alte cazuri...

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
stefan
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2008
Mesaje: 92



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2008 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Nu e prima oara cand ies in locuri publice
de eclipsa partiala de luna, de eclipsa partiala de soare, si inca de cateva ori

A propos de plantat copaci, si alte manifestari de ecologizare, bine ca se fac macar atunci. Dar nu cred ca sti despre toate actiunile, eu cunosc lume care lucreaza in domeniul ecologiei, si ma cheama regulat la tot felul de actiuni
Saptamana trecuta s-au plantat vreo 3000 de pomi la marginea bucurestiului. Din pacate nu am apucat sa ajung, plus ca era bataie pe locuri si sa mergi cu ratb-ul nu era cea mai bna idee Very Happy
Voluntariatul incepe sa infloreasca si in romania, de orice fel ar fi el, sa nu fim pesimisti
Nu vreau sa plictisesc lumea cu copaci si saci de gunoaie, ca este un forum de astronomie, da faceam o mica paranteza, ca tot veni vorba

numai bine & cer senin

_________________
think pink!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Noi 2008 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asadar pot sa-i spun lui Donna ca suntem deja trei voluntari pentru ''100hours''.
1)Mircea Pteancu,Arad ,Dobsonian 125mm
2)Stefan,Bucuresti,refractor 90mm
3)Forever Man,Iasi,Dobsonian 200mm (presupun)

Excelent,multumesc celor doi colegi de hobby care deja sau alaturat actiunii si-i asteptam si pe altii.

Acuma un pic despre detalii,nu vreau sa fiu paternalist,numai ca trebuie sa clarificam ce vom face.Sydewalk Astronomy tradus in litera sa inseamna Astronomie de Trotuar.In limba romana aceasta traducere are o conotatie clar peiorativa de aceea propun sa o traducem prin Astronomie Urbana.
Dupa telescop,care este prima cerinta,vine a doua cerinta si care este locul unde vom face o ''ambuscada astronomica''.Ei bine ,acest lucru este foarte important:trebuie sa fie un loc foarte circulat de pietoni.Nu trebuie sa fie un loc retras,nu de intuneric avem nevoie aici.Trebuie sa fie un parc ,un spatiu verde,un loc deschis de ex. vis-a-vis de un Mc Donald.Obiectele pe care le vom prezenta vor fi dintre cele foarte luminoase cum ar fi :Luna in Prim Patrar,dau ca ex. Saturn (ar fi excelent,de verificat),Alcor si Mizar ,M44 Praesepe.Toate acestea,si multe altele se vad si din zona cea mai poluata luminos.
Scuzati-mi comentariul,dar daca poponautii gasesc firesc sa faca marsuri si festivaluri,eu nu vad de ce trebuie sa fiu timid si retras pentru ca practic acest hobby minunat pe care concetatenii mei vor sa-l ucida cu becurile si paranoia lor.Mircea
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Noi 2008 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,

de la Timisoara inca unul (cel putin): subsemnatul, cu telescopul Newton 200 mm f/6.

Zic "cel putin" pentru ca sunt sigur ca vom fi mai multi - doar avem 2 astrocluburi in Timisoara Very Happy

ANTARES, din care fac si eu parte, are acum vreo 10 oameni si cel putin 10 instrumente.

In limita timpului disponibil, la eveniment vor participa cu siguranta cel putin o parte dintre noi.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
bill22
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2008
Mesaje: 42



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Noi 2008 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului: sal
Raspunde cu citat (quote)

si cum pot sa particip si eu,unde se tin observatiile,cum se poate deomstra ca se fac toate observatiile astea?eu am un newton 114\1000 si sunt din botosani
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Noi 2008 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Laurentiu, salut bill22

Va multumesc pentru ca v-ati alaturat actiunii ''100hoursof astronomy''.
Donna deja mi-a raspuns la emailul trimis ieri.Probabil de Duminica urmatoare va incepe sa functioneze un webbsite sponsorizat de cei de la ''IAY2009/100hours'' si care va emite buletine de informatii/newsletter.De indata ce ma voi lamuri despre ce este vorba am sa va trimit toate informatiile,fiecare dintre participanti va primi newsletter-ul ,va exista si un grup de discutii unde oricare vom putea pune intrebari si rezultate,deasemenea acolo vom si posta rezultatele finale.Ca sa raspund la intrebarea lui bill22 niste poze insotite de comentariile noastre sunt tot ce trebuie pentru a demonstra cum s-a desfasurat actiunea,pozele nefiind obligatorii.
Este nevoie sa ne pregatim din timp deoarece ,acolo unde este posibil si gasim interes,in cele patru zile ar fi bine sa organizam si o expozitie de carte astronomica la biblioteca locala (o fac ei noi numai sa-i zgandarim),si o expozitie de space-art daca sunt creatii proprii disponibile,si niste conferinte daca avem conferentiari si auditoriu (mai simplu la planetarii) ...si mai vorbim.Esentiale insa raman sedintele de astronomie urbana.Veti fi uimiti de interesul pe care-l veti trezi!Mircea

Lista participanti romani la ''100hoursofastronomy''

1)Mircea Pteancu,Arad ,Dobsonian 125mm
2)Stefan,Bucuresti,refractor 90mm
3)Forever Man,Iasi,Dobsonian 200mm (presupun
4)Laurentiu,Timisoara,Dobsonian 200mm F/6
5)bill22,Botosani,Newtonian 114mm F/8,8
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 26 Dec 2008 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea apreciez initiativa ta, de a mobiliza astronomi amatori de la noi din forum pentru aceasta actiune.

Numarul persoanelor interesate pana acum (5 membrii din peste 700) este foarte modest, insa este un inceput. Asteptam asadar si alti membrii doritori sa contribuie la IYA2009.

Inca ceva: imaginile care se vor realiza se vor putea incarca si in albumul dedicat: http://www.astronomy.ro/album/thumbnails-64.html . De asemenea categoria dedicata din blog ( http://www.astronomy.ro/category/astronomie/iya2009 ) va sta la dispozitie pentru articole si comentarii.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Dec 2008 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ATENTIE MARE.

Pentru a va aseza intr-un parc sau pe o strada cu telescopul, trebuie sa aveti APROBARE DE LA PRIMARIE. iAR ASTA COSTA. Anul trecut, pt ziua astronomiei a fost 200 RON. Daca este vreme urata, primaria nu o sa va dea banii inapoi, si nici nu va va permite sa faceti actiunea in alte zile decat daca ati prevazut asta de la inceput.

Mircea, cred ca este foarte bine sa discuti cu organizatorii internatiomali problema timpului. Mai ales ca primavara vremea este in general instabila, si dincolo de prezenta publicului, cred ca nimeni nu isi doreste sa ii ploua in telescop.

O alta problema ar fi sa nu mergeti singuri. Mie personal, desi am o experienta de 4 ani de astronomie publica, au trecut pe la telescoapele mele multe mii de oameni, nu mi s-a intamplat nimic grav, dar am fost de multe ori la marginea unui conflict. Poate ca statura, cele 100 de kile, figura mea urata, si tupeul m-au ajutat atunci cand, destul de rar, am fost singur. Dar e bine sa fie doua persoane.

_________________
Dragos N
Sus
stefan
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2008
Mesaje: 92



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2008 04:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte ciudat
AUTORITATEA iși exprima interesul foarte clar în privința educației cetățenilor!
pe bază de ce se stabilesc aceste tarife?
pentru ce trebuie sa plătești taxă?
mă gândeam că și dacă porți o pereche de ochelari cu dioptria mai mare, poate trebuie să plătești vreo taxă... sunt pregătit sa-mi fac datoria de cetățean onest...și sunt curios ce o sa scrie pe amendă, as da banii pe ea numai ca să o pot pune în ramă...sincer, e sinistru de-a dreptul...
nu comentez mai mult, da am reacții de genul când mi se aduce aminte de unele lucruri.
În orice caz, am iesit cu luneta mea pe strada, si am sa ies, si sunt absolut sigur ca nu va fi nevoie sa platesc absolut nici o taxa, si sunt sigur ca numai cineva care are cea mai mica pregatire in domeniu ar introduce o astfel de taxa, si ma indoiesc, desi viata e plina de surprize, ca ar vrea cineva sa faca asta . (punct)

_________________
think pink!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Dec 2008 05:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stefan, daca vrei amenzi, am eu cateva sa-ti pui in vitrina.

In alta ordine de idei eu nu sunt autoritatea si nu am fixat eu regulile. Eu doar atrag atentia asupra a ce se intampla. Sau poate vrei sa spui ca ar trebuii sa tac.

_________________
Dragos N
Sus
stefan
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2008
Mesaje: 92



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2008 05:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

marog, in alta ordine de ideei, nu consider ca ar trebui, ca ar fi normal, logic, moral, etc... sa se puna o astfel de taxa...
ce faceam eu era un strigat de razvratire...sunt tanar si nelinistit, la varsta frustrarilor si razvratirilor...
nu am absolut nimic la adresa ta
poate mi-as fi dorit sa existe oameni ca tine care sa decida lucrurile in privinta asta.

ca o remarca, cred ca partea ilegala ar fi INCASAREA DE VENITURI NEIMPOZITATE, tradus prin ciuda primariei ca s-ar putea ca cineva sa ceara bani pentru treaba asta...

sincer, nu cred ca vreun organ...al legii stie ceva despre taxa asta. zic asta pentru ca nu am vazut niciodata pe cineva cu telescopul pe strada, si ma indoiesc ca acel organ sa fi vazut mai multi decat mine
din punctul meu de vedere nu cred ca doritori participanti IYA2009 sa aiba vreo problema in privinta asta...dar bine de retinut, nu se stie niciodata, traim in romania.
numai bine&cer senin

PS: in privinta iesirilor neinsotit, nu e cea mai buna idee, s-ar putea sa va intoarceti fara jucarie si machiat acasa...
PS2:de amenzi nu am nevoie, dar daca ai vreuna pentru ca ai iesit cu telescopul in spatiul public, trebuie sa o vad Smile

sa nu ma inteleaga cieva gresit si sa se simta ofensat de masjul meu, imi cer scuze

_________________
think pink!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Dec 2008 08:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anul asta de ziua astronomiei, domnul Valentin Grigore. presedintele SARM, a organizat o serie de manifestari, inclusiv obsevatii publice in Targoviste. Printre co-organizatori se afla si primaria acestui oras. Si ghici ce. A trebuit sa plateasca taxa. Deci , primaria a taxat o actiune organizata de ...primarie. Domnul Grigore era mai revoltat decat tine, dar a platit.
_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Dec 2008 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cand in cand sunt necesare (sau chiar obligatorii) si razvratirile tineresti Smile In tara asta, asa zisii conducatori, functionari ai administratiei publice, au decis ca astronomia nu e importanta si nu mai trebuie predata in scoli. Drept urmare educatia in domeniul asta se face de ani de zile cum da Dumnezeu. Adevarul e ca nu am iesit niciodata in oras la observatii Shocked Intotdeauna am preferat iesirile in afara orasului, pe cat posibil muuult in afara orasului Very Happy Daca am organizat ceva in oras asta a fost in incinta observatorului astronomic. Am considerat ca daca cineva e interesat, apai trebuie sa faca un minim efort de deplasare. Nu am fost niciodata adeptul "sidewalk astronomy". Am constatat ca pana si cei care fac efortul deplasarii la manifestatiile publice organizate, dispar in cea mai mare parte incepand de a doua zi. Dar ... daca (prin absurd Smile) m-as hotara sa organizez un punct de observatii astronomice in mijlocul orasului, nu as plati nici un ban primariei Exclamation Pentru ce Confused Question Pentru ca fac o munca de educatie a cetatenilor urbei? Pai pentru asta ar cam trebui sa plateasca ei. Si eu as fi interesat ca si Stefan sa primesc o amenda de asta. As face mai multe copii si le-as trimite in toata lumea la diferite organizatii pentru ca sa se stie clar in ce fel de tara traim.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact